dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 228 z 245
Pokaż wyniki od 4.541 do 4.560 z 4881
  1. #4541

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Argon nie jest niebotycznie drogi . Skąd to twierdzenie,że to główny czynnik cenotwórczy .
    Źle się wyraziłem.
    Nie tylko gaz, ale samo pospawanie zbiornika z blachy 1,5 mm, tak by wytrzymał w środowisku agresywnym przynajmniej 10 lat.
    Za takie coś, każdy szanujący się specjalista powie duże pieniądze.

  2. #4542
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Źle się wyraziłem.
    Nie tylko gaz, ale samo pospawanie zbiornika z blachy 1,5 mm, tak by wytrzymał w środowisku agresywnym przynajmniej 10 lat.
    Za takie coś, każdy szanujący się specjalista powie duże pieniądze.
    No z nadwyżką,niech będzie 6r-g. Ile to ten specjalista ma zarobić? 100,200,300PLN za 6 r-g?

  3. #4543

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    No z nadwyżką,niech będzie 6r-g. Ile to ten specjalista ma zarobić? 100,200,300PLN za 6 r-g?
    Ma wziąć tyle by dać na swoją pracę gwarancję.
    Nie zaglądam ludziom do portfeli.

  4. #4544
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    Cytat Napisał Xesxpox Zobacz post
    ma ktoś może dostęp do taniej kwasówki?-kumpel miał mi załatwić w promocyjnej cenie i załatwił 1,5mm 250zł za metr kwadratowy, a na zbiornik "by nydar" do RSŚ potrzebowałbym chyba ok 8m2. Kwota za blachę 2tyś, do tego trzeba zapłacić za spawanie itp i łącznie 2500zł lub ciut więcej...wg mnie za dużo. Chyba że ktoś ma koncepcję inną niż kwasówka do zbiornika RSŚ?
    Tak. Studzienka kanalizacyjna fi 400 z drobną modyfikacją. Trochę zabawy będzie ale duuużo taniej
    Trzeba uważać na wykonania nierdzewki, jak to się zrobi byle jak to wcale nie będzie trwalsze od stali czarnej

  5. #4545
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Xesxpox

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Włocławek okolica
    Posty
    532

    Domyślnie

    zibuch to dawaj koncepcję, bo ja leżę z kobitą wieczorem w łóżku i zamiast dymać myślę o RSŚ hihi a tak poważnie to myślałem już nawet żeby do studzienki fi 425 wsadzić kega od piwa z dospawanymi króccami ale keg 50l ma średnicę około 50cm, a taki żeby wszedł do studzienki to ma 20l więc za mała powierzchnia wymiany powietrza.

  6. #4546

    Domyślnie

    Mieszkamy już prawie miesiąc, w upały, kiedy na zewnątrz jest spokojnie ponad 30 w cieniu a w słońcu piekarnik, do domu wchodzi się z ulgą, bo tam 25-26 stopni. Niestety wieczorem trend się odwraca, wtedy otwieram okna na całą noc i temperatura się stabilizuje. Mam za krótki odcinek GWC, udało się zakopać raptem 24m, w sierpniu chcę wykopać do 60m.

    Uwaga nr 1: rury aluflex są głośne co w połączeniu z wentylatorami VK200 i włączeniu przedmuchu na maks (780 m3/h), daje po uszach. Ale skręcenie na minimum jest już ok, niewielki szum słyszalny jest tylko przed zaśnięciem, mieszkamy pod lasem więc cisza na zewnątrz potęguje wrażenie.

    Uwaga nr 2: wentylator rozkręcony na maksa wywiewa w 15minut zapachy z kuchnii, więc pochłaniacz na razie nie jest niezbędny, nie radzi sobie natomiast z usunięciem ciepła z pokoju, w którym idzie cały dzień mój pecet do obróbki zdjęć. Jest tam odczuwalnie cieplej.

  7. #4547
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    @Xesxpox - mój pomysł na modyfikację RRŚ to wykonanie tego samego albo bardzo podobnego ale tworzywa. Oddawanie ciepła będzie b. zbliżone. studzienka kanalizacyjna, standardowa wszędzie dostępna, wysokość ok 1m, tu dobierasz rurę. Na górze dajemy kinetę tak jak na dole, albo zmieniamy inaczej w zależności jak kto chce to włączyć. Taką studzienkę umieszczamy w większej studzience którą przepływa powietrze. Chodzi o to, że mamy dużo taniej i nie mamy problemów ze spawaniem nierdzewki (jak ktoś nie ma ziomków jak Nydar to wcale nie będzie tanio ani pewnie)

    Cytat Napisał CodeSnipper Zobacz post
    Mieszkamy już prawie miesiąc, w upały, kiedy na zewnątrz jest spokojnie ponad 30 w cieniu a w słońcu piekarnik, do domu wchodzi się z ulgą, bo tam 25-26 stopni. Niestety wieczorem trend się odwraca, wtedy otwieram okna na całą noc i temperatura się stabilizuje. Mam za krótki odcinek GWC, udało się zakopać raptem 24m, w sierpniu chcę wykopać do 60m.

    Uwaga nr 1: rury aluflex są głośne co w połączeniu z wentylatorami VK200 i włączeniu przedmuchu na maks (780 m3/h), daje po uszach. Ale skręcenie na minimum jest już ok, niewielki szum słyszalny jest tylko przed zaśnięciem, mieszkamy pod lasem więc cisza na zewnątrz potęguje wrażenie.
    .
    Możesz napisać coś więcej. Jaka temp. nawiewu, jakie średnice kanałów i jaka max. prędkość w kanale przy tym dużym przepływie? Do jakiego przepływu jest znośny hałas? Rozumiem, że masz wentylację zrobioną jak u Nydara, skoro w tym temacie?
    Ja ma went mechaniczną (źle poprowadzone kanały, strasznie się dogrzewają na poddaszu) i po tych kilku dni upałów nie przekroczyłem na parterze 24o ale tylko dlatego, że całkowicie odcinam roletą słońce w ciągu dnia. Na poddaszu niestety 28o
    Ostatnio edytowane przez zibuch ; 07-07-2015 o 12:57

  8. #4548

    Domyślnie

    Do domu leci rura fi200 potem za wentylatorem rozdzielona na 2x150 - trójnikiem - i do kratek nawiewnych. Na poddaszu dwie skrzynki do których przychodzą kanały 100 z anemostatów. Ze skrzynek znowu 2x150 i do trójnika a od niego 200 do wentylatora wyciągowego.

    Prędkości przepływu? Nie wiem nawet jak mierzyć. Znośne jest do 50% na regulatorze obrotów czyli w okolicach 390m3/h ale w dzień, nocą tylko minimum, ale nie wiem ile to może być. Strzelam że jakieś 50-70m3/h.

    Temperatura nawiewu to około 20*C. Tu widać, że GWC jest za krótki.

    W tej chwili mam na zewnątrz 34,6 a w salonie na dole 27,7, w sypialni na górze 26,4. Nie zasłaniam okien, do 11 przed południem są pouchylane aby złapać więcej chłodu z nocy. Cały czas to jednak tylko testy co i jak i zapoznawanie się z zasadami fizyki

    Nad poddaszem mam 20cm wełny w stropie i dodatkowo dach do kalenicy ocieplony 20cm wełny międzykrokwiowo. Na skosach poddasza oprócz wełny w dachu także płyty PiR 12cm.

  9. #4549
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Xesxpox

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Włocławek okolica
    Posty
    532

    Domyślnie

    zibuch dzięki za info-też o tym myślę. Jestem w trakcie robienia płyty fundamentowej i nie wiem jak głęboko zejść z gwc pod płytą? tzn czy schodzić pionowo naprzykład -100cm od dolnej krawędzi xps-a płyty czy może tylko -20cm złamać kolanem 90* i wyjść poza obrys płyty gdzie zamontuje RSŚ i dopiero za RSŚ zejście niżej?
    Z242 na kujawach

  10. #4550
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    No z nadwyżką,niech będzie 6r-g. Ile to ten specjalista ma zarobić? 100,200,300PLN za 6 r-g?
    Hej.
    Jesteś łebski gość jeśli chodzi o WM.
    Mam zatem prośbę.
    Kupiłem obiekt,w którym króluje WG.
    Kilka kominów wentylacyjnych,praktycznie można się dostać do każdego pomieszczenia.Obiekt budowany pod knajpę rodu z PZPR.
    Obiekt jest nie docieplony z zewnątrz,ktoś kiedyś docieplił go wewnątrz.Z jakim skutkiem,a no z takim ,że jak spada temp na zewnątrz to jest dalej rozgrzany jak "cegła" -jak Rysiek Riedel nucił.
    Mam na upały mocna klimę,ale przy mniejszych temp. w nocy mógłbym ja wyłączyć.Niestety "buda" jest tak napalona,że klima chodzi non stop.
    Mam pytanie.Czy widzisz szansę,na zamontowanie WM bez ruszania "sufitów",jedynie za pośrednictwem kanałów WG,które "schodzą do piwnicy"?
    Będę wdzięczny za re.
    Pozdrawiam.
    Marek

  11. #4551
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    witam
    wybudowałem w tym roku domek 100m użytkowych z poddaszem użytkowym i piwnicą na całości. po przeczytaniu całego tematu również przymierzam sie do wentylacji wyporowej. planuje dać po jednym nawiewie w dole na kondygnację oraz na górze wywiew w każdym pomieszczeniu.
    będę robić również rurowe GWC i oczyszczalnie ścieków. pomyślałem, żeby w jednym wykopie do oczyszczalni ok 20m rury 110 puścić obok rure 160 do GWC i dodatkowo 20m w bok do czerpni aby ścieki nie zamarzły. rury położyłbym obok siebie na styk, aby w zime ogrzewać nieco powietrze bez robienia RSŚ. czy myślicie, ze to miałoby sens? czy powietrze zima będzie znacznie cieplejsze? GWC robiłbym z 6m odcinków, także byłoby maksymalnie mało łączeń na które poświęciłbym dużo uwagi aby było szczelnie. bardzo prosze o opinie.
    pozdrawiam

  12. #4552
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Hej.
    Jesteś łebski gość jeśli chodzi o WM.
    Mam zatem prośbę.
    Kupiłem obiekt,w którym króluje WG.
    Kilka kominów wentylacyjnych,praktycznie można się dostać do każdego pomieszczenia.Obiekt budowany pod knajpę rodu z PZPR.
    Obiekt jest nie docieplony z zewnątrz,ktoś kiedyś docieplił go wewnątrz.Z jakim skutkiem,a no z takim ,że jak spada temp na zewnątrz to jest dalej rozgrzany jak "cegła" -jak Rysiek Riedel nucił.
    Mam na upały mocna klimę,ale przy mniejszych temp. w nocy mógłbym ja wyłączyć.Niestety "buda" jest tak napalona,że klima chodzi non stop.
    Mam pytanie.Czy widzisz szansę,na zamontowanie WM bez ruszania "sufitów",jedynie za pośrednictwem kanałów WG,które "schodzą do piwnicy"?
    Będę wdzięczny za re.
    Pozdrawiam.
    Marek
    Nie jestem łebskim gościem od WM.
    Podpytaj Indiany

  13. #4553
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelek321 Zobacz post
    witam
    wybudowałem w tym roku domek 100m użytkowych z poddaszem użytkowym i piwnicą na całości. po przeczytaniu całego tematu również przymierzam sie do wentylacji wyporowej. planuje dać po jednym nawiewie w dole na kondygnację oraz na górze wywiew w każdym pomieszczeniu.
    będę robić również rurowe GWC i oczyszczalnie ścieków. pomyślałem, żeby w jednym wykopie do oczyszczalni ok 20m rury 110 puścić obok rure 160 do GWC i dodatkowo 20m w bok do czerpni aby ścieki nie zamarzły. rury położyłbym obok siebie na styk, aby w zime ogrzewać nieco powietrze bez robienia RSŚ. czy myślicie, ze to miałoby sens? czy powietrze zima będzie znacznie cieplejsze? GWC robiłbym z 6m odcinków, także byłoby maksymalnie mało łączeń na które poświęciłbym dużo uwagi aby było szczelnie. bardzo prosze o opinie.
    pozdrawiam
    Obawiam się,że cały odzysk ze ścieków zostanie rozproszony na odcinku oczyszczalnia dom.

  14. #4554

    Domyślnie

    No i ścieki też powinny mieć jakąś własną temperaturę.

  15. #4555
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    W starym domu mam częściowe podpiwniczenie z dwóch różnych stron. W jednej stronie jest kotłownia, w drugiej nieużywany garaż o wymiarach szerokość 2,6m, dlugość 6m i wysokość 1,9m. Po całej długości garażu przechodzi odpływ ścieków fi 110, budynek jest nieocieplony, ponadto jest tam niezbyt szczelna uchylna brama (nie ocieplona). W największe mrozy jest tam naprawdę bardzo ciepło. Uważam, że to tylko zasługa ciepła idącego z odpływu ścieków. Myślę, że na odcinku z oczyszczalni do domu grunt w zimę powinien być znacznie cieplejszy i to ogrzałoby powietrze z GWC o parę stopni?
    Niezbyt mi pasuje oddzielanie ścieków szarych od fekalnych i dlatego rozważam inne opcję. Jakbym zaraz za budynkiem zrobił odstojnik szamba i pod wierzchem planowanego poziomu ścieków puścił rurę z GWC to byłby lepszy pomysł?

  16. #4556
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelek321 Zobacz post
    W starym domu mam częściowe podpiwniczenie z dwóch różnych stron. W jednej stronie jest kotłownia, w drugiej nieużywany garaż o wymiarach szerokość 2,6m, dlugość 6m i wysokość 1,9m. Po całej długości garażu przechodzi odpływ ścieków fi 110, budynek jest nieocieplony, ponadto jest tam niezbyt szczelna uchylna brama (nie ocieplona). W największe mrozy jest tam naprawdę bardzo ciepło. Uważam, że to tylko zasługa ciepła idącego z odpływu ścieków. Myślę, że na odcinku z oczyszczalni do domu grunt w zimę powinien być znacznie cieplejszy i to ogrzałoby powietrze z GWC o parę stopni?
    Niezbyt mi pasuje oddzielanie ścieków szarych od fekalnych i dlatego rozważam inne opcję. Jakbym zaraz za budynkiem zrobił odstojnik szamba i pod wierzchem planowanego poziomu ścieków puścił rurę z GWC to byłby lepszy pomysł?
    W zasadzie temat odzysku ciepła ze ścieków jest pomijany i wiedzy o nim brak,mimo potencjału 1500-2000kWh/rok .Może z wyjątkiem indywidualnych wymienników dla prysznica,wanny itd. Musisz sprawdzić i opisać efekty.
    Ja postawiłem na rozdział szarych ścieków i odzysk do powietrza. Po trzech latach jestem zadowolony,ale cóż, każda sroczka swój ogonek chwali.

  17. #4557
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    W zasadzie temat odzysku ciepła ze ścieków jest pomijany i wiedzy o nim brak,mimo potencjału 1500-2000kWh/rok .Może z wyjątkiem indywidualnych wymienników dla prysznica,wanny itd. Musisz sprawdzić i opisać efekty.
    Ja postawiłem na rozdział szarych ścieków i odzysk do powietrza. Po trzech latach jestem zadowolony,ale cóż, każda sroczka swój ogonek chwali.
    A co jesli by puscic takie gwc z woda szara bez fekaliow , a druga powietrze zuzyte, pod domem a pozniej jeszcze pod nieogrzewanym garazem? chodzi mi o taka jednolita rure bez zadnych laczen. Chyba wtedy mamy max odzysk?

  18. #4558
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzinks0 Zobacz post
    A co jesli by puscic takie gwc z woda szara bez fekaliow , a druga powietrze zuzyte, pod domem a pozniej jeszcze pod nieogrzewanym garazem? chodzi mi o taka jednolita rure bez zadnych laczen. Chyba wtedy mamy max odzysk?
    Wszystko można . Tylko należy zbilansować koszty instalacji i efekt energetyczny. Moim zdaniem ,zasada jest jedna. Czym bardziej prosta instalacja tym lepiej dla jej użytkownika.

  19. #4559
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Xesxpox

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Włocławek okolica
    Posty
    532

    Domyślnie

    koledzy zrobiłem płytę fundamentową w niej centralny nawiem fi 160 wmg i teraz zaczynamy powoli kupować materiał na ściany, kominy. Kominek będzie z zamkniętą komorą spalania więc komin też jakiś dam. W projekcie domu są dwa kanały wentylacyjne przy kominie w salonie + dwa kanały wentylacyjne w łazience. Tych w łazience nie będę budował bo zrobię wyrzutnię na poddasze ale w salonie na wszelki wypadek zastanawiam się czy by z jednego kanału nie dać?-w chwili obecnaj byłby zamurowany i nieużywany i tak by został jeżeli wmg by się sprawdziło. Dobrze kombinuje czy źle?
    Z242 na kujawach

  20. #4560
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał Xesxpox Zobacz post
    koledzy zrobiłem płytę fundamentową w niej centralny nawiem fi 160 wmg i teraz zaczynamy powoli kupować materiał na ściany, kominy. Kominek będzie z zamkniętą komorą spalania więc komin też jakiś dam. W projekcie domu są dwa kanały wentylacyjne przy kominie w salonie + dwa kanały wentylacyjne w łazience. Tych w łazience nie będę budował bo zrobię wyrzutnię na poddasze ale w salonie na wszelki wypadek zastanawiam się czy by z jednego kanału nie dać?-w chwili obecnaj byłby zamurowany i nieużywany i tak by został jeżeli wmg by się sprawdziło. Dobrze kombinuje czy źle?
    Czy WMG się sprawdzi? Zadziwiasz . Ciepłe,wilgotne jest lżejsze od chłodnego suchego . Choć byś się zes..... to nie zmienisz. A jak się uda to,, NOBEL"

Strona 228 z 245

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony