dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie projekt HAWR LMP288 pracownia LIPIŃSCY

    Witajcie.

    Chciałbym prosić Was o opinię na temat tego projektu: http://projekty.lipinscy.pl/Hawr/
    Mnie wizualnie bardzo się podoba, jednak mam kilka "ale"
    Pierwszym z nich jest wielkość kotłowni. Czy nie uważacie, że w stosunku do reszty jest za duża ?
    Druga sprawa, to przesuwane drzwi na taras. Czy nie będą się one wiązały ze zbyt dużą utratą ciepła.
    No i zapotrzebowanie energetyczne. Czy przy grubszej warstwie ocieplenia można je zmniejszyć (ad. zapotrzebowanie)
    Bardzo podoba mi się układ pomieszczeń na poddaszu.

    Co Wy sądzicie ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    kotłownia ma 5 m2 - i tak jest za mała na paliwo stałe.
    Ale w kotłowni masz kocioł, zbiornik na wodę, często centrale wentylacyjną, odkurzacz centralny, możesz mieć pralkę, miejsce na duperele domowe (narzędzia, resztki płytek na zapas) i robi się ciasno.

    Wadą tego domu IMHO są ściany nośne uniemożliwiające w dużej mierze przemodelowanie wnętrza domku. No i dwa kominy - w małym domku to rozpasanie finansowe

    Jest to projekt na działki z wjazdem od zachodu.

  3. #3

    Domyślnie

    No rzeczywiście, w takim razie wielkość kotłowni jest jak najbardziej w porządku, w końcu można jej użyć tak jak mówisz do trzymania różnych gratów i dupereli . Co z pozostałymi pytaniami ? Układ pomieszczeń mi odpowiada (zastanawiała mnie tylko ta kotłownia, ale rzeczywiście jak popatrzeć na nią jak na pomieszczenie gosp. z kotłownią to przestaje być duża ) Dwa kominy przy całej inwestycji to tylko niewielka jej część więc to da się wybaczyć. Co z pozostałymi pytaniami ? jak z tą energooszczędnością ?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    w tym projekcie mostkiem termicznym jest na pewno wystający element betonowy nad wejściem i oknem.
    Okna przesuwne mają współczynniki przenikania ciepła podobne do zwykłych otwieranych. Co najwyżej można zmniejszyć wielkośc otworu okiennego.

    Kuchnia jest trochę nieustawna.

    Wyniki cieplne naprawdę kiepskie. Grubszy styropian niewiele tu zmieni. Trzeba było by zmniejszyć okna (i o lepszych parametrach), dac pewnie grubsza izolację poddasza (co omoże obniżyć wysokośc pomieszczeń). W opisie nie ma nic o izolacji fundamentu.

  5. #5

    Domyślnie

    Możesz też zainwestować w wentylację mechaniczną. To często wystarcza do znacznej poprawy parametrów zapotrzebowania energetycznego. Poza tym oczywiście możesz spróbować z grubszą izolacją. To nie jest z założenia projekt energooszczędny, więc i Wskaźniki nie są rewelacyjne. Co do rozkładu pomieszczeń to ja nie mam zastrzeżeń.

  6. #6

    Domyślnie

    Na stronie widziałem coś co nazywa się pakiet energetyczny. Ktoś korzystał z tej usługi ?

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Marian26

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Jest to projekt na działki z wjazdem od zachodu.
    A przypadkiem nie od południa?

    Zapotrzebowanie na energię (gdyby uwzględnić pakiet energetyczny) wygląda dość obiecująco...
    Niepokoi mnie jedynie to zadaszenie wyglądające jak balkon bez balustrady

  8. #8

    Domyślnie

    No to właśnie dlatego dopytuję co z tym pakietem ? i na ile on jest pomocny ? Bo to, że można zastosować lepsze okna i grubszą warstwę styropianu to bez poradników wiadomo.
    O wentylacji mechanicznej trochę poczytałem i mam mieszane uczucia. Czy ktoś kto z niej korzysta mógłby się wypowiedzieć ? jak to jest z tym hałasem i na ile jest to inwestycja przynosząca w przyszłości oszczędności ?

  9. #9

    Domyślnie

    Słuchaj, 50 zł to nie majątek jeśli chcesz budować dom. Z tego co napisane na stronie to są tam podpowiedzi i sposoby na poprawę wskaźników zapotrzebowania energetycznego. Prawdopodobnie wszystkie te porady możesz znaleźć w internecie ( a przynajmniej większość z nich) jednak możesz zaoszczędzić sobie czasu i kupić takie vademecum.
    Jeśli chodzi o wentylację grawitacyjną to warto przejrzeć forum gdyż jest tam również wątek poświęcony temu tematowi. Moim zdaniem inwestycja jest opłacalna. Nie dość, że odzyskujesz minimum 50% ciepła z powietrza, to nie masz problemu wilgoci, a powietrze jest stale filtrowane.

  10. #10

    Domyślnie

    A jak to kosztowo wygląda takie docieplanie ? Lipińscy na stronie podają, ze wybudowanie domu energooszczędnego jest około 8% droższe niż tradycyjnego, czy w tej sytuacji będzie podobnie ? czy z racji tego, że dom nie został zaprojektowany jako energooszczędny to takie docieplanie go będzie droższe ?

  11. #11

    Domyślnie

    Jeżeli wybudowanie domu energooszczędnego o danym metrażu jest średnio o 8-10 % droższe niż wybudowanie takiego domu w sposób tradycyjny to logicznym wydaje się, że wybudowanie domu zaprojektowanego jako tradycyjny przy użyciu technologii energooszczędnych będzie droższe o podobny procent. Zastanawia mnie tylko jaki wynik energetyczny można osiągnąć i czy będzie on rzeczywiście porównywalny z domem zaprojektowany jako energooszczędny.

  12. #12

    Domyślnie

    Od biura dowiedziałem się, że można ten projekt zamówić w wersji energooszczędnej, spełniającej normy Eu<40 kWh/m2 na rok. I że można skorzystać z pakietu energetycznego, o którym pisałem, ale że wtedy nie ma pewności, że będzie można się załapać na dopłatę. Ciekawe jak z tymi kosztami bo wyceny biur są często baaardzo niedokładne.

  13. #13

    Domyślnie

    Biura przeważnie pokazują minimalne koszty budowy. Jak się poszpera głębiej w ich zakładkach to można znaleźć w miarę realne koszty budowy bo uśrednione, a nie minimalne

  14. #14

    Domyślnie

    Od biura dowiedziałem się, że przeprojektowanie tego domu na dom energooszczędny to koszt tysiąca złotych. Chyba się opłaca, bo w całkowitym koszcie budowy domu to niewiele, a zaoszczędzić w przyszłości można znacznie więcej Jak Wy sądzicie?

  15. #15

    Domyślnie

    Ponawiam temat. Co myślicie o przeróbkach projektów zwykłych na energooszczędne? Ktoś przerabiał projekt w ten sposób?

  16. #16

    Domyślnie

    Moim zdaniem, jeśli chcesz się zorientować w kosztach, to po prostu poszukaj podobnych domów (metrażowo i o podobnej bryle), które będą energooszczędne i tam spójrz na koszt. Będziesz miał porównanie! i orientacje ile kosztuje mniej więcej wybudowanie energooszczędnego domu tej wielkości.

  17. #17

    Domyślnie

    Nie jest to takie łatwe. Bo w związku z lukarną ma nietypową bryłę. Znalazłem Ricardo VII, który przypomina nieco Hawr, ale nie znalazłem charakterystki energetycznej.

  18. #18

    Domyślnie

    Nie Ricardo! To projekt Wega ze studia Atrium ma podobną bryłę i metraż. Tylko nadal nie wiem jaka jest charakterystyka energetyczna :/

  19. #19

    Domyślnie

    Bo to zależy jaką technologię zastosujesz. Tak samo jak z Hawrem. Jeśli zlecisz przerobienie projektu na energooszczędny to masz z głowy szukanie odpowiednich materiałów i technologii. Jeśli nie to sam musisz kombinować

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony