dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 51 z 245
Pokaż wyniki od 1.001 do 1.020 z 4881
  1. #1001
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Hippek
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    CO: 15kkWh/sezon
    Dzielnica
    Żytomierz
    Posty
    2.334

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    W centralce WM na wyciągu z pomieszczeń czujniki CO2 i wilgotności do sterowania prędkością wentylatorów (najlepiej na prąd stały) a jak masz potencjalne źródło CO to odp. czujka najlepiej z alarmem (umieszczona wg instrukcji).
    taka, jak do piecyka gazowego, tylko do CO2 a nie CO? w salonie? profesorre
    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    "U mnie juz sie w nocy sporadycznie pompa wlaczala, ale to chyba jeszcze za malo, zeby odtrabic otwarcie sezonu grzewczego." "Widze "zatkalo kakalo""

  2. #1002
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał ravbc Zobacz post
    No właśnie wywiewane to będzie tylko przy wentylacji wyporowej. Przy typowej WM do pomieszczeń czystych (czyli tam gdzie najczęściej chciałbyś odpocząć po gorącym dniu) jest tylko chłodny nadmuch, niestety "od góry", czyli kompletnie nieefektywny.
    Bo ja może niezbyt to zaznaczyłem. Chodzi o góra - góra, bo priorytet ma ogrzewanie, oraz o przeproszenie się z chłodzeniem pasywnym podłogówką, pomimo wad.

  3. #1003

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    A jakie temp. powodują, że musisz schładzać i ile najlepszą wentylacją schłodzisz w porównaniu do najtańszej klimy?
    Zimą ściany są chłodniejsze, stąd potrzeba wyższej temperatury powietrza. Latem (zwłaszcza w upały) ściany będą sporo cieplejsze (niż zimą, bo oczywiście zwykle nie cieplejsze niż powietrze), a na dodatek wilgotność powietrza będzie dużo wyższa. To z kolei oznacza, że już przy temperaturze w okolicy 27-28 stopni (choć to tez raczej indywidualne odczucia) może być wrażenie gorąca.
    A co do klimy: skoro mam już wentylację, która jest w stanie dostarczyć wystarczającą ilość chłodu, to po grzyba instalować jeszcze klimę?

  4. #1004
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Hippek
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    CO: 15kkWh/sezon
    Dzielnica
    Żytomierz
    Posty
    2.334

    Domyślnie

    Cytat Napisał ravbc Zobacz post
    z kolei oznacza, że już przy temperaturze w okolicy 27-28 stopni (choć to tez raczej indywidualne odczucia) może być wrażenie gorąca.
    A co do klimy: skoro mam już wentylację, która jest w stanie dostarczyć wystarczającą ilość chłodu, to po grzyba instalować jeszcze klimę?
    no właśnie po grzyba, po grzyba
    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    "U mnie juz sie w nocy sporadycznie pompa wlaczala, ale to chyba jeszcze za malo, zeby odtrabic otwarcie sezonu grzewczego." "Widze "zatkalo kakalo""

  5. #1005

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    A jest? Ile powietrza chcesz tłoczyć i o jakiej temp.?
    Jestem w stanie osiągnąć maks około kubatury na godzinę przy temperaturze niższej od zewnętrznej o jakies 7 stopni. To według mnie wystarczająco dużo w dobrze izolowanym domu.

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Jaka będzie różnica średniej temp. w pomieszczeniu "na wysokości człowieka" jak wtłoczysz je dołem lub górą?
    Jeśli będę nawiewał chłodniejsze powietrze dołem (a wyciągał to gorące spod sufitu), to po prostu wymienię to gorące (zwykle zaciągnięte z zewnątrz przez cały dzień otwarte wyjście na taras), na odpowiednio chłodniejsze. Przy nawiewie od góry po prostu nieco obniżam temperaturę powietrza (a ponieważ przenosi ono niewielką ilość energii, to efekt schłodzenia jest żaden).

  6. #1006
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Wentylacja hybrydowa.Upierał bym się jednak przy takim określeniu,bo to co opisuję to system systemów .Aby system działał poprawnie muszą być zainstalowane wszystkie podsystemy,a więc GWC zewnętrzne,RSŚ,GWC w strefie GMC i w końcu samo GMC.To po stronie ssącej .Brak któregoś z tych elementów spowoduje że nie uzyskamy średniej temperatury nawiewu zimą 17-18oC.A tylko takie parametry świeżego powietrza pozwalają na rezygnację z rekuperatora.Co do samego przepływu powietrza przez budynek czy nazwiemy go wyporowym czy grawitacyjnym,to właściwie bez różnicy.Zasada identyczna
    A chodzi w tej hybrydzie o to aby odebrać od ziemi ,słońca i ścieków jak najwięcej wacików energii przez świeże powietrze.A potem zużytym pokryć straty przez dach i dopiero z tego co pozostanie zagospodarować jak najwięcej.Ja uznałem że lodówka to kłopot i COP nie rewelacyjny ,więc idę w ogniwa Peltiera.Spodziewam się COP-u lodówkowego.Wydaje mi się że to ma jedną przewagę.W tym nic się nie obraca,więc nie ma się co popsuć.Montuję i zapominam,że jest.

  7. #1007
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Wentylacja hybrydowa.Upierał bym się jednak przy takim określeniu,bo to co opisuję to system systemów .Aby system działał poprawnie muszą być zainstalowane wszystkie podsystemy,a więc GWC zewnętrzne,RSŚ,GWC w strefie GMC i w końcu samo GMC.To po stronie ssącej .Brak któregoś z tych elementów spowoduje że nie uzyskamy średniej temperatury nawiewu zimą 17-18oC.A tylko takie parametry świeżego powietrza pozwalają na rezygnację z rekuperatora.Co do samego przepływu powietrza przez budynek czy nazwiemy go wyporowym czy grawitacyjnym,to właściwie bez różnicy.Zasada identyczna
    A chodzi w tej hybrydzie o to aby odebrać od ziemi ,słońca i ścieków jak najwięcej wacików energii przez świeże powietrze.A potem zużytym pokryć straty przez dach i dopiero z tego co pozostanie zagospodarować jak najwięcej.Ja uznałem że lodówka to kłopot i COP nie rewelacyjny ,więc idę w ogniwa Peltiera.Spodziewam się COP-u lodówkowego.Wydaje mi się że to ma jedną przewagę.W tym nic się nie obraca,więc nie ma się co popsuć.Montuję i zapominam,że jest.
    Tylko, że nazwa wentylacja hybrydowa, co najmniej od kilku lat została przyjęta dla innego rozwiązania - http://forum.muratordom.pl/showthrea...acja-hybrydowa .
    Tym niemniej masz rację - taka wentylacja ma sens tylko wtedy, gdy jest kompletna. Nie znaczy to jednak, że nie można spróbować zaproponowanego przez Ciebie układu zmodyfikować.

  8. #1008
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Daj szansę.Niech to pełen cykl pór roku przejdzie.Wtedy modyfikujmy.Póki co jest wiedza o jesieni i zimie.Wiosny póki co nie widać,a lato przed nami.

  9. #1009
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post


    Sam chcesz montować i to jeszcze nie bezpośrednio a przez ciecz. Później policz koszty z eksploatacją takiej samoróbki i podobnej samoróbki w WM - jakie będą różnice?
    jakie koszty eksploatacji...???
    ten rekuperator jest jakoby skutkiem ubocznym wstępnego podgrzewania zimnej wody więc czemu mam sobie żałować...
    będzie też solar mojej koncepcji i jeszcze parę "drobiazgów"...

  10. #1010
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Obawiam się, że przewód doktorski jest nieco bardziej wymagający niż spieranie się na temat "wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy"
    ale to tylko ty się cały czas spierasz...
    całej reszcie jakoś pasuje nasz pomysł...

  11. #1011
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hipka Zobacz post
    nic mi nie wiadomo, by jasiu starał sie o jakiś certyfikat a zwłaszcza pasywności, także zejdźmy na ziemię.

    ja badam wentylację u innych organoleptycznie: wchodze - capi or not capi. Wszystko w temacie.
    nic dodać, nic ująć ...

  12. #1012
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Wytłumacz mi jedną rzecz,bo mój sposób pojmowania świata jest jakby inny więc nie docierają pewne argumenty.
    Powiedz mi proszę.Skoro bez różnicy w kosztach można zrobić coś co będzie efektywniejsze ,to dlaczego tego nie robić?

  13. #1013
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Czyli linki z opracowań naukowych też nie przekonują?

  14. #1014
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    ... idę w ogniwa Peltiera.Spodziewam się COP-u lodówkowego.Wydaje mi się że to ma jedną przewagę.W tym nic się nie obraca,więc nie ma się co popsuć.Montuję i zapominam,że jest.
    Wiesz co może się w tym popsuć - zasilacz do tych ogniw.
    Jakie to są ogniwa ? Jakiej mocy, na jakie napięcie ?

  15. #1015
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    No tam prośbę do forumowiczów posiadających miernik CO2 i WM. Podajcie proszę jakie macie stężenie CO2 przy 70m3/h z adnotacją ile osób w domu

  16. #1016
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Skoro bez różnicy w kosztach można zrobić coś co będzie efektywniejsze ,to dlaczego tego nie robić?
    Np dlatego,że nie jest tak komfortowe jak nawiew z góry a wywiew z dołu w czystych i odwrotnie w brudnych ?

  17. #1017
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Linki forumowiczów mówią,że jest odwrotnie.Że ja piszę bzdury to jeszcze jestem w stanie zrozumieć.Ale jak faceci z dr przed nazwiskiem też bredzą.To kraj ku upadkowi idzie.
    No fakt .zasilacz może się zepsuć. TEC-1 12V,60W.
    Kiedyś wtyczka mi się przepaliła w lodówce.

  18. #1018
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    To akurat była odpowiedź do Arturo.Przeczytaj co napisał.

  19. #1019
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post

    No fakt .zasilacz może się zepsuć. TEC-1 12V,60W.
    Kiedyś wtyczka mi się przepaliła w lodówce.
    Moduł ten pobiera 60W (ok. 4-5A) a oddaje 30W ciepła. COP=0,5
    Aby jakoś w miarę wykorzystać moc cieplną z ogniw peltiera to potrzebujesz ok. 10 sztuk tanich ogniw.
    Jak chcesz te ogniwa zasilić ?

  20. #1020
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Prąd to dla mnie wiedza tajemna .Wytłumacz proszę skoro pobiera 60W to co się dzieje z resztą.Z tego co czytałem o ogniwach to dają ciepła tyle co pobierają prądu + to co odbiorą ze strony schładzanej.Próby robię na prostowniku.
    Jeżeli to są złe ogniwa ,to jakie powinny być ? Założeniem była praca na niskich parametrach wody więc COP powinien być zbliżony do lodówkowego.

Strona 51 z 245

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony