dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 38 z 245
Pokaż wyniki od 741 do 760 z 4881
  1. #741

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    Ludzie, czy na prawdę musicie przekonywać Arturo. To chyba do niczego nie prowadzi. Fajny wątek a robi się mega-bajzel
    Fakt. Zadziwiające. Jeśli w danym wątku pojawi się Artur to mamy gwarantowany bajzel. Raz - przypadek, drugi - no dobra, zdarza się różnica zdań, trzeci/następny/kolejny - to chyba jednak ten beznadziejny przypadek (w sensie osoby). Artur - nic do Ciebie nie mam, to tylko takie obserwacje postronnej osoby z boku. Zarzucasz innym to, co sam robisz (ogrzewanie, tak w skrócie) - to grzech zmienić zdanie? A samą koncepcję "odwróconej wentylacji" rozumiem, choć sam mam w domu tradycyjny model WM.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  2. #742

    Domyślnie

    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 09-03-2013 o 07:14
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  3. #743
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    A jak się ma to do tego:
    Cytat Arturo72
    Przemierzyłem dzisiaj wydajność wentylacji i stwierdzam,że całkiem fajnie mi to wyszło
    Na maksymalnych obrotach reku:
    Czerpnia-291m3/h
    Wyrzutnia-308m3/h

    Nawiew:
    Salon-61m3/h+32m3/h
    Sypialnia-90m3/h
    Hol-48m3/h
    Pokój 1-18m3/h
    Pokój 2-32m3h
    Wiatrołap-19m3/h

    Wywiew:
    Pom gospodarcze-48m3/h
    WC-52,7m3/h
    Wiatrołap-48m3/h
    Kuchnia 61m3/h+34m3/h
    Łazienka-61m3/h
    jak pie...e o Szopenie.


    A ma się tak jak napisałem wcześniej - spier...łeś sobie wentylację w "Pokoju 1" i próbujesz odreagować stres

  4. #744

    Domyślnie

    Poziom CO2 na zewnątrz mierzone przed chwilą wynosi około 400ppm, wilgotność 44%, temperatura 4*C.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  5. #745
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    WM a więc wentylator nawiewny i wywiewny.Coby było hardkorowo to z jednym nawiewem Qnaw.= Qwyw. A Qwyw to suma poszczególnych wywiewów.Do tego z możliwością regulacji ilości na poszczególnych anemostatach bo taką możliwość mają.Możesz zrobić wentylację równoważną albo nadciśnieniową lub odwrotnie.Nic cię nie ogranicza.Możesz zamontować rekuperator lub nie.Pełna dowolność. Życie zweryfikuje twoje Qnaw.Nowy budynek,więcej bo wysycha,starszy mniej bo już suchy.Wystarczy pod Qnaw. podstawić odpowiednią cyferkę.Najniższa to 20m3/osobę

  6. #746
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Nie
    Chcę się tylko dowiedzieć o konkretnych przepływach w m3 w każdym pomieszczeniu przy tylko jednym lub dwu nawiewach w domu.
    No czekaj, weźmy układ taki jak u mnie: mam salon połączony z jadalnią i kuchnią, poza tym sypialnia, wiatrołap, pom gospodarcze, wc, łazienka, garderoba, pralnia.

    Wentylator o regulowanym przepływie powiedzmy 90-330m3/h nawiewa dwoma wlotami w części salon-jadalnia i w sypialni. Reszta pomieszczeń anemostaty wywiewne.

    Uważasz, że nie ma możliwości regulacji przepływów w pomieszczeniach?

  7. #747
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Arturo - podziwiam Twoją determinację w prostowaniu oczywistych faktów.
    Mnie rozśmieszyła z ostatnich dwóch stron najbardziej "genialna zasada działania WMG" - bo według jej "twórców", jeśli mamy dwa identyczne pokoje, w jednym są dwie osoby a w drugim pusto, to produkcja CO2 i wilgoci wywoła samoistne zassanie większej ilości powietrza z pokoju użytkowanego Zamiast czytać kawały o Sosnowcu, chyba częściej tutaj będę wpadać

    Pozdrawiam

  8. #748
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    A trzeba było na fizyce uważać a nie w okno bezmyślnie patrzeć.
    Nie zasysa tylko wypycha a to jest różnica.A że miedzy tymi pokojami nie ma znaku równości w gęstości powietrza tylko znak < albo jak kto woli > to z pokoju gdzie przebywają ludzie powietrze ulatuje sprawniej .Bo parcie na anemostat jest ciut większe niż w tym bez ludzi.Prost? Proste.

  9. #749
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Weź anemometr i sprawdź Wyniki będą dla Ciebie zaskakujące
    Mnie nie idzie o wyniki. Skoro pozjadałeś wszystkie rozumy jak twierdzisz, to jaką trudność sprawia ci odpowiedź na takie pytanie?

    skoro jest za trudne dla ciebie to spytam inaczej:
    Wentylator o przepływie 330m3/h nawiewa dwoma wlotami w części salon-jadalnia i w sypialni. Reszta pomieszczeń anemostaty wywiewne.
    Uważasz, że nie ma możliwości regulacji przepływów w pomieszczeniach?

    zwróć łaskawie uwagę, że przy WM góra-góra pomieszczenia z nawiewem były by identyczne, z tą różnicą, że zamiast dwoma rurami 160 nawiewałbym czterema 100

  10. #750
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    zwróć łaskawie uwagę, że przy WM góra-góra pomieszczenia z nawiewem były by identyczne, z tą różnicą, że zamiast dwoma rurami 160 nawiewałbym czterema 100
    Ja u siebie wstępnie widzę to tak: jest hall, który styka się ze wszystkimi pomieszczeniami. W hallu pod stropem jest pierwsza warstwa "sufitu" podwieszanego, który robi za kanał nawiewowy. Z niego są przepusty do pokojów, gdzie też jest podwieszany k-g, który też robi za kanał i kończy się szczeliną zastępującą anemostat - przy ścianie zewnętrznej. W pokojach na ścianie z hallem są kratki wywiewne - do drugiej warstwy sufitu podwieszanego. I z tej warstwy są wentylowane pomieszczenia brudne, czyli WC, łazienka, łazienka przy sypialni i pom. gospodarcze. Oczywiście wszystko precyzyjnie. Mam nadzieję, że sobie to wyobrażacie. I jak takie cuś się Wam widzi?

  11. #751
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    A nie było by bardziej zgodne z naturą gdyby nawiewy były w warstwie izolacji posadzki.No i taniej chyba.

  12. #752
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    Ja u siebie wstępnie widzę to tak: jest hall, który styka się ze wszystkimi pomieszczeniami. W hallu pod stropem jest pierwsza warstwa "sufitu" podwieszanego, który robi za kanał nawiewowy. Z niego są przepusty do pokojów, gdzie też jest podwieszany k-g, który też robi za kanał i kończy się szczeliną zastępującą anemostat - przy ścianie zewnętrznej. W pokojach na ścianie z hallem są kratki wywiewne - do drugiej warstwy sufitu podwieszanego. I z tej warstwy są wentylowane pomieszczenia brudne, czyli WC, łazienka, łazienka przy sypialni i pom. gospodarcze. Oczywiście wszystko precyzyjnie. Mam nadzieję, że sobie to wyobrażacie. I jak takie cuś się Wam widzi?
    według mnie Arturo odpowiedział by ci tak

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Weź anemometr i sprawdź Wyniki będą dla Ciebie zaskakujące
    Ale wiesz.... to Arturo jest


    jak te sufity maja być ułożone od góry nawiew czy wywiew?

  13. #753
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Do Nydara - sorki za szczerość, ale to chyba ja bardziej uważałem na fizyce.

    Zmiana stężenia CO2 z np. 500 na choćby 5000 ppm wywoła taką zmianę gęstości, że spowoduje to ruch powietrza przez anemostat? Naprawdę, będę tu częściej wpadał na ubaw

  14. #754
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    A nie było by bardziej zgodne z naturą gdyby nawiewy były w warstwie izolacji posadzki.No i taniej chyba.
    Nie będzie wartwy izolacji posadzki - fundamentowa płyta grzewcza. Poza tym wciąż wierzę w nawiew od góry. Poza tym postawiłem w energooszczędnym pytanie, na które nie otrzymałem żadnej na razie odpowiedzi: przy założeniu, że cała powierzchnia pomiędzy stropodachem a sufitem podwieszanym będzie użyta jako kanał dla zimniejszego powietrza wentylacyjnego, np. o temp. 15*, czy wpłynie to pozytywnie na straty ciepła przez dach (taka strefa buforowa), a nawet pozytywnie na profil temp. w pomieszczeniach. Jak wiadomo podłogówka powoduje najmniej konwekcji i jest najbliższa temu "idealnemu", ale jednak sama "idealna" nie jest. Coś z sufitem trzeba zrobić, sam k-g jest taniutki, chyba, że zapewnienie szczelności okaże się wyjątkowo kosztowne.

    @Indiana - dwa sufity to tylko w holu, w pomieszczeniach jeden. W holu (nie wiem skąd mi się wziął hall), nawiew na górze. Przy 15 m2 mógłby działać troszku jak rekuperator

  15. #755
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Ta twoja wypowiedź ociera się chociaż o merytoryczną. Rolą wentylacji jest utrzymanie wilgotności i CO2 na odpowiednim dla budowli i człowieka poziomie.Stąd nie wiem co by było przy 5000ppm.Wiem natomiast ,że w przedziale 1500-1000ppm można odczytać pod sufitem największe stężenie a przy podłodze znacznie mniej.Ale to już nie czysta fizyka ale i chemia.
    Wpadaj.Wpadaj.Nauczysz się czego.Bez obrazy to nie sarkazm.Przyda ci się w zawodzie.

  16. #756
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raźny

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    291

    Domyślnie

    Wentylacja w szczelnym domu ma wymieniać nam powietrze (w tym wilgoć oraz CO2) będące wewnątrz budynku na to z zewnątrz.. Dla mnie czy zrobi to napływając z okolic posadzki, czy też sufitu nie ma specjalnego znaczenia. I w pierwszym i drugim przypadku zrobi to równie skutecznie. Dowód???

    I nydar udziela się w tym wątku - zakładam, że żyje co równie ważne Artur też się udziela słowem też żyje Gdyby u którego z nich wentylacja zawiodła czyli nie sprawdziła by się. Zamilkli by na forum ... czego obu nie życzę !!!

    Jednocześnie jako właściciel domu w SSO chciałbym zadeklarować chęć wykonania GMC oraz RSŚ (mam taką możliwość) oraz wentylacji w moim domu wg pomysłu nydara. Także, nydar piszę zaraz do Ciebie na pw. Jak się wszystko uda spiąć i wykonać opomiarowanie. To przed sezonem zrobię pomiary i będę miał na bieżąco podgląd co z GMC i RSŚ po sezonie 2013/14 Opublikuję na forum to będzie więcej danych do rozważań.

    Pozdrawiam.
    Raźny
    Ostatnio edytowane przez Raźny ; 09-03-2013 o 19:42

  17. #757
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Re Andriuss
    Żebyś tam punktu rosy nie przekroczył, bo na gk natychmiast wyjdzie grzyb (to takie szczegóły, jakimi się tu majstrowie w ogóle nie przejmują, bo mają w d... wszelkie normy). Poza tym, zapewnienie temu wynalazkowi szczelności będzie mocno kosztowne. Ale to Twoja chata, działaj jak chcesz, o normach i przepisach na tym forum lepiej nie dyskutować
    Ostatnio edytowane przez Indiana_ ; 09-03-2013 o 19:18

  18. #758
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Andriuss.Akcja rodzi reakcję.Jak puścisz ciepłe wilgotne powietrze w niezaizolowaną przestrzeń to się skropli i zagrzybi.Jak przegroda będzie zaizolowana tak aby pkt.rosy nie wystąpił w skrajnie niekorzystnych teoretycznie warunkach to nic złego się nie stanie.
    Indiana.Sam napisałeś min.20m3/h/osobę.Moja wentylacja to spełnia a nawet ciut lepiej.Przestań o tych normach .Czy ja ich nie dotrzymuję?Paranoja jakaś.Skup się na ludziach co twoje rękodzieło zimą całkowicie wyłączają.

  19. #759

    Domyślnie

    Indiana, w tej kłótni zapomniałem czemu w sumie jesteś przeciwny.
    Dopytam, może nie pamiętam, dlaczego uważasz że jeden nawiew na poziom, przy podłodze w małym domku nie spełni swej roli? W pozostałych pomieszczeniach wyciągi.
    Przy kręcących się wentylatorach powietrze trafi do pozostałych pomieszczeń bez problemu.
    W moim projekcie mam podobne rozwiązanie, podobne ale tylko pod sposobem dostarczenia i usuwania powietrza.
    W każdym pomieszczeniu w piwnicy mam zetkę, powietrze zaciągane jest na podłogę a usuwane grawitacyjnie kratką wentylacyjną przy suficie.
    Przy wymuszonym obiegu, na chłopski rozum powinien wystarczyć jeden nawiew na poziom (mały domek). Hol w środku.
    Pozostaje kwestia smrodków o których pisałem kilka dni temu, na razie to pomijam.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 09-03-2013 o 19:56
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  20. #760
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Rażny.Z Mazowsza do Bydzi daleko nie jest .Zanim zaczniesz to musisz wpaść do mnie.Szczególików na forum nie da rady wyjawić .Dam ci kontakt na taniego ślusarza do RSŚ. W cenie stalowego będziesz miał z KO.

Strona 38 z 245

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony