dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szoko
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Północ Południowego Zachodu
    Posty
    160
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie Jak połączyć cegłę szamotową?

    Witam,

    temat średnio do kominków pasuje, ale że "szamot" przewija się tu w co drugim wątku, to chyba szybko uzyskam odpowiedź Chcę obudować palenisko w kotle na ekogroszek szamotową cegłą grubości 3cm. Od góry do podwieszonej cegły chcę dokleić połówkę drugiej, aby powstało coś na kształt podwieszonej za plecy literki "L". Czymś to da się przykleić? Czy poskęcać za pomocą jakiś wkrętów i blaszek od strony nienarażonej na bezpośrednie działanie płomienia. Powierzchnia styku 3cmx22cm. Wagi cegły nie znam, ale podwieszone będzie pół cegły(czyli kawałek 3x22x5,5cm.)
    Żeby nie było, że "bezprawnie" wchodzę i śmiecę, to powiem, że mój kominek(wkład 14kw) to szafa szeroka na 225, wysoka na 280cm, wymurowana z cegły ręcznie formowanej przy pomocy zwykłej zaprawy do klinkieru(od razu na gotowo-bez fugowania) grubości ok.1cm. Dobrze przewietrzona - dwie kratki wywiewne na salon 15x20cm i dwie do pokojów bezpośrednio nad kominkiem.Kratka zasysająca jedna. Komora rozgrzewająca się ma rozmiar 150cm szer X 240cm wys. Rozgrzewa się to to 2,5godziny, ale potem super ciepełko oddaje całością a rano jest jeszcze letnie.Widziałem tu temat o wykruszaniu się nieodpowiedniej zaprawy czy fugi.Mam nadzieję, że skoro ja mogę swojej cegły dotknąć się twarzą(w sensie czułą częścią ciała) w najcieplejszym miejscu przy wkładzie, to wykruszanie mi nie grozi ? Pierwszy fachowiec wbrew naszym sugestiom chciał robić kominek zimny i naszą cegłę pociąć na płytki do obłożenia regipsowej konstrukcji. Skończyło się na tym, że wyrysował nam nasz projekt w jakimś autokadzie, po czym się rozstaliśmy, bo na siłę chciał nam wcisnąc swoją koncepcję. Co ciekawe prawie mu się udało (bo że tak się nie robi jak chcemy itp.), i już zaakceptowaliśmy jego metodę, ale jak mnie zaczął rypać,że jak ja wkład kupuję sam, to on na paliwo nie zarobi, to przestałem dzwonić, ale o dziwo on też.
    Pozdrawiam fanatyków płomieni.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Witaj!

    Cegły w ten sposób najlepiej złapać kształtowo. Zespoić też można - najprościej czarnym mazidłem kominkowym sprzedawanym w kartuszach.
    Powierzchnie muszą być gładkie i dokładnie do siebie przylegać. Oczyść je - wyszczotkuj wręcz i spłucz wodą. To rzadkie, co wypływa najpierw z kartusza odrzuć lub użyj do zaimpregnowania powierzchni. Jak lekko przeschnie, nanieś ten uszczelniacz tak, żeby po ściśnięciu wypłynął ze wszystkich stron. Najlepiej ściśnij cegły ściskiem stolarskim, żeby spoina była jak najcieńsza. Wysusz. Po wyschnięciu można grzać.
    Kartusz przechowuj potem dziobem w dół, żeby potem to rzadkie nie wypływało za każdym razem.

    Powodzenia

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szoko
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Północ Południowego Zachodu
    Posty
    160
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.
    Ale mam jeszcze 2 pytania. Pierwsze, to co to znaczy złapać kształtowo? Kojarzy mi się to z sytuacją, gdy cegły mają jakieś miejsca, w których mogłyby się zazębić.No chyba,że taka cegła jest po kupnie miękka jak glina i mogę ją formować-nie wiem, bo nigdy nie miałem szamotu w rękach, a widziałem,że są wiaderka z masą do formowania.

    I drugie pytanie. Zostało mi trochę takiego uszczelniacza kominkowego.Ma prawie rok i był już używany. Nada się czy kupić nowy?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Chodziło mi o połączenie kształtowe, tzn., że dwa elementy trzymają się siebie bez żadnej spoiny (coś w stylu pióro-wpust itp.). Dobrze więc kojarzysz. Trzeba by elementy raczej dociąć odpowiednio niż uformować. Także wchodzi w grę to rozwiązanie, które opisałeś, czyli jakieś blaszki, podpory itp. Piszę to tak, bez jakiegoś konkretnego pomysłu na realizację.
    Stary uszczelniacz może być - nie starzeje się, no chyba, że wysechł, co jest mało prawdopodobne. Jak się pooddzielały składniki, można wycisnąć więcej do jakiegoś naczynia, wymieszać, a w razie potrzeby rozrzedzić wodą.

    Oczywiście cały element można uformować z mas ogniotrwałych. Głównie chodzi mi tu o beton ogniotrwały, bo masy ceramiczne wymagałyby wypalenia.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Pamietaj tylko , że Wojtek nic nie mówi o klejeniu tym mazidłem, bo do tego się nie nadaje....(mazidło się nie nadaje, Wojtek czasem tak...)

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_796 Zobacz post

    Oczywiście cały element można uformować z mas ogniotrwałych. Głównie chodzi mi tu o beton ogniotrwały, bo masy ceramiczne wymagałyby wypalenia.
    Według mnie to jest racjonalne wyjście, zapewniające uzyskanie zadawalającego efektu.
    Bo tak się poprostu robi.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szoko
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Północ Południowego Zachodu
    Posty
    160
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Eniu dobrze, że napisałeś, bo już myślałem, że uszczelniacz zadziała jak klej, a tu czytam,że Wojtek miał na myśli połączenie kształtowe wspomagane uszczelniaczem. To chyba zastosuję opcję skręcenia i uszczelniacza w jednym. Choć moja konstrukcja nie musi być specjalnie szczelna. Kształtowo nie bardzo to widzę w mojej sytuacji. Jak nie zadziała, to wezmę się za masy ogniotrwałe
    Dajcie jeszcze znać, czy przy takim kominku jak opisałem istnieje ryzyko wykruszania zaprawy?Ktoś związany z branżą mówił mi, że w komorze między wkładem a obudową mimo największych chęci nie uzyskuje się temp. większych niż ok.300(albo 400?-nie pamiętam dokładnie)stopni, więc mi się WYDAJE, że będzie ok,tym bardziej, że raczej nie ładuję do kominka "ile wlezie".
    Pozdrawiam wszystkich.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    ocegłęobawiaćsięmusisznie...

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szoko
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Północ Południowego Zachodu
    Posty
    160
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    obawiamsięniezatem
    dzięki!

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Możesz skleić mazidłem.
    Dziwnie zinterpretowaliście mój wpis.
    Przecież dokładnie opisałem jak to zrobić.

    Przy takim sposobie musisz się jednak liczyć z tym, że nie będzie trzymać wiecznie. Mazidło jest po prostu zaprawą w tubce.
    Nie nadaje się do jedynie do tego, co jest najbardziej wyeksponowane na opakowaniu i do czego jest uzywane najczęściej - do klejenia i uszczelniania elementów metalowych. Ceramikę sklejać można.

    Najlepiej forma ze styropianu, kilka kilo betonu i po sprawie.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szoko
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Północ Południowego Zachodu
    Posty
    160
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    A no tak zinterpretowałem go pierwotnie, ale ten niedobry eniu mnie zmylił! Skleję jak mówisz zatem,a jak odpadnie, to skleję znowu

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_796 Zobacz post
    Możesz skleić mazidłem.
    Dziwnie zinterpretowaliście mój wpis.
    Przecież dokładnie opisałem jak to zrobić.

    Przy takim sposobie musisz się jednak liczyć z tym, że nie będzie trzymać wiecznie. Mazidło jest po prostu zaprawą w tubce.
    Nie nadaje się do jedynie do tego, co jest najbardziej wyeksponowane na opakowaniu i do czego jest uzywane najczęściej - do klejenia i uszczelniania elementów metalowych. Ceramikę sklejać można.

    Najlepiej forma ze styropianu, kilka kilo betonu i po sprawie.
    Ja nie interpretowałem Ciebie, tylko myśląc że popieram Twoje, pisałem o swoich doświadczeniach. Jeszcze mi się to mazidło nigdy nie uchowało zbyt długo, jak go użyłem inaczej niźli uszczelniacz. I to w dość cienkich uszczelnieniach, bo jak grubo, to tez długo nie trwa jak się wykruszy. Zresztą niektórzy producenci informują, że to uszczelniacz...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony