dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1

    Domyślnie Grzejniki. Aluminium, czy żeliwo?

    Witam.
    Pokrótce:
    Mieszkanie w szeregowcu z tamtej epoki. Ściany jeszcze nieocieplone. Pow. 170m^2.
    Kocioł "górniak" 20kW na paliwo stałe w układzie otwartym.

    Obecnie mam 75 (99 litrów) żeber żeliwnych o teoretycznej mocy żebra 150W, kocioł c.o. o poj. 52 litrów i bojler 100 litrów w izolacji, naczynie wzbiorcze 30 litrów, woda w rurach ok. 20 litrów.
    Wody w układzie jest około 200 litrów.
    Chciałbym wymienić grzejniki żeliwne na aluminiowe o mocy 160 - 185W (np. http://allegro.pl/grzejnik-aluminiowy-producent-i2822161717.html)

    Czy warto?

    Moja końska logika mówi mi, że zmieniając grzejniki, zmniejszę ilość wody w układzie do 135 litrów, jednocześnie zwiększając ilość W w pomieszczeniu.
    Mniejsza objętość wody = krótszy czas nagrzania instalacji. Zwiększy się również stałopalność, z czym wiąże się oszczędność paliwa.

    Proszę o radę. Najlepiej z argumentacją. Niekoniecznie końską.


    PS
    Proszę, aby odpowiedzi były konkretnie na temat. Nie chcę, aby post stał się polem bitwy i udowodnianiem wyższości świąt wielkiej nocy, itd...
    Ostatnio edytowane przez g_stanislaw ; 28-11-2012 o 18:52
    Sławex 20kW - górny

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Wymiana grzejników nic nie da.
    Ilość wody jest nieistotna.Kocioł ogrzewa dom który waży ponad 100 ton
    !35 l wody nic nie zmieni.Kotły na paliwo stałe lubią duże ilości wody .Montuje się czasem bufory.
    W pompach ciepła powodują stabilna pracę i obniżenie kosztów.
    Kocioł wytwarza energię na potrzeby budynku
    Tu była reklama....

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.121
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Akurat zupełnie nie tak...

    Kocioł nie ogrzewa domu.
    Kocioł ogrzewa wodę instalacyjną -
    cyrkulująca woda instalacyjna rozgrzewa grzejniki instalacji centralnego ogrzewania,
    grzejniki ogrzewają powietrze w pomieszczeniu,
    a dopiero to powietrze ogrzewa wszystkie przegrody tj, ściany sufit, podłogę oraz elementy wyposażenia...

    Kocioł ma optymalnie grzać wodę instalacyjnę a grzejniki mają dystrybuować wytworzone w kotle ciepło na pomieszczenia.
    Grzejniki nie są po to by buforować nadmiar mocy kotła.
    Jeśli kocioł ma nadmiar mocy, należy go zamienić na mniejszy lub bezwględnie uzupełnić instalację o magazyn ciepła tj. bufor.
    Buforowanie nadmiaru mocy kotła przez grzejniki oznacza zawsze stratę energii.

    g_stanislaw
    W Towim przypadku kolejność powinna być taka:
    1/. wszystko co służy dociepleniu
    2/. wymiana kotła na mniejszy lub dołożenie bufora
    3/. wymiana grzejników na grzejniki o małej masie całkowitej (grzejnik + woda)

    Zwróć uwagę, że pojemność wodna choć bardzo istotna nie stanowi kluczowej różnicy pomiędzy grzejnikami.
    Policz sobie masę całkowitą posiadanych obecnie żeberek: blisko 600 kg.
    W przypadku nieocieplonego, zimnego domu, ta masa obecnie działa na Twoją korzyść - stabilizuje temperaturę powietrza w pomieszczeniu.
    Z kolei w przypadku ocieplonego domu, ta duża masa grzejników destabilizowałaby komfort cieplny w pomieszczeniach...

    Pozdrawiam
    Bogusław

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał g_stanislaw Zobacz post
    Czy warto?
    Najpierw odpowiedz sobie na pytanie co chcesz przez taką modernizację osiągnąć? Jeśli masz zamiar zostać przy obecnym kotle to ewentualnie przepłucz układ i niech działa nadal. Grzejniki z małym zładem nie będą dobrze się sprawowały w tym układzie, korzystniejsze są te żeliwne. Odnośnie szybkości nagrzania instalacji to różnica jest niewielka bo to zależy głównie od mocy kotła - większy kocioł nagrzeje szybciej - różnica kilkudziesięciu litrów wody nie jest problemem dla kotła 20kW natomiast sprawność grzejników tej samej mocy jest jednakowa, o niej decyduje tylko różnica temperatur we/wy i ilość przepływającej wody grzewczej.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 29-11-2012 o 07:37
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał g_stanislaw Zobacz post
    ,,,, Proszę o radę. Najlepiej z argumentacją. Niekoniecznie końską. ,,,,
    Zajrzyj pod ten adres, była tam niedawno mała pyskówka na interesujący Cię temat.
    http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/12389-wymiana-grzejnikow-zeliwne-na-alu/
    Andrzej

    Słucham Radia Wnet http://wnet.fm/

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi, po których nadal byłem głupi.
    Andrzeju. Przeczytałem pyskówkę i doszedłem do wniosku, że przy ciągłym paleniu różnic brak. Jest ona zauważalna do korzyść aluminium, gdy przepala się raz lub dwa razy na dobę. Chociaż przy dobrym piecu, to te 2x na dobę, będzie paleniem ciągłym.
    Mój kocioł wyciąga ok. 8 godzin przy +5*C. Pewnie przy -10*C stałopalność będzie w granicach 5-6 godzin. Chyba, że doprowadzenie powietrza wtórnego, poprawi wynik. Wszystko, co potrzebne mam przygotowane, tylko ciągle czasu brak na montaż.

    Latem planuję ocieplić ściany 10cm styropianem, więc - z tego co pisał Bogusław - żeliwo będzie zbyt "ciężkie".
    Wymiana kotła nie wchodzi w grę. Mam go zaledwie 2 miesiące. Zamiast wydawać kolejne 2000PLN, wolę dołóżyć nieco i kupić bufor, pod który przyszłościowo może podłączę solar. Jak uporam się z remontem, dowiem się, jakie są zwroty za ekologię i wtedy zapadnie ostateczna decyzja. Niemniej bufor się nie zmarnuje.

    Co chcę osiągnąć?
    1. Szybsze nagrzewanie się pomieszczeń.
    2. Większą stałopalność.
    3. Mniejsze zużycie opału (z tego co wyczytałem, nie zmniejszy się zbytnio, ale nadzieję trzeba mieć).
    4. Poprawa estetyki w mieszkaniu. Możecie zgadywać, komu najbardziej na tym zależy. Macie jedną szansę.
    Sławex 20kW - górny

  7. #7

    Domyślnie

    Sporym problemem Twojego domu nie są grzejniki ale duże potrzeby energetyczne, po ociepleniu to się zmieni. Zamiast solarów zainstalowałbym do układu małą, tanią pc pw, podgrzewałaby latem cwu i wspomagała ogrzewanie, z ocieplonym domem radziłaby sobie w okresach przejściowych, kocioł węglowy byłby uruchamiany przy temp ujemnych, przy takim układzie grzejniki z dużym zładem będą korzystniejsze.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.121
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał g_stanislaw Zobacz post
    Dzięki za odpowiedzi, po których nadal byłem głupi.
    Andrzeju. Przeczytałem pyskówkę i doszedłem do wniosku, że przy ciągłym paleniu różnic brak. Jest ona zauważalna do korzyść aluminium, gdy przepala się raz lub dwa razy na dobę. Chociaż przy dobrym piecu, to te 2x na dobę, będzie paleniem ciągłym.
    Mój kocioł wyciąga ok. 8 godzin przy +5*C. Pewnie przy -10*C stałopalność będzie w granicach 5-6 godzin. Chyba, że doprowadzenie powietrza wtórnego, poprawi wynik. Wszystko, co potrzebne mam przygotowane, tylko ciągle czasu brak na montaż.

    Latem planuję ocieplić ściany 10cm styropianem, więc - z tego co pisał Bogusław - żeliwo będzie zbyt "ciężkie".
    Wymiana kotła nie wchodzi w grę. Mam go zaledwie 2 miesiące. Zamiast wydawać kolejne 2000PLN, wolę dołóżyć nieco i kupić bufor, pod który przyszłościowo może podłączę solar. Jak uporam się z remontem, dowiem się, jakie są zwroty za ekologię i wtedy zapadnie ostateczna decyzja. Niemniej bufor się nie zmarnuje.

    Co chcę osiągnąć?
    1. Szybsze nagrzewanie się pomieszczeń.
    2. Większą stałopalność.
    3. Mniejsze zużycie opału (z tego co wyczytałem, nie zmniejszy się zbytnio, ale nadzieję trzeba mieć).
    4. Poprawa estetyki w mieszkaniu. Możecie zgadywać, komu najbardziej na tym zależy. Macie jedną szansę.
    Wyciągnąłeś prawidłowe wnioski..
    Myślisz rozwojowo.
    Twoje plany pomogą Ci realizować zmienne strategie ogrzewania.

    Pozdrawiam
    Bogusław

    Ps. Po co jest bufor: http://www.regulus.com.pl/download/regulusy_bufor.pdf
    Bufor pozwala między innymi dostosować palenie w kotle stałopaliwowym co do wygodnej dla użytkownika pory palenia, co do całkowitego czasu palenia oraz w celu 100% wykorzystania kaloryczności opału, niezależnie od aktualnych potrzeb cieplnych obiektu..
    Przy kilku źródłach ciepła, najkorzystniej jest magazynować je w jednym wspólnym magazynie ciepła (buforze), po to, by pobierać ciepło z niego, na jego dystrybutory czyli na grzejniki, precyzyjnie, w ilości zależnej od aktualnych potrzeb.

    1/. Optymalna produkcja ciepła.
    2/. Optymalne magazynowanie ciepła.
    3/. Optymalna dystrybucja ciepła = optymalny komfort cieplny "na żądanie".

    ...
    Ostatnio edytowane przez boguslaw ; 30-11-2012 o 07:44

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.121
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    mpopi...

    Znowu mataczysz..
    Wszyscy to widzą...

    ...

  10. #10

    Domyślnie

    Panowie! Spokojniej.
    Czytałem różne tematy, które zaczynały się bardzo ciekawie, a kończyły się jak zwykle.
    Dlatego prosiłem o konkrety.

    Tak sobie myślę, że faktycznie ocieplenie może mieć kluczowe znaczenie, co nie zmienia faktu, że aluminiaki błyskawicznie nagrzeją powietrze w pomieszczeniach. No i szybko się wychłodzą, ale to już inna sprawa.
    Zaczynam się zastanawiać, czy jak ocieplę i zmniejszę objętość wody, to czy kocioł nie będzie dużo za duży?
    Zanim kupiłem kocioł, robiłem obliczenia z m^2 i m^3. Wynik pierwszego wynosił 15kW, drugiego 17kW. Gdy przyjąłem do obliczeń ocieplenie 10cm, wynik był 15kW. Czyli dobrze liczyłem. Kupiłem 20kW, żeby mieć zapas i chyba ciut za dużo. 18kW byłoby w strzałem w dziesiątkę.
    Ciągle te pytania i niepewność. Matematyka i fizyka swoje, końska logika swoje, a praktyka swoje.
    I bądź tu mądry człowieku.

    PS
    Pompa ciepła też jest ciekawym rozwiązaniem. Musze trochę o niej poczytać, bo przyznam, że nie miałem pojęcia o jej istnieniu.
    Sławex 20kW - górny

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    [QUOTE=boguslaw;5652973]Akurat zupełnie nie tak...

    Kocioł nie ogrzewa domu.
    Kocioł ogrzewa wodę instalacyjną -
    cyrkulująca woda instalacyjna rozgrzewa grzejniki instalacji centralnego ogrzewania,
    grzejniki ogrzewają powietrze w pomieszczeniu,
    a dopiero to powietrze ogrzewa wszystkie przegrody tj, ściany sufit, podłogę oraz elementy wyposażenia...


    W Towim przypadku kolejność powinna być taka:
    1/. wszystko co służy dociepleniu
    2/. wymiana kotła na mniejszy lub dołożenie bufora
    3/. wymiana grzejników na grzejniki o małej masie całkowitej (grzejnik + woda)

    Zwróć uwagę, że pojemność wodna choć bardzo istotna nie stanowi kluczowej różnicy pomiędzy grzejnikami.
    Policz sobie masę całkowitą posiadanych obecnie żeberek: blisko 600 kg.
    W przypadku nieocieplonego, zimnego domu, ta masa obecnie działa na Twoją korzyść - stabilizuje temperaturę powietrza w pomieszczeniu.
    Z kolei w przypadku ocieplonego domu, ta duża masa grzejników destabilizowałaby komfort cieplny w pomieszczeniach...

    Pozdrawiam
    Bogusław[/QUOTE

    Tak Tak
    mniejszy kocioł mniejsze grzejniki I BUFOR
    czyli kup regulusa i ratuj się buforem
    Będzie miał zimno w domu ale grzejniki zagrzeją się w 1 minutę
    Bogusławie to może kocioł z mała pojemnością wody i regulusu.
    Proszę zaryzykować to w końcu klient płaci
    Tu była reklama....

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    W twoim przypadku (grzejniki ) wystarczy prosta i tania pc czerpiąca ciepło z powietrza.
    Może ona zapewnić ciepło do ogrzewania domu do temperatur w okolicach 0 *C
    Jest taka PC firmy CHIGO ona jest do wody ale można ja podłączyć do CO
    Ja takiego czegoś nie montuje .Ale może to zmontować każdy magik od klimy Resztę zrobisz sam lub hydraulikiem.
    Ma moc około 6kW to bardzo dużo.
    Kolega ma to przy olejaku
    Tu była reklama....

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.121
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydraulik_ Zobacz post

    Tak Tak
    mniejszy kocioł mniejsze grzejniki I BUFOR
    czyli kup regulusa i ratuj się buforem
    Będzie miał zimno w domu ale grzejniki zagrzeją się w 1 minutę
    Bogusławie to może kocioł z mała pojemnością wody i regulusu.
    Proszę zaryzykować to w końcu klient płaci
    http://forum.muratordom.pl/redirecto...lusy_bufor.pdf

    Poczytaj kiedy, co i jak...

  14. #14

    Domyślnie

    Z tym liczeniem, to może być problem. Wiem jedynie ile pompa może przewalić na godzinę. Po za tym, jest coś skopane z rozprowadzeniem instalacji CO. Wczoraj chciałem sprawdzić, czy pójdzie grawitacyjnie i poszło... Ale tylko na jeden pion (są 4). Temp. na kotle 75*C, a pozostałe piony nawet nie drgnęły.
    Mało tego, kiedy pracuje pompa i odkręcę grzejnik w piwnicy (5 żeber), to temp. na pozostałych dwóch grzejnikach na tym pionie (łącznie 22 żebra) wyraźnie spada i nie podnosi się z kolejnymi godzinami palenia.

    Mam termometry na zasilaniu i powrocie i na obu jest taka sama temperatura (nie mam zawodu 3D lub 4D). Podejrzewam, że jest to temp. z tego krótkiego obiegu, który rozgrzewa się grawitacyjnie.
    Sławex 20kW - górny

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.121
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Z wywodu mpopi'ego wynika, że najcieplej będzie wówczas, gdy Ciebie I Twojej rodziny nie ma w domu...
    Po 15 minutach od rozpalenia w kotle temperatura powietrza w domu osiągnie 23 oC z wyjściowych 20,5 oC?
    Tego nie potrafią nawet regulusy....
    Najpierw trzeba rozgrzać sam kocioł...

    Co do Twojej obecnej obserwacji...
    Woda na pierwszym grzejniku zawraca do kotła...
    Może ten tekst wyjaśni conieco...
    http://www.regulus.com.pl/news/regul...-instalacji-co

    Pozdrawiam
    Bogusław

    ...

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.121
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Co ma piernik do wiatraka...

    Ty już nawet nie kłamiesz...
    Ty już tylko mataczysz mpopi...
    Wszyscy to widzą...

    ...

  17. #17

    Domyślnie

    Cóż... Polukałem w piwnicy i na wiosnę trzeba będzie na nowo rozprowadzić orurowanie poziomu "0". Jest kilka niepewnych miejsc. Małe garby, różne spadki i przebiegi poziome. Widać komunistyczny instalator wymienił poziomicę na butelkę, bo nie mógł dobrać się do płynu w poziomicy. A wiadomo, że butelkę można odkręcić i płynu jest więcej.
    Aktualnie pompa daje radę. Na pierwszym biegu zasilanie i powrót o jednakowych temperaturach. Na 2 i 3, różnica 5-10*C.
    Instalacja napełnione miesiąc temu. Drabinka w łazience, która jest najwyższym punktem, grzeje, więc woda w układzie jest.
    Zapomniałem napisać na wstępie, że przy grzejnikach mam tylko zawory kulowe. Termostatów brak.

    Wpadłem na pewien pomysł i chyba znalazłem złoty środek. Między żeliwem a aluminium Na razie zrobiłem prototyp w wersji v.1 i jest poprawa. Efekt taki, że powietrze w pomieszczeniach ogrzewa się znacznie szybciej, a grzejniki długo jeszcze oddają ciepło. Jak to żeliwo.
    Jak zrobię prototyp w wersji v.2 z innych materiałów oraz w nieco zmienionym układzie i zadziała, to go opatentuj, a później pójdę z tym do programu "Jak zostać milionerem". hehehe Żeliwniaki za grosze będą hulały jak ta lala. Chyba, że znowu kombinacja alpejska z mojej strony.
    Sławex 20kW - górny

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.121
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał g_stanislaw Zobacz post
    Cóż... Polukałem w piwnicy i na wiosnę trzeba będzie na nowo rozprowadzić orurowanie poziomu "0". Jest kilka niepewnych miejsc. Małe garby, różne spadki i przebiegi poziome. Widać komunistyczny instalator wymienił poziomicę na butelkę, bo nie mógł dobrać się do płynu w poziomicy. A wiadomo, że butelkę można odkręcić i płynu jest więcej.
    Aktualnie pompa daje radę. Na pierwszym biegu zasilanie i powrót o jednakowych temperaturach. Na 2 i 3, różnica 5-10*C.
    Instalacja napełnione miesiąc temu. Drabinka w łazience, która jest najwyższym punktem, grzeje, więc woda w układzie jest.
    Zapomniałem napisać na wstępie, że przy grzejnikach mam tylko zawory kulowe. Termostatów brak.

    Wpadłem na pewien pomysł i chyba znalazłem złoty środek. Między żeliwem a aluminium Na razie zrobiłem prototyp w wersji v.1 i jest poprawa. Efekt taki, że powietrze w pomieszczeniach ogrzewa się znacznie szybciej, a grzejniki długo jeszcze oddają ciepło. Jak to żeliwo.
    Jak zrobię prototyp w wersji v.2 z innych materiałów oraz w nieco zmienionym układzie i zadziała, to go opatentuj, a później pójdę z tym do programu "Jak zostać milionerem". hehehe Żeliwniaki za grosze będą hulały jak ta lala. Chyba, że znowu kombinacja alpejska z mojej strony.
    Jak sam widzisz, już masz znacznie szybciej cieplej a przecież jeszcze nic nie ociepliłeś...
    Wystarczyło pokombinować z grzejnikami...

    Pozdrawiam
    Bogusław

    ...

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.121
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    tak boguś wystarczyło trochę zwiększyć powierzchnię wymiany w żeliwniakach żeby było szybko ciepło

    normalnie czapki z głów, producent energooszczędnych hiper drogich miedziano aluminiowych grzejników przyznaje publicznie że staroświeckie taniutkie żeliwniaki są lepsze, a ja myślałem że pierwsza zasada marketingu dla kiepskiego produktu to kłamać w żywe oczy aż do upadłego
    To ciekawe co piszesz mpopi...
    Skąd wiesz, że g_stanislaw zwiększył powierzchnię wyminay w grzejnikach?
    Jeśli tak, to mimowolnie poszedł w dobrym kierunku...
    Regulusy mają największą powierzchnię wymiany ze wszystkich grzejników dostępnych na rynku.
    Czyli poszedł w kierunku regulusów...

    Czyli zwiększenie powierzchni wymiany grzejników wpływa na szybkość ogrzewania powietrza w pomieszczeniach.
    Czyli kłamałeś pisząc, że przy ogromnej masie budynku rodzaj grzejników nie ma wpływu na szybkość ich ogrzewania, gdyż liczy się tylko ich OZC?

    W tym poście zaprzeczyłeś wszystkiemu, co twierdziłeś do tej pory...
    Wszystko się sypnęło...

    ...
    Ostatnio edytowane przez boguslaw ; 04-12-2012 o 08:06

  20. #20

    Domyślnie

    Czym różni się JEDNA KWh z grzejnika aluminiowego i żeliwnego?
    Może sprawnością pieca? Ale to nie grzejnik!
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony