dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar oleniek
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    921
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie Gdzie dać izolację w moim "szczególnym" przypadku ;)

    Witam.
    Ciężko mi nawet zadać konkretne pytanie
    Szukam w necie informacji gdzie kłaść folię (tę żółtą) i już zgłupiałam tyle sprzecznych informacji znalazłam...oto dlaczego.

    Nieco historii

    w 2010 r na zimę położyliśmy bezpośrednio na strop teriva czarną folię i wełnę mineralną 15cm. Chodziło o to by tanim kosztem docieplić tymczasowo dom podczas zimowych prac wykończeniowych. Minęła zima -ok, minęło lato - ok... na jesień wprowadziły się na strych (zresztą nie tylko tam) myszy i pocięły nam kanały DGP leżące pod wełną. Rezultat : kanały przypominały ser szwajcarski , a w domu szybko pojawił się kot ze schroniska... Będąc nad wyraz inteligentnymi osobami wpuściliśmy kota na strych... niech te myszy łapie...i łapał... a my po jakimś czasie zaglądamy na strych a tam wełna w strzępach... Oj głupoto! No cóż kanały chwilowo połataliśmy, wełnę przyklepaliśmy i tak minęła kolejna zima 2011, bo kasy na wymianę nie było.

    Wzięliśmy się za to teraz... to znaczy ja jestem "fachowiec"- wykonawca, a mąż zarobił na materiały

    Przechodząc do meritum sprawy : strych ok 140m2 podłogi - obecnie jest nieużytkowany za często ( składzik wszystkiego co chwilowo zbędne) jednak docelowo - za 3-5 lat- ma być tam również duże pomieszczenie rekreacyjne - wiecie jakaś mini siłownia, strzelnica, może bilard -co nam do głowy wyskoczy. Stąd padła decyzja "wełnę kocią" z podłogi dajemy w kleszcze i krokwie ( więźba płatwiowo kleszczowa) a na podłogę kładziemy legary, między to wełnę (bo jej myszy nie potną w przeciwieństwie do styropianu ) a na to OSB. Latem w krowkie przeniosłam 15 cm wełny mineralnej w najlepszym stanie ( oczywiście nad nią, a pod blachodachówką jest wysoceparoprzepuszczalna folia) a w kleszcze ( równolegle do podłogi) daliśmy wełny 30cm (15 cm wełny "porządnej" i 15 cm takiej co to nam jąten kot w chmukę pozamieniał Cóż miałam wyrzucić, niech se tam leży) Dokupiliśmy jeszcze brakującej wełny . Ponieważ wełna idzie obecnie tylko między krokwiami a nie jeszcze w poprzek, będzie trzeba położyć chociaż dodatkowe 5cm w poprzek... ale na to już kasy zabrakło... Może za rok. Stąd pytanie czy kłaść tam już teraz tę żółtą folię, czy dopiero jak położymy ostatecznie na krokwiach te poprzeczne pasy wełny. I co z dodatkową "podłogową" warstwą wełny? Ją też izolować?

    No i mam serię opcji z netu:

    Podłoga:
    1. folia pod legary na beton - Czyli strop, folia, legary i wełna, osb
    2. folia na legary, czyli strop, legary i wełna, folia, osb
    3. folia na osb, czyli strop, legary i wełna, osb , na to folia i docelowa podłoga - tyle że u nas osb ma być docelowe
    4. nie kłaśc tu w ogóle foli

    dach
    5. folię dać już teraz i potem ją zrywać
    6. dać folię i już nie docieplać dachu w poprzek
    7. nie dawać folii w dach

    No i mamy kombinacje : Rozwiązanie nr 1 + 7, a może 2 + 5 ... Wiecie o co mi chodzi? Doradźcie proszę

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar oleniek
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    921
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Witaj
    Kopę lat

    Dzięki.

    Czy w wersji podłogi nr 2 nie ma niebezpieczeństwa, że wilgoć idąca od dołu będzie zostawać w wełnie "podłogowej" zamiast "iść" dalej w górę i mieć szansę na "wywentylowanie" ze strychu? Powiem szczerze, że najbardziej trafiała do mnie wersja podłogi nr 4 , ale Twoja propozycja foli na dach jak najbardziej do mnie trafia.

    A i jeszcze jedno znalazłam sprzeczne informacje co do legarów. Raz piszą żeby mocować do podłoża innym, żeby nie... na mój rozum lepiej montować choćby po to aby się nie powypaczały legary.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar oleniek
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    921
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    jeżeli twój strop betonowy jest dziurawy jak ser szwajcarski to może się tak zdarzyć, jeżeli natomiast jest monolityczny to wilgoć będzie miała duży problem z penetracją betonu w takich ilościach żeby nie nadążyła odparowywać
    Beton dziurawy nie jest Ale w takim razie po co jest ta folia na legary i wełnę? przeciez na tę podłogę nie będzie padać deszcz Ja myślałam że folię daję żeby wełna nie zawilgła od "domowej" wilgoci . hmmm

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar oleniek
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    921
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    żeby odciąć konwekcję, im bardziej nieruchome powietrze tym cieplej
    OK
    Teraz ma to sens. Lubię jak to co robię ma sens Tyle że ... może wtedy lepiej odciąć tę konwekcję pod wełną? ( nie to żebym się upierała, łatwiej mi będzie kłaść legary bez tej folii, ale tak czysto "akademicznie"?)

    A folia jaka? żółta? czy może być czarna ? (już ją mam )

    Co do folii "w dach" to do czego poprzylepiać taśmę dwustronnie klejącą??? Jak jest stelaż pod K-G to wiadomo. Jak dolepisz do metalu trzyma mocno... ale do krokwii? Toż mi ta cała folia na łeb spadnie. A może tak poprzylepiać taśmę do krokwi i przybić tę taśmę papiakiem No i jeśli przylepię taśmę do krokwi to co ile cm?

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar oleniek
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    921
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    ???

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony