dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 115 z 121
Pokaż wyniki od 2.281 do 2.300 z 2415
  1. #2281
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    modusoperandi

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-086
    Posty
    64

    Domyślnie

    Fotowoltaiką jestem zainteresowany w wariancie, jaki został podany (nie wiem, jak to wygląda obecnie).
    Poprzednio zakładano, że ilość wyprodukowanej energii w okresie letnim zostanie wprowadzona do sieci. Taką samą ilość będzie można zużyć w okresie zimowym.

    Moje roczne zużycie na ogrzewanie zawiera się w okolicy 4000 kWh
    Instalacja 'piątka', którą biorę pod uwagę, wyprodukować powinna rocznie 4500 kWh. Przy spadku sprawności po 10 latach niech będzie rocznie produkować w okolicy 4000 kWh - to nadal wychodzę na '0'. Wszystko to jest ciekawa opcja pod warunkiem, że będzie liczone jeden do jednego.

    Największa korzyść wtedy jest taka, że nie musisz korzystać z drugiej taryfy, tylko korzystasz z 'nazbieranej' energii przez całą dobę.

  2. #2282
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kaja63

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Kod pocztowy
    42-235
    Posty
    1

    Domyślnie

    Przepraszam, że może nie na temat, ale jeśli miał ktoś taki przypadek to bardzo proszę o radę. Mam panel grzewczy i odbarwił mi się od powieszonej bluzy. Czy jest możliwość zmycia tego odbarwienia. Bardzo proszę o pomoc.

  3. #2283
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dred1975

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    178

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaja63 Zobacz post
    Przepraszam, że może nie na temat, ale jeśli miał ktoś taki przypadek to bardzo proszę o radę. Mam panel grzewczy i odbarwił mi się od powieszonej bluzy. Czy jest możliwość zmycia tego odbarwienia. Bardzo proszę o pomoc.
    Wrzuć fotke jeśli możesz.

  4. #2284
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    z78-pit

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    koninek
    Kod pocztowy
    00-103
    Posty
    284

    Domyślnie Lecę z pomocą ...

    Cytat Napisał Kaja63 Zobacz post
    Przepraszam, że może nie na temat, ale jeśli miał ktoś taki przypadek to bardzo proszę o radę. Mam panel grzewczy i odbarwił mi się od powieszonej bluzy. Czy jest możliwość zmycia tego odbarwienia. Bardzo proszę o pomoc.
    Już podpowiadam co robić...
    Powieś jeszcze jakieś inne ciuszki w różnorodnych kolorach, w innych miejscach panela, i tak kilka razy.... i namalujesz sobie tym samym piękny, surrealistyczny obraz, tzw. nowoczesne malarstwo.
    Do dzieła!
    Pozdr

  5. #2285
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    z78-pit

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    koninek
    Kod pocztowy
    00-103
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał modusoperandi Zobacz post
    Fotowoltaiką jestem zainteresowany w wariancie, jaki został podany (nie wiem, jak to wygląda obecnie).
    Poprzednio zakładano, że ilość wyprodukowanej energii w okresie letnim zostanie wprowadzona do sieci. Taką samą ilość będzie można zużyć w okresie zimowym.

    Moje roczne zużycie na ogrzewanie zawiera się w okolicy 4000 kWh
    Instalacja 'piątka', którą biorę pod uwagę, wyprodukować powinna rocznie 4500 kWh. Przy spadku sprawności po 10 latach niech będzie rocznie produkować w okolicy 4000 kWh - to nadal wychodzę na '0'. Wszystko to jest ciekawa opcja pod warunkiem, że będzie liczone jeden do jednego.

    Największa korzyść wtedy jest taka, że nie musisz korzystać z drugiej taryfy, tylko korzystasz z 'nazbieranej' energii przez całą dobę.
    Witam,
    A gdzie tą energię zakumulujesz? We wiaderkach? W słoikach?

  6. #2286

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaja63 Zobacz post
    Przepraszam, że może nie na temat, ale jeśli miał ktoś taki przypadek to bardzo proszę o radę. Mam panel grzewczy i odbarwił mi się od powieszonej bluzy. Czy jest możliwość zmycia tego odbarwienia. Bardzo proszę o pomoc.

    Cytat Napisał z78-pit
    Już podpowiadam co robić...
    Powieś jeszcze jakieś inne ciuszki w różnorodnych kolorach, w innych miejscach panela, i tak kilka razy.... i namalujesz sobie tym samym piękny, surrealistyczny obraz, tzw. nowoczesne malarstwo.
    Do dzieła!
    Pozdr

    Kolega jak zwykle bardzo pomocny .Człowiek potrzebował raczej rady niż żartu na poprawę nastroju .

    Cytat Napisał z78-pit Zobacz post
    Witam,
    A gdzie tą energię zakumulujesz? We wiaderkach? W słoikach?
    Chyba napisał że energię z magazynuje w sieci.

  7. #2287

    Domyślnie

    Jeżeli ten panel jest pokryty szkłem możesz po wystudzeniu powierzchni spróbować benzyną ekstakcyjną.Dobrze zrobić próbę na mniejszej powierzchni.

  8. #2288
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    modusoperandi

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-086
    Posty
    64

    Domyślnie

    Nie jestem pewny, jak to się dokładnie odbywa, ale jeśli dobrze pamiętam, to taka osoba zostaje PROSUMENTEM, jednocześnie produkując energię i ją odbierając.
    Zmieniają licznik, który zlicza ilość wyprodukowanej energii w okresie letnim. Dalej wg starego założenia miało być to liczone 1:1, czyli wyprodukowaną energię, dajmy na to 4500 kWh w okresie letnim, możesz wykorzystać w okresie zimowym. Obecnie coś się pozmieniało. Nowy rząd zaczął traktować energię odnawialną jak zło konieczne i stale słyszę, że to już nie jest opłacalne.
    Tak czy inaczej - muszę się sprawą mocniej zainteresować. Jest to opcja bardzo ciekawa.

  9. #2289
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dred1975

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    178

    Domyślnie

    Cytat Napisał modusoperandi Zobacz post
    Nie jestem pewny, jak to się dokładnie odbywa, ale jeśli dobrze pamiętam, to taka osoba zostaje PROSUMENTEM, jednocześnie produkując energię i ją odbierając.
    Zmieniają licznik, który zlicza ilość wyprodukowanej energii w okresie letnim. Dalej wg starego założenia miało być to liczone 1:1, czyli wyprodukowaną energię, dajmy na to 4500 kWh w okresie letnim, możesz wykorzystać w okresie zimowym. Obecnie coś się pozmieniało. Nowy rząd zaczął traktować energię odnawialną jak zło konieczne i stale słyszę, że to już nie jest opłacalne.
    Tak czy inaczej - muszę się sprawą mocniej zainteresować. Jest to opcja bardzo ciekawa.
    Na początku miały być taryfy gwarantowane i prawie by tak zostało lecz ostatecznie zamieniono to na bilansowanie 1:0,8 i tak zostało. Wedle ustawy ma być tak 15 lat.
    Czyli majac zestaw powiedzmy 4,5kW tyle też wyprodukujesz (więcej na temat uzysków różnych instalacji znajdziesz tu http://pvmonitor.pl/ ) licząc oczywiście w dużym skrócie 4500kWhx0,64 zł (przyjmując taką stawkę do wyliczenia) mamy 2880zł przyjmując że 4500kWh te też twoje całkowite roczne zużycie to tyle byś normalnie zapłacił za prąd. Nawet gdybyś nic nie skorzystał na bieżąco tylko całość odkupił to zapłacił być 576zł,2880-576=2304zł a tyle byś oszczędził rocznie.Teraz bajer polega na tym ile będzie Cię kosztować taka instalacja a cena za kilowat ma dość sporą rozpiętość do 8 do 5 tyś (średnio).Tak więc taka instalacja może kosztować do 22,5 do 36tyś przy najtańszej zwrot w ponad 9 lat a najdroższej ponad 15 lat.Tu się zgodzę czas zwrotu takiej inwestycji nie jest zachęcający (co nie znaczy że się nie zwróci ) inaczej sprawa się ma z dotacją np. 80% a takie są (tu można poczytać http://forum.muratordom.pl/showthrea...opinie/page144 )
    Wtedy zapłacimy za instalację przyjmując rozpiętość cenową jaką podałem od 4,5 do 7,2 tyś teraz okres zwrotu wychodzi od 2 do 3 lat i to ma sens

  10. #2290
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    z78-pit

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    koninek
    Kod pocztowy
    00-103
    Posty
    284

    Domyślnie 3 x NIE dla fotowolt.

    Cytat Napisał dred1975 Zobacz post
    Na początku miały być taryfy gwarantowane i prawie by tak zostało lecz ostatecznie zamieniono to na bilansowanie 1:0,8 i tak zostało. Wedle ustawy ma być tak 15 lat.
    Czyli majac zestaw powiedzmy 4,5kW tyle też wyprodukujesz (więcej na temat uzysków różnych instalacji znajdziesz tu http://pvmonitor.pl/ ) licząc oczywiście w dużym skrócie 4500kWhx0,64 zł (przyjmując taką stawkę do wyliczenia) mamy 2880zł przyjmując że 4500kWh te też twoje całkowite roczne zużycie to tyle byś normalnie zapłacił za prąd. Nawet gdybyś nic nie skorzystał na bieżąco tylko całość odkupił to zapłacił być 576zł,2880-576=2304zł a tyle byś oszczędził rocznie.Teraz bajer polega na tym ile będzie Cię kosztować taka instalacja a cena za kilowat ma dość sporą rozpiętość do 8 do 5 tyś (średnio).Tak więc taka instalacja może kosztować do 22,5 do 36tyś przy najtańszej zwrot w ponad 9 lat a najdroższej ponad 15 lat.Tu się zgodzę czas zwrotu takiej inwestycji nie jest zachęcający (co nie znaczy że się nie zwróci ) inaczej sprawa się ma z dotacją np. 80% a takie są (tu można poczytać http://forum.muratordom.pl/showthrea...opinie/page144 )
    Wtedy zapłacimy za instalację przyjmując rozpiętość cenową jaką podałem od 4,5 do 7,2 tyś teraz okres zwrotu wychodzi od 2 do 3 lat i to ma sens

    Sebo, 3 x na NIE:
    1/ liczysz $$ vs. okres zwrotu identycznie jak "sprzedawcy" instalacji...popełniasz tzw. błędy optymisty, czyli jestem na
    2/ z roku na rok sprawność ustrojstwa maleje, czyli
    3/ dystrybutor niechętnie widzi "u siebie" prosumenta, wszystko mu utrudnia, opóźnia, czyli
    ALE
    gdyby instalacja kosztowała ok.5-7 tyś dutkuff (dotacja gminy)... Eco-friendly

  11. #2291
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dred1975

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    178

    Domyślnie

    Cytat Napisał z78-pit Zobacz post
    Sebo, 3 x na NIE:
    1/ liczysz $$ vs. okres zwrotu identycznie jak "sprzedawcy" instalacji...popełniasz tzw. błędy optymisty, czyli jestem na
    2/ z roku na rok sprawność ustrojstwa maleje, czyli
    3/ dystrybutor niechętnie widzi "u siebie" prosumenta, wszystko mu utrudnia, opóźnia, czyli
    ALE
    gdyby instalacja kosztowała ok.5-7 tyś dutkuff (dotacja gminy)... Eco-friendly
    1/ liczysz $$ vs. okres zwrotu identycznie jak "sprzedawcy" instalacji...popełniasz tzw. błędy optymisty, czyli jestem na
    A niby jak mam to policzyć podpowiedz proszę
    2/ z roku na rok sprawność ustrojstwa maleje, czyli
    Ja nie znam takiego sprzęty który by się nie starzał. Panele PV też się starzeją tracąc stopniowo swoją sprawność dane pochodzące od producentów mówią iż po 25 latach panele fotowoltaiczne pracują z mocą równą co najmniej 80% mocy początkowej.Pozatym maja gwarancję 10-12 lat nawet gdyby w tym okresie staciły kilka procent sprawności to je wyrzucisz po okresie gwarancji czyli po dobrych 10 latach i kupisz nowe bo zgodnie z moim wyliczeniem już dawno się spłaciły.
    3/ dystrybutor niechętnie widzi "u siebie" prosumenta, wszystko mu utrudnia, opóźnia, czyli
    Ma tyle do gadania co karp w wigilię .Są na to gotowe ustalenia i przepisy dotyczące prosumenta zagwarantowane ustawowo ,po zebraniu całej potrzebnej dokumentacji technicznej w tym certyfikatów itp. chciał nie chciał przyjąć to musi.
    Ostatnio edytowane przez dred1975 ; 14-01-2017 o 09:28

  12. #2292
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    z78-pit

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    koninek
    Kod pocztowy
    00-103
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał dred1975 Zobacz post
    1/ liczysz $$ vs. okres zwrotu identycznie jak "sprzedawcy" instalacji...popełniasz tzw. błędy optymisty, czyli jestem na
    A niby jak mam to policzyć podpowiedz proszę
    2/ z roku na rok sprawność ustrojstwa maleje, czyli
    Ja nie znam takiego sprzęty który by się nie starzał. Panele PV też się starzeją tracąc stopniowo swoją sprawność dane pochodzące od producentów mówią iż po 25 latach panele fotowoltaiczne pracują z mocą równą co najmniej 80% mocy początkowej.Pozatym maja gwarancję 10-12 lat nawet gdyby w tym okresie staciły kilka procent sprawności to je wyrzucisz po okresie gwarancji czyli po dobrych 10 latach i kupisz nowe bo zgodnie z moim wyliczeniem już dawno się spłaciły.
    3/ dystrybutor niechętnie widzi "u siebie" prosumenta, wszystko mu utrudnia, opóźnia, czyli
    Ma tyle do gadania co karp w wigilię .Są na to gotowe ustalenia i przepisy dotyczące prosumenta zagwarantowane ustawowo ,po zebraniu całej potrzebnej dokumentacji technicznej w tym certyfikatów itp. chciał nie chciał przyjąć to musi.
    3/ A jak jest z podłączeniem licznika (budowy, nowe domy)? Ile czekałeś? Ile nerwów i cierpliwości straciłeś? Ile się najeździłeś, żeby wreszcie ci licznik podłączyli? (telefonicznie nikt nie wie o co biega, w kółko macieju to samo musisz gadać) - to tylko moja opinia na podstawie INNYCH użytkowników z forum muratora - 9/10 wyrywało sobie włosy....z bezradności. U mnie nie było nerwów, spóźnili się tylko 2 tygodnie, wykonałem 2 telefony...
    Kumpel ma 2 wiatraki - opowiadał mi jak wszystko opóźniali, traktowany był/jest jak zło konieczne...

    2/ OK - wszystko się starzeje - zatem kolejny minus tego ustrojstwa...

    1/ Żeby to policzyć należy kartkę podzielić na 2 części:
    a/ po LEWO DYSTRUBUCJA
    b/ po PRAWO SPRZEDAWCA PRĄDU

    Za dystrybucję płacisz 100% tego co zużyjesz Ja mam innego dystrybutora i innego sprzedawcę i przy moim 4,2MWh rozkłada się to $$ mniej więcej tak:
    Dystrybucja zimą (paźdz-kwiecień) = 42% ceny vs. Sprzedawca (paźdz-kwiecień) = 58% ceny (w sezonie grzewczym zużycie bardzo duże, bo ok. 78-80% to ogrzewanie, ten wyższy procent to mroźne dni, tak jak w styczniu'16 oraz '17)
    Dystrybucja latem (maj-wrzesień) = 55% tego co płacę vs. Sprzedawca (maj-wrzesień) = 45% ceny (tego co płacę)

    A zatem dystrybucję liczysz normalnie - to musisz zapłacić w 100% za utrzymanie sieci bez względu na oddawanie do sieci twojego prądu.

    Czyli, np.:
    Zużyłeś w styczniu 200kWh dziennej, 600kWh nocnej - jest to mozliwe przy naszym ogrzewaniu, prawda?
    Za dystrybucję płacisz normalnie, tj. te wszystkie przesyły i inne złodziejskie opłaty (w 2016 wynosiły około 21 zł brutto) oraz brutto 0,325 zł za dzienną, brutto 0,087 zł za nocną. DYSTRYBUCJA RAZEM: opłaty 21 zł, dzienna 65 zł , nocna 52,2 zł = 138,2 zł dla dystrybutora (mamy tego samego)

    A dla sprzedawcy masz wyprodukowany prąd z fotowoltaiki (podwójny licznik), zatem powiedzmy, że nie zapłacisz nic. Ale zimą to 58% ceny - i tyle mogą wynieść twoje oszczędności, gdy twoja instalacja wyprodukuje tyle, ile zużywasz (pokryje twoje zużycie)

    Podsumowując: oszczędności stanowią 3/5 (ok.60%) tego, co wyprodukuje twoja instalacja, dystrybucję musisz bulnąć.

    Obliczyłeś 2304 zł x 3/5 = ok, 1340 zł (to zyskasz z fotowoltaiki). I teraz licz za ile zwróci się z dotacją, bez....

    Mam nadzieję, że pomogłem

    P.S.
    Od 2017 wzrosną koszty dystrybucji o ok.5,6% (Energa Dystr, opłata OZE i przejściowa), zatem to wszystko jeszcze w dół na niekorzyść...
    Skoro mamy opłatę przejściową, mam przeczucie, że niebawem wprowadzą opłatę WYJŚCIOWA oraz WEJŚCIOWĄ )) .....

  13. #2293
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    z78-pit

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    koninek
    Kod pocztowy
    00-103
    Posty
    284

    Domyślnie PRĄD: Dystr / Sprzedaż w 2016r. u mnie...

    Cytat Napisał dred1975 Zobacz post
    Na początku miały być taryfy gwarantowane i prawie by tak zostało lecz ostatecznie zamieniono to na bilansowanie 1:0,8 i tak zostało. Wedle ustawy ma być tak 15 lat.
    Czyli majac zestaw powiedzmy 4,5kW tyle też wyprodukujesz (więcej na temat uzysków różnych instalacji znajdziesz tu http://pvmonitor.pl/ ) licząc oczywiście w dużym skrócie 4500kWhx0,64 zł (przyjmując taką stawkę do wyliczenia) mamy 2880zł przyjmując że 4500kWh te też twoje całkowite roczne zużycie to tyle byś normalnie zapłacił za prąd. Nawet gdybyś nic nie skorzystał na bieżąco tylko całość odkupił to zapłacił być 576zł,2880-576=2304zł a tyle byś oszczędził rocznie.Teraz bajer polega na tym ile będzie Cię kosztować taka instalacja a cena za kilowat ma dość sporą rozpiętość do 8 do 5 tyś (średnio).Tak więc taka instalacja może kosztować do 22,5 do 36tyś przy najtańszej zwrot w ponad 9 lat a najdroższej ponad 15 lat.Tu się zgodzę czas zwrotu takiej inwestycji nie jest zachęcający (co nie znaczy że się nie zwróci ) inaczej sprawa się ma z dotacją np. 80% a takie są (tu można poczytać http://forum.muratordom.pl/showthrea...opinie/page144 )
    Wtedy zapłacimy za instalację przyjmując rozpiętość cenową jaką podałem od 4,5 do 7,2 tyś teraz okres zwrotu wychodzi od 2 do 3 lat i to ma sens
    Hej Sebo,

    Policzyłem u mnie za 2016 rok, gdybym miał instalację fotowolt. - na faktycznych kwotach w moim gosp.domowym!!!

    2016 (A=dzienna, B=nocna) - zapłaciłem razem 1777 zł za 4163 kWh: A=762 kWh (18%) , B=3401 kWh (82%)

    Średnia cena 1kWh = 43 gr

    Dystrybutorowi (Energa) zapłaciłem 798zł, Sprzedawcy (Energ.Centrum) zapłaciłem 979 zł, procentowo rozkłada się to tak:
    Dystr = 45% vs. Sprzedawca = 55%

    Instalacja 4,5 kW (1kW ok.5,5 tyś z montażem) = ok.24 tyś (optymista: dotacja 40%, 60% kredyt "nisko" oproc). Nie wiem czy w mojej gminie jest dotacja, nie pytałem, bo temat zamknąłem dawno temu.
    Instalacja wyprodukuje średnio 90% z tego, czyli ok. 4000 kWh (oczyw. zależy od nasłonecznienia), dwukierunkowy licznik, i wychodzi tak:

    798 zł i tak muszę zapłacić za Dystr !!!
    Moja instalacja jest super, pogoda ok, dużo słoneczka było i panele wyprodukowały mi 4200 kWh, czyli pokryły mi moje zużycie w 100% z nawiązką.

    Czyli zaoszczędziłem 979 zł / rok - z dotacją powinna zwrócić się po około 15 latach, ale sprawność maleje z roku na rok, a moje zużycie troszkę wzrasta (nowe urządzenia elektryczne) bo przecież w podświadomości mam, że moje panele pokryją moje zużycie...
    W praktyce biorąc pod uwagę to wszystko powyżej, Z DOTACJĄ, $$ zwróci mi się po około 18 latach !!!

    Bez dotacji nawet nie liczę, bo to będzie coś koło 30 lat (a czy ja to dożyję?) - jeszcze się nie spłaciło, a już trzeba wymieniać....
    ALE:
    Straszą już od dekady wzrostem cen prądu, jak wzrośnie drastycznie, np. śr. do 80gr-1zł / kWh to instalację się zamontuje...

    Uff......

    P.S.
    Alternatywa:
    Wpłacam te moje 24 tyś na lokatę 2% rocznie. Po roku mam "zarąbiste" 390 zł więcej (belka odliczona), potem 24390 znowu na lokatę i mam 395 zł, potem 400 zł, itd...
    W ten sposób w 18 lat będę miał ponad 32 tyś zł i nie muszę się o nic martwić, tj. odśnieżanie paneli, gdy spadnie śnieg, awaria falownika, naprawa (brak produkcji prądu w tym czasie), opłaty konserwacyjne w okresie gwarancji, inne opłaty o których nie wiem....
    Inflacja mnie nie dotyczy, bo inflację pokrywam z bieżących wydatków, a lokata leży.

  14. #2294
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dred1975

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    178

    Domyślnie

    Cytat Napisał z78-pit Zobacz post
    3/ A jak jest z podłączeniem licznika (budowy, nowe domy)? Ile czekałeś? Ile nerwów i cierpliwości straciłeś? Ile się najeździłeś, żeby wreszcie ci licznik podłączyli? (telefonicznie nikt nie wie o co biega, w kółko macieju to samo musisz gadać) - to tylko moja opinia na podstawie INNYCH użytkowników z forum muratora - 9/10 wyrywało sobie włosy....z bezradności. U mnie nie było nerwów, spóźnili się tylko 2 tygodnie, wykonałem 2 telefony...
    Kumpel ma 2 wiatraki - opowiadał mi jak wszystko opóźniali, traktowany był/jest jak zło konieczne...

    2/ OK - wszystko się starzeje - zatem kolejny minus tego ustrojstwa...

    1/ Żeby to policzyć należy kartkę podzielić na 2 części:
    a/ po LEWO DYSTRUBUCJA
    b/ po PRAWO SPRZEDAWCA PRĄDU

    Za dystrybucję płacisz 100% tego co zużyjesz Ja mam innego dystrybutora i innego sprzedawcę i przy moim 4,2MWh rozkłada się to $$ mniej więcej tak:
    Dystrybucja zimą (paźdz-kwiecień) = 42% ceny vs. Sprzedawca (paźdz-kwiecień) = 58% ceny (w sezonie grzewczym zużycie bardzo duże, bo ok. 78-80% to ogrzewanie, ten wyższy procent to mroźne dni, tak jak w styczniu'16 oraz '17)
    Dystrybucja latem (maj-wrzesień) = 55% tego co płacę vs. Sprzedawca (maj-wrzesień) = 45% ceny (tego co płacę)

    A zatem dystrybucję liczysz normalnie - to musisz zapłacić w 100% za utrzymanie sieci bez względu na oddawanie do sieci twojego prądu.

    Czyli, np.:
    Zużyłeś w styczniu 200kWh dziennej, 600kWh nocnej - jest to mozliwe przy naszym ogrzewaniu, prawda?
    Za dystrybucję płacisz normalnie, tj. te wszystkie przesyły i inne złodziejskie opłaty (w 2016 wynosiły około 21 zł brutto) oraz brutto 0,325 zł za dzienną, brutto 0,087 zł za nocną. DYSTRYBUCJA RAZEM: opłaty 21 zł, dzienna 65 zł , nocna 52,2 zł = 138,2 zł dla dystrybutora (mamy tego samego)

    A dla sprzedawcy masz wyprodukowany prąd z fotowoltaiki (podwójny licznik), zatem powiedzmy, że nie zapłacisz nic. Ale zimą to 58% ceny - i tyle mogą wynieść twoje oszczędności, gdy twoja instalacja wyprodukuje tyle, ile zużywasz (pokryje twoje zużycie)

    Podsumowując: oszczędności stanowią 3/5 (ok.60%) tego, co wyprodukuje twoja instalacja, dystrybucję musisz bulnąć.

    Obliczyłeś 2304 zł x 3/5 = ok, 1340 zł (to zyskasz z fotowoltaiki). I teraz licz za ile zwróci się z dotacją, bez....

    Mam nadzieję, że pomogłem

    P.S.
    Od 2017 wzrosną koszty dystrybucji o ok.5,6% (Energa Dystr, opłata OZE i przejściowa), zatem to wszystko jeszcze w dół na niekorzyść...
    Skoro mamy opłatę przejściową, mam przeczucie, że niebawem wprowadzą opłatę WYJŚCIOWA oraz WEJŚCIOWĄ )) .....
    Tu kwestia podłączenia licznika dwukierunkowego łącznie z terminem.
    https://www.brewa.pl/strefa-wiedzy/z...-po-kroku.html

    Tu natomiast info jak wygląda rozliczenie
    https://www.innogy.pl/pl/~/media/Inn...ntow.pdf?la=pl
    Opustowi podlegają zarówno energia elektryczna czynna jak i opłaty dystrybucyjne w zakresie składników zmiennych!!!!!!!!
    Więc jedynie za co zapłacisz to opłaty stałe a dokładnie (opłaty spisane z mojego rachunku)
    -składnik stały stawki sieciowej 11,17 zł netto /mc
    -abonament 1,30 zł netto /mc
    -stawka opłaty przejściowej 3,15 zł netto /mc
    Ok rozumie że nie jesteś zainteresowany fotowoltaiką w celu zmniejszenia swoich rachunków za prąd nawet gdyby była za darmo ale tego że jesteś na "NIE" bo coś się starzeje (a uzgodniliśmy że wszystko się starzeje) jakoś strawić nie mogę

  15. #2295
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał z78-pit Zobacz post
    Alternatywa:
    Wpłacam te moje 24 tyś na lokatę 2% rocznie.
    Jest tylko jeden drobny niuans: Ty tej kasy nie wplacisz na lokate na 18 lat, tylko wydasz szybko na jakies pierdoly w stylu: bardziej wypasione autko.
    To pewnie malo istotne w tych rozwazaniach, ale moze warto tez wziac to pod uwage.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  16. #2296
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    z78-pit

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    koninek
    Kod pocztowy
    00-103
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał dred1975 Zobacz post
    Tu kwestia podłączenia licznika dwukierunkowego łącznie z terminem.
    https://www.brewa.pl/strefa-wiedzy/z...-po-kroku.html

    Tu natomiast info jak wygląda rozliczenie
    https://www.innogy.pl/pl/~/media/Inn...ntow.pdf?la=pl
    Opustowi podlegają zarówno energia elektryczna czynna jak i opłaty dystrybucyjne w zakresie składników zmiennych!!!!!!!!
    Więc jedynie za co zapłacisz to opłaty stałe a dokładnie (opłaty spisane z mojego rachunku)
    -składnik stały stawki sieciowej 11,17 zł netto /mc
    -abonament 1,30 zł netto /mc
    -stawka opłaty przejściowej 3,15 zł netto /mc
    Ok rozumie że nie jesteś zainteresowany fotowoltaiką w celu zmniejszenia swoich rachunków za prąd nawet gdyby była za darmo ale tego że jesteś na "NIE" bo coś się starzeje (a uzgodniliśmy że wszystko się starzeje) jakoś strawić nie mogę



    OK, OK - się przyczepiłeś... To był tylko 1 z punktów na nie, który mi wpadł szybko do głowy. WYMAZUJĘ GO...(dla cb) - nie było tematu.
    Sebo, nie przesadzaj z instalacją za darmo - gdybym miał zapłacić ok 7-8.tyś - a resztę gmina czy państwo - bardzo bym to rozważył...
    ALE SZKODA ZACHODU, BO W POLANDII NIC CI NIE DADZĄ ZA DARMO...

    BTW:
    Opłata przejściowa od 2017 ma bardzo wzrosnąć, ponoć 7-8 zł/mc ma kosztować (Energa)...

  17. #2297
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    z78-pit

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    koninek
    Kod pocztowy
    00-103
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał dred1975 Zobacz post
    Tu kwestia podłączenia licznika dwukierunkowego łącznie z terminem.
    https://www.brewa.pl/strefa-wiedzy/z...-po-kroku.html

    Tu natomiast info jak wygląda rozliczenie
    https://www.innogy.pl/pl/~/media/Inn...ntow.pdf?la=pl
    Opustowi podlegają zarówno energia elektryczna czynna jak i opłaty dystrybucyjne w zakresie składników zmiennych!!!!!!!!
    Więc jedynie za co zapłacisz to opłaty stałe a dokładnie (opłaty spisane z mojego rachunku)
    -składnik stały stawki sieciowej 11,17 zł netto /mc
    -abonament 1,30 zł netto /mc
    -stawka opłaty przejściowej 3,15 zł netto /mc
    Ok rozumie że nie jesteś zainteresowany fotowoltaiką w celu zmniejszenia swoich rachunków za prąd nawet gdyby była za darmo ale tego że jesteś na "NIE" bo coś się starzeje (a uzgodniliśmy że wszystko się starzeje) jakoś strawić nie mogę

    Tak, od pewnego czasu nie siedzę w temacie- tj. od naszego spotkania, gdy o tym gadaliśmy u mnie. Jeszcze nie było ustawy i jakoś "życie bieżące" spowodowało zanik tematu....
    Teraz dzięki tw linkom poczytałem trochę i faktycznie składniki zmienne też się łapią do rozliczenia. Zatem moje obliczenia są błędne!!!!!

    Szkoda tylko, że zrobili 0,8 kWh za 1 (już państwo musi oszukiwać obywatela - CZEMU???).

    Ten system rozliczeń 0,8/1 kWh powoduje, że trzeba instalację większą zamontować, tj. przy zużyciu 4200 kWh trzeba instalacje fotowolt. 5,5-6 kW i koszty idą w górę....

    Dzięki za info, jestem w temacie znowu, ale nie wchodzę w to - NO CHYBA, ŻE NIE BĘDĘ CO MIAŁ ZROBIĆ z 30 tys. albo dofinansują większość, to wtedy pójdzie to pod rozważenie. I jeszcze 1 rzecz musiałaby się wydarzyć: znaczny wzrost ceny prądu !!!

  18. #2298
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dred1975

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    178

    Domyślnie

    Cytat Napisał z78-pit Zobacz post
    [/B][/B][/B]
    [/U]

    OK, OK - się przyczepiłeś... To był tylko 1 z punktów na nie, który mi wpadł szybko do głowy. WYMAZUJĘ GO...(dla cb) - nie było tematu.
    Sebo, nie przesadzaj z instalacją za darmo - gdybym miał zapłacić ok 7-8.tyś - a resztę gmina czy państwo - bardzo bym to rozważył...
    ALE SZKODA ZACHODU, BO W POLANDII NIC CI NIE DADZĄ ZA DARMO...

    BTW:
    Opłata przejściowa od 2017 ma bardzo wzrosnąć, ponoć 7-8 zł/mc ma kosztować (Energa)...
    Ja z 80% dopłatą brał bym w ciemno mogą jutro zacząć u mnie pracę instalacjne.Jak dla mnie taka inwestycja nawet 7-8 tyś które zwróci mi się w 3-4 lata to rewelacja i tak zapłacę tyle za prąd w tym okresie.Potem cieszył bym się drobnym rachunkiem rocznym za prąd (w moim przypadku) około 500-600 zł.

    "ALE SZKODA ZACHODU, BO W POLANDII NIC CI NIE DADZĄ ZA DARMO..." nigdzie nie ma nic za darmo nie tylko w polandii.

    O wzroście cen za prąd czytałem no i niestety taniej już był więc tym bardziej się opłaca bo cena będzie tylko rosła przez co inwestycja w PV będzie się jeszcze szybciej spłacała

  19. #2299
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    z78-pit

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    koninek
    Kod pocztowy
    00-103
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał dred1975 Zobacz post
    Ja z 80% dopłatą brał bym w ciemno mogą jutro zacząć u mnie pracę instalacjne.Jak dla mnie taka inwestycja nawet 7-8 tyś które zwróci mi się w 3-4 lata to rewelacja i tak zapłacę tyle za prąd w tym okresie.Potem cieszył bym się drobnym rachunkiem rocznym za prąd (w moim przypadku) około 500-600 zł.

    "ALE SZKODA ZACHODU, BO W POLANDII NIC CI NIE DADZĄ ZA DARMO..." nigdzie nie ma nic za darmo nie tylko w polandii.

    O wzroście cen za prąd czytałem no i niestety taniej już był więc tym bardziej się opłaca bo cena będzie tylko rosła przez co inwestycja w PV będzie się jeszcze szybciej spłacała

    1/ inne panstwa wspierają pro-eco obywateli - o tym piszę myśląc darmo...
    2/ z tego co czytałem, to cena za prąd akurat nie wzrasta (nie ma powodu), tylko opłaty stale właśnie wzrastają... ale to zobaczymy na 1szym rachunku 2017, bo nie mogę znaleźć nowego cennika zatw. przez URE
    3/ te 7-8 tys to ty pisałeś, że z dofinansowaniem - ALE W KTÓRYM KRAJU, to już nie napisałeś..... państwo 40% i reszta kredyt - to wiem..
    4/ tak, masz rację, po 3-4 latach by się zwróciło (patrząc na info z linków, które wrzuciłeś)
    Pozdr

  20. #2300
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dred1975

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    178

    Domyślnie

    Cytat Napisał z78-pit Zobacz post
    1/ inne panstwa wspierają pro-eco obywateli - o tym piszę myśląc darmo...
    2/ z tego co czytałem, to cena za prąd akurat nie wzrasta (nie ma powodu), tylko opłaty stale właśnie wzrastają... ale to zobaczymy na 1szym rachunku 2017, bo nie mogę znaleźć nowego cennika zatw. przez URE
    3/ te 7-8 tys to ty pisałeś, że z dofinansowaniem - ALE W KTÓRYM KRAJU, to już nie napisałeś..... państwo 40% i reszta kredyt - to wiem..
    4/ tak, masz rację, po 3-4 latach by się zwróciło (patrząc na info z linków, które wrzuciłeś)
    Pozdr
    Inne pastwa? daleko nie sięgając płacą za kWh dwa razy więcej
    http://wysokienapiecie.pl/statystyka...czech-i-polsce
    Nie przyszło mi nawet do głowy aby akcentować w jakim kraju są takie dotacje 80% myślałem że to oczywiste gdyby było inaczej na pewno bym to podkreślił
    Mimo wszystko mam nadzieje że coś drgnie w końcu u nas i pojawi się szersze wsparcie dla PV

Strona 115 z 121

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony