dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 13
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 259
  1. #221
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Miejmy nadzieje, że po tym wszystkim co przeszliście, teraz będzie tylko lepiej.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  2. #222
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Miałam dać znać jak ustawiona jest histereza w mojej pompce zapomniałam...sezon grzewczy poprzedni dobiegł końca już na spokojnie, dałam sobie chwilę wytchnienia od budowy, a tu znowu winter is coming, ehh.
    Histereza w pompce, w moim modelu (dla tych co szukają info podobnie jak ja.. i może tu zajrzą):
    Wszystko się rozgrywa na podstawie temp zasilania GZ wg krzywej grzewczej wyliczonej na podstawie temp zewnętrznej i zadanej w domu.
    Temp na powrocie GZ = Temp zasilania GZ (z krzywej grzewczej) - 5K
    Pompa się ON gdy Temp na powrocie GZ - 2K
    Pompa się OFF gdy Temp na powrocie GZ +2K
    Czyli de facto całe sterowanie opiera się na temp z powrotu na GZ!
    A dla takich jak ja łopatologiczny przykład z dzisiaj:
    10st na zewnątrz, w domu zadana 20st, wg odczytu z krzywej grzewczej 28st zasilanie GZ, więc...
    Temp na powrocie GZ to 28st-5K = 23st
    ON pompy gdy 23-2K = 21st na powrocie, czyli uruchomienie nastąpi gdy temp na powrocie z podłogówki spadnie do 21st
    OFF pompy gdy 23+2K= 25st, pompa wyłączy się gdy na powrocie z podłogówki będzie 25st
    TADAM!
    Dla pełnego obrazu powinnam podać jeszcze jak mam ustawioną krzywą 0,6 / -2K .
    Ale do brzegu...bo znowu problem.
    1. Na koniec sezonu ciśnienie DZ było 1,7-1,9 Bar. Kiedyś tam zimą było nawet 2,2 pamiętam. Mhmm. Odpaliłam teraz pompę 2 września, nie spojrzałam niestety przed odpaleniem pompki a po 3-4 dniach było 0,4!!! Mhmm...teraz jest 0,6 bara, czasem 0,9..0,5...Podejrzewam, że to norma, że po sezonie trza dolać i pewnie znowu odpowietrzyć? I znowu te wszystkie zapowietrzenia i inne koszmary?
    2. W rozdzielniach podłogówki (dokładnie to tylko w jednej, najbardziej oddalonej), na jednej z pętli w zbiorniczku pojawiło się sporo powietrza, połowa zbiorniczka. Podłogówkę mam odpowietrzyć i czy mogę sama tymi ręcyma? Jeśli tak to jak? Zakładałam też grzejniki łazienkowe (są na osobnych pętlach) - więc i to ustrojstwo też chyba muszę odpowietrzyć? I jak?
    3. W wakacje pojechaliśmy do naszego majstra od pompy, bo się nic nie odzywa od czasu tamtego profesjonalnego serwisu z Vieśka (Pan z serwisu przyjechał na koszt "naszej" firmy i to im miał przekazać protokół z rehabilitacji naszej instalacji). "Nasza" firma przekazała nam, że wg protokołu wszystko było jak najbardziej w porządku, mogą co najwyżej przyjechać wymienić walnięte rotametry na DZ(cyt:"ale znów się zablokują więc po co") i uzupełnić płyn w DZ ale będzie to jak zaznaczają wizyta jednorazowa i na tym koniec. A co jak się znów zapowietrzy?
    4. Cieknie z jednej rury przy cwu, nie dużo ale jednak...Odpowiedź: "Pani się tak dobrze na tym zna to Pani sobie sama dokręci, bo dla nas to za daleko, żeby jeździć na serwis".
    Deja vu normalnie. Pkt 4 wyłącznie dla przypomnienia "pełnego profesjonalizmu" Pana majstra.
    Na moje oko- tfu tfu tfu nie zapeszać- pewnie i tej zimy będę Was tu potrzebować ...mhmmm.
    Taaa, jeszcze nie mieszkam, niestety niewiele udało się zrobić przez te wakacje,... teraz czekam dopiero na kuchnię.
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

  3. #223

    Domyślnie

    1.nie powinno ci tak ciśnienie skakać - przepona nie działa?!? Po prawidłowym odpowietrzeniu, jak nie ma nieszczelności, ciśnienie nie powinno się tak zmieniać
    2.możesz we własnym zakresie - na rozdzielaczu,pompie obiegowej i grzejniku
    3. skoro skopali instalację i nie potrafią tego wyprostować, to niech jeżdzą IMHO
    4. profesjonalną odpowiedź serwisu przekaż do centrali, niech wiedzą jakich mają "autoryzowanych"...
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  4. #224
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    1.nie powinno ci tak ciśnienie skakać - przepona nie działa?!? Po prawidłowym odpowietrzeniu, jak nie ma nieszczelności, ciśnienie nie powinno się tak zmieniać
    2.możesz we własnym zakresie - na rozdzielaczu,pompie obiegowej i grzejniku
    1. To zwrócę uwagę instalatorowi jak mi będzie ten glikol dolewał, żeby sprawdził też ten zbiorniczek wyrównawczy, rozumiem, że albo to, albo nieszczelne DZ.
    2. Odpowietrzenie podłogówki - czyli odkręcić zaworek od odpowietrzenia na rozdzielni w czasie pracy pompy, na włączonym obiegu GZ i czekać? Na grzejniku też rozumiem? Tylko przy takim normalnym przepływie to nie wiem czy wygoni te pęcherze powietrza. Serio, no nie wiem jak. Ach no i pewnie jeszcze wody dolać do obiegu.
    Pompa obiegowa to chyba schowana w PC jest a tam się nie tykam.
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

  5. #225
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    To od razu spytam jeszcze:
    3. Jakie prawidłowe (bezpieczne, gwarantujące dobrą pracę) wskazania ciśnienia są dla a) podłogówki, b ) dolnego źródła? Chodzi mi o zakres ciśnienia od-do.
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

  6. #226

    Domyślnie

    tak jak napisałaś - niech to sprawdzi.
    jak nie jesteś pewna jak odpowietrzać, to na youtubie masz mnóstwo filmików na ten temat (tak podłogówka jak i grzejniki)
    to niestety trochę trwa, trzeba puścić wszystko w ruch i czekać (w przypadku podłogówki)
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  7. #227

    Domyślnie

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    To od razu spytam jeszcze:
    3. Jakie prawidłowe (bezpieczne, gwarantujące dobrą pracę) wskazania ciśnienia są dla a) podłogówki, b ) dolnego źródła? Chodzi mi o zakres ciśnienia od-do.
    sprawdziłem u siebie w końcu - na DZ mam na manometrach zaznaczone pisakiem min i max- 0,7-1,5 (mam1,1) a na GZ mam zaznaczone 0,8-1,5 a mam 1.4
    I ciśnienie od daaaawna praktycznie się nie zmienia, Ale u mnie pracuje to beż żadnej ingerencji już ładnych kilku lat
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  8. #228

    Domyślnie

    Zauważyłem, że po zimie spadło ciśnienie dolnego źródła. Wcześniej pokazywało 0,7 bara przy grzaniu i 0,3 gdy nie grzała. Teraz pokazuje 0,3 bara gdy grzeje i 0 w stanie spoczynku. Dzwoniłem do instalatora pompy i powiedział mi, że to jest normalne, że jak jest ciepło to ciśnienie DZ spada bo rury w ziemi się rozciągają i tak może być. Poza tym może się tam odpowietrzać po tym jak montowali pompę w tamtym roku we Wrześniu. W razie czego pompa da sygnał jak coś będzie nie tak. Powiedział, że mogę ewentualnie samemu sobie uzupełnić DZ przy użyciu węża ogrodowego.Co mam zrobić w tej sytuacji? Facet ma rację czy próbuje mnie zbyć bo nie ma czasu? Jak dla mnie trochę za niskie te wartości ciśnienia.
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

  9. #229
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Pewnie na tym obwodzie masz naczynie przeponowe, sprawdź jakie jest w nim ciśnienie jak pokazuje Ci 0 bar na instalacji. Jak będzie w granicach 0,3-0,5 to jest dobrze i tylko trzeba dobić, ale glikolu a nie wody. No ostatecznie wody, ale ale trzeba mieć świadomość, że zwiększysz temperaturę zamarzania płynu w DZ. Jak w naczyniu będzie 0 to trzeba dobić powietrza do naczynia.

  10. #230
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Pewnie na tym obwodzie masz naczynie przeponowe, sprawdź jakie jest w nim ciśnienie jak pokazuje Ci 0 bar na instalacji. Jak będzie w granicach 0,3-0,5 to jest dobrze i tylko trzeba dobić, ale glikolu a nie wody. No ostatecznie wody, ale ale trzeba mieć świadomość, że zwiększysz temperaturę zamarzania płynu w DZ. Jak w naczyniu będzie 0 to trzeba dobić powietrza do naczynia.
    Ładnie radzisz...... Co ma kupić manometr do naczynia i mierzyć w nim ciśnienie?
    Nie ruszaj naczynia przeponowego , jak dobijesz litr wody nic się nie stanie, jak dalej będzie ubywało atakuj instalatora.

  11. #231
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Ładnie radzisz...... Co ma kupić manometr do naczynia i mierzyć w nim ciśnienie?
    Nie ruszaj naczynia przeponowego , jak dobijesz litr wody nic się nie stanie, jak dalej będzie ubywało atakuj instalatora.
    I co jak uszło powietrze z naczynia to ma dobijać wody. Instalacja nowa, nie wiadomo co się dzieje, gdzie jest przyczyna. Podałem kolejność sprawdzenia, aby było dobrze zdiagnozowane. Brak poduszki powietrznej w naczyniu może spowodować uszkodzenie instalacji jak dobije wody.

  12. #232
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    I co jak uszło powietrze z naczynia to ma dobijać wody. Instalacja nowa, nie wiadomo co się dzieje, gdzie jest przyczyna. Podałem kolejność sprawdzenia, aby było dobrze zdiagnozowane. Brak poduszki powietrznej w naczyniu może spowodować uszkodzenie instalacji jak dobije wody.
    Jeśli instalacja nowa to po prostu się odpowietrza i tyle.

  13. #233

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Pewnie na tym obwodzie masz naczynie przeponowe, sprawdź jakie jest w nim ciśnienie jak pokazuje Ci 0 bar na instalacji. Jak będzie w granicach 0,3-0,5 to jest dobrze i tylko trzeba dobić, ale glikolu a nie wody. No ostatecznie wody, ale ale trzeba mieć świadomość, że zwiększysz temperaturę zamarzania płynu w DZ. Jak w naczyniu będzie 0 to trzeba dobić powietrza do naczynia.
    Dzisiaj spróbuję dobić wody z węża ogrodowego. Z tego co mówi instalator, może być potrzeba dolania zaledwie litra wody i ciśnienie wskoczy. Także nie ma sensu bawić się w pompki i glikol. Dam znać co mi z tego wyszło
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

  14. #234
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Z tym rozszerzaniem rur latem, bo ciepło, to gość ma fantazję. Uśmiałem się
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  15. #235
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał drza Zobacz post
    Dzisiaj spróbuję dobić wody z węża ogrodowego. Z tego co mówi instalator, może być potrzeba dolania zaledwie litra wody i ciśnienie wskoczy. Także nie ma sensu bawić się w pompki i glikol. Dam znać co mi z tego wyszło
    Jak wystarczy dolać litr wody przy ciśnieniu 0 to jest coś nie tak. Wskazuje to na za duże ciśnienie w naczyniu przeponowym lub jego brak. Do naczynia przeponowego powinno wlać się kilka litrów płynu, aby mogła się kompensować zmiana objętości płynu (glikolu) w DZ. Ciśnienie 0 bar wskazuje, że w naczyniu nie ma ciśnienia lub jest za duże i nie pozwala wejść glikolowi do niego. Nie powinno być dużych różnic ciśnienia pomiędzy stanem pracy a postojem. Takie różnice jak podajesz są za duże i świadczą o źle dobranym ciśnieniu w naczyniu przeponowym lub naczynie jest za małe.

  16. #236
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Jeśli ma 0 na manometrze to nie wina naczynia bo naczynie nie spowodowało ubytku glikolu w instalacji. Problem jest z ubytkiem więc trzeba szarpać instalatora, może spaprał a teraz snuje teorie.

    Od kiedy masz instalacje? Problem jest cały czas od początku czy teraz się pojawił?
    Ostatnio edytowane przez oberwatorPC ; 19-07-2018 o 09:13

  17. #237
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Żadne naczynie, to wygląda na małą nieszczelność. Gdzieś się powoli sączy na odpowietrzniku/zaworze/złączce/gwincie/etc.
    Oby nie pod ziemią...
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  18. #238

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Jeśli ma 0 na manometrze to nie wina naczynia bo naczynie nie spowodowało ubytku glikolu w instalacji. Problem jest z ubytkiem więc trzeba szarpać instalatora, może spaprał a teraz snuje teorie.

    Od kiedy masz instalacje? Problem jest cały czas od początku czy teraz się pojawił?
    Przy naczyniu na nanometrze jest ciśnienie 0, gdy pompa jest w stanie spoczynku. Gdy grzeje jest 0,3 bara. Pompę montowali mi we wrześniu tamtego roku. Ciśnienie bardzo powoli spadało bo jak twierdził instalator dolne źródło się odpowietrza i z czasem trzeba będzie uzupełnić. Przez całą zimę miałem ciśnienie ok 0.7 do 1 bara. Potem nie sprawdzałem przez jakieś 2 miesiące. Teraz jest ciśnienie jak napisałem od 0 do 0,3 bara. To nie jest tak, że to ciśnienie nagle spadło. Ono bardzo wolno spada, wygląda jakby faktycznie się odpowietrzało.
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

  19. #239
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Jeśli wolno spada to może być tak jak pisze Wihajster. Ale raczej jak jeszcze po instalacji nigdy nie było dobijane stawiałbym na powietrze. Masz dobiegi do domu z odpowiednim spadem ?

  20. #240

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Jeśli wolno spada to może być tak jak pisze Wihajster. Ale raczej jak jeszcze po instalacji nigdy nie było dobijane stawiałbym na powietrze. Masz dobiegi do domu z odpowiednim spadem ?
    Nie było nigdy dobijane. Jeśli chodzi o dobiegi. Dom mam postawiony trochę wyżej niż kolektor więc jakiś mały spadek pewnie jest, ale może być faktycznie za mały. Może to powodować zapowietrzanie?
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

Strona 12 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony