dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Domyślnie projekt JAŚMINA 2B pracownia KB PROJEKT

    Witajcie,

    Prosiłbym o ocenę projektu domu: http://www.kbprojekt.pl/1405/jasmina-2b - jakie widzicie jego mocne i słabe strony?

    Czy realne jest postawienie tego budynku w kwocie 300.000zł w stanie deweloperskim przez co rozumiem pełne wykończenie elewacji zewnętrznej, CO i CWU (piec gazowy kondensacyjny), wszystkie instalacje, tynki, bez paneli, malowania, drzwi wewnętrznych, kafli, białego montażu, gniazdek elektrycznych oraz oświetlenia. Zakładam użycie średniej jakości materiałów.

    Co bym zmienił w projekcie:

    - piwnica pod całym budynkiem. Decyzja ta jest uzasadniona tym, że moja działka jest ze spadkiem a słyszałem, że częściowe podpiwniczenie jest trudniejsze do wykonania i kosztowo wychodzi podobnie z pełnym.

    - ocieplenie 20, lub 25cm styropianu zamiast 12 z projektu. Do tego lepsze ocieplenie dachu i stropu pod nieogrzewaną piwnicą.

    - rezygnacja z kominka w salonie i co się z tym wiąże z komina w zamian, którego chcę wstawić okno poddaszowe. Czy z komina w łazience też można zrezygnować? Wydaje mi się, że jest on do wentylacji, czy nie można jej puścić w kominie w kotłowni?

    Jestem ciekawy Waszego zdania na temat tego projektu i zmian, które chcę wprowadzić.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    300k do deweloperskiego moim zdaniem bez szans. Część główna budynku (zakładam, że to ona będzie podpiwniczona) to po 71,3 m2 na każdej kondygnacji, czyli 213,9 m2 + 27 m2 garażu z kotłownią. Łącznie 240,9 m2. Bez własnej robocizny zwykle trzeba liczyć 2000 zł/m2.

    Budynek do najprostszych nie należy, bo bryłę i dach ma rozbudowane, trochę ścian nośnych i podciągi, trzy potężne kominy (skoro dom podpiwniczony to ich długość będzie spora) ale nie wiem na przykład po co w nich aż tyle kanałów wentylacyjnych.

    Mi osobiście nie podoba się aż takie "przyoszczędzenie" na oknach. Od strony północnej - owszem, może być ślepa ściana, ale cały urok domu jednorodzinnego to jego otwarcie na ogród, dobre nasłonecznienie. Tu obie łazienki ciemne, jadalnia w dość ciemnym kącie, jedno okno połaciowe w pokoju 12 m2 użytkowej (po podłogach zapewne trochę więcej).

    Z innych moich subiektywnych minusów:
    - schody z zabiegiem (wygodniejsze byłyby ze spocznikiem)
    - mało funkcjonalna garderoba przy schodach (mieści jedną niewielką szafę, bardziej pasowałaby jako schowek na szczotki, ale z kolei wiatrołap jest tak rozrysowany, że nie ma w nim miejsca na szafę)
    - łazienka na parterze kompletnie bez pomysłu - ponad 5 m2 a sedes tuż obok prysznica, maleńka umywalka i koniec
    - część dzienna obszerna, ale środkiem przebiega ciąg komunikacyjny - próbowałabym rozrysować sobie jakiś własny, lepszy pomysł zagospodarowania, zwłaszcza, że na rzucie kanapa jest w innej skali niż pozostałe meble; czy salon ma być bez telewizora?
    - w kuchni aż się prosi zamiana kolejności zlewozmywaka i kuchenki, rozważyłabym inne opcje rozplanowania kuchni (może półwysep, może zabudowa w kształcie U)
    - nie znam wysokości ściany kolankowej; na oko ma około 1 m, a to takie minimum funkcjonalne
    - poddasze jak to poddasze pod dachem czterospadowym - dużo skosów, ale w największej sypialni też sporo ściany o pełnej wysokości; garderoba na poddaszu do umeblowania komodami
    - łazienka na poddaszu to chyba w ogóle nie była przemyślana - dlaczego sedes i umywalka pod skosem, skoro są dostępne inne ściany?

    Czytając Twoje założenia nasuwa mi się raczej dom o rzucie zbliżonym do prostokąta, z garażem i kotłownią w piwnicy (żeby nie rozbudowywać bryły, nie zwiększać powierzchni ścian, dachu i ich dociepleń), z mniejszą liczbą kominów. Za 300 k deweloperski to raczej prosta bryła i dach dwuspadowy, żeby było wygodnie, to z dość wysoką ścianką kolankową.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.
    Na rozmieszczenie mebli itp nie patrz bo to tylko propozycja w tym projekcie. Wiadomo, że każdy sobie to rozmieści wg. własnych potrzeb. Pytam o sam projekt domu bez mebli, stan deweloperski.

    Napisałaś 2000zł za m2, ale przecież piwnica, która ma służyć na pomieszczenie gospodarcze nie będzie zrobiona tak jak normalne pomieszczenia. Na pierwszy rzut będzie tam stan surowy z prowizorycznym oświetleniem, niczego więcej na tą chwilę tam nie potrzebuje. Szacuje, że dodatkowe koszty piwnicy (około 100m2 bo pod garażem też będzie) wyniosą 30tyś zł. Czytałem o tym na tym forum i ludzie podawali wyliczenia z i bez piwnicy to średnio taka właśnie kwota im wychodziła. Oczywiście cały czas jest mowa o piwnicy w stanie surowym. Czyli trochę więcej bloczków, stop i schody. Te 30tyś oczywiście należy dołożyć do stanu "zero". Warunki gruntowe mam dobre, działka ma spadek więc w ogóle nie opłacalne byłoby nie robienie piwnicy. Mam nadzieje, że odezwie się w tym temacie ktoś kto robił piwnice i albo potwierdzi co napisałem albo zmieni moje optymistyczne nastawienie. W swoich wyliczeniach przyjęłaś też 2000zł m2 garażu, moim zdaniem również to jest zawyżona kwota jak na takie pomieszczenie.

    Z oknami masz racje. Na pewno będę chciał wstawić w salonie jakieś 3-4 metrowe okno z widokiem na ogród.

    Natomiast co do kominów to tak jak pisałem, jednego z nich, tego od kominka w salonie na pewno nie będzie, nie potrzebuje go. O ile to możliwe technicznie to mi jeden komin wystarczy.

    Co do drogiego dachu to jest on pokryty panelami na rąbek a z tego co mi wiadomo to dość ekonomiczne rozwiązanie (cena porównywalna z blacho-dachówką). Zdaje sobie sprawę, że jego kształt nie należy do ekonomicznych, ale to też nie są pewnie jakieś znaczne kwoty w różnicy z dachem dwuspadowym, który mi się zupełnie nie podoba.

    Spodziewałem się, że za 300 tyś trudno będzie wybudować taki dom, ale czy przy odrobinie pracy własnej i oczywiście systemem gospodarczym (zlecania poszczególnych robót konkretnym wykonawcą) nie jest w ogóle realne zmieszczenie się w tej kwocie?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Na początek to na rzucie drzwi wejściowe dwuskrzydlowe na elewacji jedno, na rzucie jakieś słupki na parterze na wiz i elewacji brak. Na dachu są kominy odwrotnie niż na rzutach. Wiatrołap - beznadziejny szerkoie wejścia a potem zakręt i pojedyncze drzwi - cięzko będzie wersalki wnieść.
    Ogólnie mało okien i małe. Ten projekt taki sobie kuchnia i jadalnia to wagon , salon to kolejny wagon.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    No to licz minimum z minimum, czyli piwnicę i garaż jako SSZ po 1000 za m2. Wychodzi 98,3 + 27 = 125,3 m2 po 1k zł. I 142,6 m2 po 2k zł. 125,3 + 285,2 = 410,5. No to by trzeba za 100 k robocizny włożyć.

    Też liczę na to, że posiadacze piwnic się wypowiedzą - przede wszystkim o kosztach odwodnienia i izolacji, bo faktycznie dodatkowe bloczki i stop to nie są jakieś ogromne kwoty.

    Do rozmieszczenia mebli się jakoś specjalnie nie przwiązuję. Szkoda tylko, że tak na odczepne pracownia zrobiła - zwłaszcza przy łazienkach, gdzie niektóre rury już przy fundamentach i stanie surowym warto porozmieszczać.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post

    Czyli trochę więcej bloczków, stop i schody. Te 30tyś oczywiście należy dołożyć do stanu "zero". Warunki gruntowe mam dobre, działka ma spadek więc w ogóle nie opłacalne byłoby nie robienie piwnicy. Mam nadzieje, że odezwie się w tym temacie ktoś kto robił piwnice i albo potwierdzi co napisałem albo zmieni moje optymistyczne nastawienie. W swoich wyliczeniach przyjęłaś też 2000zł m2 garażu, moim zdaniem również to jest zawyżona kwota jak na takie pomieszczenie.
    30 tys może być mało, wybudowałem an jesieni 70m2 piwnicy i lekko liczac to do zwykłej ławy dołożyłem te 3 dychy. Piwnica cała w gruncie to nie tylko jak piszesz "troche" bloczków jak bloczki to rdzenie żelbetowe, czyli zbrojenie, szalowanie zalewanie. Piwnica to solidne izlocje przeciwwilgociowe - przy tej wielkości to kolejne tysiące, ja na 70m2 wydałem na materiał ~~2,5 tyś mam piaski. Nie planujesz izolcji termicznej piwnicy ? Mówisz że piwnica surowa? Policz przynajmniej tynki to ogromny syf nie wyobrazam sobie tynkowania pożniej.

  7. #7
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Witajcie,

    Prosiłbym o ocenę projektu domu: http://www.kbprojekt.pl/1405/jasmina-2b - jakie widzicie jego mocne i słabe strony?

    Czy realne jest postawienie tego budynku w kwocie 300.000zł w stanie deweloperskim przez co rozumiem pełne wykończenie elewacji zewnętrznej, CO i CWU (piec gazowy kondensacyjny), wszystkie instalacje, tynki, bez paneli, malowania, drzwi wewnętrznych, kafli, białego montażu, gniazdek elektrycznych oraz oświetlenia. Zakładam użycie średniej jakości materiałów.

    Co bym zmienił w projekcie:

    - piwnica pod całym budynkiem. Decyzja ta jest uzasadniona tym, że moja działka jest ze spadkiem a słyszałem, że częściowe podpiwniczenie jest trudniejsze do wykonania i kosztowo wychodzi podobnie z pełnym.

    - ocieplenie 20, lub 25cm styropianu zamiast 12 z projektu. Do tego lepsze ocieplenie dachu i stropu pod nieogrzewaną piwnicą.

    - rezygnacja z kominka w salonie i co się z tym wiąże z komina w zamian, którego chcę wstawić okno poddaszowe. Czy z komina w łazience też można zrezygnować? Wydaje mi się, że jest on do wentylacji, czy nie można jej puścić w kominie w kotłowni?

    Jestem ciekawy Waszego zdania na temat tego projektu i zmian, które chcę wprowadzić.
    Kolego.

    Nie realne ...za dużo wymagasz od rzeczy nazwę je............... po imieniu nieosiągalne.Chcesz wierzyć w te pierdoły co Ci sugerują???.Na ziemię!!!Nie ma takiej opcji w twoim wydaniu.amen ..........

  8. #8

    Domyślnie

    Ok, ok, to nie mam złudzeń.

    A co powiecie o tych 2 projektach z dachami o niskim koncie?

    http://www.projektyprestige.pl/proje...ubert-iii.html (ten musiałbym do 25 stopni zwiększyć)
    http://extradom.pl/projekt-domu-tytan-WAH1586

    Czy takie domy bez lukarn i skomplikowanego dachu również są drogie w wykonaniu? Czy jest szansa zmieszczenia się w 300 tyś?

    Z domów z dachem 'stodołowym' przypadł mi do gustu: http://www.domywstylu.pl/projekt-domu-drozd.php i to będzie chyba opcja najbardziej bliska mojemu budżetowi... no ale czekam na opinie szanownych forumowiczów

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    I co wszystkie te 4 domy co pokazujesz:
    1. mieszćza sie na działce
    2. Mieszćzą się w "warunkach miejscowego planu"
    3. Odpowiadają Tobie, podobają sie ?

    Pierwsze dwa to raczej 500 niż 300 tys.

    Czy do tych tez piwnica ?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    ma chłop wymagania - a wszystko to chciałby za pół-darmo

  11. #11

    Domyślnie

    Słuchajcie ja się nie znam na kosztach budowy dlatego zwracam się do Was z zapytaniem co podraża te koszty.
    Jeśli na stronie pisze, że dany projekt można wybudować za 220 tyś to nie możecie się mi dziwić, że pytam się Was o zmieszczenie w 300 tyś.

    Jeśli chodzi o pierwsze 2 projekty to co wpływa na ich wysoką cenę? Bo jakby nie patrzeć to dachu nie mają bardzo skomplikowanego, jest też o niedużej powierzchni.

    Natomiast co do warunków zabudowy mojej działki to dach od 25 do 45 stopni (do 20% powierzchni dachu można inne spadki), 2 lub wielospadowy. Powierzchnia zabudowy 30%. Wysokość do 12m.

    Jarmar:

    Ad. 1 Mieści mi się każdy projekt do szerokości działki 22m
    Ad. 2 Tak
    Ad. 3 No tak, inaczej bym o nie nie pytał Ogólnie przejrzałem już z 5000 projektów jak nie więcej. Ale liczę że może przez ten temat w końcu się na coś zdecyduje.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    NieJan

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    172

    Domyślnie

    Poczytaj wątek o domu za 300tys. zamiast wrzucać kolejne projekty dwukrotnie przekraczające twój budżet. Ma być prosta bryła, prosty fundament, prosty dach (możesz go sobie nazywać stodołowym, czy nawet oborowym jak lubisz, dla mnie po prostu klasyczny). Garaż? Jak masz auto za dwa miliony, to faktycznie by się przydał. (tylko wówczas raczej nie buduje się domku za 300tys.) Ja dla auta za 50 czy 100 tyś. nie planuję "ciepłego mieszkanka" za jego równowartość, a droższych samochodów nie zamierzam kupować.
    Ten ostatni jest już krokiem w dobrym kierunku, ale jak chcesz postawić dom za podaną kwotę, to pójdź jeszcze krok dalej http://z500.pl/projekt/776/Z244_GP,w...j-stronie.html a następnie już tylko malutki kroczek do domku, którego postawienie w tych pieniądzach faktycznie wydaje się realne http://z500.pl/projekt/713/Z12_P_GP,...j-stronie.html .
    Ignoruj wizualizację elewacji, bo to nie ma żadnego znaczenia.

  13. #13

    Domyślnie

    Nie Jan: no nie przesadzaj. Kolega wybudował "stodołę" 150m2 z garażem za 250 tyś już na gotowo z meblami, sprzętem do kuchni, 2 łazienkami, stan "pod klucz".
    Ja mam 300 tyś na stan deweloperski, czyli bez drogiej wykończeniówki. Nie wciskaj mi kitu, że stać mnie tylko na stodołę i to z bardzo prostą elewacją.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Frofo007 gdzie będzisz budował ? To ważne pytanie bo o ile materialy w tej samej cenie to z robota już jest różnie.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Nie no - nie tylko na stodołę Cię stać, bo 300k na deweloperski to jest całkiem fajny budżet. Tyle, że u Ciebie ma być jeszcze duża piwnica, a garaż zakładasz dostawiony (czyli tak jak pisałam - dodatkowe metry ścian, dachu, dociepleń).

    150 m2 za 250k jak dla mnie oznacza albo ogromny wkład własnej robocizny, albo istnienie jakichś "haczyków" w postaci materiałów otrzymanych w prezencie lub zakupionych znacznie poniżej cen rynkowych, niskiej izolacyjności termicznej domu (wysokie koszty ogrzewania), elementów jeszcze nieukończonych.

    A to co w "kosztach budowy" wypisują pracownie, to czasem woła o pomstę do nieba. Tylko wziąć kij w dłoń i okładać takich marketingowców, którzy aby sprzedać projekt pozwalają sobie na cudaczne manipulacje kosztami.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    NieJan

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    172

    Domyślnie

    Myśli sobie co chcesz. Ale jak źle rozumiesz to co czytasz, to trochę słabo. Ja ci napisałem, żebyś nie przejmował się tym, że na stronach biur domek ma ładną bądź brzydką elewację, bo i tak zrobisz sobie taką, jaka ci się podoba.
    Jeśli kolega wybudował na gotowo 150 metrów użytkowej za 250tys. pod klucz, to zapytaj, czy nie wybuduje mi za tyle + 70tys. dla niego na czysto. i to nie pod klucz, a do deweloperskiego. Chętnie skorzystam, bo to i tak sporo taniej niż średnia u mnie w okolicy.

  17. #17

    Domyślnie

    NieJan: może w Warszawie to sporo wydasz na budowę bo u was pewnie zarobki 2 razy wyższe niż w innych częściach kraju. Ja działkę mam w Szczecinie. Też duże miasto, ale pomocnika na budowę tu znajdziesz za 8zł/h.

    Piwnica z tego co czytałem to dodatkowy koszt około 30.000zł (piwnica nie ogrzewana, stan surowy z izolacją przeciw-wodną, przy dobrych warunkach glebowych). Mam działkę ze skosem i to niejako wymusza piwnicę bo i tak fundamenty musiałyby iść conajmniej 2 metry w ziemię, więc lepiej już to jakoś zagospodarować w przyszłości.
    Garaż jednostanowiskowy to dodatkowy koszt około 30 tyś zł. Wszystkie koszty opieram na średnich cenach podawanych tu na forum. Oczywiście są ludzie, którzy na piwnicę wydali 70 tyś, ale też i tacy, którym starczyło 15 tyś. A pewnie wiele zależy od warunków gruntowych (izolacji), oraz od tego czy mówimy o piwnicy nieogrzewanej w stanie surowym, czy też o podpiwniczeniu dobrze ocieplonym, otynkowanym, z oknami, instalacjami itp.

    Kolega, który wybudował 150m2 (mowa o powierzchni całkowitej a nie użytkowej) większość prac do stanu deweloperskiego zlecił poszczególnym wykonawcą, przy wykończeniówce sam zrobił część rzeczy. Kolega ten z żoną zarabiają raczej przeciętnie, na dom mają kredyt z dopłatą RNS i podejrzewam, że 2 razy liczyli zanim wydali każdą złotówkę. Z wydatków na ogrzewanie są zadowoleni, 2 zimy za nimi i nie narzekają. Także jak się szuka tanich wykonawców, promocji na materiały itp. i nie ma się 2 lewych rąk, samemu podłubie się przy wykończeniówce to widocznie można za 250 tyś postawić 150m2 pod klucz.
    Ostatnio edytowane przez Frofo007 ; 29-08-2014 o 08:14

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    NieJan

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    172

    Domyślnie

    Skoro wiesz lepiej, to po co pytasz?
    A co do kolegi- mówisz, że zarabia średnio (jeśli tak średnio jak średnia krajowa, to rocznie około 45tys. brutto czyli jakieś 32tys. netto, nie bardzo wyobrażam sobie, że da się przy tym dostać jakiś kredyt na dom, a już na pewno nie da się go spłacić) . Napisałem, że jestem skłonny zapłacić mu 320tys. za postawienie prostego domu. Z tego co piszesz wynika, że może zarobić na tym 70tys. i nawet nie pobrudzi mocno rąk, bo za 250 wybudował zlecając poszczególne prace ekipom.

  19. #19

    Domyślnie

    czy dobrze rozumiem, że garaż 'przyklejony' do bryły tak bardzo podnosi koszty budowy?
    wolnostojący można postawić za kilkanaście tys. zł żeby przyzwoicie wyglądał, a jak policzyć koszt garażu 'przyklejonego' lub wkomponowanego w bryłe budynku?

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Nie Jan: no nie przesadzaj. Kolega wybudował "stodołę" 150m2 z garażem za 250 tyś już na gotowo z meblami, sprzętem do kuchni, 2 łazienkami, stan "pod klucz".....
    skoro wiesz ile kolega zapłacił za co, to po kiego grzyba pytasz?

    weź "fachowców" tych co kolega miał i 2x taki dom pod klucz wybudujesz za niecałe 500tyś. jaki problem? A i jak piszesz z kosztów ogrzewania też będziesz zadowolony

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony