dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 148 z 245
Pokaż wyniki od 2.941 do 2.960 z 4881
  1. #2941

    Domyślnie

    Nie bedą potrzebne tak wydajne centrale . Przemyca się najdroższe rozwiązania nie najlepsze. Od najlepszych jest kiepska prowizja.
    No , ale przynajmniej odbiją sobie na kanałach. Tutaj to juz moga KLYENTA wpuszczać w kanałłłłłł do woli

  2. #2942
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Jak policzyłeś te temperatury przy różnych sprawnościach?
    temp wywiewu 24oC, temp z GWC 8oC. Różnica = 16oC. 16oC x xx% + 8oC.

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Jaki jest sens stosowania ogrzewania sufitowego?
    Moim zdaniem korzystanie z energii darmowej jaką jest energia z GWC ma zawsze sens.Sensu nie mają natomiast niektóre systemy grzewcze.
    Poprawiłem się - nie ma! Napisałem o tym, bo sailah pisał o lepszej stratyfikacji temp. przy ogrzewaniu sufitowym, a przy połączeniu z WW i reku to przecież będzie bezsensu.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  3. #2943

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzes124 Zobacz post
    Chyba troszkę jednak machnąłem się w obliczeniach, bo przy obliczaniach temp na wyjściu reku nie uwzględniłem temp wchodzącej do reku z gwc.
    Po modyfikacjach wyniki dla poprzednich danych wyglądają następująco dla różnych sprawności reku:
    80% - 112zł/mc (temp. za reku 17,6 st.)
    70% - 98zł/mc (temp. za reku 16,4 st.)
    60% - 84zł/mc (temp. za reku 15,2 st.)
    50% - 70zł/mc (temp. za reku 14 st.)

    Trochę się pozmieniało.
    Wyniki wyraźnie przemawiają na korzyść tanich rekuperatorów w połączeniu z GWC.

    Jeżeli tak jak pisze Barth3z, udało by się zrobić wymiennik o sprawności ok 75% do 1000zł, to warto się nad tym pochylić
    Jesli u mnie zima jest wymiana 50 m3, to biorac pod uwage okresy rozmrozen i straty na instalacji to oszczednosc bedzie ponizej 30 pln/mc.

    Jesli ktorys wentyl padnie wczesniej niz po 30 latach to nic z tych oszczednosci, a wentyle sa dwa

    Mam pewien pomysl na wymiennik: czy nie moznaby w jakiejs zamknietej strefie obitek K-G dac nieizolowanego wywiewu z 5 metrow dlugosci i obok niego zagietej w U 10 m rury nawiewu takze niezaizolowanej?

    Nawiew z GWC puszczony przez ponad 10 m obszaru z temp ponad 22 stopnie powinien podbic temp znacznie, pytanie o ile?

    Ile energii pobierze rura fi 160 spiro nieizolowana a dlugosci 10 m? jesli wlata do niej 10 stopni to przy wymianie 100 m3/h cos ogrzeje?

    Edit: napoczatku okresu grzewczego temp z GWC jest wyzsza i mozna jechac na grawitacji, pozniej z takim dodatkowym obiegiem...
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  4. #2944
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Pewnie że ogrzeje,bo zimowe pozbawione wilgoci powietrze podgrzewa się błyskawicznie.To o czym piszesz to doskonały rekuperator w miejscach gdzie nie ogranicza nas przestrzeń.Jedynie trzeba tak zrobić aby przepływ był burzliwy a nie laminarny.Rekuperator jaki znamy z salonu,to skondensowany wymiennik o małej kubaturze,a wymiennik rura w rurze o dł. x metrów w połączeniu z GWC będzie niedoścignionym wzorem.


    Barth.Myślę,że w swoich obliczeniach błądzisz.

  5. #2945
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Barth.Myślę,że w swoich obliczeniach błądzisz.
    Jakaś podpowiedź ?
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  6. #2946
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    A może do psychologa -budowlańca czas zajrzeć? Frustrację złagodzi. Z głowy wybije GWC pod chałupa,nie wspomnę o PUR na dachu.

  7. #2947
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Mam pewien pomysl na wymiennik: czy nie moznaby w jakiejs zamknietej strefie obitek K-G dac nieizolowanego wywiewu z 5 metrow dlugosci i obok niego zagietej w U 10 m rury nawiewu takze niezaizolowanej?
    Jest taka firma budująca domy pasywne, która stosuje odzysk ciepła za pomocą "reku" rura w rurze. Na zimę jest ok, ale problem będzie w lecie - trzeba bypass.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  8. #2948
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemysław_

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Czeladź
    Posty
    249

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    To może się zdecydujcie o czym piszecie.
    Nydar cały czas o swojej jako o WW ale masz rację, do wyporowej jej daleko bo z jednym nawiewem to nie wyporowa.
    Ty niby o WMG czyli WH ale do grawitacyjnej czy hybrydowej z jednym nawiewem też się nie umywa.
    Tak więc wymyślcie może wspólnie jakąś nazwę na te dziwadło.
    Każdy wie o co chodzi a Ty się nazw czepiasz. Może pomierz u siebie będzie alternatywa do Jaśkowych wyników.
    Pozdro
    "Lepsze wrogiem dobrego"

  9. #2949
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Jakaś podpowiedź ?
    Rozważył bym co się dzieje przy -20oC i przy zerowej temp. A i przy +5-8oC z GWC.

  10. #2950
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemysław_

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Czeladź
    Posty
    249

    Domyślnie

    [QUOTE=Barth3z;6096438]temp wywiewu 24oC, temp z GWC 8oC. Różnica = 16oC. 16oC x xx% + 8oC.

    Z ekonomicznego punktu widzenia połączenie GWC plus reku nie ma sensu. Chociaż Arturo pisze, że się przydaje do innych celów np. reku nie zamarza.
    Te stałe 8oC z GWC zmniejsza wydajność rekuperatora. Da się policzyć i było w tym wątku.

    Albo reku albo GWC z nagrzewnicą.

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...15#post6070915
    Ostatnio edytowane przez Przemysław_ ; 24-08-2013 o 21:00
    "Lepsze wrogiem dobrego"

  11. #2951
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemysław_

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Czeladź
    Posty
    249

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Ale mierzyłem, badałem, modelowałem itd.
    Nie ma najmniejszego sensu pakowanie się na minę.
    Poza tym nikt nigdy na szeroką skalę odważył się montować we własnym domu jednego nawiewu jak od zarania dziejów nawet WG nawiewała w każdym pomieszczeniu.
    To dawaj wyniki, przemyślenia. Może nowy wątek co by konkurencji nie robić?
    Było już napisane, że powinny być dwa nawiewy. A może na drodze doświadczeń dojdziemy do wniosku, że 2 lub 4. Kto wie kto wie
    "Lepsze wrogiem dobrego"

  12. #2952
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Kszhu .Ty jednak jesteś zwolennikiem pchania sznurka.Ja wole ciągnąć.
    Modeluj ,modeluj.

    ps.k..wizna ci stylistykę popsuła trzeciego zdania.Chłopie co z tobą konserwanty zrobiły? Zaczynam się bać o ciebie.

  13. #2953
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemysław_ Zobacz post
    To dawaj wyniki, przemyślenia. Może nowy wątek co by konkurencji nie robić?
    Było już napisane, że powinny być dwa nawiewy. A może na drodze doświadczeń dojdziemy do wniosku, że 2 lub 4. Kto wie kto wie
    Do tego Pana nie docierają oczywiste rzeczy.On musi modelować.Pisałem przecież,że gdyby jeszcze raz to by były dwa nawiewy. Nie dociera.Nienawiść go zżera.Farsa jakaś.

  14. #2954
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Rozważył bym co się dzieje przy -20oC i przy zerowej temp. A i przy +5-8oC z GWC.
    Po co ?
    Zakładam, że mamy GWC. Z tym się zgadzasz, że warto prawda ? Jaki jest sens liczyć sprawność odzysku ciepła przez rekuperator biorąc temp. z przed GWC ? Czy to jest błądzenie ?

    Cytat Napisał Przemysław_ Zobacz post
    Z ekonomicznego punktu widzenia połączenie GWC plus reku nie ma sensu.
    Kilka stron wstecz o tym pisaliśmy. Policz sobie. Mi wychodzi, że reku za 1tys. zł zwraca się w 2-3 lata. Zakładam, że posiadamy GWC.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  15. #2955
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemysław_ Zobacz post
    Z ekonomicznego punktu widzenia połączenie GWC plus reku nie ma sensu. Chociaż Arturo pisze, że się przydaje do innych celów np. reku nie zamarza.
    Zwykłe,tanie rurowe GWC jak najbardziej się nada do reku,tylko w zimie,GGWC dla mnie to zbytek.Moje kosztowało 500zł i narazie w zimie spełnia swoją rolę
    Chociaż są reku co i bez GWC w zimie wymiennik im nie zamarza.

  16. #2956
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    A może do psychologa -budowlańca czas zajrzeć? Frustrację złagodzi. Z głowy wybije GWC pod chałupa,nie wspomnę o PUR na dachu.
    W stylu jaśka,coś się uczepił tego GWC pod domem,dla mnie to super sprawa,nie mam żadnych negatywnych wniosków do tego sposobu umiejscowienia GWC po prawie roku użytkowania.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 24-08-2013 o 21:46

  17. #2957
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Odnoszę wrażenie,że sprawność 90% np,oznacza że 90% temperatury odzyskamy z powietrza usuwanego. Kosztem obniżenia jego temperatury i częściowej kondensacji wilgoci..A czy to będzie -20 czy + 8 to bez różnicy,bo w pierwszym wypadku powstanie masa skroplin a w drugim nie.Stąd teoria rekuperatorowców,że GWC jest bez sensu,bo to co daje i tak wyrzutnią ulata.Co jest teorią błędną ponieważ energia darmowa jest wartością dodaną a pod znakiem zapytania stoi sens rekuperatora.Zwłaszcza w aspekcie amortyzacji i kosztów utrzymania.
    Innymi słowy GWC obniża sprawność rekuperatora lub jak kto woli zaprzecza sensowi jego istnienia.

  18. #2958
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    .
    Innymi słowy GWC obniża sprawność rekuperatora lub jak kto woli zaprzecza sensowi jego istnienia.
    Odwrotnie,rekuperator zaprzecza sensowi kosztów wydanych na GWC,dlatego też jeśli GWC to tylko tanim kosztem i nie rozbudowany i wyłącznie dlatego,żeby wymiennik w reku nie zamarzł.
    Innych korzyści z GWC przy reku nie ma.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 24-08-2013 o 21:57

  19. #2959
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    W stylu jaśka,coś się uczepił tego GWC pod domem,dla mnie to super sprawa,nie mam żadnych negatywnych wniosków do tego sposobu umiejscowienia GWC po prawie roku użytkowania.
    GWC pod domem jest absurdem,ponieważ nie korzysta z ciepła słonecznego a z ciepła traconego przez dom.Wyższy gradient temp. to wię
    ksze straty przez posadzkę. To że masz tam więcej jak +3-5oC to zasługa tych strat.To takie oczywiste przecież.

  20. #2960

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Odwrotnie,rekuperator zaprzecza sensowi kosztów wydanych na GWC,dlatego też jeśli GWC to tylko tanim kosztem i nie rozbudowany i wyłącznie dlatego,żeby wymiennik w reku nie zamarzł.
    Innych korzyści z GWC przy reku nie ma.
    gwc nie ma sensu gdy się nie wie co z nim zrobić a nie dlatego że jest rekuperator
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

Strona 148 z 245

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony