dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Wskaźnik/stopień zagęszczenia pod chudziakiem

    Jaki powinien być stopień czy wskaźnik zagęszczenia pod chudziakiem? Zastanawiam się czy nie zlecić badania geotechnicznego i co ono mi da? Czy stopień zagęszczenia regulują jakieś przepisy dla domu jednorodzinnego?

    Myślę że warto zbadać bo dużo to nie kosztuje ale co mi dadzą jakieś stopnie zagęszczenia skoro nie będę wiedział ile wymagane jest dla domów.

  2. #2

    Domyślnie

    Dla gruntów nasypowych podaje się wskaźnik zagęszczenia Is (a nie stopień zagęszczenia Id, to błąd merytoryczny), Zazwyczaj wymaga się aby Is wynosił ~0,98 co przy badaniu lekką płytą dynamiczną daje nam wynik modułu dynamicznego Ev dla piasku w granicach 30-35 MN/m2.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  3. #3

    Domyślnie

    Zapomniałem dodać że mam ponad 1m nasypanego piasku. Z tego co czytałem to badanie trzeba zrobić chyba sondą bo płyta mierzy do 30 czy 50cm.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Crisiano Zobacz post
    Zapomniałem dodać że mam ponad 1m nasypanego piasku. Z tego co czytałem to badanie trzeba zrobić chyba sondą bo płyta mierzy do 30 czy 50cm.
    Lekka płyta dynamiczna około max 0,5 m, sonda dynamiczna około 6 m.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aedifico Zobacz post
    Zazwyczaj wymaga się aby Is wynosił ~0,98 co przy badaniu lekką płytą dynamiczną daje nam wynik modułu dynamicznego Ev dla piasku w granicach 30-35 MN/m2.
    Właśnie o to mi chodzi. Tylko czy jest to określone w jakichś konkretnie przepisach czy ogólnie przyjęte tzn. wykonawca powie że nie jest to określone w przepisach więc moje badanie mogę sobie ....?

  6. #6

    Domyślnie

    Powinien określić projektant jednak nie mniej niż 0,95, przepisów nie kojarzę.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  7. #7

    Domyślnie

    Znalazłem w projekcie coś takiego:
    "Uwagi dotyczące robót fundamentowych:
    wymiana gruntu...na podsypkę żwirową zagęszczając wymieniony grunt do stopnia Id>0,5"

    Z badań geotechnicznych (przed rozpoczęciem prac) wynika ze zagęszczenie Id=0,54

    Czyli mam odpowiedź w projekcie. Z błędem merytorycznym jak to nazwałeś ale coś mam.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Crisiano Zobacz post
    Znalazłem w projekcie coś takiego:
    "Uwagi dotyczące robót fundamentowych:
    wymiana gruntu...na podsypkę żwirową zagęszczając wymieniony grunt do stopnia Id>0,5"

    Z badań geotechnicznych (przed rozpoczęciem prac) wynika ze zagęszczenie Id=0,54

    Czyli mam odpowiedź w projekcie. Z błędem merytorycznym jak to nazwałeś ale coś mam.
    Id podaje się dla gruntów rodzimych czyli tych "naturalnych", Is dla gruntów nasypowych czyli tej zasypki., dlatego dla zasypki nie można podawać Id. Id=0,54 to jest grunt średniozagęszczony, wg mnie podbudowa pod posadzki musi być gruntem zagęszczonym i mieć Id powyżej 0,67 czyli mocno upraszczając Is powyżej 0,94
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki, pozostaje mi teraz to badanie zlecić geotechnikowi .

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aedifico Zobacz post
    Id podaje się dla gruntów rodzimych czyli tych "naturalnych", Is dla gruntów nasypowych czyli tej zasypki., dlatego dla zasypki nie można podawać Id. Id=0,54 to jest grunt średniozagęszczony, wg mnie podbudowa pod posadzki musi być gruntem zagęszczonym i mieć Id powyżej 0,67 czyli mocno upraszczając Is powyżej 0,94
    Id można również badać dla gruntów nasypowych. Bada się go m.in. przy pomocy sondy wbijanej. Przelicznik:
    Is=0,818/(0,958-0,174*Id)
    Zagęszczenie powinno wynosić min. Is=1.00 wtedy masz pewność, że nic nie osiądzie.

  11. #11

    Domyślnie

    A tak z ciekawości jeszcze się zapytam. Czy jest to często praktykowane, tzn. badanie wskaźnika zagęszczenia pod chudziak dla domu jednorodzinnego.

  12. #12

    Domyślnie

    Ja sobie zrobiłem na początku zagęszczania żeby ustalić grubość zasypywanej warstwy i ilość przejazdów zagęszczarki.

  13. #13

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat.
    Zgodnie z projektem będzie trzeba zagęścić nawiezioną pospółkę powyżej 0,95.
    Jak sprawdzić wykonawcę po nasypaniu? Zawołać geotechnika czy wykonawca sam powinien to podzlecić geotechnikowi i udowodnić mi, że zagęścił wystarczająco?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Tak, jest to praktykowane, jak inwestorowi zależy to zamówi usługę zbadania zagęszczenia sondą lekką, koszt wynosił chyba 160 zł... wykonawca jak się dowiedział o planowanym badaniu to zagęszczał i zagęszczał ....
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  15. #15

    Domyślnie

    U mnie pole wykopu na samym dole będzie wynosić ok. 213m2. Pospółka - 50cm. W ile miejscach należałoby sprawdzić zagęszczenie, bo chyba nie tylko w jednym?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony