dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 70
  1. #1

    Domyślnie Instalacja hydroforowa

    Mam studnię (nareszcie), kopaną, 8 kręgów, teraz czas zakup i podłączenie hydroforu. Co powinno znajdować się w takiej instalacji i w jakiej kolejności? Wiem, że pompa (chciałbym, żeby była wewnątrz studni na jakiejś półce), zbiornik (jak duży i czy może być wiszący?), zawór zwrotny i zawór elektromagnetyczny odcinający pompę po nabiciu ciśnienia (w jakiej kolejności?). Z góry dziękuję za pomoc.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Bio

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    8 kregów ? Kręgi po 0,5 m? To do lustra wody nie masz wiecej jak 4 metry. Powiedz mi jaka jest róznica w poziomach pomiedzy lustrem wody w studni, a podłogą gdzie mogłaby stać pompa. Sądzę, że pompa nie musi stać w studni na podeście. Odpowiedz mi na te pytania, a ja Ci postaram się pomóc.
    życzliwość jest w cenie, jednak czasami nerwy puszczają.....

  3. #3

    Domyślnie

    U sąsiada w podobnej studni maksymalny poziom lustra wody to gdzieś na 4 kręgu - poziom wód jest u nas stosunkowo wysoki. On ma pompę razem ze zbiornikiem w garażu, ja wolałbym w studni ze względu na hałas.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Bio

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Po kolei od strony wody: kosz ssawny z zaworem stopowym (popularnie zwany smokiem ), przewód ssawny pompy, pompa, przewód tłoczny, zawór zwrotny, zawór odcinajacy, trójnik z odgałezieniem 1/2" na wyłącznik cisnieniowy, no i hydrofor. Postawiłbym, bez żadnych obliczeń zbiornik hydroforowy 300 litrów. Agregat ( pompa + silnik ) też postawiłbym w budynku i wygłuszył go. W przypadku awarii, mam dostęp do studni. Inna sprawa to straszliwa wilgotność w studni. Taki układ częściej ulega awarii. Jeżeli już na zewnatrz koniecznie, to odżałowałbym parę złotych i wykopał obok studni taki szyb dodatkowy na pompę- na jakieś 4 kręgi. Pozdrawiam
    życzliwość jest w cenie, jednak czasami nerwy puszczają.....

  5. #5

    Domyślnie

    Ja bym... ale po kolei;
    1. Zmontował rusztowanie i na nim zamontował pompę, zbiornik-hydrofor, wyłącznik ciśnieniowy i to wszystko zawiesił w studni w bezpiecznej odległości od lustra wody.
    2. Rurę z hydroforu z rurą do instalacji domu połączył bym wężem giętkim w tedy można cały układ pompa-hydrofor wyciągnąć ze studni bez wchodzenia do studni.
    3. Całą studnie zakrył i na niej zrobił ładny wałek z korbą, z liną i wiaderkiem jako element dekoracyjny.

    Zbiornik wystarczy 100-150l. w zależności oczywiście od poboru. Jeżeli to wszystko będzie poprawnie zrobione wilgoć nie ma wpływu na awaryjność.

    Druga mozliwość to zastosowanie zamiast zbiornika, pompy z falownikiem.
    Eliminuje się w ten sposób duży zbiornik ale musisz dokupić falownik i mały zbornik przeponowy. Rozwiązanie takie jest nowocześniejsze ale trochę droższe.
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Bio

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Thalex! Mam pytanie do Ciebie. Czy widziałes taki układ który proponujesz? Jaka jest w takim razie ( jaka powinna być ) średnica kręgów z których jest wykonana studnia? Czy do układu który proponujesz są w kompletach jakieś wyciągarki - bo piszesz, że można hydrofor z pompa wyciągnać bez wchodzenia do studni. Jaka jest różnica w cenie pomiedzy silnikiem takim zwykłym, a silnikiem wodoszczelnym? Piszesz, że układ z falownikiem jest nowoczesniejszy. Mógłbyś powiedzieć dlaczego ? Jak się ma to do kosztów eksploatacji. Jest troche droższy piszesz. Te troche, to ile ? Tak procentowo podaj.
    życzliwość jest w cenie, jednak czasami nerwy puszczają.....

  7. #7

    Domyślnie

    Nie, nie widziałem takiego układu ale przemyślałem to biorąc pod uwagę taką instalację w moim domu rodzinnym i napewno się to sprawdzi. Ta instalacja jest właśnie z hydroforem 150l, dla którego jest właśnie szyb czy piwniczka głębokości 2m. a ten zbiornik swobodnie zmieściłby się do studni ale w tedy nie można korzystac ze studni ciągnąc wodę wiadrem

    Taka hybryda o której piszę powyżej może ważyć max 50-80kg -bez wody w zbiorniku oczywiście więc myślę, że wciągarka nie jest konieczna.

    Falownik plus czujnik ciśnienia to koszt ok 2tyś PLN i wtedy można zasilać już istniejącą pompę LUB zakupić pompę z falownikiem ale ceny w tej chwili nie znam ale ok. 5tyś PLN. (myślę o pompach VOGEL lub DANFOSS)

    Silnik nie musi być wodoszczelny bo nie pracuje w wodzie wystarczy zwykły tylko należy go porawnie zamontować!

    Nowocześniejszy bo
    utrzymuje stałe ciśnienie (nie ma załącz wyłącz)
    zajmuje dużo mniej miejsca

    Koszty eksloatacji mogą być nieco wyższe ja bym szacował na 10%.
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Bio

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Jeżeli stać Cię na takie rozwiązania, to nie mam nic przeciw. Ja natomiast uważam, że sprawdzone stare rozwiązania są najlepsze. Proste rozwiązania. Z drugiej strony, bez poszukiwań nie byłoby postępu. Ale koszt o którym piszesz jest dla przeciętnego inwestora nie do przełkniecia.
    życzliwość jest w cenie, jednak czasami nerwy puszczają.....

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    eres

    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Posty
    9

    Domyślnie

    UWAGI :

    1. Zawór odcinający na drodze pomiędzy pompą, a wyłącznikiem ciśnieniowym to poważny błąd - jego nieświadome zamknięcie pozbawia pompę sterowania przy zmianach ciśnienia w zbiorniku.

    2. Układ hydroforowy zbudowany w oparciu o pompę z silnikiem sterowanym falownikiem zewnętrznym to w przypadku domu jednorodzinnego nadmierna komplikacja oraz zbyteczne wydatki - na rynku dostępne są rozwiązania pośrednie nie wymagające zbiorników hydroforowych np. MQ3-45 firmy Grundfos

    3. Firma Danfoss nie jest producentem urządzeń hydroforowych oraz pomp do wody / produkuje natomiast pompy olejowe do palników

    Prawidłowy dobór zestawu hydroforowego należy rozpocząć od określenia max. zapotrzebowania wody użytkowników / z uwzględnieniem dodatkowych docelowych rozwiązań np. instalacji nawadniania / oraz określenia wydajności żródła w tym przypadku studni kopanej.
    Wybór rozwiązania należy powiązać z depresją studni dla szacowanych rozbiorów oraz zabezpieczeniem układu hydroforowego/pompy przed "pracą na sucho" / nadmierne obniżenie lustra wody w studni /.
    Osobną sprawą jest fakt dostępnej przestrzeni w pomieszczeniu technicznym lub piwnicy.

    Pozdrawiam
    eres

    P.S.
    dostępne rozwiązania to wydatek 1500-2800 PLN w zależności od marki urządzenia + elementy instalacji 200-500 PLN

  10. #10

    Domyślnie

    Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi, są bardzo konkretne!
    Co do montowania agregatu razem ze zbiornikiem wewnątrz domu odpada - mam drewniany strop, sypialnia nad pomieszczeniem gospodarczym, a nie wiem jak dobrze da się wygłuszyć pompę. Zbiornik 300 litrów to pewnie lepszy komfort (mniejsze skoki ciśnienia?), ale aż tyle miejsca nie mam. Dodatkowej studzienki na 4 kręgi nie zrobię, bo na 4 kręgach mam już wodę. Wychodzi na to, że trzeba będzie zrobić agregat na półce wewnątrz studni i w domu zbiornik 100-150l (zbiornik w studni się na pewno nie zmieści).
    Eres, napisz proszę coś więcej na temat MQ3-45 Grundfosa - warto, nie warto, za ile?

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    GrzegorzS
    Jeśli studnia bedzie dla domu źródłem wody pitnej to daj ją do zbadania na zawartośc żelaza. Jeśli okaże się że żelaza jest zbyt dużo to kup zbiornik co najmniej 200 l i wyłacznie bez przepony. Jak kupisz mniejszy i z przeponą to nie bedzie sie nadawał do odżelaziacza. Co prawda masz płytką studnię to Fe nie powinno być zbyt dużo. Powinieneś przewidzieć również miejsce na sterylizator UV. Płytkie studnie przewaznie są skażone bakteriologicznie przynajmniej okresowo. Generalnie zbadaj wodę zanim zaczniesz ja używać. Może trzeba będzie jeszcze coś w niej poprawić.
    Pozdarwiam

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał eres
    na rynku dostępne są rozwiązania pośrednie nie wymagające zbiorników hydroforowych np. MQ3-45 firmy Grundfos

    Eres, mnie tez zainteresowalo to rozwiazanie. Probowalam sie czegos doszukac w Internecie, ale moze cos wiesz z doswiadczenia? Na przyklad mam informacje, ze ta pompa moze pobierac wode z glebokosci 8 metrow. Czy to znaczy maksimum 8 metrow? I jak sie to faktycznie porownuje z tradycyjnym zestawem hydroforowym?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewak39
    Cytat Napisał eres
    na rynku dostępne są rozwiązania pośrednie nie wymagające zbiorników hydroforowych np. MQ3-45 firmy Grundfos

    Eres, mnie tez zainteresowalo to rozwiazanie. Probowalam sie czegos doszukac w Internecie, ale moze cos wiesz z doswiadczenia? Na przyklad mam informacje, ze ta pompa moze pobierac wode z glebokosci 8 metrow. Czy to znaczy maksimum 8 metrow? I jak sie to faktycznie porownuje z tradycyjnym zestawem hydroforowym?
    Nie tylko ta pompa nie moze podciagac z wiekszej glebokosci niz 8m. Zasady fizyki - na te 8m pozwala cisnienie atmosferyczne na ziemi.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Bio

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Teoretycznie , wysokość ssania wynosi 10m. Nie ma jednak urządzeń sprawnych w 100%. Dochodzą do tego straty w rurociagu ssącym. Dlatego przyjmuje się za granicę mozliwości pompy te 8 m. Jest to odległość pomiędzy lustrem wody, a osią pompy mierzona w pionie. Należy jednak pamietać o jednym. Te 8 m jest to maksymalna odległość. Ale pompa się zużywa, sprawność jej spada. Po pewnym okresie niby wszystko jest oki, a pompa nie podaje wody. Dlatego rozsądnym jest zmniejszenie tej wysokości z 8 do np.6 m. Ma to jeszcze tę zaletę, że zmniejszymy zjawiska kawitacji, a tym samym zwiększymy zywotność pompy.
    życzliwość jest w cenie, jednak czasami nerwy puszczają.....

  15. #15

    Domyślnie

    Przepraszam, jestem w temacie niemal kompletny nowicjusz, wiec moge cos glupiego napisac. Studnie mam na dzialce wywiercona, ale jak do niej zagladalam, to zwierciadlo wody bylo hen hen w dole i cos mi sie kojarzy, ze jest ono na glebokosci 30 (?) metrow (na razie jestem na bardzo wczesnych etapach przygotowywania sie do rozbudowy i zbieram informacje). Poprzedni wlasciciel sugerowal pompe z hydroforem, dopoki nie zauwazylam tego tematu, mialam tyle pojecia, ze hydrofor jest glosny, a reszte zostawilam na wlasciwy moment. To w takim razie jaka pompa sobie poradzi z taka glebokoscia? Czy to znaczy, ze trzeba ja po prostu umiescic gleboko w studni na wysokosci ok. 6 metrow powyzej tego lustra?

    Serdeczne dzieki z gory, jezeli ktos wykaze tyle cierpliwosci, zeby wyjasnic cwokowi (tzn. mnie) podstawy! Albo moze zlituje sie i poda jakis link, o ile juz bylo to dyskutowane!

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewak39
    Przepraszam, jestem w temacie niemal kompletny nowicjusz, wiec moge cos glupiego napisac. Studnie mam na dzialce wywiercona, ale jak do niej zagladalam, to zwierciadlo wody bylo hen hen w dole i cos mi sie kojarzy, ze jest ono na glebokosci 30 (?) metrow (na razie jestem na bardzo wczesnych etapach przygotowywania sie do rozbudowy i zbieram informacje). Poprzedni wlasciciel sugerowal pompe z hydroforem, dopoki nie zauwazylam tego tematu, mialam tyle pojecia, ze hydrofor jest glosny, a reszte zostawilam na wlasciwy moment. To w takim razie jaka pompa sobie poradzi z taka glebokoscia? Czy to znaczy, ze trzeba ja po prostu umiescic gleboko w studni na wysokosci ok. 6 metrow powyzej tego lustra?

    Serdeczne dzieki z gory, jezeli ktos wykaze tyle cierpliwosci, zeby wyjasnic cwokowi (tzn. mnie) podstawy! Albo moze zlituje sie i poda jakis link, o ile juz bylo to dyskutowane!
    Nie ma strachu. Stosuje sie wtedy pompe glebinowa, ktora jest zanurzona w wodzie i wode pcha do gory.

  17. #17

    Domyślnie

    Czyli halasliwego hydroforu nie unikne?

  18. #18

    Domyślnie

    W hydroforze hałaśliwy jest silnik wraz z pompą. W studni głębinowej całość w postaci długiego (ok. 60-70cm) i grubego (8-10cm) cygara jest (musi być zanurzone w wodzie w taki sposób aby nigdy podczas pracy się nie wynurzyło (chyba wystarczająco łopatologicznie).
    Do pompy głębinowej trzeba dodać (juyż w pomieszczeniu gospodarczym) zbiornik z przeponą (kilkadziesiąt litrów) dobrany do instalacji lub często zbiornik (kilkaset litrów 150 - 300) do uzyskania procesu natleniania wody w przypadku kiedy jest zażelaziona. Do tego potrzebny jest filtr (przypomina butlę spawacza gazowego) tyle, że trochę grubsza i trochę niższa, która jest zasypana złożem różnego uziarnienia i składu w celu odfiltrowania wytrąconego żelaza z wody.
    Reasumując w przypadku pompy głębinowej nie usłyszysz jak się włącza i wyłącza nie mówiąc już o jakichkolwiek odgłosach jej pracy.

  19. #19

    Domyślnie

    moze mi takze bedziecie w stanie doradzic.
    mam stara studnie, do ktorej dodatkowo sprowadzona jest deszczowka. chcialbym ja wykorzystywac tylko na zewnatrz domu (podlewanie, mycie itp). Planuje umieszczenie pompy takze w studni. Na razie woda jest na 8..9 metrze ale nie mierzylem jeszcze jak wyglad poziom wody po deszczu (100m2 w rzucie dachu). Musze to sprawdzic ze wzgledu na miejsce umieszczenia pompy.

    Czy do takiego zastosowania musi byc zestaw hydroforowy czy wstarczy pompa? moze zatapialna? Jak zabezpieczyc uklad w studni przed zamarznieciem?
    - wyremontowałem 50letni dom -

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor
    GrzegorzS
    Jeśli studnia bedzie dla domu źródłem wody pitnej to daj ją do zbadania na zawartośc żelaza. Jeśli okaże się że żelaza jest zbyt dużo to kup zbiornik co najmniej 200 l i wyłacznie bez przepony. Jak kupisz mniejszy i z przeponą to nie bedzie sie nadawał do odżelaziacza. Co prawda masz płytką studnię to Fe nie powinno być zbyt dużo. Powinieneś przewidzieć również miejsce na sterylizator UV. Płytkie studnie przewaznie są skażone bakteriologicznie przynajmniej okresowo. Generalnie zbadaj wodę zanim zaczniesz ja używać. Może trzeba będzie jeszcze coś w niej poprawić.
    Pozdarwiam
    Sąsiad badał dwukrotnie - odległość ok. 20m od mojej studni - nie ma wielkiego problemu z żelazem, bakterie tak jak piszesz - on nie widzi problemu, ale może być różnie. Na pewno muszę zainstalować odkamieniacz, bo woda jest bardzo twarda.
    Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z instalacją bez zbiornika hydroforowego? Pozytywne lub negatywne?

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony