dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 50 z 245
Pokaż wyniki od 981 do 1.000 z 4881
  1. #981

    Domyślnie

    Cytat Napisał k-g Zobacz post
    Małe porównanie między wentylacją mechaniczną a wyporową (Nydara)
    Załącznik 182602
    Po bardziej dogłębną wiedzę odsyłam do źródła
    http://www.dbc.wroc.pl/Content/13406...emperatury.pdf
    Przyznam, ze mnie nieco ta praca doktorska przybila Bo sie okazuje (po jakies 20 stronach) ze mozna bardzo skutecznie i komfortowo wentylowac nie jak w typowej WM nawiew do czystych i wywiew z brudnych

    Swoj droga Jasku, nie myslales zeby wstawic w boieg lodowke i jej tyl wpiac do nawiewu i wywiew (po odzysku) pchac do wnetrza lodowki?

    Chyba, ze Twoje klimakonwektory daja znacznie wyzsze COP....

    Pozdrawiam
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  2. #982
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Z obserwacji w swoim domu. Wykres a) przerywaną linię ustawił bym bardziej do pionu.Taka różnica temp.występuje tylko przy dużej liczbie osób lub odpalonym kominku.Wykres b) nie jestem w stanie zmierzyć.Wykres c) brzuszek przerywanej linii wygiął bym zdecydowanie w dół,o ile wyznacznikiem zanieczyszczenia może być stężenie CO2.

  3. #983
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Ups.Zdecydowanie do góry.

  4. #984
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Z obserwacji w swoim domu. Wykres a) przerywaną linię ustawił bym bardziej do pionu.Taka różnica temp.występuje tylko przy dużej liczbie osób lub odpalonym kominku.Wykres b) nie jestem w stanie zmierzyć.Wykres c) brzuszek przerywanej linii wygiął bym zdecydowanie w dół,o ile wyznacznikiem zanieczyszczenia może być stężenie CO2.
    nydar nie dyskredytuj naukofcóf , tęższe głowy od twojej to badały i wyrysowały.

    co najwyżej napisz do nich i zaneguj podstawy badań niech sie promotor zre-habilituje -/

  5. #985
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    nydar nie dyskredytuj naukofcóf , tęższe głowy od twojej to badały i wyrysowały.

    co najwyżej napisz do nich i zaneguj podstawy badań niech sie promotor zre-habilituje -/
    tam są badania oparte na symulacjach a my mamy normalnie używane budynki więc jakieś niewielkie różnice mogą być...

    tak swoją drogą my się spinamy aby coś udowodnić a tu są gotowe "referaty" opisujące to samo...

    no i widzę że skrót WG trzeba zastąpić przez WW...

  6. #986
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post

    Swoj droga Jasku, nie myslales zeby wstawic w boieg lodowke i jej tyl wpiac do nawiewu i wywiew (po odzysku) pchac do wnetrza lodowki?

    Chyba, ze Twoje klimakonwektory daja znacznie wyzsze COP....

    Pozdrawiam
    mam troszkę inny pomysł na to zagadnienie ale wszystko w swoim czasie...

  7. #987

    Domyślnie

    Mozesz uchylic rabka tajemnicy?

    Czy myslales i polaczeniu jednego obiegu, ktory pobiera cieplo z wywiewu zeby dogrzewac nawiew? Czy to jeszcze ma wstepnie dogrzewac wode z sieci?

    Jaka moc trzeba przeniesc jesli wywiew mialby 23-24 stopnie, nawiew 12-13 i chcielibysmy go dogrzac do 17-18?

    Cos czuje ze bez wiekszego bicia piany sie nie obedzie
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  8. #988

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    ciepłe i wilgotne powietrze będzie "nawilżać" mi izolację w okresie niskich temperatur zewnętrznych ...
    docelowo powietrze będzie kierowane do wyrzutni umieszczonej na szczycie dachu
    Nieszczelne, czy nieocieplone poddasze?
    Piszesz o "chwilowej" dużej wilgotności np. prysznic? Na co dzień ma oscylować w granicach 40%.

  9. #989

    Domyślnie

    Cytat Napisał k-g Zobacz post
    Małe porównanie między wentylacją mechaniczną a wyporową (Nydara)
    Załącznik 182602
    Po bardziej dogłębną wiedzę odsyłam do źródła
    http://www.dbc.wroc.pl/Content/13406...emperatury.pdf
    Nydar brzmi prawie jak Edward .

    Jakby posty z własnymi badaniami koledzy zamienili na publikacje, udzielone odpowiedzi na zaliczenia, to z całości forum dało by się z 200 stron pracy doktorskiej skomponować.

  10. #990

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Dlatego jeśli istotniejsze są kwestie ogrzewania (bo to musi być i kosztuje oraz trwa długo w roku) od kwestii chłodzenia (bo trudno przegrzać dobrze zaizolowany dom z odpowiednio zacienionymi oknami) to wyraźnie widać, że wymiana powietrza typu góra – góra jest optymalna.
    Bedzie optymalna jesli musimy dolozyc do tego, aby nawiew z WW nie pogarszal komfortu cieplnego, czyli nie mniej niz 3-4 stopnie wywiewu.

    Jesli WM bez reku wymaga dogrzania, ale wymaga tez pedzienia wentylami non-stop to trzeba indywidualnie rozpatrzyc co lepsze, czy:

    - WW z dobrym GWC/GMC plus wentyle slabej mocy wlaczane kiedy trzeba,
    - WM z tymze GWC/GMC ale pedzona wentylami non-stop z nieco wieksza wymiana.

    Biorac pod uwage co ludzie robia zima z WG to mniemam, ze oba powyzsze nawet przy duzych bledach projektowych i tak beda dzialac.

    Natomiast jesli widac, ze wentylacja czesto moze dzialac sama, a okresowo mozna ja wylaczac/zatykac (np na czas nieobecnosci) to straty na nia poniesione sa znaczne mniejsze co za tym idzie inwestycja w wentylacje musi byc minimalna, aby to mialo sens.

    Pozdrawiam
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  11. #991
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    Też można, ale, a propos wcześniejszej lodówki, z tego co mi wychodziło, to te małe, niezbyt wyrafinowane technologicznie sprężarki tłokowe dają COP rzędu 1,5, zakładanie cop 4 wydaje się co najmniej ryzykowne. Może ktoś dotrze do lepszych danych.
    Niestety masz rację. W lodówce z Polara, którą miałem akurat pod ręką była taka sprężarka : http://www.ra.danfoss.com/TechnicalI...ced401g302.pdf
    Z tych danych wynika, że nie ma co liczyć na COP>1,6 .
    Fakt, że ta lodówka ma już ponad 10 lat. Obecnie produkowane klasy A++ mogą mieć lepsze pod względem technologicznym układy chłodnicze. Zapewne zmniejszenie zużycia energii nie bierze się tylko z poprawy izolacji, ale także lepszej sprawności układu chłodniczego.

  12. #992
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    a dlaczego nie może być zbyt chłodne...?
    Żeby nie wiało po nogach chłodem.
    Przy podawaniu świeżego powietrza w górnej części pomieszczenia jest ono mieszane z cieplejszym powietrzem i do strefy przebywania ludzi dochodzi już ogrzane.
    Przy wentylacji wyporowej na początku ściele się po posadzce.

  13. #993
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Hippek
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    CO: 15kkWh/sezon
    Dzielnica
    Żytomierz
    Posty
    2.334

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Obawiam się, że przewód doktorski jest nieco bardziej wymagający niż spieranie się na temat "wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy"
    to, jak kto, ale profesor wie o tym najlepiej
    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    "U mnie juz sie w nocy sporadycznie pompa wlaczala, ale to chyba jeszcze za malo, zeby odtrabic otwarcie sezonu grzewczego." "Widze "zatkalo kakalo""

  14. #994
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Ta praca ma ciekawe wnioski, m.in.:

    Z przeprowadzonej analizy wynika, że najniższymi kosztami eksploatacyjnymi charakteryzuje się urządzenie z organizacją wymiany powietrza w pomieszczeniu typu dół – góra z zastosowaniem opraw wentylowanych. Rozwiązanie to daje możliwość obniżenia rocznych kosztów eksploatacyjnych o 38% w porównaniu z organizacja wymiany powietrza typu góra – góra i o 29% w porównaniu z organizacja wymiany powietrza typu dół – góra i zwykłymi oprawami oświetleniowymi. W przypadku organizacji wymiany powietrza typu góra – góra niższe jest zapotrzebowanie energii do ogrzewania i nawilżania powietrza, ale znacznie wyższe zapotrzebowanie energii do chłodzenia powietrza.

    Dlatego jeśli istotniejsze są kwestie ogrzewania (bo to musi być i kosztuje oraz trwa długo w roku) od kwestii chłodzenia (bo trudno przegrzać dobrze zaizolowany dom z odpowiednio zacienionymi oknami) to wyraźnie widać, że wymiana powietrza typu góra – góra jest optymalna.
    Zauważ, że ten przykład dotyczy pomieszczenia fitness, charakteryzujące się bardzo wysokimi zyskami bytowymi i od oświetlenia.
    Dom nydara ma zupełnie inna charakterystykę, jeżeli chodzi o ogrzewanie. Nic więc dziwnego, że mu te wykresy nie pasują.

    Moim zdaniem w domu pasywnym wentylacja wyporowa jak najbardziej zda egzamin.
    Tak jak pisałem wcześnie nie wyklucza ona odzysku ciepła.

  15. #995
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Hippek
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    CO: 15kkWh/sezon
    Dzielnica
    Żytomierz
    Posty
    2.334

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Nikt nie mówi, że nie zda a tylko na marginesie dodam, że jak by kto chciał, to taki dom raczej nie przejdzie certyfikacji "pasywności" bez kosztownych badań wentylacji i odzysku.
    nic mi nie wiadomo, by jasiu starał sie o jakiś certyfikat a zwłaszcza pasywności, także zejdźmy na ziemię.

    ja badam wentylację u innych organoleptycznie: wchodze - capi or not capi. Wszystko w temacie.

    tak sobie myślę, że z takim ocertyfikowanym domem mógłbyś po wystawach jeżdzić - coś na styl objazdowej wystawy kotów (ta) rasowych albo... cyrku

    ja w swoim zamierzam po prostu mieszkać - zapewne jak większość forumowiczów
    Ostatnio edytowane przez Hippek ; 10-04-2013 o 12:37
    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    "U mnie juz sie w nocy sporadycznie pompa wlaczala, ale to chyba jeszcze za malo, zeby odtrabic otwarcie sezonu grzewczego." "Widze "zatkalo kakalo""

  16. #996
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post

    Dlatego jeśli istotniejsze są kwestie ogrzewania (bo to musi być i kosztuje oraz trwa długo w roku) od kwestii chłodzenia (bo trudno przegrzać dobrze zaizolowany dom z odpowiednio zacienionymi oknami) to wyraźnie widać, że wymiana powietrza typu góra – góra jest optymalna.
    Yeeey, wykrakałem to w tym wątku 19.02. Do rozkminki wciąż pozostał chłodniejszy sufit jako narzędzie profilowania pionowego temp. (przestrzeń pomiędzy sufitem właściwym a k-g jako kanał nawiewny chłodniejszego powietrza), no i niestety ta klima, bo jednak czym lepiej ten dom ocieplony, tym bardziej bolą zyski bytowe. J-j zdaje się pisał, że u niego przez całe lato lecą dwie wymiany z GWC, żeby było sympatycznie.

    No i taka koncepcja otwarta - skoro wszystko działa na wyporze i konwekcji, czy ja sobie dobrze wyobrażam, że chłodna podłoga będzie tak jakby odpychała tę strugę powietrza pod sufit? Bo jak sobie to próbuję zwizualizować, to chłód z podłogi robi taką kołderkę zimniejszego pow., co się ogrzeje leci pod sufit, i przy went. góra - góra to ciepłe jest tak jakby ścinane u góry i wywiewane. Przepraszam za słowno muzyczność opisu, ale chyba wiecie o co mi chodzi.

  17. #997
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hipka Zobacz post
    ja badam wentylację u innych organoleptycznie: wchodze - capi or not capi. Wszystko w temacie.
    Trochę nieadekwatny, ale za to drastyczny przykład:

    tlenek węgla - w temp. pokojowej bezbarwny, bezwonny i niedrażniący gaz; w niskich stężeniach powoduje lekki ból głowy i zapadanie w śpiączkę, bo dłuższym czasie zgon.

    Nie macie czasem tak, że głowa was pobolewa i idziecie się zdrzemnąć? Zdecydowanie wolę nie polegać wyłącznie na własnym nosie (niezbyt zresztą czułym) jako wyznaczniku jakości powietrza.

  18. #998

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Zauważ, że w takim razie w domu, nie mając takich dużych zysków bytowych, latem ekstremalne chłodzenie nie jest potrzebne. Po wtóre zauważ, że w domu układ góra - góra zamienia się często na układ góra - dół i dalej dół - góra.
    Latem zyski bytowe w domu dobrze izolowanym bolą całkiem mocno. Jak otworzysz sobie wyjście na taras na półdnia (albo uznasz po prostu, że nie warto o to się kłócić z lepszą połową), to przez cały upalny dzień nałapiesz tyle zysków, że wieczorem będziesz miał klimat prawie jak w domu o kiepskiej izolacji. Jeśli teraz zaczniesz mieszać nawiewane chłodne powietrze z tym najcieplejszym wiszącym pod sufitem, to zanim poczujesz efekt wstanie kolejny gorący dzień...
    Po wtóre, żeby mieć ten układ góra - dół i dalej dół - góra, trzeba by trzymać wszędzie pozamykane drzwi między pomieszczeniami. Ja może nietypowe doświadczenia mam, ale u mnie nawet w przypadku łazienek ciężko coś takiego utrzymać przez większość doby...

  19. #999

    Domyślnie

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    J-j zdaje się pisał, że u niego przez całe lato lecą dwie wymiany z GWC, żeby było sympatycznie.
    To nie tyle problem zysków bytowych, tylko marnowania "chłodu" przez nieefektywność górnego (mieszającego) nawiewu w typowej WM.

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    No i taka koncepcja otwarta - skoro wszystko działa na wyporze i konwekcji, czy ja sobie dobrze wyobrażam, że chłodna podłoga będzie tak jakby odpychała tę strugę powietrza pod sufit? Bo jak sobie to próbuję zwizualizować, to chłód z podłogi robi taką kołderkę zimniejszego pow., co się ogrzeje leci pod sufit, i przy went. góra - góra to ciepłe jest tak jakby ścinane u góry i wywiewane. Przepraszam za słowno muzyczność opisu, ale chyba wiecie o co mi chodzi.
    No właśnie wywiewane to będzie tylko przy wentylacji wyporowej. Przy typowej WM do pomieszczeń czystych (czyli tam gdzie najczęściej chciałbyś odpocząć po gorącym dniu) jest tylko chłodny nadmuch, niestety "od góry", czyli kompletnie nieefektywny.

  20. #1000
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Hippek
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    CO: 15kkWh/sezon
    Dzielnica
    Żytomierz
    Posty
    2.334

    Domyślnie

    Cytat Napisał ravbc Zobacz post
    No właśnie wywiewane to będzie tylko przy wentylacji wyporowej. Przy typowej WM do pomieszczeń czystych (czyli tam gdzie najczęściej chciałbyś odpocząć po gorącym dniu) jest tylko chłodny nadmuch, niestety "od góry", czyli kompletnie nieefektywny.
    nieefektywny ale nie pizgający po nogach;

    myślę, że przy ogrz. podłogowym wariant nydara czy jaska jest ok; natomiast przy klasycznym wariancie, czyli z grzejnikiem pod oknem, mogłoby pizgać po nogach ...
    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    "U mnie juz sie w nocy sporadycznie pompa wlaczala, ale to chyba jeszcze za malo, zeby odtrabic otwarcie sezonu grzewczego." "Widze "zatkalo kakalo""

Strona 50 z 245

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony