dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 47
  1. #1

    Domyślnie Palenie na jeden załadunek, rozpalanie od góry

    Witam,

    Mam kominek 12kW, proste DGP (dwie kratki w ścianach pomieszczeń na pietrze), dom 170m2 dobrze ocieplony, ogrzewanie gazowe, kominek używany w zasadzie dla "przyjemności" patrzenia i odczucia ciepła (gazowe ustawine na 20 st). Zakładam spalenie około 4 mp drewna (10kg/wiadro na dzień), palenie od 18:00.
    Zaczynam drugi sezon (pierszy to w zasadzie wiosna byla). Mam drewno (buk) sezonowane ponad rok więc pali się dobrze jednak napotykam pewne problemy typowe - brudząca sie szyba, czasami wypływ dymu przy dokładaniu, no i szukam rozwiązań.


    Ostatnio wynalazłem (ale chyba pierwszy nie jestem) metodę polegającą na załadunku ok 10 kg (ok 1/2 wysokości komory) 2 grubych, 2 średnich szczap (ciasno) na to kilka szczapek. Rozpalam tak ułożony stosik kładąc na górę kostkę, po 10 minutach pali się cała rozpałka, zamykam powietrze pierwotne, chwilę późńiej (średnie szczapki złapią już ogień) przymykam wtórne (nie całkiem oczywiście). Pali sie to około 4 godzin + 2-3 godziny ciepła z żaru.

    Problemy:
    - odpowiednie domknięcie wtórnego
    - za dużo: przygasa i osmala szybę
    - za mało: rozpala się bardzo (za gorąco) trzeba mocno przytłumić co osmala szybę
    - nawet przy prawidłowym domknięciu, w okresie dopalania ostanich kawałków drewna (czyli kiedy zostaje jeszcze kształt szczapy ale jest już zwęglona i się pali/żarzy) szyba ulega osmoleniu. niewielkiemu ale jednak.
    - brak miejsca powoduje że albo drewno opiera sie o szamotową tylną ściankę albo przesunięte ku szybie powoduje czasmi opadnięcie żaru na szybę (popiół wypada przy otwarciu)

    Zalety:
    - łatwośc rozpalania
    - praktycznie bezobsługowość poza pierwszymi 30 min.


    Pytania:
    - Skoro właściwie widze tylko zalety to zastanawiam się dlaczego prawie zawsze mówi sie o rozpalaniu od dołu, z okresowym dokładaniem, zakładam że jest jakaś wada metody od góry ale nie wiem jaka ?
    - Czy prawidłowość/ekonomiczność spalania można poznać po płomieniu tzn. kolor, stabilność ?

  2. #2

    Domyślnie

    Witam

    Ja rozpalam od dołu i mam mniej problemów niz ty rozpalając od góry więc chyba dlatego "twój" sposób jest mniej popularny . Mój sposób rozpalania wygląda nastepująco :

    4 -5 kawałków drewna grubości ręki dziecka opieram o tylną ściankę kominka pod kątem 45 stopni -drewno tworzy jakby indiański namiocik . Pod spód kładę kawałki tektury falistej (mam tego pod dostatkiem) i rozpalam dokładając kilka razy tekturę która spala sie dosyc intensywnie i po kilku minutach drewno pali się juz ładnie. Czekam jeszcze chwilę i przewracam ten płonący namiocik . Na to kładę 2-3 duże kawałki bukowego drewna sezonowanego 2 lata . Pali się to średnio 3 godziny - nic się nie przewraca na szybę , nic nie wypada podczas otwierania , nic się nie dymi na pokój . Oczywiscie czym bardziej tłumię proces spalania tym bardziej brudzi się szyba -normalka . Dzisiaj przetestuje "twój" sposób - zobaczymy który lepszy .

    pozdr.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Gdzieś jest chyba wątek o paleniu od góry, albo kawałek temu poświęcony. Nawet ładna fotka jest. Ale już nie pamiętam gdzie to. Mniejsza o to.

    Popularność palenia od dołu może wynikać z:
    - przyrównania do ogniska, gdzie właśnie robiło się namiociki i potem regularnie dokładało.
    - podawania powietrza przez ruszt od spodu, dzięki czemu bardzo łatwo się tak rozpala

    Ja mam kominek bezrusztowy i początkowo rozpalałem właśnie robiąc jakieś namiociki i potem dokładając coraz większe kawałki.
    Teraz robię mini wersję palenia od góry, czyli na 2-3 kawałki drewna kładę kilka papierów i na to trochę drobnicy. Podpalam i zapominam na chwilę aż się rozpali. Aż do momentu, gdy komin się nagrzeje - wtedy puszczam spaliny dłuższym obiegiem i idę dalej robić coś innego.

    Smolenie przy żarzeniu się drewna chyba nieuniknione.

    Ale ja się mogę nie znać, bo profesjonalnie w swoim kominku palę 2 miesiąc.
    Dywagacje nad kominkiem - Kominek Trocia

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Smolenie przy żarzeniu się drewna chyba nieuniknione
    Nie powinno mieć w ogóle miejsca.
    Jeżeli występuje, świadczy to o zbyt wczesnym odcięciu powietrza do spalania i niedopaleniu się całkowitemu drewna. Przed przymknięciem dolotu powietrza trzeba zawsze otworzyć go na maxa na 3-5 minut i sprawdzić czy nie zaczyna się znowu ładnie palić żywym płomieniem.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    O te zdjęcia chodziło, Trociu?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC09702.jpg
Wyświetleń:	1035
Rozmiar:	80,1 KB
ID:	151658   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC09737.jpg
Wyświetleń:	755
Rozmiar:	90,3 KB
ID:	151659   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC09714.jpg
Wyświetleń:	741
Rozmiar:	83,1 KB
ID:	151660   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC09719.JPG
Wyświetleń:	687
Rozmiar:	74,6 KB
ID:	151661  

  6. #6

    Domyślnie

    Rozpoczynając wątek googlowałem i murowałem (?) po forum, wątek z w/w zdjęciami i gdzieś jakiś artykulik znalazłem ale przyznacie, że jak na rewolucyjność metody to mało tego trochę. Metoda mi się naprawdę podoba, jak pisałem widzę głównie zalety ale zastanawia mnie, że ludzkość z jakiś powodów od wieków "po bożemu" to robiła a tu taki świeżuch przychodzi i na opak czyli musi być jakiś powód chyba.
    Generalnie to brakuje mi artykułów dla początkujących zaawansowanych czyli np jak ekonomicznie spalać, ogeń czy żar, jak ogień to jaki itp. To co czytam to bszdety typu "pamiętaj o suchym drewnie i dobrym dozowaniu powietrza". Pozdrawiam ciepło wszystkich palaczy.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_ko Zobacz post
    Generalnie to brakuje mi artykułów dla początkujących zaawansowanych czyli np jak ekonomicznie spalać, ogeń czy żar, jak ogień to jaki itp. To co czytam to bszdety typu "pamiętaj o suchym drewnie i dobrym dozowaniu powietrza".
    Poczytaj w tym temacie
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post5022784
    Dodam, że taki sposób jest dobry, ale w tym sezonie trochę zmodyfikowałem sposób palenia, musiałem dostosować się do aktualnego systemu grzewczego.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    Poczytaj w tym temacie
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post5022784
    Dodam, że taki sposób jest dobry, ale w tym sezonie trochę zmodyfikowałem sposób palenia, musiałem dostosować się do aktualnego systemu grzewczego.
    Wnioski:
    1) Nie jestem sam - dobrze
    2) Nie jestem geniuszen, inni też na to wpadli - żle
    3) Istnieje ogólnoświatowy spisek producentów kominków, nie ujawniają tejże metody w instrukcjach - ani żle ani dobrze
    4) Pozostaje nam doskonalić metodę, czyli mamy cel w życiu - dobrze

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    3) Nie znają jej. Większość nie umie palić w kominku. Mało z nich wie jak zachowuje się drewno podczas palenia (czytaj: mają to.....)

    Metoda godna praktyki nie tylko z powodu który zauważyłeś. Drewno palone w ten sposób pali się czysto. Gazy powstają tylko z tej ilości drewna, która się pali. Nie "gazuje" w niskiej temperaturze to wszystko, co wrzucimy na rachityczny ogieniek podpałki. Z tego powodu produktem spalania może być tylko para wodna, zamiast dymu (ale to już dalszy etap wtajemniczenia). Czystsze powietrze, czysty komin, mniej cząstek stałych. Niebagatelne jest również mniejsze zabrudzenie okolic kratek, które większość użytkowników okopca dymem podczas dokładania opału do pieca przy nierozgrzanym kominie.

  10. #10
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Są jeszcze inne watki i to nawet forest przed laty wklejał .Jeśli pozwolicie ja jako palący czasami inaczej powiem ,że palenie od dołu czy od góry aż takiej znaczącej różnicy niema bo czymże jest jak nie inaczej zamiana małych szczapek na górze czy na dole???Czy drewno będzie inaczej odgazowywać???Jeśli w jednej jak i w drugiej metodzie wsad będzie sezonowanym np.grabem to jaka będzie różnica w pozyskiwaniu i oddziaływaniu ciepła na naszą chałupę???Powiadam Wam żadna.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    Powiadam Wam żadna.
    Mam inne zdanie w tej materii, od góry ładuję wsad raz i nie otwieram drzwiczek kominka, dodam że w metodzie od góry lepiej spala się drewno krócej sezonowane "bardziej mokre", chodzi o to że dolne warstwy dłużej wysychają, wolniej uwalniają wilgoć, zwłaszcza że uwalniana później w wyższej temperaturze jest mniej szkodliwa dla układu grzewczego kominka.
    Ewidentnie przy tym sposobie potwierdza to czysta szyba.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 01-12-2012 o 08:32
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    ...Drewno palone w ten sposób pali się czysto. Gazy powstają tylko z tej ilości drewna, która się pali. Nie "gazuje" w niskiej temperaturze to wszystko, co wrzucimy na rachityczny ogieniek podpałki...

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    Mam inne zdanie w tej materii, od góry ładuję wsad raz i nie otwieram drzwiczek kominka, dodam że w metodzie od góry lepiej spala się drewno krócej sezonowane "bardziej mokre", chodzi o to że dolne warstwy dłużej wysychają, wolniej uwalniają wilgoć, zwłaszcza że uwalniana później w wyższej temperaturze jest mniej szkodliwa dla układu grzewczego kominka.
    Ktoś , kto posiada kominek kilkanaście lat nie powinien bredzić o mokrym drewnie...Kbab, wyluzuj... Argument o tym, ze drzwi nie trzeba otwierać, jak najbardziej.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Ktoś , kto posiada kominek kilkanaście lat nie powinien bredzić o mokrym drewnie..
    Widziałem fotki stosów drewna sezonowanego do kominka, ja w mieście nie mam szans na suszenie drewna przez kilka lat, jestem zmuszony do zakupu opału na sezon grzewczy, dlatego kupuję od jednego, sprawdzonego dostawcy, niby mówi że rok lub dwa sezonowane, ale jak układam to już potrafię odróżnić. Drewno kupuję w maju lub czerwcu, dodatkowo w tym roku przed ułożeniem porąbałem go na drobne "płaskie deski" - kiedyś tłumaczyłem dlaczego - ten sposób widzę że jest korzystny, polecam. Odnośnie wilgotności drewna nie "bredzę", jak się trafi (rzadko jakiś nieco cięższy kawałek) to układam go na dole stosu, spalanie jest poprawne, to nie teoria a praktyka. Suche drewno od góry szybko osiąga odpowiednią temperaturę spalania a te dolne kawałki do czasu zajęcia ogniem dosychają, pomaga w tym strumień powietrza z dolnego rusztu, oczywiście nie obniżając temperatury spalania.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    3) Istnieje ogólnoświatowy spisek producentów kominków, nie ujawniają tejże metody w instrukcjach - ani żle ani dobrze
    Palą tak wszyscy w całej Europie tylko nie u nas w kraju ...
    I pokazują ten sposób rozpalania w instrukcjach obsługi wszystkie większe firmy produkujące paleniska ... z polskich tylko jeden producent i to "niszowy" ... Z racji tego poreklamujemy go trochę, bo warto. Poniżej link:
    http://www.kominkikaflowe.eu/images/pliki/rozpalanie-i-palenie-w-kominku.pdf

    W czym rzecz ... otóż w naszym narodzie, co dobitnie widać na przykładzie kolegi Kebab'a nie wiadomo czemu funkcjonuje przeświadczenie że w kominku to najlepiej pali się wodą zamiast drewnem. I my - Polacy zasługujemy chyba z tego powodu na największe laury i nagrody w dziedzinie spalania ekologicznego, bo jeszcze nikt na świecie nie wymyślił oprócz nas jak palić wodą na taką szeroką skalę jak palenie w polskich kominkach. A woda jak wiadomo jest "paliwem" ogólnie dostępnym (poza pewnymi częściami Afryki, Azji i Australii) i tanim.
    Dobra ... no to koniec bredzenia bo jeszcze sam w to uwierzę ...

    Po prostu paląc niedosuszonym drewnem dużo lepiej się pali "namiocik" przy otwartych na maksa dolotach powietrza niż odpalony od góry stosik.
    Cała tajemnica wyższości spalania "od góry" polega na tym, że w tej metodzie powietrze do spalania potrzebne jest w dużo mniejszej ilości niż do spalania "namiociku". A raczej jego nadmiar, potrzebny właściwie nie tyle do samego palenia ale do odparowania wody pozostałej jeszcze w drewnie.
    Paląc od góry woda uwalnia się stopniowo z kolejnych warstw drewna i odparowuje łagodnie w znikomej ilości - nie przeszkadzającej samemu procesowi spalania. Oczywiście jak drewno jest mokre to "stosik" się nie chce palić tak ładnie jak "namiocik" palący się "wzdłuż włókien drzewnych" a nie w ich poprzek (włókna drzewne przewodzą wszystko wzdłuż swojej budowy - wodę ale i temperaturę również przez to sprawniej).
    "Namiocik" odpalany od dołu powoduje odparowywanie wody od razu z całej dawki załadowanego drewna. Stąd można zauważyć dużo większe ilości kłębiącego się dymu w początkowej fazie palenia w ten sposób. Dodatkowo odparowująca w ten sposób woda zbija znacznie temperaturę samych spalin, chłodzonych jeszcze przez zwielokrotniony nadmiar powietrza potrzebnego do spalania (odparowania wody) przy tej metodzie.
    Największą zaletą palenia "od góry" jest powolne i stopniowe nagrzewanie się całego paleniska i mniejsze przez to straty "kominowe" - czyli większa sprawność urządzenia.
    A jeszcze jedno - podawanie powietrza od dołu przy paleniu "od góry" jest dużym błędem powodującym te same rzeczy co przy paleniu "w namiocik" ... I tu wgłębiamy się właśnie w temat palenisk bezrusztowych ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Wszystko było by piknie, gdyby reklamowana przez Ciebie firma zwróciła tez uwagę na inne rzeczy. Z jednej strony fajna instrukcja, a z drugiej (niewidocznej na zdjęciach) krótkie kolanko i 800 o C w komin. To jest nie tylko bez sensu, ale również naganne. Nie do powielania....


    http://www.kominkikaflowe.eu/oferta/agatka-4.html
    Ostatnio edytowane przez eniu ; 01-12-2012 o 10:09

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    W czym rzecz ... otóż w naszym narodzie, co dobitnie widać na przykładzie kolegi Kebab'a nie wiadomo czemu funkcjonuje przeświadczenie że w kominku to najlepiej pali się wodą zamiast drewnem. I my - Polacy zasługujemy chyba z tego powodu na największe laury i nagrody w dziedzinie spalania ekologicznego, bo jeszcze nikt na świecie nie wymyślił oprócz nas jak palić wodą na taką szeroką skalę jak palenie w polskich kominkach. A woda jak wiadomo jest "paliwem" ogólnie dostępnym (poza pewnymi częściami Afryki, Azji i Australii) i tanim.
    Dobra ... no to koniec bredzenia bo jeszcze sam w to uwierzę ..
    Palę drewnem 2-letnim, odpowiednio porąbanym przed złożeniem w drewutni - warto było, teraz drewno mam suchutkie, pali się wyśmienicie. Kilka lat temu zdarzyło mi się palić "świeżym", bo trochę zabrakło przed końcem sezonu i musiałem dokupić - było doświadczenie i "nigdy więcej", zmień adresata swoich "uszczypliwości", zbyt długo palę w kominku abym miał takie "przeświadczenie"
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post5358178
    Do tego jesteś "starym wygą" w temacie palenia i dokładnie wiesz że wodą można palić (to doskonałe paliwo) ale nie w takich warunkach jakie są w kominku.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 01-12-2012 o 10:40
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Weź no Eniek wymyśl coś innego oprócz ciężkiego paleniska żeby z piecyka o 120 cm wysokości zrobić większą akumulację ... no mogli by jeszcze ze dwa rzędy w górę pójść na palenisku ale wtedy nie było by w nich małej konwekcji przez krateczki ...
    Weź poprawkę że się cały czas uczą a ten piecyk kosztuje tyle ile kosztuje ...
    Zanim zaczną modułowo robić to co np. Osa:
    http://www.grundofen.de/index.php/easy-fire-technik.html
    To trochę czasu upłynie a i kosztować już tyle nie będzie ...
    Pozdrawiam.
    PS. Kebab ... nie jestem uszczypliwy, po prostu dziwi mnie to, że taki stary wyga kominkowy jak Ty piszę że w ogóle można ładować mokre drewno do kominka ... Jak sam napisałeś wiesz że to po prostu daremne i lepiej (taniej) sobie odpalić gaz w takim wypadku.
    Ostatnio edytowane przez Forest-Natura ; 01-12-2012 o 10:42
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Nie to mnie bulwersuje co robi Kowalski, tylko fakt, że ty to chwalisz...

    Prawda jest taka, ze dość dawno zastanawiałem się, dlaczego to takie tanie. Znam przecież Mateusza i nie podejrzewałem zduna o taka kichę... Dopiero dzisiaj odkryłem co sie za tym kryje. Zmieścić można wszystko i jeszcze więcej, ale za te pieniądze się nie da, wiec trza wcisnąć naiwnym mit o piecu kaflowym...To jest gorsze od kozy z blachy, bo ta przynajmniej takich parametrów spalania drewna nie osiągnie....

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Lepiej chwalić to niż takie samo z Czech, Słowacji, Słowenii, Chorwacji, Serbii, Węgier, tudzież z naszego rodzimego rynku, ale opartego na tych paleniskach żeliwnych, których wstydzą się już pomału nawet w marketach pokazywać ... Jak się rozwinie to zacznie robić i paleniska doskonalsze i kształtki do nich dedykowane, a obieg spalin wydłuży na tych 120 cm do 3 metrów. Daj mu czasu trochę ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony