dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 39 z 245
Pokaż wyniki od 761 do 780 z 4881
  1. #761

    Domyślnie

    Nydar - ale jak to jest z tą zmianą ciśnienia, czy na grawitacji możesz zmierzyć przepływ powietrza w wyciągach z ludźmi i bez?
    Klaudiusz - ciekawią mnie te Twoje pomiary powietrza, bo mieszkam w sąsiedztwie, sprawdzałaby się teza, że Górny Śląsk jest geograficznie dobrze położony (zreszta chyba nie dla przekory Jastrzębie ma w nazwie Zdrój ). Choć pewnie ten czujnik ma spory błąd pomiarowy.

  2. #762

    Domyślnie

    Cytat Napisał owp Zobacz post
    Klaudiusz - ciekawią mnie te Twoje pomiary powietrza, bo mieszkam w sąsiedztwie, sprawdzałaby się teza, że Górny Śląsk jest geograficznie dobrze położony (zreszta chyba nie dla przekory Jastrzębie ma w nazwie Zdrój ). Choć pewnie ten czujnik ma spory błąd pomiarowy.
    W Jastrzębiu były uzdrowiska.
    Nauczyciel na technologii w szkole średniej często powtarzał, że mieszkamy w korytarzu powietrza od Wisły. Dlatego u Nas jest lepiej. Nie wiem skąd miał te informacje, może tylko żartował.
    W tamtym okresie nie było tyle śmieciuchów. Każde powietrze można spieprzyć.
    Co do czujnika, kiedy uszczelnię okna, bardzo szybko brakuje skali (powyżej 3000).
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 09-03-2013 o 20:20
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  3. #763
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    OWP.Dysponuję przyrządem made allegro.Różnicy w ilości przepływającego powietrza wynikającej z różnicy gęstości na poziomie procentów to to urządzenie nie wychwyci. Natomiast faktem jest,że balon napełniony podgrzanym powietrzem unosi się do góry

  4. #764

    Domyślnie

    Klaudiusz - mój dziadek, wykładowca na uczelni, też zawsze mówił o dobrym powietrzu, może takie opinie kiedyś były popularne, sam nie wiem, czy prawdziwe. Z tym, że w 'tamtych czasach' było dużo gorzej z powietrzem, teraz na Śląsku jest ok, gorzej z glebą. Te teorie to były z czasów sprzed powstaniem śmieciuchów-gigantów.
    Nydar - skoro to tylko kilka procent, to chyba nie jest to jednak samoregulująca się wentyalcja - czyli, że jak jest dużo ludzi w pomieszczeniu, to zwiększa się tam wentylacja (poprzez zmianę gęstości powietrza), a tak to zrozumiałem z którejś wypowiedzi.

  5. #765
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Re Klaudiusz
    W tej dyskusji zabieram głos jedynie, jak ewidentnie jakieś brednie słyszę, np. że róbta co chceta z wentylacją bo żadne przepisy nie obowiązują w domkach.

    Odnośnie wentylacji u Nydara, to cieszę się że wykonał kawał dobrej roboty i ma np. sprawny odzysk ciepła ze ścieków, ale też trzeba bardzo mocno podkreślić, że ten dom był budowany od podstaw z zamiarem takiej właśnie wentylacji, a bezmyślne kopiowanie tego do każdego domku to gruby błąd. Nie będzie działać w 90% budynków, sam mam bardzo poważne wątpliwości co do jakości powietrza u Nydara. Chyba że chata dziurawa, to tłumaczy niskie odczyty CO2.

  6. #766
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raźny

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    291

    Domyślnie

    nydar jak byś zajrzał do swojej forumowej skrzynki. W sumie to nawet nie śmiałem prosić... ale skoro zapraszasz

  7. #767
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Indiana.Ja spokojny człowiek jestem i o trzy palce miedzy zadymy bym nie skręcił.Ale jak jesteś taki pro PN,to musisz pamiętać o kilku sprawach.Pierwsza to PN-78/B-o3421,która określa minimalną wilgotność w mieszkaniu.Stężenie CO2 też jest określone na poziomie 900ppm w Polsce przynajmniej .Inne kraje są bardziej liberalne.Typowa WM którą montujesz nie jest w stanie tych parametrów utrzymać,bo jej celem jest zysk firm a nie dobro inwestora.Gdybyś trafił na sk...iela inwestora to byś w sądzie przegrał.Twój system nie jest w stanie zagwarantować odpowiedniej wilgotności przy stężeniu CO2 <900ppm.Bo dla odpowiedniej wilgotności potrzeba znacznie mniejszej wymiany niż dla odpowiedniego stężenia CO2.

  8. #768
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Ale bijemy pianę

    znudziło mnie to, niech se robią jak chcą, co mi tam

    @Indiana_
    "ale też trzeba bardzo mocno podkreślić, że ten dom był budowany od podstaw z zamiarem takiej właśnie wentylacji, a bezmyślne kopiowanie tego do każdego domku to gruby błąd."
    jedno coś mądrze napisał, a wszyscy budują jak leci bez pojęcia - stąd macie robotę dlatego twierdziłem i dalej twierdzę : Postępująca Debilizacja Społeczeństwa, niby mamy swobodny dostęp do technologii i w nauce się poprawiło, a i tak wszystko jak za PRL-u, byle jak, z byle czego i najlepiej za darmo, zero postępu cywilizacyjno-społecznego

  9. #769
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Nie wiem skąd takie dziwne teorie wymyślasz, JEST DOKŁADNIE ODWROTNIE niż piszesz:
    -IM LEPIEJ WYBUDUJEMY DOM, TYM SPRAWNIEJSZEJ WENTYLACJI WYMAGA. To właśnie przy byle jakiej chacie nawet nie wspominam, że robię również WM, tylko zakładamy zamówione instalacje i do widzenia.
    Natomiast jeśli mam zapytanie o wycenę CO czy wody, a widzę trójszybowe szczelne okna, słyszę że inwestor zna się na rzeczy i nie spartoli np. ocieplania ścian i dachu, to jeszcze nigdy bez WM ode mnie nie wyszedł. Bo zamiast np. wykończyć jedną z łazienek lepiej zamontować WM, niż z fajną łazienką męczyć się w smrodach do końca życia przy niedziałającej wentylacji WG.

    Zresztą montaż WM jest obowiązkowy przy wszelkich certyfikowanych domach pasywnych i energooszczędnych, a takich coraz więcej budujemy, a za rok - dwa będzie obowiązkowy. Po co więc te psioczenia?

  10. #770
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    O tym że do domu trzeba dostarczyć świeże powietrze to większość budujących wie.Ale jak to zrobić? Z tym gorzej.Można mieć nieszczelną stolarkę,a jak szczelna to wyjąć kawałek uszczelki( trochę to absurdalne). Można zainstalować różnej maści nawietrzniki.Można też GWC ze wspomaganiem lub nie.
    Ostatnio byłem w mieszkaniu ok.120m2 w apartamentowcu.Na klatce schodowej nawet listwy przypodłogowe z czarnego marmuru.
    Jak rozwiązano sposób dostarczania świeżego powietrza? Moim zdaniem ciekawe rozwiązanie .Mieszkanie ma kształt litery ,,L''.Podstawa litery L to duży salon oszklony z trzech stron potężnymi oknami(niestety dwuszybowe).W narożniku salonu na zewnątrz,umieszczona jest kratka wentylacyjna ok.30 x 30cm,połączona kanałem z wnęką w posadzce,gdzie przewidziany jest kaloryfer podłogowy. Fajne rozwiązanie pozwalające na dopływ świeżego powietrza o przyjaznej temperaturze.
    A żeby było zabawniej ,to właściciele zrezygnowali z tego kaloryfera i kazali zamurować wnękę wraz z kanałem dolotowym powietrza.A stolarka nowoczesna -szczelna. Zaczynam zgadzać się z gentoonxem.

  11. #771
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Rozwiązanie na pierwszy rzut oka bardzo fajne, skopiowane trochę ze starych bloków z grzejnikami żeliwnymi gdzie nawietrzaki montuje się za grzejnikiem, ale ma dwie zasadnicze wady:
    - zupełny brak odzysku ciepła, większe zużycie energii
    - przy grzejniku podłogowym z bardzo małą ilością wody w wymienniku wystarczy kilkanaście minut braku przepływu zimą, by rozmroziło grzejnik i zalało chatę*.

    *W starych blokach z grzejnikami żeliwnymi rozmrożenie przy braku przepływu jest bardzo mało prawdopodobne z uwagi na dużą pojemność wody w grzejniku

    Inna sprawa, że obowiązujące przepisy w budynkach wielorodzinnych mocno komplikują wykonanie wentylacji z odzyskiem ciepła, stąd projektanci i deweloperzy stosują takie rozwiązania...

  12. #772
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    To raczej pomysł na zaopatrzenie domu w świeże powietrze dla tych co mają WG lub WM bez rekuperatora.
    A swoją drogą to ciekawe że mieszkanie 120m2 zaopatrywane jest z jednej kratki nawiewnej usytuowanej na skraju.Musiał to jakiś projektant opracować.A więc można, bo przecież wbrew normom nie mógł tego zrobić.

  13. #773
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Oczywiście, że w tym wypadku można.

  14. #774
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    dzisiaj kolejna porcja informacji na temat CO2 ...
    went. na grawitacji rano było 1350ppm w salonie i ok. 1700-1800ppm w sypialniach...
    ok. 9:00 włączyłem wentylację na ok. 240-260m3/h, po godzinie spadło o 100ppm w salonie gdzie postawiłem miernik ...
    przeniosłem sprzęt do kuchni bo właśnie zaczęło się jakieś gotowanie ( kuchenka gazowa...)miernik pokazuje 1680ppm...
    po niedługim czasie już jest 2200ppm (miernik stał na barku...), podwiesiłem go pod sufitem, po chwili alarm i przekroczona skala ( 3000ppm ),
    stawiam miernik na podłogę który po ustabilizowaniu pokazuje 2230ppm...
    powtarzam ten sam cykl kilkakrotnie dla powtarzalności pomiarów i cały czas widzę ( i słyszę ...) to samo a wentylacja wciąż chodzi wyciągając z kuchni ok.80-100m3/h, włączam dodatkowo na max wyciąg w okapie ( ponad400m3/h bezpośrednio na zewnątrz ...) po pewnym czasie spada do 2500ppm i tak się utrzymuje...
    po wyczynach w kuchni przenoszę miernik z powrotem do salonu( obydwa pomieszczenia są na jednej otwartej przestrzeni rozdzielone holem z otwartą klatką schodową...), pokazuje ok. 1700ppm, dalej zasuwam z nim do pokoju córki na piętrze w którym nikt nie przebywa a drzwi na korytarz otwarte, miernik pokazuje ok.1900ppm a wentylacja jak włączona od rana tak chodzi...
    złażę z przyrządem na salony i tam go zostawiam,pokazuje prawie 1900ppm...
    idę na strych otwieram wyłaz dachowy i zostawiam otwarty ( wejście na strych też...), wyłączam wentylację i uchylam drzwi wejściowe, po ok. 5min w salonie mam750ppm, zamykam drzwi i wyjścia dachowe po ok. godz. w salonie mam 1300ppm, przenoszę miernik do kuchni i widzę 1650ppm pod sufitem i na podłodze a wentylacja wyłączona tylko tyle co grawitacyjnie wleci ( ok.50-70m3/h )...
    wilgotność w domu cały czas w przedziale 32-34%...
    wnioski wyciągnąć sobie samemu bo jak dla mnie nawiewy w suficie w niby pomieszczeniach czystych to jakieś nieporozumienie...
    no ale fachowcy przecież wiedzą lepiej co mi tam" biednej mróweczce" z nimi dyskutować przecież oni mają normy ale jakoś nikt do tej pory nie pofatygował się zrobić trochę pomiarów swoich instalacji w zamieszkałym domu bo i po co przecież klient zadowolony że mu dmucha ...

  15. #775
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Może te pomiary zmobilizują cię w końcu do przerobienia WM.Bo mimo że takie stężenia nie są śmiertelne,to jednak nienaturalne.Przecież w szczelnych domach żyjemy nawet nie od pokolenia.Aby się przystosować to setek lat potrzeba jak nie tysięcy.

  16. #776
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Może te pomiary zmobilizują cię w końcu do przerobienia WM.Bo mimo że takie stężenia nie są śmiertelne,to jednak nienaturalne.Przecież w szczelnych domach żyjemy nawet nie od pokolenia.Aby się przystosować to setek lat potrzeba jak nie tysięcy.
    właśnie kombinuje jak tu zrobić ten "odwracacz ciągu" i nagrzewnicę kanałową która będzie tez częścią rekuperatora wodnego i tego systemu wstępnego podgrzewania zimnej wody ...
    jak już mam rozwalić sufit w holu...

  17. #777
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    właśnie kombinuje jak tu zrobić ten "odwracacz ciągu"
    Jasiek, zrób tak: wentylator w ramkę, ramka w kolejna ramkę mocowana na dwóch sworzniach góra-dół, i siłowniczek, który odwraca wentylator o 180* Ja bym tak zrobił, bardziej dla zabawy niż efektu, ale co tam.

  18. #778

    Domyślnie

    Jasiek - fajnie, że publikujesz te pomiary. Ciekawe jestem, czy można zmierzyć co2 w powietrzu wyrzucanym.
    Z tego doświadczenia wynika, ze praktycznie nie ma wymiany powietrza w domu, skoro 5 minut przeciągu daje więcej niż godziny wm.
    Ciekaw, czy w innych domach się to potwierdza.
    Nie wiem, czy większe znaczenie maja wyciągi w każdym pomieszczeniu, czy nawiew przy podłodze u nydara...
    Ostatnio edytowane przez owp ; 11-03-2013 o 07:36

  19. #779

    Domyślnie

    Jasiek - będzie taniej, jak wymienisz płytkę gazową na indukcję

  20. #780
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karlsen Zobacz post
    Jasiek - będzie taniej, jak wymienisz płytkę gazową na indukcję
    tutaj nie chodzi o kasę ...
    akurat dzięki temu można dowiedzieć się jak skuteczna jest wentylacja ...
    a tak swoją drogą to indukcja będzie zainstalowana zaraz po pierwszej lepszej awarii tej gazowej, sąsiedzi sobie ostatnio zamontowali i żona się w końcu przekonała ...

Strona 39 z 245

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony