dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie Posadzki maszynowe - po jakim czasie można kłaść płytki

    Jak w temacie - będę wylewać posadzki maszynowe, zastanawiam się po jakim czasie będzie można na nie kłaść płytki i panele podłogowe?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Wpierw konieczne jest wygrzanie posadzki- jak dlugo i ile razy zalezne jest od jej grubosci. Po wygrzaniu dobrze by bylo zbadac jej wilgotnosc. W tym wzgledzie moze byc pomocna kamera termowizyjna. Co do szczegolow to kolega parkiet jest ekspertem w tej dziedzinie na FM. Moze tu zajzy i dopowie reszte.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  3. #3

    Domyślnie

    Posadzka będzie miała grubość 5-8 cm. Na parkiet to wiem że musi być idealnie sucha, ale mi chodzi raczej o zwykłe panele i płytki.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Aktualnie jestem w trakcie wygrzewania posadzki i za miesiac bede mial termowizje w budynku. Zamierzam upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i sprawdze wilgotnosc posadzki.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Aktualnie jestem w trakcie wygrzewania posadzki i za miesiac bede mial termowizje w budynku. Zamierzam upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i sprawdze wilgotnosc posadzki.
    Termowizją nie sprawdzisz wilgotności posadzki. Termowizja pokaże jak zróżnicowane są temperatury na powierzchni takiej posadzki. Termowizja pokaze też miejsca gdzie można zrobić pomiar metodą CM, której nie polecam. Pomiary wilgotności resztkowej nalezy wykonać po kilku dniach potrzebnych na wyrównanie się ciśnień pary wodnej (wilgoci) w posadzce. posadzka powinna mieć wilgotnośc maks. 1,3%. Podaj cement z którego posadzka została zrobiona a być może mam wigotnośc równoważną (20C i 55%rH) dla tej posadzki.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasiabuilder Zobacz post
    Posadzka będzie miała grubość 5-8 cm. Na parkiet to wiem że musi być idealnie sucha, ale mi chodzi raczej o zwykłe panele i płytki.
    Posadzka 5-8cm będzie różnie długo wysychała. Czasami przy mocno docieranej powierzchni trwa to kilka miesięcy w warunkach 20C 50-60%rH.
    Poza tym co uważasz przez idealnie wyschniętą posadzkę. Parkiet i panele są tak samo wrażliwe na wilgoć. Panele nieco bardziej. Pod płytki wystarczy maks.2,0-2,3% wilgoci resztkowej posadzki.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekkur Zobacz post
    Termowizją nie sprawdzisz wilgotności posadzki. Termowizja pokaże jak zróżnicowane są temperatury na powierzchni takiej posadzki. Termowizja pokaze też miejsca gdzie można zrobić pomiar metodą CM, której nie polecam. Pomiary wilgotności resztkowej nalezy wykonać po kilku dniach potrzebnych na wyrównanie się ciśnień pary wodnej (wilgoci) w posadzce. posadzka powinna mieć wilgotnośc maks. 1,3%. Podaj cement z którego posadzka została zrobiona a być może mam wigotnośc równoważną (20C i 55%rH) dla tej posadzki.
    Witam Jarku, pomiary kamerą termowizyjną pomagają w bardzo wielu przypadkach.

    Osobiście nie wykonuję podłóg drewnianych bez pomiarów termowizyjnych.

    Można na ten temat wiele pisać, począwszy od wygrzewania jastrychu, poprzez jakość wykonania instalacji i rozkład temperatur w poszczególnych pomieszczeniach.

    Moim zdaniem przy podłogówce niezbędne są trzy pomiary:

    1 - pomiary termowizyjne

    2 - pomiary emisji wilgoci w czasie funkcjonowania podłogówki

    3 - sprawdzenie zawartości wilgoci w "martwych cieplnie" miejscach.


    Pozdrawiam.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekkur Zobacz post
    Termowizją nie sprawdzisz wilgotności posadzki. Termowizja pokaże jak zróżnicowane są temperatury na powierzchni takiej posadzki. Termowizja pokaze też miejsca gdzie można zrobić pomiar metodą CM, której nie polecam. Pomiary wilgotności resztkowej nalezy wykonać po kilku dniach potrzebnych na wyrównanie się ciśnień pary wodnej (wilgoci) w posadzce. posadzka powinna mieć wilgotnośc maks. 1,3%. Podaj cement z którego posadzka została zrobiona a być może mam wigotnośc równoważną (20C i 55%rH) dla tej posadzki.
    Zastosowany zostal Cem I z Zyrardowa + piasek plukany. Jakim przyzadem moge sprawdzic wilgotnosc posadzki, moze jakis link?
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 30-01-2015 o 06:48
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  9. #9

    Domyślnie

    Mam wylaną już posadzkę od środy. Po dwóch dniach posadzkarze kazali nakryć posadzkę folią. Doradźcie jaką folię kupić (jaka grubość) i jak długo ona musi leżeć na posadzce.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Pawlo111
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Obrowo/Toruń
    Posty
    637

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasiabuilder Zobacz post
    Mam wylaną już posadzkę od środy. Po dwóch dniach posadzkarze kazali nakryć posadzkę folią. Doradźcie jaką folię kupić (jaka grubość) i jak długo ona musi leżeć na posadzce.
    Najtańszą malarską o ile nie chcesz za szybko po niej biegać.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasiabuilder Zobacz post
    Mam wylaną już posadzkę od środy. Po dwóch dniach posadzkarze kazali nakryć posadzkę folią. Doradźcie jaką folię kupić (jaka grubość) i jak długo ona musi leżeć na posadzce.
    Po dwoch dniach?wniosek -malo cementu wiec bali sie ze na nastepny dzien nie wyschnie zeby mozna wejsc i przykryc.a ile cementu na mixa sypali?wiesz?
    reklamy, ogłoszenia i logo - tylko na płatnym profilu

  12. #12

    Domyślnie

    550kg cementu na około 5 ton żwiru (nie jestem pewna bo kupowałam na 2 kondygnacje żwir, a zalali dopiero parter).

    A powiedzcie po jakim czasie mogę do kotłowni wsadzić piec? Jest dosyć ciężki jak to piec, ale spieszy mi się żeby uruchomić w domu ogrzewanie.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasiabuilder Zobacz post
    550kg cementu na około 5 ton żwiru (nie jestem pewna bo kupowałam na 2 kondygnacje żwir, a zalali dopiero parter).

    A powiedzcie po jakim czasie mogę do kotłowni wsadzić piec? Jest dosyć ciężki jak to piec, ale spieszy mi się żeby uruchomić w domu ogrzewanie.
    Najpierw przykryj folią 0,2mm. Po maks. 10 dniach zdejmij. Nastepnie poczekaj jeszcze z tydzień. Jezeli posadzka została wykonana tak jak powinno się je robić o odpowiedniej wytrzymałości na sciskanie rzędu 20/25N/mm2, to możesz montować piec. Wilgotność wylewki po 2 -3 tygodniach wynosi około 3,5-4,0%
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Zastosowany zostal Cem I z Zyrardowa + piasek plukany. Jakim przyzadem moge sprawdzic wilgotnosc posadzki, moze jakis link?
    Pozdrawiam.
    wilgotność 1,2DNS%. Przy pomiarze CM nie ma reguły ale te pomiary sa około 0,3-0,4% niższe, niż DNS. Link www.parpo.pl lub www.DNS Denzel.de jest też po angielsku.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał teka Zobacz post
    Po dwoch dniach?wniosek -malo cementu wiec bali sie ze na nastepny dzien nie wyschnie zeby mozna wejsc i przykryc.a ile cementu na mixa sypali?wiesz?
    Może dla tego że jest zimno, cement może II 32,5R albo V , zimno wolniej wiąże. Latem na drugi dzień rano można wejść, zimą dopiero popołudniu.
    Dlatego zimą dobrze robić na cemencie I 42,5R szybciej wiąże, wytwarza większą temp. podczas wiązania.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasz860910 Zobacz post
    Może dla tego że jest zimno, cement może II 32,5R albo V , zimno wolniej wiąże. Latem na drugi dzień rano można wejść, zimą dopiero popołudniu.
    Dlatego zimą dobrze robić na cemencie I 42,5R szybciej wiąże, wytwarza większą temp. podczas wiązania.
    to swoja droga,ale po dwoch dniach......wiec pojutrze wychodzi na to .a 550kg powinno wyjsc na powierzchnie 30m2nie wieksza przy 6cm,gdzie te 30m2 przez 1-1,5h niech sciagna wiec rano pojutrze mozna wejsc i w zime.Z drugiej strony 5 ton zwiru to juz w porywie na 45m2 starczy a tu jeszcze pietro do lania
    reklamy, ogłoszenia i logo - tylko na płatnym profilu

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dominex

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    płock
    Kod pocztowy
    09-400
    Posty
    10

    Domyślnie

    Witam pierwsze 3cm posadzki schna jeden tydzień na centymetr a kolejne centymetra 2tygodnie centymetr,z doświadczenia po 3 tygodniach mozna kłaść płytki i panele a jeżeli chodzi o parkiet trzeba czekać 3 miesiące minimum.pozdrawiam

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasiabuilder Zobacz post
    Posadzka będzie miała grubość 5-8 cm. Na parkiet to wiem że musi być idealnie sucha, ale mi chodzi raczej o zwykłe panele i płytki.
    Tak jak Pan Jarosław pisze parkiet i panele sa wrazliwe na wilgoc.6cm moze potrzebowac nawet 10miesiecy.Nie raz juz lalismy budowy gdzie ludzie wylewali parter wprowadzali sie i za rok czy dwa wylewalismy pietra i przychodzili i pytali sie dlaczego panele powypaczały sie na łaczeniach nawet po 4-5miesiacach po wylewkach.Mimo ze mowilem zeby czekac z wykonczeniem posluchali kolegow od wykonczeniowki ktorzy mowili ze mixokret prawie nie ma wody ,a 1cm schnie tydzien czasu.Juz gorzej nie mozna ludziom doradzac.Sprawa ta nie dotyczy raczej budujacych z forum ktorzy sa bardziej odpowiedzialni
    Ostatnio edytowane przez teka ; 11-02-2016 o 17:35
    reklamy, ogłoszenia i logo - tylko na płatnym profilu

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Zainteresował mnie ten temat bo akurat czekam na wyschnięcie. Rok czekania? Kto tak robi ? Chyba mniej niż 1% ludzi.
    Cała masa znajomych przeprytywana przeze mnie czekala max 3 miechy przy panelach, przy płytkach sporo mniej... jakoś nic im nie pęcznieje z drzewa i paneli po wielu latach...
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pod Zobacz post
    Zainteresował mnie ten temat bo akurat czekam na wyschnięcie. Rok czekania? Kto tak robi ? Chyba mniej niż 1% ludzi.
    Cała masa znajomych przeprytywana przeze mnie czekala max 3 miechy przy panelach, przy płytkach sporo mniej... jakoś nic im nie pęcznieje z drzewa i paneli po wielu latach...
    Cała masa reklamacji i często totalnych szkód bo cała masa wykonawców nie chciała wraz z inwestorem czekać, aż podkład podłogowy dojrzeje do układania na nim drewna, pcv, czy laminatu. Osobiście nie mam nic przeciw takiemu traktowaniiu wilgoci budowlanej,technologicznej etc. Ostatecznie z tego też żyję. Czyli z "ludzkiej krzywdy" lub jak kto inny by powiedział z ludzkiej naiwności i nie wiedzy. Pierwszy miesiąc to: 10 dni folia na powierzchni a pod folia 80-90% wilgotne powietrze. Następnie wietrzenie w okresie lipca mamy najwięcej opadów deszczu a co za tym idzie duża wilgotność względna powietrza. Pierwszy pełny miesiąc to okres hydratacji betonu. Nabiera mocy. Sierpień podobnie ale już trochę lepiej. Wrzesień zaczyna schnąć. Po okresie hydratacji mamy w środku podkładu podłogowego około 3,5% wody do masy betonu. Powinno być bezpieczne maks. 1,5% dla drewna i drewnopochodnych. Dla pcv, gumoleum itp jeszcze mniej. Suszenie podkładu to częste wietrzenie pomieszczeń, ciepło i obniżona wilgotność nad podkładem itd., itp. Pod panele laminowane daje się folię z zaklejonymi zakładkami. Wilgotność podkładu maks. 2,0% dla kamienia, gresu 2,5%. Na ogrzewaniu zdecydowanie mniej podobnie jak dla drewna.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony