dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 13
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 259
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Instalacje pracują poprawnie z DZ zalanym glikolem etylenowym, propylenowym, alkoholem.
    Dziwnie brzmi takie zdanie, bo glikole to tez alkohole

    Glikol etylenowy jest substancja mocno szkodliwa przy spozyciu. Jako ciekawostke mozna napisac, ze odtrutka przy zatruciu tym glikolem jest. nie co innego jak znana chyba wszystkim..... wodka
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  2. #22
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kkdarch
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    Sangrodz
    Kod pocztowy
    97-225
    Posty
    450

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    kkdarch
    Na razie niczego nie dolewaj.
    DZ 7/4,5 przy mocy obiegówki?
    Jaka średnica rur pętli, i jaka średnica i długość dobiegówki DZ?
    Jakie najniższe temperatury DZ minionej zimy?
    Zakończyłeś "dopieszczanie" swojej PC?

    Instalacje pracują poprawnie z DZ zalanym glikolem etylenowym, propylenowym, alkoholem. Ale:
    Propylenowy jest odradzany ze względu na wyższą lepkość.
    Alkohol jest odradzany ze względu na niższe ciepło właściwe i na dodatek, niektórym podobno zacierały się obiegówki.
    Niektórzy twierdzą, że najlepszy jest etylenowy [-15 stopni].
    Jeden z konstruktorów zaleca ustawienie presostatu LP na ok. -6 stopni.
    Jest dobrze ale może być lepiej.
    Sprawdziłem temperaturę DZ i ma 7/3,5 a pompę DZ mam Wilo TOP-S 30/7 3x170mb kolektora spiralnego DN40 połączone w kotłowni obok PC kolektorem z trójników PP zgrzewanych też DN40 .Połączenie z PC też DN40.
    Najniższa temperatura zeszłej zimy jaką miałem na zasilaniu PC +1st C
    Miałem kiedyś w pracy porównanie pomiedzy glikolami.Robiony był obieg pośredni ogrzewania w centrali wentylacyjnej i z okazji posiadania tylko propylenowego taki zrobiliśmy roztwór 40% .Wymiana ciepła wypadała dość słabo ze względu na dużą gęstość.Po wymianie na Ergolit wymiana ciepła polepszyła się dość znacznie.
    Co do "dopieszczenia" PC to na elektrodzie masz najświeższe zdjęcia (zdecydowanie wolę popieścić żonę).

    Gdzieś nam zniknął założyciel tematu.Chyba nie siedzi cały czas w kotłowni.
    Ostatnio edytowane przez kkdarch ; 16-11-2012 o 22:49
    Dom z poddaszem użytkowym Sindbad 2G 138m2 powierzchni użytkowej.Sama podłogówka 186m2+piwnica i garaż (nie ogrzewany). Sciany silka24cm+20cm styro(0,039).Poddasze 28cm welny(0,033).
    PC8kW tymi rencami DZ spiralne PE40 3x170m glina lekko wilgotna
    Recuperator tymi rencami + GWC rurowy
    Zużycie energii elektrycznej na CO i CWU Październik 2014 108kWh,Listopad 2014 375kWh,Grudzień 2014 637kWh,Styczeń 2015 677kWh,Luty 2015 640kWh,Marzec 2015 430kWh ,Kwiecień2015 210kWh

  3. #23

    Domyślnie

    Coś nie pomagacie koledze...

    Co by nie było moim zdaniem coś jest zdecydowanie nie tak. Dolne źródło ma za niską temp na wejściu. Jeżeli PC chodzi tylko tyle ile piszesz, to nie może się DZ schłodzić jak na końcu sezonu. Powodów może być kilka. Przy tej ilości odwiertów i na tą głębokość oraz takiej mocy PC powinieneś mieć na początku pracy około (stopnie we/wy) 8/4,5, po jakimś czasie np. 6/2,5. Masz trochę nisko. Może któreś pętle masz zapowietrzone i nie pracują wszystkie albo kilka innych rzeczy. To by trzeba wyregulować.

    Kolejna sprawa to sama pompa ciepła. Kto jest producentem? Jakim cudem przy 4/-0,5 może coś zamarzać. Pod koniec sezonu to może być normalna temperatura pracy i powinna normalnie funkcjonować...

    Chyba kilka problemów Ci się nałożyło, ale na odległość to można sobie tylko pogdybać. To trochę jak z naprawą auta przez telefon...
    Ostatnio edytowane przez pawel_1024 ; 16-11-2012 o 23:05
    Dom parterowy 140m2 + garaż 40m2, Ytong 24cm + 20cm styro. 0,031, strych ocieplony 40cm wełny 0,039 po całości w dachu - ok. 210m2, 4 osoby, CO + CWU Pompą Ciepła: CO (720zł/rok) podłogowe + ścienne, CWU + CCWU pod baterie (370zł/rok), zasobnik CWU 500l, Rekuperator 350m3/h (210zł/rok), Żwirowy GWC, oczyszczalnia (145zł/rok), odkurzacz centralny; zima:21 st.dom, łazienka 25-26 st., garaż 5-16 st; lato: dom maks. 24 st. w upały; strych zima/lato 18-22 st.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Propylenowy jest odradzany ze względu na wyższą lepkość.
    Alkohol jest odradzany ze względu na niższe ciepło właściwe i na dodatek, niektórym podobno zacierały się obiegówki.
    Niektórzy twierdzą, że najlepszy jest etylenowy [-15 stopni].
    Dlatego w samochodach jest glikol etylenowy, bo mniej niż propylenowy psuje własności wody. Niestety jest trujący i właśnie w związku z tym w niektórych krajach nie wolno go stosować do napełniania dz. Z tego względu u siebie nie zdecydowałem się na glikol etylenowy. Do naszych celów wystarcza 30% stężenie dowolnej z tych substancji. Można też pomieszać propylenowy z etanolem i będzie mniej gęsty. Na http://www.engineeringtoolbox.com/fr...on-d_1155.html można znaleźć wady i zalety poszczególnych substancji. Etanol i metanol (też niestety bardzo trujący) pozwalają na najlepszą transmisję ciepła i małe opory przepływów. Oba glikole mają gorsze oba te parametry, a propylenowy bardziej. Co do zacierania się obiegówki przy etanolu, to jakoś nie chce mi się w to wierzyć - u mnie działa i nie widzę powodów dlaczego by miało przestać.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  5. #25

    Domyślnie

    kkdarch
    Zaintrygowała mnie Twoja wzmianka o zadziałaniu presostatu i dlatego się odezwałem. Ale to co podałeś wygląda całkiem przyzwoicie.
    Teraz masz DZ 7/3,5
    Obiegówka ma 120/175/195W [na którym biegu pracuje?]
    Masz możliwość pomiaru mocy grzewczej?
    Konstrukcje własne wymagają czasem pewnych poprawek po uruchomieniu i rozumiem, że wszystko działa jak powinno. A to, że wolisz popracować przy..."Dolnym Żródle" swojej żony jest dla mnie jak najbardziej zrozumiałe

    Co do kolegi "shareds", to pozostaje czekać na to, co napisze po obniżeniu temperatury krystalizacji płynu w DZ.

    rwxw
    Niektórzy faktycznie preferują własnoręcznie preparowane mikstury i jeśli tylko ktoś dobrze wie co robi - nie widzę problemu.
    O zacierających się obiegówkach pisał kiedyś na tym forum jeden z instalatorów. Zapewne niektórzy o tym pamiętają. Ja tylko dzielę się informacjami, na które w przeszłości trafiłem.
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 17-11-2012 o 10:48

  6. #26
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kkdarch
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    Sangrodz
    Kod pocztowy
    97-225
    Posty
    450

    Domyślnie

    Witam
    Widzę Zigobar że śledzisz moją PC .
    Oczywiście wszystko działa.
    Mam ciepłomierz na GZ i przy tych temperaturach pompa produkuje 9,7kW energii a pompka DZ pracuje na 3 biegu.Po przełączeniu na 2 rośnie delta ale też moc spada.Lepiej dołożyć 20W na pracę na 3 biegu i uzyskać 10 razy tyle na mocy pompy ciepła.W sumie nie ma co się dziwić,parownik 70 płyt wymaga dużego przepływu.
    W sumie obie pompki DZ i GZ mają moc około 300W.
    Znam tylko przepływ na GZ i wynosi 1350litrów/h a deltę mam 6,3-6,5st C natomiast na CWU tylko 1000litrów/h.
    Ostatnio edytowane przez kkdarch ; 17-11-2012 o 21:13
    Dom z poddaszem użytkowym Sindbad 2G 138m2 powierzchni użytkowej.Sama podłogówka 186m2+piwnica i garaż (nie ogrzewany). Sciany silka24cm+20cm styro(0,039).Poddasze 28cm welny(0,033).
    PC8kW tymi rencami DZ spiralne PE40 3x170m glina lekko wilgotna
    Recuperator tymi rencami + GWC rurowy
    Zużycie energii elektrycznej na CO i CWU Październik 2014 108kWh,Listopad 2014 375kWh,Grudzień 2014 637kWh,Styczeń 2015 677kWh,Luty 2015 640kWh,Marzec 2015 430kWh ,Kwiecień2015 210kWh

  7. #27

    Domyślnie

    kkdarch
    Życzliwy, pasjonat, na dodatek z ciepłomierzem - takiego szukałem
    Podoba mi się każdy układ, który działa poprawnie. Szczególnie jeśli jest to konstrukcja w mniejszym lub większym stopniu własna.
    Będę wdzięczny za wykonanie jeszcze dwóch pomiarów [na 1 i 2 biegu obiegówki DZ]. Dla niskiego skraplania [podłogówka], z podaniem temperatur DZ i mocy grzewczej.
    Pierwszy pomiar już mamy:
    3 bieg [195W]
    DZ 7/3,5
    Grzewcza 9,7kW

    2 bieg [175W] ...
    1 bieg [120W] ...
    Byłoby dobrze, gdyby to były w miarę długie, jednakowe cykle pracy. Zresztą, dobrze wiesz o co chodzi.

    rwxw
    Ten etanol nie dawał mi spokoju i coś znalazłem na stronie aspol.com.pl
    "Wielu producentów pomp obiegowych wprowadziło zakaz stosowania etanolu jako czynnika roboczego - z powodu zacierania się pomp."
    Może tylko niektóre obiegówki ulegają zatarciu i dlatego tyle instalacji pracuje poprawnie z etanolem w DZ?
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 18-11-2012 o 09:18

  8. #28
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kkdarch
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    Sangrodz
    Kod pocztowy
    97-225
    Posty
    450

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    kkdarch
    Życzliwy, pasjonat, na dodatek z ciepłomierzem - takiego szukałem
    Podoba mi się każdy układ, który działa poprawnie. Szczególnie jeśli jest to konstrukcja w mniejszym lub większym stopniu własna.
    Będę wdzięczny za wykonanie jeszcze dwóch pomiarów [na 1 i 2 biegu obiegówki DZ]. Dla niskiego skraplania [podłogówka], z podaniem temperatur DZ i mocy grzewczej.
    Pierwszy pomiar już mamy:
    3 bieg [195W]
    DZ 7/3,5
    Grzewcza 9,7kW

    2 bieg [175W] ...
    1 bieg [120W] ...
    Byłoby dobrze, gdyby to były w miarę długie, jednakowe cykle pracy. Zresztą, dobrze wiesz o co chodzi.

    rwxw
    Ten etanol nie dawał mi spokoju i coś znalazłem na stronie aspol.com.pl
    "Wielu producentów pomp obiegowych wprowadziło zakaz stosowania etanolu jako czynnika roboczego - z powodu zacierania się pomp."
    Może tylko niektóre obiegówki ulegają zatarciu i dlatego tyle instalacji pracuje poprawnie z etanolem w DZ?
    Może dzisiaj to sprawdzę a jeśli chodzi o czas pracy to w tej chwili pracuje na CO około 30-35min i temperatura powrotu dochodzi do 25-26stC przy skraplaniu około 37st C więc pomiar będzie robiony w tym czasie.Jako że temperatura w ostatnich dniach jest bardzo stabilna to i zużycie energii oscyluje koło 17-18kWh.
    Co do pracy na 1 biegu to pamiętam że robiłem test i delta była duża a odparowanie czynnika spadało.Sprawdzę jeszcze raz stężenie roztworu bo jak modernizowałem moją PC latem to dopełniałem wodą.
    Co do instalacji rwxw to przy etanolu ma pompkę DZ o połowę słabszą i ma właściwy przepływ co świadczy o dużo mniejszych oporach przepływu.
    Ciekawe jak by się zachowywała mieszanka metanolowo-glikolowo-wodna?Metanol -15%,glikol 10% a reszta wody.
    Wydaje mi się że byłyby same zalety bo i rzadkie i smarowanie by było.
    W instalacjach CO pompy pracują tylko na wodzie i pracują długo a w DZ przecież jest większa część wody.
    Do shareds
    Wiem jak to jest gdy coś nie działa i człowiek myśli tylko jak to naprawić.
    Tak jak pisali poprzednicy podaj trochę więcej danych .
    Ostatnio edytowane przez kkdarch ; 18-11-2012 o 10:31
    Dom z poddaszem użytkowym Sindbad 2G 138m2 powierzchni użytkowej.Sama podłogówka 186m2+piwnica i garaż (nie ogrzewany). Sciany silka24cm+20cm styro(0,039).Poddasze 28cm welny(0,033).
    PC8kW tymi rencami DZ spiralne PE40 3x170m glina lekko wilgotna
    Recuperator tymi rencami + GWC rurowy
    Zużycie energii elektrycznej na CO i CWU Październik 2014 108kWh,Listopad 2014 375kWh,Grudzień 2014 637kWh,Styczeń 2015 677kWh,Luty 2015 640kWh,Marzec 2015 430kWh ,Kwiecień2015 210kWh

  9. #29

    Domyślnie

    Pół godziny może wystarczy, zobaczymy. Zależność między temperaturą glikolu na wyjściu parownika, parowaniem, mocą grzewczą - już znam. Chodzi o to, aby niektórzy zobaczyli i uwierzyli. Temat przepływu w DZ co jakiś czas powraca i Twoje pomiary mogą się okazać wielce przydatne innym użytkownikom.
    Zresztą, sam jestem ciekaw jakie dokładnie wartości temperartur DZ i grzewczej uzyskasz dla tego układu i tych warunków.

    Zmianę składu mikstury w DZ warto dobrze przemyśleć. Skoro zapłaciłeś już za propylenowy, to chyba nie będziesz go wymieniał?
    Potrzebujesz zmniejszenia lepkości bez spadku ciepła właściwego. Może po prostu dodać wody? Ale wpierw trzeba ustalić na ile można zmniejszyć stężenie glikolu. Może wystarczy -10, a może -8 stopni? Potrzebna opinia kogoś z dużym doświadczeniem [np. "wihajster"].

    Obiegówki ganiają wodę w CO przez 20 lat i nic im nie ma. Widocznie "właściwości smarujące" wody są lepsze niż etanolu.
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 18-11-2012 o 12:11

  10. #30
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kkdarch
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    Sangrodz
    Kod pocztowy
    97-225
    Posty
    450

    Domyślnie

    Zrobiłem pomiar jak tylko było możliwe(ciężko upolować start grzania).
    Pompka DZ na 3 biegu
    CO 32/25,8 9,7 kW
    DZ 6,8/3,8 parowanie 4,5bar
    Pompka DZ na 2 biegu
    CO 32,05/26,02 9,4kW
    DZ 6,9/3,4 parowanie 4,3bar
    Glikol mam do -10 ale jutro sprawdzę na innym mierniku.
    Widać jak zmienia się delta po przełączeniu na niższą prędkość pompki DZ ale też spada parowanie i moc PC.
    Dom z poddaszem użytkowym Sindbad 2G 138m2 powierzchni użytkowej.Sama podłogówka 186m2+piwnica i garaż (nie ogrzewany). Sciany silka24cm+20cm styro(0,039).Poddasze 28cm welny(0,033).
    PC8kW tymi rencami DZ spiralne PE40 3x170m glina lekko wilgotna
    Recuperator tymi rencami + GWC rurowy
    Zużycie energii elektrycznej na CO i CWU Październik 2014 108kWh,Listopad 2014 375kWh,Grudzień 2014 637kWh,Styczeń 2015 677kWh,Luty 2015 640kWh,Marzec 2015 430kWh ,Kwiecień2015 210kWh

  11. #31

    Domyślnie

    Super, o to dokładnie chodziło. Jak będziesz miał czas to zmierzysz jeszcze na 1 biegu?

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    (...) Ale wpierw trzeba ustalić na ile można zmniejszyć stężenie glikolu. Może wystarczy -10, a może -8 stopni?
    Świadomy użytkownik może na własne ryzyko sobie dolać wody, ale te zalecane temperatury krzepnięcia wynikają wprost z zakresu dopuszczalnego pracy PC. Przeważnie producenci dopuszczają temperaturę dolnego źródła na wejściu na -5C. Teraz "zalecana" delta 3-5K, czyli na wyjściu z PZ możemy mieć -10C. A nie zapominajmy o wymianie ciepła, aby taka zachodziła czynnik chłodniczy po drugiej stronie płyt parownika musi mieć niższą temp. niż schładzana ciecz.
    Różnica między cieczą dolnego źródła a temp. odparowania może być różna, pewnie można znaleźć pompy z odparowaniem -15C przy wyjściu DZ -10C (osobiście widziałem nawet jeszcze "lepsze" wynalazki).
    Więc - jeśli kto ma pojęcie o zagrożeniach i temperaturach, jeśli kto zna zakres temperatur swojego DZ, no i jeśli kto dobrze pokombinuje to może sobie lekko podrasować instalację.
    Z mojej praktyki dodam, że dość trudno jest uszkodzić parownik "zamrażając" mieszaninę woda-glikol, na szczęście robi się z tego "kasza" i nie rozsadza od razu parownika.
    Mi się zdarzyło kilka razy że parownik "złapał", ale w każdym przypadku przeżył i działa do dziś.
    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Obiegówki ganiają wodę w CO przez 20 lat i nic im nie ma. Widocznie "właściwości smarujące" wody są lepsze niż etanolu.
    Montowałem kiedyś pompy przeznaczone do czystej wody (choć nieoficjalnie dopuszczone do małego stężenia glikolu) do dolnego źródła i żadna mi nie padła, a identyczne pompy (przeznaczone do wody!!!) zamontowałem do instalacji wodnej to każda po kolei się zacierała, razem 4 sztuki
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Może tylko niektóre obiegówki ulegają zatarciu i dlatego tyle instalacji pracuje poprawnie z etanolem w DZ?
    Trudno powiedzieć, ja mam Wilo i u mnie jak do tej pory działa. Ta informacja jest niestety mało konkretna, bo co t oznaczy "wielu producentów", przydałby się link do jakiegoś konkretnego zakazu lub zaleceń. Nie wiadomo też, o jaki roztwór chodzi, nasze mają po około 30%, więc tego alkoholu aż tak dużo nie ma. Np Wilo Star RS jest przeznaczone do: "zastosowanie w systemach zimnej wody standardowo do -10°C." Jako medium zalecają wodę lub mieszaninę glikolu z wodą w stosunku max 1:1. O etanolu nie piszą, ale piszą że przy innych cieczach wymagane jest zezwolenie Wilo, więc trzeba by się dopytać.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel_1024 Zobacz post
    Coś nie pomagacie koledze...

    Co by nie było moim zdaniem coś jest zdecydowanie nie tak. Dolne źródło ma za niską temp na wejściu. Jeżeli PC chodzi tylko tyle ile piszesz, to nie może się DZ schłodzić jak na końcu sezonu. Powodów może być kilka. Przy tej ilości odwiertów i na tą głębokość oraz takiej mocy PC powinieneś mieć na początku pracy około (stopnie we/wy) 8/4,5, po jakimś czasie np. 6/2,5. Masz trochę nisko. Może któreś pętle masz zapowietrzone i nie pracują wszystkie albo kilka innych rzeczy. To by trzeba wyregulować.

    Kolejna sprawa to sama pompa ciepła. Kto jest producentem? Jakim cudem przy 4/-0,5 może coś zamarzać. Pod koniec sezonu to może być normalna temperatura pracy i powinna normalnie funkcjonować...

    Chyba kilka problemów Ci się nałożyło, ale na odległość to można sobie tylko pogdybać. To trochę jak z naprawą auta przez telefon...
    Pompa jest samoróbką. Zapowietrzone dolne źródło mam na pewno. Pytanie jeszcze mam następujące? Czy przepływ dookoła obiegu w granicach 1500l/h jest ok?

    Jakie powinno być ciśnienie w DZ?
    Ostatnio edytowane przez shareds ; 19-11-2012 o 13:46

  15. #35
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kkdarch
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    Sangrodz
    Kod pocztowy
    97-225
    Posty
    450

    Domyślnie

    Cytat Napisał shareds Zobacz post
    Pompa jest samoróbką. Zapowietrzone dolne źródło mam na pewno. Pytanie jeszcze mam następujące? Czy przepływ dookoła obiegu w granicach 1500l/h jest ok?

    Jakie powinno być ciśnienie w DZ?
    1500l/h przy pompie 12 kW to o połowę za mało.Dla 8 kW musi być około 1800-1900litrów/h.
    Jaką masz pompkę DZ ? Sprawdź czy nie zasyfił się filtr siatkowy jeśli masz założony.
    Ten przepływ mierzyłeś czymś? Jakiej wielkości masz parownik?Może jest za mały jak do tak dużej sprężarki?
    Jaki typ sprężarki masz?
    Daj więcej danych pompy ciepła,coś się poradzi.Podrzuć jakieś fotki a ewentualnie zapodaj też temat tuhttp://www.elektroda.pl/rtvforum/topic110203.html Mnie dużo pomogli.
    Ciśnienie w DZ nie ma znaczenia ,ja utrzymuję 0,6 bar ale w trakcie pracy spada do 0,1bar lecz wcześniej testowałem na wyższych i nic to nie zmieniało.
    Ostatnio edytowane przez kkdarch ; 19-11-2012 o 17:38
    Dom z poddaszem użytkowym Sindbad 2G 138m2 powierzchni użytkowej.Sama podłogówka 186m2+piwnica i garaż (nie ogrzewany). Sciany silka24cm+20cm styro(0,039).Poddasze 28cm welny(0,033).
    PC8kW tymi rencami DZ spiralne PE40 3x170m glina lekko wilgotna
    Recuperator tymi rencami + GWC rurowy
    Zużycie energii elektrycznej na CO i CWU Październik 2014 108kWh,Listopad 2014 375kWh,Grudzień 2014 637kWh,Styczeń 2015 677kWh,Luty 2015 640kWh,Marzec 2015 430kWh ,Kwiecień2015 210kWh

  16. #36

    Domyślnie

    shareds
    Rozumiem, że miksturę w DZ już poprawiłeś, a obiegówka DZ pracuje na 3 biegu [jaka moc?].
    Próbowałeś wymusić przepływ przez poszczególne pętle [zamykając pozostałe] i nie udało się odpowietrzyć?
    Zalecana często wartość ciśnienia w DZ to ok. 1 do 1,5 atm.

  17. #37
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kkdarch
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    Sangrodz
    Kod pocztowy
    97-225
    Posty
    450

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Super, o to dokładnie chodziło. Jak będziesz miał czas to zmierzysz jeszcze na 1 biegu?
    31,24/25,50 9,02kW
    7,1/2,6 4,2 bar
    Moc spadła o 0,8 kW w porównaniu do 3 biegu.
    Po przełączeniu na 3 bieg
    32,05/25,68 9,8 kW
    7,1/3,8 4,5bar
    Dom z poddaszem użytkowym Sindbad 2G 138m2 powierzchni użytkowej.Sama podłogówka 186m2+piwnica i garaż (nie ogrzewany). Sciany silka24cm+20cm styro(0,039).Poddasze 28cm welny(0,033).
    PC8kW tymi rencami DZ spiralne PE40 3x170m glina lekko wilgotna
    Recuperator tymi rencami + GWC rurowy
    Zużycie energii elektrycznej na CO i CWU Październik 2014 108kWh,Listopad 2014 375kWh,Grudzień 2014 637kWh,Styczeń 2015 677kWh,Luty 2015 640kWh,Marzec 2015 430kWh ,Kwiecień2015 210kWh

  18. #38

    Domyślnie

    kkdarch
    Dzięki za pomiary. Ile mogłeś tyle zrobiłeś i jeśli te wyniki niektórych nie przekonają, to już nie wiem co ich przekona.
    Co do ciśnienia w DZ, to przy jego bardzo niskich wartościach może wystąpić zjawisko kawitacji w obiegówce. I tylko tyle.

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Ale do czego mialy przekonac?
    Ze nie warto zmniejszac biegu opompki DZ. To juz w zeszlym roku klepalismy tutaj (przynajmniej ja)
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Co do ciśnienia w DZ, to przy jego bardzo niskich wartościach może wystąpić zjawisko kawitacji w obiegówce. I tylko tyle.
    Raczej jest to mało prawdopodobne, bo w dz jest stosunkowo niska temperatura więc woda w niej niechętnie wrze - na łopatkach turbiny musiała by się wytworzyć prawie próżnia (wrzenie w 10* wymaga prawie próżni bo tylko 0.013 bara ciśnienia bezwzględnego). Kawitacja ma dużo większą szansę wystąpić przy węglowcu, gdy grzejemy np. do 80*, wtedy wystarczy tylko trochę niższe ciśnienie (0.5 bara ciśnienia bezwzględnego), które się wytworzy na łopatkach obiegówki. To co pokazuje manometr na dz to ciśnienie względne, czyli atmosferyczne 1bar + wskazanie manometru.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

Strona 2 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony