dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 58 z 245
Pokaż wyniki od 1.141 do 1.160 z 4881
  1. #1141
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Jestem w stanie zaryzykować,że TB ma rację.
    podobnie jak ja ...

  2. #1142
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    ? . Mówię o sporcie a nie o jego teoriach.Jasiek zlituj się. Nie wierzysz chyba w to o czy on pisze.Ekscytacja mąci mi umysł.Może źle odczytałem twój post?

  3. #1143
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    kszhu.Ja o czym innym.Porównanie pucharu polski do tego meczu hiszpania-niemcy to jak teoria TB. ŻENADA.

  4. #1144
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    ? . Mówię o sporcie a nie o jego teoriach.Jasiek zlituj się. Nie wierzysz chyba w to o czy on pisze.
    tu nie chodzi o wierzę czy nie wierzę ...
    w każdej teorii jest trochę prawdy, jak prześledzisz różne konstrukcje budynków i ich zużycie energii to daje się zauważyć dość dużą różnicę kiedy owa konstrukcja ma odcięty grunt ...
    jednoznacznie ciężko określić czy taki wpływ ma izolacja czy może "fuksnęła" się większa szczelność...

  5. #1145
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Różnica będzie ale czy duża? Łatwo da się policzyć jaka
    to nie jest takie proste bo temperatura gruntu pod budynkiem stabilizuje się na pewnym praktycznie stałym poziomie dopiero po kilku latach...
    roczne wahania temperatury gruntu zależne są od izolacji i samego gruntu ...
    ja sam nie bardzo jestem w stanie określić jak bardzo przeszkadza w moim domu brak izolacji fundamentów ...

  6. #1146
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Liczenie zawsze obciążone jest błędem,bo rożny jest grunt.Natomiast różnica temp.między spodem chudziaka a jego wierzchnią warstwą ,da pogląd o strumieniu ciepła jaki ucieka.Do tego wiedza o temp.wewnątrz domu i wszystko jasne,To co pisze TB to bzdura nie poparta choćby najprostrzymi wyliczeniami

  7. #1147
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    to nie jest takie proste bo temperatura gruntu pod budynkiem stabilizuje się na pewnym praktycznie stałym poziomie dopiero po kilku latach ...
    dlatego lepiej go grzać cały czas i utrzymywać w odpowiedniej-sezonwej temperaturze - oczywiście wszystko to jak masz źródło taniuśkiego ciepła - jak nydar-owe na ten przykład, a jak da się jeszcze zmagazynować z lata na potem, to wtedy całkiem można zrezygnować z izolowania termicznego od gruntu. Zysk dodatkowy - nie odcinamy się 15-20cm styropianu w podłodze od źródła chłodu jakim na lato jest grunt pod budynkiem.

  8. #1148
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    dlatego lepiej go grzać cały czas i utrzymywać w odpowiedniej-sezonwej temperaturze
    ale to się samo grzeje ...
    przecież cały rok na okrągło masz praktycznie taką samą temperaturę w domu ...

    tak w ogóle to są dwie sprzeczności...
    jedna to że nie izolowany grunt pod budynkiem wyciąga z niego ciepło...
    a druga że działa jako bufor / akumulator ...

    jeszcze takie spostrzeżenie ...
    na początku sezonu grzewczego grunt dookoła domu ma ok.15* a pod koniec ok.5*...
    dlaczego w takim razie ogrzewanie w każdym pomieszczeniu na parterze nie wykazuje większego zużycia pod koniec sezonu pomimo tych 10* różnicy w gruncie...?
    według mojej teorii to po kilku latach normalnej eksploatacji budynku grunt pod nim staje się neutralny i praktycznie nie ma wpływu na zużycie energii...
    zauważyłem też że moje GWC przy pracy już drugi sezon na okrągło jest bardziej "spłaszczone" pod względem temperatury pomimo tego że woda w sieci zachowuje się cały czas tak samo ...
    Ostatnio edytowane przez jasiek71 ; 02-05-2013 o 08:28

  9. #1149
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Straty ciepła z jednostkowej powierzchni przegrody można obliczyć ze wzoru q=hsi x (Ti -Tsi).Gdzie :
    q- straty w W/m2
    hsi- 5,88 w/m2K (dla posadzki)
    Ti- temperatura powietrza w pomieszczeniu
    Tsi- temperatura powierzchni posadzki
    Oczywiste,że Tsi nie można mierzyć przy uruchomionej podłogówce.
    Może to nie jest idealny i bardzo dokładny sposób,ale my nie piszemy prac doktorskich.Mi wystarczy wiedza ,,mniej więcej" ile przez przegrody ucieka.

  10. #1150
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    ale to się samo grzeje ...
    ...
    zgoda, choć samo to się nic nie robi

    można tylko grzać to świadomie - celowa działalność, albo nie świadomie - stratami. W obu przypadkach efekt podobny, rozwiązanie inne i nie chodzi w tej chwili o to czy warto, ma sens itp, jak masz prawie darmową energię, nazwijmy ją "odpadową" (nydar 2000kWh za koszt pracy pompki obiegowej, np 20zł/2000kWh=0,01zł/kWh) to pchanie tego pod sprawia mędzy innymi w dużym stopniu, że ma taki nie inny efekt, nie samo RSŚ, czy ekofiber w obudowie. U ciebie wygląda to zupełnie inaczej.

    Raczej nie zgodzę się z twierdzeniem, że grunt pod budynkiem po kilku latach nie ma wpływu na zużycie energii (nie panikuj, nie zrozumiałem twojej wypowiedzi tak, że to "0"jest-tylko zmienię opis), raczej w ten sposób - "ma , ale stały, ustabilizowany - straty do gruntu zawsze będą", ale ze względu na jego niezmienną w pewnym zakresie temperaturę pod budynkiem( w przeciwieństwie do tej na zewnątrz), musimy ją tylko utrzymywać w tym zakresie, dobijając stratami z budynku, wiadomo że to strefa buforowa słabej izolacji o nieskończonej grubości z określoną pojemnością cieplną i współczynnikiem przewodnictwa cieplnego - stad jednorodny wpływ.

    Swoją drogą czekam na lato i na doniesienia nydara z temperatur letnich budynku podczas ładowania GMC. Z informacji i moich prowizorycznych obliczeń wynika i tak, że stabilizacja parametrów u niego będzie trwała ze 3 sezony.

  11. #1151
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Straty ciepła z jednostkowej powierzchni przegrody można obliczyć ze wzoru q=hsi x (Ti -Tsi).Gdzie :
    q- straty w W/m2
    hsi- 5,88 w/m2K (dla posadzki)
    Ti- temperatura powietrza w pomieszczeniu
    Tsi- temperatura powierzchni posadzki
    Oczywiste,że Tsi nie można mierzyć przy uruchomionej podłogówce.
    Może to nie jest idealny i bardzo dokładny sposób,ale my nie piszemy prac doktorskich.Mi wystarczy wiedza ,,mniej więcej" ile przez przegrody ucieka.
    ale to do pomieszczenia.

    Teraz jaki do gruntu.

  12. #1152
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Nic z tego gentoniksie. Doopa a nie stabilizacja.Woda gruntowa na drugim metrze wiosenną porą .Co nie oznacza że tragedia.Pompka co roku będzie w lecie ciepełko pompowała i nie uda się uzyskać nic więcej niż tej zimy.To jednak starcza.A przy wiosennym słoneczku chłodzi.Jest ok.

  13. #1153
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    To jest do gruntu.Jeżeli masz w domu stałą temperaturę,którą utrzymujesz źródłem ciepła,to temp.posadzki im niższa ,tym większy przepływ energii do gruntu. U mnie to ok 400Wh przy powierzchni 140m2 i 18cm styropianu.

  14. #1154
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    To jest do gruntu.Jeżeli masz w domu stałą temperaturę,którą utrzymujesz źródłem ciepła,to temp.posadzki im niższa ,tym większy przepływ energii do gruntu. U mnie to ok 400Wh przy powierzchni 140m2 i 18cm styropianu.
    OK, OK rozumne, a wystarczy zrobić tak coby (Ti-Tsi)=0 i nie ma strat no i styropian nie potrzebny - fajnie by było, żeby nie te wody gruntowe

  15. #1155
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Nic z tego gentoniksie. Doopa a nie stabilizacja.Woda gruntowa na drugim metrze wiosenną porą .Co nie oznacza że tragedia.Pompka co roku będzie w lecie ciepełko pompowała i nie uda się uzyskać nic więcej niż tej zimy.To jednak starcza.A przy wiosennym słoneczku chłodzi.Jest ok.
    Raczej mnie interesuje co będzie lipiec-sierpień, jak od teraz zaczniesz ładować GMC, czy GWC w twoim układzie-nawet jak pominiesz RSŚ da ci konkretny chłód latem do wentylacji. Fajnie masz wody na drugim metrze, ja mam wyżej - w/g geologa - ale mu nie wierzę

  16. #1156
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Jak by się uparł i trochę kasy zakopał na wysokości ław to i Tsi>O.A wtedy to drżyjcie narody.Część zimy bez uruchomienia CO.

  17. #1157
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post

    Raczej nie zgodzę się z twierdzeniem, że grunt pod budynkiem po kilku latach nie ma wpływu na zużycie energii (nie panikuj, nie zrozumiałem twojej wypowiedzi tak, że to "0"jest-tylko zmienię opis), raczej w ten sposób - "ma , ale stały, ustabilizowany - straty do gruntu zawsze będą", ale ze względu na jego niezmienną w pewnym zakresie temperaturę pod budynkiem( w przeciwieństwie do tej na zewnątrz), musimy ją tylko utrzymywać w tym zakresie, dobijając stratami z budynku, wiadomo że to strefa buforowa słabej izolacji o nieskończonej grubości z określoną pojemnością cieplną i współczynnikiem przewodnictwa cieplnego - stad jednorodny wpływ.
    o dokładnie to chciałem powiedzieć tyle że ja prosty człowiek i nie wiedziałem jak to opisać ...

  18. #1158
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Oj, chyba za bardzo upraszczasz. Tak pięknie mogło by nie być, raczej na pewno nie. Zresztą, po co się pchać zaraz do głębokości ław z tą zakopywaną kasą?

  19. #1159
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Mi wystarczy wiedza ,,mniej więcej" ile przez przegrody ucieka.
    a według moich liczników energii to "mniej więcej" dla mojej chałupy wynosi poniżej 1000kwh/ sezon grzewczy strat do gruntu ...
    idąc dalej tym tropem to wszystkie "fikołki" związane z dociepleniem fundamentów będą się amortyzowały baaardzo długo ...

  20. #1160
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Wszystko zacznie się zmieniać w momencie gdy pokusimy się o położenie rury zasilającej dom w świeże powietrze.Dlatego postarałem się o podgrzewanie gruntu aby bilans wyszedł na zero i mając nadzieję że będzie na plusie.

Strona 58 z 245

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony