dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar MaciekTyr.
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-503
    Dzielnica
    Arturówek
    Posty
    641

    Domyślnie KOMINEK OTWARTY czyli żywe ognisko w salonie

    Powiedzmy sobie szczerze - kominek otwarty to czysty kaprys. Nie na miejscu jest zatem porównywanie kominka zamkniętego z otwartym, w kategoriach wyboru, bo to jakby porównywać czy lepszy jest kombiak, czy kabriolet - drugi ma same wady (pali więcej, absorbuje, mniej pakowny) poza jedną tylko zaletą - frajda.
    Zatem kominek otwarty z pewnością nie służy do ogrzewania - niska sprawność energetyczna i kilkukrotnie wyższe zapotrzebowanie na powietrze, jednak w kategoriach przyjemności... Proszę wyobrazić sobie, że jesteście zaproszeni na działkę, na ognisko; można usiąść bezpośrednio przy ogniu, lub za szybą samochodu (też widać ogień), jest porównanie? Kominek zamknięty to zatem tylko wydajny i praktyczny piec, z szybą w drzwiczkach.

    Zatem mając już w pełni funkcjonalny system CO pomyśłałem o uruchomieniu straego kominka, którego nie dało się uzywać bo kopcił do środka. Znalezienie zduna mającego doświadczenie z kominkami tradycyjnym łatwe nie jest, podobnie jak literatura w tym zakresie, obecnie raczej już nie powstaje. Po paru próbach i przeróbkach osiągnęliśmy cel Mam ognisko w domu, siedzimy patrząc w wysoki, żywy ogień i pieczemy kiełbaski Dym do środka nie leci, zapachy nie zostają - jeśli będzie zainteresowanie, chętnie podam szczegóły i gotowe rozwiązania.
    Ostatnio edytowane przez MaciekTyr. ; 15-12-2012 o 15:05
    Dom ma być jedynie zewnętrzną warstwą chroniącą i umilającą nasze życie a nie wewnętrzną warstwą naszego życia. konstrukcje przyszłości: http://www.facebook.com/media/albums...14864131886813
    --------

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    No to pogratulować zamierzonego efektu.

    Kominki otwarte nie lubią małych przekrojów przewodów kominowych, niejednokrotnie przy dużym kominku otwartym kanał kominowy 270/270mm jest za mały.
    ...

  3. #3

    Domyślnie

    Tylko w razie pożaru raczej nie liczyłbym na odszkodowanie
    Projekt Ewa 118m2 + 28m2 pomieszczenia gospodarcze , dach 2 spadowy, 29cm wełny (Isover 15cm 0,39 + Isower Pure One 14cm 0,35) , sciany ytong 36cm, podłoga 9cm, rekuperator, kocioł Viessmann vitodens 200
    + 150l + Pogodowy, dodatkowo kominek z cegły szamotowej, WM Mitsubishi L350

    REKLAMA NA FORUM JEST PŁATNA

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał gumajunior Zobacz post
    Tylko w razie pożaru raczej nie liczyłbym na odszkodowanie
    Prawdopodobieństwo pożaru od kominka otwartego jest mniejsze o stokroć od pożarów powodowanych kominkami z wkładem. Dokładnie stokroć. Na 100 pożarów od kominka, jeden powoduje kominek otwarty, reszta to kominki z wkładami...Ciekawostka ?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Ciekawostka ?
    E tam - zwykła statystyka - tych otwartych jest jak na lekarstwo.
    Gala z Archetonu bez wykuszu i garażu (140 m^2 po podłodze z poddaszem użytkowym)+15m^2 piwniczki. Fundament lany w gruncie, ceramika, dach dwuspadowy kryty blachą. Ocieplenie 20+30+40. Ocieplenie fundamentu: opaska 0.5 m x 1m z proszku poliuretanowego. WM (podwójny wymiennik Siwickiego +dwa EBMy 175). Okna z szybami potrójnymi+5 "pasywnych" dachowych. CO+CWU+kuchenka: gaz (Immergas EOLO STAR 24KW+grzejniki 7kw)+koza ESPO II Flamingo.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Cytat Napisał gumajunior Zobacz post
    Tylko w razie pożaru raczej nie liczyłbym na odszkodowanie
    Czy przy takim, czy przy takim podłoga przed kominkiem powinna być niepalna.
    ...

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Widziałem ostatnio piękny kominek otwarty, majster zdun przed budową rozrysował sobie wszystko na papierze milimetrowym i wykonał przepięknie. Jednak w tych kominkach coś jest.
    ...

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar MaciekTyr.
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-503
    Dzielnica
    Arturówek
    Posty
    641

    Domyślnie

    pięknie, czy nie, dla mnie piękno, a konkretnie FUN jest w żywym, wysokim płomieniu. Jak siedzę na ognisku to gapię się płomień a nie jego ramy. Kominka otwartego nie zostawiamy - pali się przy nas, więc pożarów nie powoduje.
    Właśnie skończyłem imprezę z kiełbaskami

    Komin 12x24 - jedna cegła, przez ten kanał leci sobie dym/gaz pod pewnym ciśnienie, zatem kłopot z kominkiem otwartym to zwykle nie odprowadzenie spalin, a dostarczenie powietrza o tej samej objętości. da się to zrobić.
    Dom ma być jedynie zewnętrzną warstwą chroniącą i umilającą nasze życie a nie wewnętrzną warstwą naszego życia. konstrukcje przyszłości: http://www.facebook.com/media/albums...14864131886813
    --------

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    30 lat temu robiłem kominki otwarte. Tylko, bo o wkładach jeszcze nie słyszałem. Nie słyszałem też o pożarach spowodowanych kominkiem otwartym. Pewnie jakby w raportach pogrzebać, coś by się znalazło. Raczej jak na lekarstwo. Ilość pożarów powodowanych kominkami, z chwilą pojawienia się wkładów (20-25 lat wstecz), jest zatrważająca. To najczęstsza przyczyna pożarów w ogóle, obok wypalania traw. Ilośc tych pożarów wcale nie zmniejszy sie w najblizszym czasie, bo instalacje kominkowe (z wkładami) dopiero "dojrzewają". Pożary wybuchają często dopiero po kilku latach od skonstruowania kominka. Najczęstsza przyczyną tych pożarów jest świadomość, że niebezpieczny może być tylko ogień otwarty i brak wiedzy o funkcjonowaniu urządzeń pod tytułem wkład kominkowy.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Ale dość o pożarach. Kominek otwarty to prawdziwy kominek. Reszta to namiastki.




    Nazwa:  PICT0129.jpg
Wyświetleń: 526
Rozmiar:  84,8 KB
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Obraz 129.jpg
Wyświetleń:	528
Rozmiar:	89,0 KB
ID:	154738  

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Ten drugi kominek , to nie żart. To właśnie "namiastka" prawdziwego kominka. Szyba we wkładzie jedzie do góry, chowa się w obudowie, i można się cieszyć żywym ogniem. Jest to z pewnością jakieś wyjście dla zwolenników wkładów i pare groszy do zarobienia dla kominkarza

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Margoth*
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Skąd
    Bogatynia
    Posty
    1.249

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Ten drugi kominek , to nie żart. To właśnie "namiastka" prawdziwego kominka. Szyba we wkładzie jedzie do góry, chowa się w obudowie, i można się cieszyć żywym ogniem. Jest to z pewnością jakieś wyjście dla zwolenników wkładów i pare groszy do zarobienia dla kominkarza
    Za to ten pierwszy to chyba żart: drewniane belki wokół dziury z żywym ogniem?
    Pozdrawiam, Margoth*
    Nasza eLKa

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Komin 12x24
    14x27 z jednej cegły pełnoformatowej wychodzi ... jak w pysk strzelił ...
    Niby nic ... ale jak się policzy to ... różnica w przekroju o 1/3 ... to ogrom jeżeli chodzi o wielkość paleniska i samego "otworu" kominka.

    Kominków z otwartym paleniskiem buduje się w ilości wprost proporcjonalnej do ilości firm, które mają obecnie pojęcie o ich konstrukcji i odwrotnie proporcjonalnie do ilości firm "montującej kominki na wełnie i gipsokartonie" z wkładami ...
    Ale może Cię zaskoczę ... o ile kilka lat wstecz to była mrzonka ... to od pewnego czasu coraz więcej się zdarza ... na równi z kuchniami kaflowymi i zwykłymi piecami ... także coś w tym jest ...

    Powiedzmy sobie szczerze - kominek otwarty to czysty kaprys
    Na kaprysy stać tylko szczęśliwców ... i nie chodzi tu bynajmniej o kwestie finansowe ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar MaciekTyr.
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-503
    Dzielnica
    Arturówek
    Posty
    641

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    30 lat temu robiłem kominki otwarte. Tylko...
    Duży szacunek dla człowieka znającego fach.
    Tu fotka znajomych z dzisiaj, u mnie raczej minimalizm.. ale czy sam płomień to nie skrajny minimalizm?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	003.jpg
Wyświetleń:	124
Rozmiar:	86,7 KB
ID:	154755
    Dom ma być jedynie zewnętrzną warstwą chroniącą i umilającą nasze życie a nie wewnętrzną warstwą naszego życia. konstrukcje przyszłości: http://www.facebook.com/media/albums...14864131886813
    --------

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał MaciekTyr. Zobacz post
    Duży szacunek dla człowieka znającego fach.
    Tu fotka znajomych z dzisiaj, u mnie raczej minimalizm.. ale czy sam płomień to nie skrajny minimalizm?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	003.jpg
Wyświetleń:	124
Rozmiar:	86,7 KB
ID:	154755
    \


    Sam płomień to kwintesencja idei, reszta to banał.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Margoth
    Witam pierwszą przedstawicielkę tych którzy wątpią Zapewniam Cię, że to zdecydowanie bezpieczniejszy kominek od tego:


    Nazwa:  img_6656s.jpg
Wyświetleń: 516
Rozmiar:  74,0 KB

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Margoth* Zobacz post
    Za to ten pierwszy to chyba żart: drewniane belki wokół dziury z żywym ogniem?
    Żartujesz to chyba TY, tysiące lat tak konstruowali kominki i nic się nie działo. Zauważ, że belki od ognia oddzielają cegły. Pomyśl rozsądnie zanim coś napiszesz
    Buduję bo... lubię

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    A ja już parokrotnie widziałem sfajczoną belkę od kominka, ale co prawda nie otwartego, tylko zwykłego, za blisko była i się zapaliła.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar MaciekTyr.
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-503
    Dzielnica
    Arturówek
    Posty
    641

    Domyślnie

    To taki pozór - wydaje nam się, że jak się coś zamknie, to mamy to pod kontrolą Koledzy praktycy mówią słusznie - bo kominka otwartego nie sposób przegrzać, a wszelkie piece, do których należą też kominki zamknięte, polegają na równowadze ciapła tworzonego w palenisku z odprowadzanym do systemu. Kiedy tylko odprowadzanie zaszwankuje (przepływ, czynnik, zawór...), mamy potencjalne zagrożenie. Ja swój zautomatyzowany piec na drewno przegrzewałem już kilka razy.
    Ostatnio edytowane przez MaciekTyr. ; 16-12-2012 o 09:33
    Dom ma być jedynie zewnętrzną warstwą chroniącą i umilającą nasze życie a nie wewnętrzną warstwą naszego życia. konstrukcje przyszłości: http://www.facebook.com/media/albums...14864131886813
    --------

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Wiem, że wszystko to rzecz gustu, ale te kominki wyglądają jakby były robione na zamówienie dla przedsiębiorcy pogrzebowego albo wytwórcy nagrobków.





    Osobiście mam od kilkunastu lat kominek z drewnianą belką ale nie zauważyłem jej samozapłonu czy też innych nieszczęść z tym związanych.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony