dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 55
  1. #21
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Nie bardzo to jest temat na wyjaśnianie tej kwestii ale kominek w salonie domu energooszczędnego (nie tylko) to problem z uwagi na przegrzanie tego pomieszczenia.
    Mój salon o pow.33m2 ma stratę ciepła przy -20st.C i +22st.C na poziomie 0,8kW i to jest kominkowy problem w domach na "dzisiejsze czasy".
    Zrobię Ci takie palenisko z szybą np 100x100 mm....do tego podwójną....albo potrójną...

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Ogniska Domowe
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-260
    Posty
    22

    Domyślnie

    witam,

    to co napiszę to trochę musztarda po obiedzie , ale po prostu trzeba wpierw dobrze zaplanować to co się chce zbudować, gdzie i po co i czemu ma służyć, określić jakie jest zapotrzebowanie cieplne domu i pomieszczenia w którym ma stać kominek a potem cieszyć się ogniem i ciepłem
    domy energooszczędne mają zapotrzebowanie na poziomie ok 35W/m2 więc dom o pow. 200m potrzebuje ca 6-7 kW przy -15 stCj jedynym rozwiązaniem sa tu piece z szybą lub piecokominki z podwójną szybą /jak ładnie zauważył eniu/ czyli akumulacja = 2 do 6 kW, eksploatując zwykły kominek pozostaje tylko walka o ogień i sposób palenia niewiele tu zmieni

    pozdrawiam RB

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Nie bardzo to jest temat na wyjaśnianie tej kwestii ale kominek w salonie domu energooszczędnego (nie tylko) to problem z uwagi na przegrzanie tego pomieszczenia.
    Mój salon o pow.33m2 ma stratę ciepła przy -20st.C i +22st.C na poziomie 0,8kW i to jest kominkowy problem w domach na "dzisiejsze czasy".

  3. #23
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ogniska Domowe Zobacz post
    witam,

    to co napiszę to trochę musztarda po obiedzie , ale po prostu trzeba wpierw dobrze zaplanować to co się chce zbudować, gdzie i po co i czemu ma służyć, określić jakie jest zapotrzebowanie cieplne domu i pomieszczenia w którym ma stać kominek a potem cieszyć się ogniem i ciepłem
    domy energooszczędne mają zapotrzebowanie na poziomie ok 35W/m2 więc dom o pow. 200m potrzebuje ca 6-7 kW przy -15 stCj jedynym rozwiązaniem sa tu piece z szybą lub piecokominki z podwójną szybą /jak ładnie zauważył eniu/ czyli akumulacja = 2 do 6 kW, eksploatując zwykły kominek pozostaje tylko walka o ogień i sposób palenia niewiele tu zmieni

    pozdrawiam RB
    Odniosłeś się do mojego postu a więc napiszę Ci,że w moim przypadku nie jest musztarda po obiedzie,wiem co chcę wybudować,mam wszystko zaplanowane i wyliczone dla -20st.C +22st.C
    Straty ciepła przy takim odniesieniu to ok.30W/m2 co przy 118m2 daje 3500W
    Dlatego chcę zamknąć szczelnie kominek ale bez akumulacji za to z dużym odbiorem ciepła z obudowy,głównie do garażu.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 06-11-2012 o 21:14

  4. #24
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    a nie można w malym kominku włożyć 2 kilo brykietu czy drewna?
    no i może zrezygnować z wełnianej kołderki?
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  5. #25

    Domyślnie

    Arturo, kominek zbudowany w odpowiednim miejscu salonu, przez łebskiego instalatora (nie pana Miecia od wszystkiego), z odpowiednim paleniskiem, nie przegrzeje pomieszczenia. (Tamten, przy którym siedziałam, nie przegrzewał... szczelny był, i z akumulacją.)

    Ciepło z kominka .... do garażu? znowu nie łapię. (Dla mnie to strata. Poza tym dla auta chyba lepiej jak chłodniej ma. Sól... Korozja....)
    Każdy kontakt........... pozostawia ślad.

  6. #26
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajanadjembe Zobacz post
    Arturo, kominek zbudowany w odpowiednim miejscu salonu, przez łebskiego instalatora (nie pana Miecia od wszystkiego), z odpowiednim paleniskiem, nie przegrzeje pomieszczenia. (Tamten, przy którym siedziałam, nie przegrzewał... szczelny był, i z akumulacją.)

    Ciepło z kominka .... do garażu? znowu nie łapię. (Dla mnie to strata. Poza tym dla auta chyba lepiej jak chłodniej ma. Sól... Korozja....)
    U mnie kominek nie będzie źródłem ciepła,którego zadaniem jest ogrzanie całego domu czy nawet salonu.Ma jedynie ładnie wyglądać i tworzyć atmosferę w jesienne czy zimowe wieczory bez ukropu w salonie.
    A do garażu z uwagi,że jest to jedynie miejsce gdzie przegrzanie nie wpłynie negatywnie na mieszkańców

  7. #27
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    To ja mam podobny problem w domu
    Kupiłem nowy dom z kominkiem który nie pasuje mi
    Z braku kasy wstrzymuje się z wymianą do następnego roku.
    I w miejsce tradycyjnego kominka chcę wrzucić kominek marki LINNATULI.
    A dokładnie taki:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	019.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	74,8 KB
ID:	146491

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    U mnie kominek nie będzie źródłem ciepła,którego zadaniem jest ogrzanie całego domu czy nawet salonu.Ma jedynie ładnie wyglądać i tworzyć atmosferę w jesienne czy zimowe wieczory bez ukropu w salonie.
    A do garażu z uwagi,że jest to jedynie miejsce gdzie przegrzanie nie wpłynie negatywnie na mieszkańców
    U mnie kominek bezrusztowy, (w kotłowni kondensiak, podłogówki). Kominek też dla klimatu... i przyjemnego, nie męczącego ciepełka, Nie będzie przegrzewał.
    Auto pod wiatą.(uważam, że zmiany temp. nie są dobre dla auta. )
    Każdy kontakt........... pozostawia ślad.

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Akumulacja niewiele tu zmieni bo mój kominek ma obudowę z szamotu. Nie chodzi o przegrzewanie pomieszczenia poprzez konwekcję z wylotów chłodzących obudowę a promieniowanie od szyby. Chciałem być blisko ognia, lubię na niego patrzeć. Dlatego umieściłem kominek przy kanapie w salonie. Odległość od ławy ok 1,1 metra, od miejsca gdzie siedzę właśnie nieco ponad 2m. Jak rozpalę w kominku tak aby był ładny ogień to czuję się (jak już wcześniej napisałem) jak na plaży w słońcu. Da się wysiedzieć ale komfort to nie jest. Pytanie nasuwa się takie. Skoro dom ogrzewam innym źródłem a kominek miał służyć głównie efektom estetyczny (grzaniu oczywiście też) to czy nie lepiej było kupić wkład ze spalaniem od dołu. Mógłbym wrzucić tam dwie szczapy i patrzeć jak się pali bez żaru szyby. Oczywiście parametry spalania gorsze ale skoro szacuję, że w sezonie spalę maks 2-3 m3 drewna to co to za straty. Mam gdzieś też aspekt ekologiczny bo i tak jestem lepszy od sąsiadów palących oponami w śmieciuchach. Dodam, że kominek kupiłem najmniejszy jaki mi się udało (5kW Nordpeis N-21). Piecyk nie przeszedł u mojej narzeczonej niestety, poza tym szybka mała i efekt wizualny mizerny

  10. #30
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał miki121 Zobacz post
    To ja mam podobny problem w domu
    Kupiłem nowy dom z kominkiem który nie pasuje mi
    Z braku kasy wstrzymuje się z wymianą do następnego roku.
    I w miejsce tradycyjnego kominka chcę wrzucić kominek marki LINNATULI.
    A dokładnie taki:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	019.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	74,8 KB
ID:	146491
    Pompy ciepła i nie masz kasy ??? na kominek z wkładem z 20 tyś zyla???

  11. #31
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Ogniska Domowe
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-260
    Posty
    22

    Domyślnie

    wybacz, jeśli źle odczytałem twoje pytanie i zrobiłem błędne założenia, że skoro pytasz o sposób palenia to już masz w czym palić okazuje się, że błędne założenia dotyczą nie tylko budowy kominków ale też aktywności na forum
    co do meritum, to istnieją rozwiązania funkcjonowania kominka w domu energooszczędnym bez strat ciepła i bez przegrzewania, jeśli uznasz, że mogę ci pomóc to z przyjemnością to zrobie..

    tymczasem pozdrawiam RB

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Odniosłeś się do mojego postu a więc napiszę Ci,że w moim przypadku nie jest musztarda po obiedzie,wiem co chcę wybudować,mam wszystko zaplanowane i wyliczone dla -20st.C +22st.C
    Straty ciepła przy takim odniesieniu to ok.30W/m2 co przy 118m2 daje 3500W
    Dlatego chcę zamknąć szczelnie kominek ale bez akumulacji za to z dużym odbiorem ciepła z obudowy,głównie do garażu.

  12. #32
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    ......................okazuje się, że błędne założenia dotyczą nie tylko budowy kominków ale też aktywności na forum..............
    Jakież to pouczające dla branżystów............udzielają się na FM i to NON-STOP ale założenia czasami mają błędne co przenosi się na ich aktywność merytoryczną

  13. #33

    Domyślnie

    Hej, czy mógłbyś więcej skrobnąć jak pożenić kkminek i energooszcz chałupę? Dzięki.

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    separacja jest lepsza w tym wypadku...

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Z takim, co kolega ma pewnie na myśli - to rzeczywiście.
    Moja koncepcja - znaczy, że można - w "takim sobie piecyku".

  16. #36
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_796 Zobacz post
    Z takim, co kolega ma pewnie na myśli - to rzeczywiście.
    Moja koncepcja - znaczy, że można - w "takim sobie piecyku".
    Ile kW "taki sobie piecyk" daje w momencie palenia ?
    Dom energooszczędny,w moim przypadku przy -20st.C potrzebuje jedynie 3kW mocy cieplnej a salon tylko 0,8kW.
    Czy "tako sobie piecyk" zejdzie to takich mocy ?
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 10-11-2012 o 21:02

  17. #37
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Nie zejdzie. Trzeba przede wszystkim zejść z czasem oddawania ciepła...

  18. #38
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Nie zejdzie. Trzeba przede wszystkim zejść z czasem oddawania ciepła...
    No właśnie,i tu rodzi się pytanie czy warto,w sensie ekonomicznym.
    Taki dom ogrzejemy tanio źródłem ciepła już za 3 tys.zł a wydanie kilkunastu tys.zł za to,żeby czasami popatrzyć sobie na ogień, jest co najmniej dyskusyjne.
    Dlatego też ja nadmiarowe ciepło z kominka chcę wydalać do garażu,no i z tego co sobie poczytałem,żeby nie przegrzewać salonu konieczna jest dodatkowa szyba

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Nie zejdzie. Trzeba przede wszystkim zejść z czasem oddawania ciepła...
    No jak nie, jak tak.
    Opisałem dokładnie dlaczego tak sadzę i, że się cieszę, że teoria sprawdziła się w praktyce.
    Czas oddawania trzeba zwiększyć. Ilość ciepła do dyspozycji ta sama, jak będziemy nim dysponować dłużej - moc spadnie - proporcjonalnie.

    Tam jest trochę więcej przemyśleń i sposobów dążenia do celu.

  20. #40
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    No właśnie,i tu rodzi się pytanie czy warto,w sensie ekonomicznym.
    Taki dom ogrzejemy tanio źródłem ciepła już za 3 tys.zł a wydanie kilkunastu tys.zł za to,żeby czasami popatrzyć sobie na ogień, jest co najmniej dyskusyjne.
    Dlatego też ja nadmiarowe ciepło z kominka chcę wydalać do garażu,no i z tego co sobie poczytałem,żeby nie przegrzewać salonu konieczna jest dodatkowa szyba
    Twoje podejście do kominka jest dla mnie jasne i trudno się go czepiać. Szyby można nawet 3 dać. Wyloty musisz mieć dwa. Jeden na garaż i drugi na dom, w razie "W". Oba z możliwością zamykania. Kominek najprostszy, z najmniejsza szybą jaką jesteś w stanie ścierpieć, w miarę estetyczny, niekoniecznie najtańszy....Inwestycja w "piecyk" z przykładowo, izolowaną kumulacją, to dla kogoś mającego nim ogrzewać jako podstawowym źródłem ciepła, lub dla kogoś kto lubi zabawki i stać go na nie...

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony