dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 134
  1. #1

    Domyślnie Złoty zakątek - Paraktyczny 2 - dziennik budowy

    Po wielomiesięcznych opóźnieniach i ogólnym zwątpieniu w końcu zaczęło się coś dziać... coraz większe zagęszczenie spraw zarówno w życiu prywatnym jak i służbowym, zbliżała się kulminacja... I jest! w końcu po wielu mękach mamy prawomocne pozwolenie i oficjalnie rozpoczęliśmy naszą budowę

    Od wtorku budujemy we Wrocławiu, według projektu Praktyczny 2 w wersji lustro z pracowni Domy z Wizją.
    W najbliższym czasie postaram się umieścić więcej informacji o projekcie, działce i aktualnym stanie budowy.

    Jednocześnie proszę, aby wszelkie komentarze umieszczać w wydzielonym wątku

    KOMENTARZE

  2. #2

    Domyślnie

    PROJEKT

    Pomimo tysięcy gotowych projektów, po nałożenia filtra na nasze wymagania i parametry działki okazało się, że tych "właściwych" projektów wcale nie ma tak dużo. A nasze wymagania weryfikacyjne to:

    - Domek z mieszkalnym poddaszem ok 140-160m2
    - kuchnia, salon z jadalnią, gabinet na parterze, 3 sypialki, garderoba, łazienka przy sypialkach i dodatkowa mała łazienka na parterze
    - garaż dwustanowiskowy (mój warunek konieczny )
    - w miarę prosta, nowoczesna bryła
    - i jak się okazało kluczowe - na szerokość działki 20m

    Po wielu poszukiwaniach już mieliśmy podjąć decyzję o projekcie indywidualnym, gdy nagle pojawił się ten, który spełniał prawie wszystkie wymagania... Ostatecznie wybór padł na projekt Praktyczny 2 z pracowni Domy z Wizją, ze względu na konfigurację działki w wersji lustrzanej.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Praktyczny_przod.jpg
Wyświetleń:	879
Rozmiar:	66,1 KB
ID:	133189 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Praktyczny_tyl.jpg
Wyświetleń:	797
Rozmiar:	77,7 KB
ID:	133190

    strona projektu

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	praktyczny2_rzut_parter_L.jpg
Wyświetleń:	1059
Rozmiar:	51,4 KB
ID:	133191 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	praktyczny2_rzut_pietro_L.jpg
Wyświetleń:	829
Rozmiar:	55,0 KB
ID:	133192

    Ponieważ projekt łatwo popsuć, zmian nie zamierzamy wprowadzić za dużo i mają one wyglądać następująco
    - połączenie dwóch łazienek na piętrze w jedną
    - zmiana wentylacji na mechaniczną
    - ogrzewanie pompą ciepła, a w związku z tym pełne ogrzewanie podłogowe i likwidacja komina w kotłowni
    - zwiększenie izolacji podłogi na gruncie do 15cm, a w związku z tym wieniec fundamentów powędrował na poziom -24cm
    - i niestety, ze względu na szerokość działki, przycięcie garażu o 20cm :|

  3. #3

    Domyślnie

    DZIAŁKA

    Po wielu przemyśleniach zależało nam, aby kupić działkę w mieście, dobrze skomunikowaną. Niestety wymagało to pewnych kompromisów co do wielkości i najbliższego otoczenia... I oto ona, nie za duża, bo zaledwie 703m2 (ale z doświadczenia i tak będzie co kosić ) o dość regularnym prostokątnym kształcie ok 20x35m. Niestety dość gęste otoczenie, za to osiedle miłe i spokojne. Ok 500m do tramwaju i 50 do przystanku autobusowego, a co najważniejsze, tuż obok obecnego miejsca zamieszkania. Tak więc działki możemy doglądać właściwie o każdej porze

    Tak działka prezentowała się w lutym 2011 roku tuż po zakupie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dzialka.jpg
Wyświetleń:	649
Rozmiar:	43,2 KB
ID:	133194

    A tak prezentuje się położenie budynku

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mapa_obrys_praktyczny.jpg
Wyświetleń:	719
Rozmiar:	77,3 KB
ID:	133193

  4. #4

    Domyślnie

    START !

    Wystartowaliśmy we wtorek 21.08.2012. Krótki sygnał do wykonawcy że możemy zaczynać i wszystko zaczęło się dziać tak szybko, że nawet nie zdążyliśmy skosić działki (co jak przekonywał wykonawca, faktycznie okazało się zbędne). Ledwo zdążyliśmy przed pracą pstryknąć fotki i już wjechała koparka.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	budowa_20120821_1.jpg
Wyświetleń:	594
Rozmiar:	70,5 KB
ID:	133195 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	budowa_20120821_2.jpg
Wyświetleń:	548
Rozmiar:	95,5 KB
ID:	133196

    A po południu wyglądało to już tak

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	budowa_20120821_3.jpg
Wyświetleń:	572
Rozmiar:	68,3 KB
ID:	133197

  5. #5

    Domyślnie

    TYCZENIE I WYKOPKI

    Kolejne dwa dni na placu budowy to dokończenie ogrodzenia terenu, tyczenie budynku i wykopki.
    W między czasie musieliśmy zamówić stal.... I tu na własnej skórze przekonaliśmy się, że niby ta sama stal, ale co hurtownia to jest różna waga :] Dodatkowym problemem były ramy czasowe,czyli "ale my chcielibyśmy tą stal na jutro!" :]
    Ostatecznie zamówiliśmy z małym zapasem ponad 1,5t stali na fundamenty, w cenie

    fi6 - 2,79 pln/kg
    fi10 - 2,29 pln/kg
    fi12 - 2.36 pln/kg

    do tego 20kg drutu wiązałkowego w cenie 4,90 pln/kg.

    A na zakończenie dnia, postępy wyglądały następująco

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8009.jpg
Wyświetleń:	518
Rozmiar:	72,7 KB
ID:	133198 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8020.jpg
Wyświetleń:	509
Rozmiar:	80,7 KB
ID:	133199

    Geodeta wytyczył w sumie 14 osi budynku, koszt 550 pln
    Ostatnio edytowane przez bacardi ; 08-09-2012 o 19:20

  6. #6

    Domyślnie

    LANIE CHUDZIAKA

    Na piątek było zaplanowane lanie chudziaka, na którym mają stanąć szalunki pod przyszłe ławy.

    Beton mieliśmy zamówiony na godz. 14-14:30.
    godz. 13:45 dostałem info od żony - dzwonili z betoniarni - już jadą!
    godz. 14-16 - mam sporo pracy, za bardzo nawet nie mam jak zadzwonić, zastanawiam się jak tam idzie, ale nikt nie dzwoni więc chyba jest dobrze...
    godz. 16:30 - zbieram się do wyjścia, łapie za telefon aby zadzwonić jak poszło z chudziakiem, ale wcześniej dostaje info - dzwonił wykonawca, beton jeszcze nie przyjechał.... WTF ?!
    godz. 16:30-17 - po wielu próbach udało się dodzwonić do betoniarni, na poprzedniej budowie niedoszacowali, musieli domawiać i zablokowali dłużej pompę, ale już jedzie, będzie za 30 min... no dobra, zobaczymy....
    17:30 - jesteśmy na budowie, chłopacy siedzą smętnie i czekają, w międzyczasie skończyli zbrojenie pod ławy, pompy nie ma, więc szybko podjechaliśmy odebrać jeszcze od babci syna...
    17:45 - jest pompa, a po chwili zjawia się gruszka...
    17:50 - 18:10 chudziak wylany
    ok 19 wszyscy zbieramy się do domu, wzrokiem odprowadzamy wielką granatową chmurę... ufff... przeszła bokiem, ogólnie jakoś się udało...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8023.JPG
Wyświetleń:	462
Rozmiar:	74,3 KB
ID:	133200 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8024.jpg
Wyświetleń:	452
Rozmiar:	70,4 KB
ID:	133201 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8025.jpg
Wyświetleń:	568
Rozmiar:	63,1 KB
ID:	133202 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8033.JPG
Wyświetleń:	452
Rozmiar:	55,6 KB
ID:	133203

    na 10cm chudziaka przyjechała gruszka 6m3, wg moich wyliczeń powinno wejść 5,88m3 i patrząc po kleksach jakie zostawiła jeszcze na koniec pompa, były to dobre wyliczenia... Tak więc mogę chyba wyliczać beton na ławy w szalunkach, wychodzi mi 20.1m3 :]

    Na koniec jeszcze trochę o kosztach
    - beton B10 - 160pln/m3
    - przy 6m3 dojazd gruchy gratis
    - praca pompy 250pln/h
    - dojazd pompy 200pln - za to opóźnienie następny musimy stargować :]
    Ostatnio edytowane przez bacardi ; 25-08-2012 o 23:10

  7. #7

    Domyślnie

    SZALOWANIE

    Dzisiejszy dzień przebiegł pod hasłem szalowania pod ławy. Chudziak został przykryty papą i wstępnie zaszalowany. W szalunki pójdzie zbrojenie i po odbiorze jutro po południu w środę rano lejemy w końcu ławy Wyliczyłem na ten cel 20m3 betonu B20. Za ostatnią obsuwę z pompą, Pan handlowiec obiecał żonie dobrą cenę... No cóż, chyba znowu skorzystamy z tej betoniarni
    Tak się wciąż zastanawiałem, czy lanie chudziaka zgodnie z projektem miało sens (już chyba nikt tego nie robi), ale licząc ile więcej betonu poszło by w nierówny wykop bez szalunków, różnica w cenie chyba nie jest wielka, a przynajmniej zamknie się izolacja przeciwwilgociowa od spodu ławy. Co do szalunków, to i tak na całą budowę są po stronie wykonawcy...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8102.JPG
Wyświetleń:	490
Rozmiar:	87,5 KB
ID:	133554 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8104.jpg
Wyświetleń:	466
Rozmiar:	74,9 KB
ID:	133555 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8110.jpg
Wyświetleń:	447
Rozmiar:	79,4 KB
ID:	133556 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8111.jpg
Wyświetleń:	448
Rozmiar:	70,6 KB
ID:	133557 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8119.jpg
Wyświetleń:	506
Rozmiar:	71,7 KB
ID:	133558

    Dzisiaj przy okazji doszło do pierwszych zgrzytów na linii kierbud - wykonawca...
    Kierownikiem jest nasza dobra znajoma, która niestety sporo pracy musi nadzorować zdalnie i ja staram się przekazywać uwagi. Wg jej wytycznych, zbrojenie poszczególnych belek na narożnikach powinno być powiązane przez dłuższe pręty w samej belce wygięte w L'ki z zakładem min. 24cm na drugą belkę. Niestety trudno mi powiedzieć, czy ja to źle przekazałem (nie miałem pod ręką drukarki i przerysowałem rysunek), czy wykonawca nas olał, ale belki będą łączone dodatkowymi L'kami na każdym rogu, co niezbyt się spodobało kierownikowi...Dodatkowo wykonawca na drugi dzień po laniu ławy chciał już murować bloczki, natomiast kierownik mówi, że wcześniej jak w poniedziałek nie ma mowy... oj coś czuje że będzie się działo na froncie...

    Byłbym zapomniał, dzisiaj też złożyliśmy wniosek o kredyt na budowę, trzymajcie kciuki za dobre warunki, bo ponoć marże idą w górę :]

  8. #8

    Domyślnie

    ODBIÓR ZBROJENIA

    Dzisiaj zostało dokończone zbrojenie i po południu mieliśmy odbiór. Były drobne uwagi, ze względu na brak ciągłości zbrojenia L'kami na dwóch skrzyżowaniach typu T jak poniżej (punkt dla kierownik, w jej metodzie by tego nie było

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8151.jpg
Wyświetleń:	415
Rozmiar:	74,3 KB
ID:	133736

    Ale poza tym nie było uwag, rano dodanie brakujących L'ek i można zalewać. Przy okazji wyszło, że przy wyliczeniach betonu nie uwzględniłem, że ławy dwóch słupów są nie na 40 a na 50cm wysokości, więc wychodzi nie 20 a 20,5m3 - plus dla wykonawcy za dokładniejsze wyliczenia.

    Tak poza tym, patrząc po zbrojeniach, to chyba będzie niezły bunkier :]

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8130.jpg
Wyświetleń:	341
Rozmiar:	71,1 KB
ID:	133733 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8138.jpg
Wyświetleń:	340
Rozmiar:	70,0 KB
ID:	133734 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8143.jpg
Wyświetleń:	361
Rozmiar:	77,6 KB
ID:	133735 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8154.jpg
Wyświetleń:	342
Rozmiar:	76,9 KB
ID:	133737

    Wracając do samego betonu... Pomimo ostatniej obsuwy wróciliśmy do tego samego dostawcy, jako zadośćuczynienie dostaliśmy dobry rabat, myślę że będziemy kontynuować współpracę :]

    Ceny wyglądają następująco
    beton B20 - 165pln/m3
    dojazd gruszki - gratis
    dojazd pompy - 180pln
    praca pompy 240pln

  9. #9

    Domyślnie

    WYTYCZNE ZAKOTWIENIA ZBROJENIA

    Tak sobie pomyślałem, że zostawię dla potomnych wytyczne zakotwienia zbrojenia dla narożników i skrzyżowań wg kierownik, do których nie zastosował się nasz wykonawca...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	narozniki.JPG
Wyświetleń:	452
Rozmiar:	50,9 KB
ID:	133757

    Oprócz samej lepszej ciągłości zbrojenia, takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę, na każdym pojedynczym skrzyżowaniu 2 prętów potrzebnych jest 24cm a nie 2m. Przy prostej belce 4-prętowej daje to nam ponad 7m różnicy na jednym narożniku!
    Ostatnio edytowane przez bacardi ; 28-08-2012 o 20:58

  10. #10

    Domyślnie

    ŁAWY ZALANE!

    Na dzisiaj był zaplanowany pierwszy poważny etap na budowie, lanie ław

    Ale zanim jeszcze do tego doszło, o godz. 7 przyjechała toitoika, koszt miesięczny z wywozem 199,40pln brutto

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8158.JPG
Wyświetleń:	295
Rozmiar:	88,8 KB
ID:	133890

    Beton był umówiony na 8, niestety tylko minęliśmy się z pompą i gruszką opuszczając rano budowę. Natomiast lanie poszło dość sprawnie, wyliczenie 20,5m3 okazało się idealne i wieczorem mogliśmy podziwiać dojrzewające ławy :]

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8167.jpg
Wyświetleń:	373
Rozmiar:	68,3 KB
ID:	133891 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8168.JPG
Wyświetleń:	340
Rozmiar:	97,1 KB
ID:	133892 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8170.JPG
Wyświetleń:	336
Rozmiar:	64,3 KB
ID:	133893 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8177.JPG
Wyświetleń:	331
Rozmiar:	78,0 KB
ID:	133894

    Aktualnie przerwa technologiczna do poniedziałku którą zarządziła nasza kierownik. Jutro przed pracą pierwsze podlewanie, na szczęście na piątek i sobotę zapowiadają dość mocne opady

  11. #11

    Domyślnie

    PRZERWA TECHNOLOGICZNA

    Ze względu na przerwę technologiczną, na budowie w ostatnich dniach za dużo się nie dzieje. W czwartek rano i wieczorem podlaliśmy obficie ławy, od piątku natura nas wyręczyła :] Beton wygląda super, równiutki i nic nie popękało, sporo tutaj chyba pomogły szalunki które pomagają utrzymać wilgotność.

    Przerwa to także czas na kolejne zakupy, na poniedziałek zamówione
    - bloczki Termat B15 10 palet po 60szt. po 2,60pln
    - 2 wiadra Izohan Dysperbit DN do wysmarowania ławy
    - 3 rolki 30m plastpapy 40cm o grubości ok 5mm na izolację poziomą pod bloczki

    Przy okazji, plan izolacji fundamentu na chwilę obecną wygląda tak:
    - 2x Izohan Dysperbit DN
    - 1x Izohan Izobud WL
    - styrodur 10-15cm klejony na WL lub piankę (możecie polecić co lepsze?)
    - folia kubełkowa
    - na izolację poziomą plastpapa 5mm

    warunki gruntowe mamy dobre i stałe w wszystkich 3 odwiertach po 4m, wg badań okresowe wahania źródła wody do 50cm

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	badanie_geologiczne.jpg
Wyświetleń:	241
Rozmiar:	63,1 KB
ID:	134306

  12. #12

    Domyślnie

    O TYM JAK HURTOWNIA DAŁA CIAŁA

    Na dzisiaj były umówione bloczki, dysperbit i plastpapa. Zgodnie z moją prośbą miały przyjechać o 8 rano i... przyjechały.

    A teraz co było nie tak

    1. Bloczki Tarmet.
    Wg zamówienia miały być szerokości 25cm, a przyjechały... piękne, niepopękane bloczki... 24 cm. I może nie było by wielkiego halo gdyby nie to, że przed zamówieniem szukałem informacji o producencie i na jego stronie nie znalazłem bloczków 25cm. Dlatego też specjalnie zadzwoniłem do hurtowni, opisałem wynik mojego rozpoznania i prosiłem o informację jakie bloczki przyjadą. Odpowiedź - oczywiście 25cm...
    Na szczęście wykonawca i kierbud pocieszyli mnie, że z takimi też będzie OK, przynajmniej nie trzeba wstrzymywać budowy...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8223.jpg
Wyświetleń:	274
Rozmiar:	75,5 KB
ID:	134573

    2. Plastpapa
    Podczas wizyty w hurtowni, handlowiec oprowadził mnie po składzie i między innymi pokazał piękną grubą plastpapę. Nigdy wcześniej nie widziałem jak coś takiego wygląda i byłem miło zaskoczony, gdyż na oko i w dotyku robiła dużo lepsze wrażenie niż dobrej jakości papa. Pomimo że pod bloczki fundamentowe planowałem coś tańszego i cieńszego (w końcu mam już izolację dodatkowo pod ławą), stwierdziłem że dokładnie to samo zamówię pod fundament i przetestuję. Podczas rozmowy mówię, że chciałbym coś takiego jak wczoraj oglądałem w możliwie najgrubszym wydaniu - pytam się ile ma najgrubsza wersja. Po krótkiej konsultacji handlowiec mówi 5mm. O kurcze, ale gruba... no to biorę 3 rolki takiej! Jakie było moje zdziwienie dzisiaj na budowie, gdy te 5mm skurczyło się do jednego :] Gdyby nie to, że zamówienie było na wyrost, to chyba bym im kazał odrywać sobie tę plastpapę z ławy i zabierać...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8231.JPG
Wyświetleń:	404
Rozmiar:	56,8 KB
ID:	134574 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8233.JPG
Wyświetleń:	345
Rozmiar:	58,7 KB
ID:	134575

    3. Izohan Dysperbit DN
    No cóż, ten jeden produkt przyjechał zgodnie z zamówieniem. Może dlatego że były tylko 2 wiadra...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8234.jpg
Wyświetleń:	344
Rozmiar:	74,2 KB
ID:	134576

    Jutro od rana opie.... dla hurtowni. Współpraca wisi na włosku, a od tego jak to rozwiążą zależy nasza dalsza wspólna przyszłość. Może mnie jednak zaskoczą na plus jak pewna betoniarnia na początku budowy, z której usług obecnie jesteśmy bardzo zadowoleni...
    No nic, myślę że podczas budowy poziom adrenaliny będzie stale na wysokim poziomie....

    A na koniec wracając do postępów...
    Ławy zostały rozszalowane i wysmarowane, a na wierzch trafiła warstwa plastpapy. Dookoła są już porozkładane bloczki i wszystko czeka na jutro, aby się wspiąć w kierunku upragnionego poziomu zero...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8236.jpg
Wyświetleń:	405
Rozmiar:	67,2 KB
ID:	134577
    Ostatnio edytowane przez bacardi ; 03-09-2012 o 18:32

  13. #13

    Domyślnie

    ŚCIANKI FUNDAMENTOWE

    Wczoraj był pracowity dzień nie tylko na budowie... musiałem posiedzieć trochę dłużej w pracy aby podciągnąć ważny projekt, gdy nagle dostałem olśnienia... dżizass.... robi się ciemno a ja jeszcze nie obejrzałem fundamentów! Esc, esc, esc... shutdown i gonię do samochodu... niestety fundamenty mogłem już oglądać jedynie w świetle reflektorów...

    Dzisiaj ścianki były już gotowe, a chłopacy rozpoczęli już przygotowanie zbrojenia i niestety nastąpi przerwa do poniedziałku. Od poniedzaiłku szalowanie i dokończenie zbrojenia. Lanie wieńca przewidziane w okolicach środy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8251.jpg
Wyświetleń:	404
Rozmiar:	64,2 KB
ID:	134899 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8252.jpg
Wyświetleń:	416
Rozmiar:	74,0 KB
ID:	134900 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8253.JPG
Wyświetleń:	396
Rozmiar:	97,6 KB
ID:	134901 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8261.jpg
Wyświetleń:	394
Rozmiar:	65,2 KB
ID:	134902

    Przy okazji znalazłem na budowie pozostałe kawałki dystansów zbrojenia które zostały użyte podczas przygotowywania ławy. Bardzo prosty mechanizm i na pewno pewniejszy w użyciu niż kawałki cegieł itp...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8244.JPG
Wyświetleń:	506
Rozmiar:	81,3 KB
ID:	134898

    W ostatnich dniach zrobiłem też rozpoznanie w sprawie przejść do przyłącza wodnego i źródła dolnego pompy ciepła (podziękowania dla Tatarak). Podstawowa zasada, jeśli ktoś używa rur kanalizacyjnych, to zamiast jednego kolanka 90st należy użyć 3x30st. Natomiast planowany wykonawca przyłącza wod-kan, polecił użyć jako osłonki przewód arota. Jest to niebieska rura typu flex używana jako osłonka do kabli elektrycznych, łatwo uzyskać odpowiedni promień, ma grube ścianki i jest gładka od środa. Dla wody i ggwc pójdzie fi75, dla pompy fi110.

    Dodatkowo miałem chwilę konsternacji w sprawie średnicy rury doprowadzającej powietrze do kominka, czy rura fi125 będzie odpowiednia?

  14. #14

    Domyślnie

    OZC

    W weekend otrzymaliśmy od asolta wyniki OZC dla naszego budynku pod planowane rozwiązania, wyniki zostały określone jako dość dobre

    Całkowita projektowa strata ciepła: 5860 W
    Zapotrzebowanie na ciepło: 7302 kWh/rok

    Obliczenia dla wymiany normowej czyli ok 1.1, realna wartość wymiany to ok. 0,5 i straty i zapotrzebowanie powinno być jeszcze mniejsze, ale nadwyżka przewidziana na ewentualne błędy wykonawcze itp.

    Tak czy inaczej, przy wartości nominalnej strat wg projektu wynoszącej 13393 W wygląda to nieźle

    Po wstępnych konsultacjach, dla planowanej pompy PPC Ecopower powinien wystarczyć model C7, choć patrząc na różnice cenowe może będzie C9, jeszcze do ustalenia....

  15. #15

    Domyślnie

    WIENIEC FUNDAMENTÓW CZ.1

    Po dłuższej przerwie mały update...

    Jak to jakiś czas temu napisałem, miało być tak pięknie i w środę miał zostać wylany wieniec fundamentowy... Miał, ale przyszły deszcze i termin się przesuwał z dnia na dzień, aż ostatecznie mamy nadzieję że będzie to najbliższa sobota...
    W każdym razie, dzisiaj po południu wszystko było już przygotowane jak widać na zdjęciach poniżej, a na jutro ma przyjechać 8m3 betonu B20 w cenie 175pln/m3 (niestety wcześniejszy handlowiec był na urlopie i nie udało się utrzymać poprzedniej ceny, ale nowa tez nie jest zła :])

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8310.jpg
Wyświetleń:	306
Rozmiar:	68,1 KB
ID:	136789 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8315.JPG
Wyświetleń:	324
Rozmiar:	89,3 KB
ID:	136790 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8316.jpg
Wyświetleń:	321
Rozmiar:	73,0 KB
ID:	136791

    A jako że kontrola podstawą zaufania, pomimo zapewnień wykonawcy, obmierzyliśmy jeszcze z znajomym przy użyciu niwelatora poziom szalunków... Różnice na poziomie 0,5cm uznaliśmy za wynik bardzo dobry i mogę powiedzieć, że przed jutrzejszym dniem w tej sprawie mam pełne zaufanie do wykonawcy :]

    A jeszcze na chwilę wracając do samego wieńca....
    Prawdę mówiąc, to nie mam pojęcia jak to się stało, że nie wyrzuciliśmy go na etapie adaptacji i jeśli ktoś ma taką możliwość, to proponuję to naprawdę przemyśleć, zwłaszcza, że wszyscy po kolei poddają w wątpliwość czemu by on miał służyć w takim domku :]
    Ten wieniec to nie tylko dodatkowe spore ilości stali i betonu, dodatkowy koszt wykonania, ale przede wszystkim mnóstwo straconego czasu... Najpierw na szalowanie, a na koniec na przerwę technologiczną po jego wylaniu...
    Ale jak coś, to będziemy mogli powiedzieć, że mamy w domu dodatkowy, nikomu nie potrzebny, piękny wieniec ;D

  16. #16

    Domyślnie

    WIENIEC ZALANY

    w dniu dzisiejszym pogoda dopisała i w końcu zgodnie z zapowiedzią udało się zalać wieniec.
    Oczywiście nie mogło by się obyć bez małej obsuwy w betoniarni. Beton miał przyjechać przed godziną 8, ale jak dojechałem na budowę ok 8:10 stała tylko sama pompa. Grucha dojechała o godz. 8:40 i jestem teraz bardzo ciekaw ile czasu będą nam chcieli policzyć za pracę pompy :]

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8320.jpg
Wyświetleń:	305
Rozmiar:	84,5 KB
ID:	136853 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8335.jpg
Wyświetleń:	319
Rozmiar:	66,5 KB
ID:	136856 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8338.JPG
Wyświetleń:	306
Rozmiar:	96,4 KB
ID:	136857

    Pewien problem stwarza poniższa belka przy wjeździe do garażu... Jest dość spora i zawieszona w powietrzu. Powinna swoje odstać przed rozszalowaniem, a z drugiej strony chcielibyśmy jak najszybciej ruszyć do ukończenia etapu zero. Tylko jak teraz zagęszczać piasek w garażu... :|

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8322.JPG
Wyświetleń:	292
Rozmiar:	87,8 KB
ID:	136854

    I na koniec coś na plus. Dużo się mówi o ekipach murarzy, że bardzo bałaganią itp. Nasza ekipa, jak na razie pod tym względem naprawdę zaskakuje. Od początku wszystko ładnie segregują na placu, organizują i sprzątają po sobie. Poniżej przykład podczas lania wieńca, zaraz po wylaniu następuje zebranie wszystkiego co się nabrudziło a na koniec miotełką wysprzątanie fundamentu. Przyznaję że taka praca mi się podoba

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8327.JPG
Wyświetleń:	344
Rozmiar:	96,0 KB
ID:	136855

  17. #17

    Domyślnie

    IZOLACJA PIONOWA

    Dzisiaj po niemal tygodniowej przerwie technologicznej ruszyła izolacja pionowa.

    Założenia
    ściany wewętrzne 2x Izohan Dysperbit DN
    ściany zewnętrzne 1x Izohan Dysperbit DN + 1x Izohan WL

    A wyszło to tak

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8341.jpg
Wyświetleń:	350
Rozmiar:	71,5 KB
ID:	137775 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8345.JPG
Wyświetleń:	339
Rozmiar:	90,7 KB
ID:	137776 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8347.JPG
Wyświetleń:	339
Rozmiar:	94,7 KB
ID:	137777 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8348.JPG
Wyświetleń:	310
Rozmiar:	82,1 KB
ID:	137778 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8351.jpg
Wyświetleń:	299
Rozmiar:	69,7 KB
ID:	137779

    Wykonawcy poszło nieco mniej materiału niż zamówiłem, co mnie jednak trochę zmartwiło. Ale z drugiej strony wygląda to dość szczelnie, warstwa zewnętrzna z WL wygląda lepiej niż bez. W gruncie mamy piaski i dość wysokie posadowienie, więc myślę że powinno być OK. Jutro zrobię dodatkowy obchód i może jeszcze coś samemu dosmaruję...

    Na poniedziałek zamówiony piasek, którego ilość 100 kubików mnie nieco przeraża objętościowo i cenowo...
    Do tego ocieplenie ścian fundamentowych z zewnątrz, na które pójdzie 10cm hydrofobowy EPS 120 AQUA Yetico montowany na piankę, na to folia kubełkowa i ponad gruntem kołkowanie aby się folia z całością jakoś ładnie trzymała... Wstępnie na docieplenie miał być XPS, jednak jego cena nieco zabija.... a do tego, czy już wspominałem że w gruncie mamy suche piaski i wysokie posadowienie?

  18. #18

    Domyślnie

    WIRTUALIZACJA

    Aby trochę oderwać się od szarych murów, postanowiłem cofnąć się trochę w czasie i opisać moje zabawy z programami do wirtualizacji i projektowania budynków oraz wnętrz...

    Wszystko zaczęło się jakoś parę miesięcy temu, gdy w oczekiwaniu na ukończenie adaptacji projektu i uzyskanie PNB, postanowiłem rozrysować sobie jakoś układ kuchni jako przyszły wsad dla projektantki... Po doświadczeniach z przed paru lat, wiedziałem, że im więcej informacji uda nam się zebrać jako propozycje z naszej strony, tym szybciej uda się osiągnąć odpowiedni wynik. Tak więc potrzebowałem czegoś, co usprawni moje rysunki na kartkach... Po rozpoznaniu w internecie i podpytaniu znajomych, przyszedł czas na pierwszy program, a jest nim...

    Sweet Home 3D

    Uważam że jest to naprawdę świetny i w dodatku darmowy program do szybkiego odwzorowania pomieszczeń całego budynku oraz projektowania wnętrz. Jego dodatkowym atutem jest wbudowany całkiem niezły silnik renderujący, który umożliwia uzyskać świetne końcowe efekty jak na darmowy silnik - efekty można zobaczyć choćby w moich projektach kuchni w wątku Praktyczny z Domów z Wizją, które niedługo postaram się przenieść również do mojego dziennika. Świetna jest też opcja chodzenia po budynku i nagrywania filmów... W zasadzie po dwóch wieczorach miałem już wprowadzony do programu cały budynek i wykonane pierwsze wizualizacje.

    A tak prezentuje się interfejs do wprowadzania danych do programu

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SheetHome3D.jpg
Wyświetleń:	682
Rozmiar:	53,0 KB
ID:	138343

    Pewne ograniczenia pojawiły się jednak dość szybko. Program choć świetny w obsłudze, ma jedną wadę - mała ilość bibliotek obiektów. Ujawniały choćby moje pierwsze prezentacje, gdzie trzeba było się wspomagać tym co jest pod ręką, a nie tym co chciałoby się umieścić np. w salonie... Rozwiązaniem okazał się tutaj inny program, a mianowicie Google SketchUp dostępny również za darmo. Dzięki temu można skorzystać z ogromnej biblioteki dla samego programu sketchup, a także innych formatów, które za pomocą sketchup można wyeksportować do formatu Google Earth, a taki format zaimportować do SweetHome3D

    Z czasem jednak i te obiekty były dla mnie nie wystarczające, a chcąc stworzyć kuchnię wzorowaną np. na tej wg projektu Domy z Wizją, musiałem stworzyć własne obiekty. To pozwoliło mi się nieco lepiej zapoznać z programem SketchUp i po niespełna tygodniu użytkowania programu SweetHome3D uznałem, że czas na zmianę...

    SketchUp

    To naprawdę świetne narzędzie i w dodatku dostępne zupełnie za darmo! Na początku chyba każdemu sprawia spore problemy w obsłudze do której nie jesteśmy przyzwyczajeni, ale gdy już się człowiek z nią oswoi, okazuje się że jest genialna i intuicyjna.
    Na szczęście miałem trochę czasu na zabawę z programem, gdyż wylądowałem na tygodniowe L4 i jakoś trzeba było zabić nudę leżenia w łóżku... Tak więc w ciągu tygodnia udało mi się wprowadzić cały budynek starając się trzymać do centymetra zgodności w projektem... w zasadzie to czuję się jakbym już postawił ten dom!

    Poniżej jak przedstawia się interfejs tego świetnego programu

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SketchUp1.jpg
Wyświetleń:	690
Rozmiar:	88,7 KB
ID:	138344 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SketchUp2.jpg
Wyświetleń:	565
Rozmiar:	87,6 KB
ID:	138345 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SketchUp3.jpg
Wyświetleń:	545
Rozmiar:	83,8 KB
ID:	138346 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SketchUp4.jpg
Wyświetleń:	552
Rozmiar:	92,2 KB
ID:	138347

    Pewnym minusem jest brak wbudowanego profesjonalnego silnika renderującego, to co widać na zrzutach powyżej, to jedynie szkice projektu z samego programu. Aby wykorzystać pełen potencjał należy skonfigurować jeszcze zewnętrzny renderer. Oczywiście jest tutaj mnóstwo świetnych ale płatnych programów, ale ja polecam przyjrzeć się darmowemu silnikowi na dodatek napisanemu przez polaka, a jest nim Kerkythea. Natomiast jeśli ktoś potrzebuje czegoś prostszego, to polecam wersję demonstracyjną wtyczki Twilight, która jest rozwijana również na bazie silnika Kerkythea, ale z przyjaznym dla użytkownika interfejsem. Jest ona również dobra do szybkich próbnych wizualizacji...

    A na koniec propozycja skierowana głównie do wszystkich osób budujących wg projektu praktyczny. Jeśli chcecie spróbować swoich sił w aranżacji wnętrz, to chętnie udostępnię moje pliki źródłowe projektu, jedyna prośba, to podzielcie się wynikami swojej pracy!

    A sam do tematu wrócę pewnie dopiero gdy nastaną długie zimowe wieczory

  19. #19

    Domyślnie

    OCIEPLENIE FUNDAMENTÓW

    Kolejny mały update z dzisiejszego dnia... Cały fundament został oklejony ociepleniem, niestety brakło kawałka folii kubełkowej, który musi zostać uzupełniony. Przyjechało też trochę piachu do zasypania fundamentów. Mam nadzieję, że w tym tygodniu uda się w końcu zalać płytę i ukończyć stan zero.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8353.JPG
Wyświetleń:	500
Rozmiar:	90,3 KB
ID:	138394 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8358.JPG
Wyświetleń:	445
Rozmiar:	96,4 KB
ID:	138396 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8361.JPG
Wyświetleń:	431
Rozmiar:	93,8 KB
ID:	138398 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8363.jpg
Wyświetleń:	433
Rozmiar:	77,8 KB
ID:	138399
    Ostatnio edytowane przez bacardi ; 24-09-2012 o 17:32

  20. #20

    Domyślnie

    KUCHNIA cz.1

    Przy okazji poprzedniego postu o wirtualizacji, postanowiłem przenieść do swojego dziennika rozważania na temat projektu kuchni, które parę miesięcy temu zamieściłem w głównym wątku Praktyczny z Domów z Wizją.

    Na początek może dla przypomnienia wizualizacja jaką zaproponowali projektanci DzW. Nie ukrywam, że wizualnie bardzo nam się podoba, rozjaśnia i dodaje lekkości kuchni, której gabaryty wg projektu niestety nie są za duże... Podstawowy problem, to jednak rozmieszczenie sprzętów...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kuchnia.jpg
Wyświetleń:	907
Rozmiar:	53,2 KB
ID:	138428

    A poniżej kopia z poprzedniego wątku dla naszych pierwszych wytycznych i szkiców przygotowanych na wsad startowy dla projektanta. Nasze główne założenia to:

    - szafki muszą pomieścić nie mniej niż w obecnej kuchni
    - wygospodarować więcej blatów roboczych
    - ze względu na mały rozmiar, postarać się zachować lekkość z wizualizacji projektu DzW
    - spróbować zachować oba okna w kuchni jak w projekcie, bez znaczącej utraty "schowków" i funkcjonalności
    - zagospodarować narożniki
    - podręczna spiżarka z dobrym dostępem

    Poniżej pierwsza wersja jaką udało mi się rozrysować, wszelkie konstruktywne uwagi krytyczne mile widziane

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kuchnia.jpg
Wyświetleń:	733
Rozmiar:	53,6 KB
ID:	138429 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kuchnia_lewa.jpg
Wyświetleń:	602
Rozmiar:	43,7 KB
ID:	138430 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kuchnia_prawa.jpg
Wyświetleń:	556
Rozmiar:	50,0 KB
ID:	138431 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kuchnia_front.jpg
Wyświetleń:	498
Rozmiar:	50,6 KB
ID:	138432

    Przy okazji w dyskusji ustaliliśmy, że przede wszystkim jest za mało przestrzeni roboczej przy samej płycie grzewczej. Jako propozycja padło przeniesienie zlewozmywaka symetrycznie na drugą stronę szafki, co wydaje mi się bardzo dobrą propozycją, a czego do dzisiaj nie udało mi się poprawić ani na szkicach ani wizualizacji

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony