dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 13
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 260
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar skrabi
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Energooszczędny domek w Trzebnicy

    Witam Wszystkich,
    Oto pierwszy post w moim dzienniku budowy w Trzebnicy

    Projekt robi moja żona, która jest architektem, tak więc projekt będzie indywidualny ale bez żadnych ekstrawagancji. Chcemy żeby było praktycznie, ekologicznie i tanio.

    Kilka założeń:
    1. Fundament - płyta lub ławy, jeszcze się zastanawiamy
    2. Ściany z Silki 24 + 25-30cm Styropianu 0,0031
    3. Poddasze 30-40cm Wełny Mineralnej
    4. Reku + GWC
    5. Więźba prawdopodobnie z wiązarów
    6. Strop z płyt prefabrykowanych
    7. Ogrzewanie elektryczne (tradycyjne grzejniki + wodna instalacja CO), po doprowadzeniu gazu możliwa wymiana kotła na gazowy (ale tylko w przypadku gdyby prąd bardzo zdrożał)
    8. Garaż nieogrzewany, jedynie wyrzutnia reku do garażu w celu dogrzewania

    Z wstępnych wyliczeń OZC wyszło mi, zużycie energii około 22kWh/m2/rok ale jeszcze muszę je dokładnie zweryfikować.

    Budowę mamy nadzieję zacząć około kwietnia-maja 2012.

    Dom będzie wyglądał tak




    Na razie jesteśmy na etapie projektowania i załatwiania formalności, więcej będzie się działo na wiosnę,

    Komentarz umieszczajcie w tym wątku, nie chce mi się prowadzić drugiego tylko dla komentarzy.

    Pozdrawiam
    Łukasz
    Ostatnio edytowane przez skrabi ; 06-02-2013 o 17:32

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar skrabi
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    I jeszcze rzuty elewacji + wizualka



  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar skrabi
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Komentarze z dziennika

    Dziennik zacząłem prowadzić jako dziennik budowy, jednak z radą R&K postanowiłem go przenieść na forum.

    Poniżej dotychczasowe komentarze, na szczęście nie ma tego dużo.

    R&K - Wczoraj 12:46
    to chyba bardzo wstepne i chyba bardzo optymistyczne to OZC? zwlaszcza przy niezbyt dokladnie sprecyzowanych założeniach

    plusultra - Wczoraj 13:16
    0 okien dachowych! To mi się podoba Fajny projekt. Tylko te tony styropianu tak nieco kłócą się z założeniami ekologicznymi... ale miało być tanio. Nie chcę myśleć ile kosztowałaby wełna drzewna;p Ma Pan zdolną żonę Pozdrowienia. Wesołych Świąt!

    skraburski - Wczoraj 13:17
    Napisał R&K
    to chyba bardzo wstepne i chyba bardzo optymistyczne to OZC? zwlaszcza przy niezbyt dokladnie sprecyzowanych założeniach
    Tak mi wyszlo z wyliczeń, ale tak jak mówiłem, musze je jeszcze zweryfikować.


    Dlaczego uważasz, że to optymistyczny wynik?
    Założenia mam raczej jasne i sprzyjające energooszczędności:
    • Dom ma bardzo prostą bryłę i będzie bardzo dobrze izolowany.
    • Okna U=0,9 lub lepsze montowane w warstwie ocieplenia
    • Relatywnie małe okna porównując do dzisiejszych trendów i ustawione poprawnie względem kierunków świata
    • Brak okien połaciowych.
    • Miejsca gdzie mogą wystąpić mostki przemyślane.
    • Dobre reku+gwc
    • Całość jeszcze od północy chroniona przez garaż oddylatowany od domu.
    • Brak kominów.

    Waham się jedynie co do płyty, która ok, będzie miała wpływ na wynik
    ale przy dobrze zaizolowanych ławach straty też nie są duże.

    Przy grubościach ocieplenia podałem pewne przedziały gdyż wraz z rosnącą grubością ocieplenia rosną problemy wykonawcze. Stąd też moje rozterki czy lepiej dać np. 25 czy 30cm styro, raczej skłaniam się jednak ku maksymalnym wartością które podałem.

    Dzięki za komentarz Od razu powiem, że twój dziennik był jednym z pierwszych, które przejrzałem i kilka pomysłów też pewnie narodziło się po jego lekturze.

    skraburski - Wczoraj 13:25
    Napisał plusultra
    0 okien dachowych! To mi się podoba Fajny projekt. Tylko te tony styropianu tak nieco kłócą się z założeniami ekologicznymi... ale miało być tanio. Nie chcę myśleć ile kosztowałaby wełna drzewna;p
    Też tak kiedyś myślałem o styropianie, ale jak policzyć ile energii poszło na jego wyprodukowanie vs. to co można oszczędzić to bilans jest mocno dodatni. No i styropian można też recyklingować, są różne metody na to, więc nie jest tak źle.

    Wełna drzewna może pójdzie w poddasze, ale będzie to głównie zależało od kosztów.

    Okien połaciowych specjalnie nie lubimy, poza tym zawsze jest problem z ich zaizolowaniem i mostkami wokół, stad też przy projektowaniu braliśmy to pod uwagę.

    Napisał plusultra
    Ma Pan zdolną żonę Pozdrowienia. Wesołych Świąt!
    Wiem Dzięki i nawzajem

    R&K - Dzisiaj 11:12
    nie mówię że nie jest to możliwe ale wiem ile i co musiałbym zrobić by zejść do 15,9 z 18,9 wg wyliczeń z OZC - zwiększyć izolacje o kolejne 5-10 cm w zależności od miejsca i zlikwidować okna połaciowe (2szt) ,

    dodam że w prktyce wychodzi na to że w 1 sezonie dom wynik będzie miał "trzylitrowy" (kolejny sezon dopiero prawdę pokaże) , nie wszystko jeszcze mamy zrobione, wiem o jednym powaznym mostku którego zapomniałem wyeliminować przed mrozami , ogrzewam jeszcze wiekszą kubatore niż powinienem

    styropian - różnica w koszcie elewacji max 3 tyś zł - czyli mało w kontekście całej inwestycji - problemy ? jakie? wszystko da się przemyśleć wcześniej, wyeliminować ... uczyć się na cudzych błędach - jeśli chcesz mieć dobry wynik to jeden z tańszych sposobów na jego osiągnięcie ...

    polecam zlec za ok 200-300 zł forumowemu Asoltowi wyliczenie OZC - robi to naprawde dobrze i profesjonalnie - no chyba ze jestes pewny swoich wyliczen

    i zmien dziennik z Bloga na Dzien po dniu ... to zdecydowanie ułatwia .... "wszystko"

    zainteresuj sie tez wątkiem "Jaskowe wynalazki" - godny uwagi - ja nie wiem czy dzis bym robił glikolowca ... i nie wiem czy mialbym reku ....
    Updated Dzisiaj at 11:14 by R&K

    skraburski - Dzisiaj 13:19
    no wlasnie mialem dzisiaj pisac do Asolta, tylko muszę się spokojnie przysiąść do tego

    co do dziennika, to nie wiedzialem ktora forma jest bardziej przejrzysta, jak bede mial chwikle to przeniosę wątek na forum

    o ktorym to mostku zapomniales?

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar skrabi
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Konstruktor liczy dom, do jutra mamy dać odpowiedź czy chcemy ławy czy płytę
    Już byłem zdecydowany na ławy i izolowaną podłogę na gruncie, ale pojawiły się problemy
    z porządnym zaizolowaniem termicznym podłogi na gruncie, więc dylemat powrócił.

    Z dobrych newsów od konstruktora to przeszła nasza propozycja ścian nośnych i dach bez słupów

    Obliczenia OZC zlecone Asoltowi, ciekaw jestem czy mocno będą odbiegać od tego co mi wyszło.
    Pożyjemy zobaczymy.

    Projekty branżowe tworzą się, mam nadzieję, że w styczniu będziemy mieli komplet dokumentów do PnB.

    Niestety w międzyczasie dostaliśmy odpowiedź od wojewódzkiego konserwatora, że musimy
    przy pracach ziemnych mieć archeologa tą przyjemność Pan archeolog wycenił na 1000PLNów

    Pozdrawiam
    Buduję drugi dom, tym razem szkieleciak.

  5. #5

    Domyślnie

    Bardzo ciekawa, zwarta i prosta - a dzięki temu właśnie- urokliwa konstrukcja. Ja bym tylko zrobił mniejszy kąt dachu i wyższą ścianke kolankową Zawsze to mniej dachu, i więcej miejsca.
    Dlaczego myślisz, że będziesz miał problem z odizolowaniem podłogi od gruntu? Ja mam podłogę na kilku poziomach, i na razie, przynajmniej koncepcyjnie- udało sie to ogarnąć. No ale jeśli jest możliwość pójścia w płytę... to chyba tak będzie lepiej i niekoniecznie drożej (mnie ławy monolityczne, wraz z ociepleniem i robocizną wyszły pewnie porównywalnie z odpowiadającą powierzchnią płytą fundamentową).
    Dziennik budowy stodoły w Chorzowie.
    190m2/587m3 + wiata odseparowana 36m2; ściany silka + max zasypany PERLITem + 20/25cm 0,31; podłoga pływ. odsep. żelbet + PUR 40cm, 16cm hydromax, 3cm styrobeton, 10cm 0,31; dach 30cm 0,31; fundamenty 16cm hydromax zewn., 8cm XPS wewn.; GWC max, WM z reku, PC PW, podłogówka + fancoil.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar skrabi
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    MPZP narzuca kąt dachu min. 35 stopni, i taki też nam się podoba.

    Konstruktor powiedział, że przy 30cm styro pod podłogą może ona pękać i osiąść o kilka milimetrów, a tego bym nie chciał
    Więc zastanawiam się, albo płyta albo 10cm styro pod podłogą i 20cm nad, tylko bolą mnie mostki od ścian nośnych i działowych.

    Z drugiej strony płyta mniej znana i żona się trochę boi.
    Buduję drugi dom, tym razem szkieleciak.

  7. #7

    Domyślnie

    widzę, że macie dokładnie te same dylematy. Ja koniec końców zrobiłem dylatację podłogi od cokołu fundamentu xpsem 6cm, od dołu grunt, chudziak, żelbet, 20cm styro, jastrych (wszystko "opera" się o xpsa). Mostka nie ma. Znaczy- nie będzie... na razie mam ściany fundamentowe Zastanawiam się jeszcze ewentualnie nad dwoma wariantami: pomiędzy chudziaka a żelbet 10cm styro, reszta bez zmian, albo całe styro na chudziaka, na styro żelbet i w nim zatopiona podłogówka (tym samym sprawowałby funkcję akumulacyjną).
    Dziennik budowy stodoły w Chorzowie.
    190m2/587m3 + wiata odseparowana 36m2; ściany silka + max zasypany PERLITem + 20/25cm 0,31; podłoga pływ. odsep. żelbet + PUR 40cm, 16cm hydromax, 3cm styrobeton, 10cm 0,31; dach 30cm 0,31; fundamenty 16cm hydromax zewn., 8cm XPS wewn.; GWC max, WM z reku, PC PW, podłogówka + fancoil.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar skrabi
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    a ściany działowe na czym postawisz? na żelbecie pod którym nie ma żadnej izolacji? to będziesz miał niezłe mostki w każdej ściance działowej
    daj 10cm styro pod podłogę, niby nie jest to dużo, ale jednak kosmos w stosunku do całkowitego braku izolacji

    co zrobiłeś z połączeniem ścian nośnych z ścianami fundamentowymi?
    Buduję drugi dom, tym razem szkieleciak.

  9. #9

    Domyślnie

    planuję pierwszą warstwę wykonać z thermoporu zasypanego perlitem - potem jadę silką. Dodatkowo, większość działówek jest na cokole fundamentu. Ale fakt, część z nich będzie na owym żelbecie, sam pustak z perlitem wszystkiego nie załatwi. Tyle, że dając styro pod żelbet lub chudziaka trochę zachwieję sztywnością... nie wiem, czy sie tego obawiać?
    Dziennik budowy stodoły w Chorzowie.
    190m2/587m3 + wiata odseparowana 36m2; ściany silka + max zasypany PERLITem + 20/25cm 0,31; podłoga pływ. odsep. żelbet + PUR 40cm, 16cm hydromax, 3cm styrobeton, 10cm 0,31; dach 30cm 0,31; fundamenty 16cm hydromax zewn., 8cm XPS wewn.; GWC max, WM z reku, PC PW, podłogówka + fancoil.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar skrabi
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    ja jakoś nie chcę łączyć ceramiki z silką, a o sztywność posadzki też się obawiam, choć konstruktor mowił, że 10cm jest ok

    jutro decyzja, płyta czy ławy, skłaniam się jednak ku płycie
    Buduję drugi dom, tym razem szkieleciak.

  11. #11

    Domyślnie

    To chyba słuszna decyzja. Powodzenia.
    Dziennik budowy stodoły w Chorzowie.
    190m2/587m3 + wiata odseparowana 36m2; ściany silka + max zasypany PERLITem + 20/25cm 0,31; podłoga pływ. odsep. żelbet + PUR 40cm, 16cm hydromax, 3cm styrobeton, 10cm 0,31; dach 30cm 0,31; fundamenty 16cm hydromax zewn., 8cm XPS wewn.; GWC max, WM z reku, PC PW, podłogówka + fancoil.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    czuszka

    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Złotniki
    Posty
    669
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    witam się z Wrocławia
    Trzebnicę bardzo lubię, nawet swego czasu myśleliśmy o budowie w Ksiegniach i nadal mamy tam działkę...
    nasza Kasjopea

  13. #13

    Domyślnie

    i na co padło?
    Dziennik budowy stodoły w Chorzowie.
    190m2/587m3 + wiata odseparowana 36m2; ściany silka + max zasypany PERLITem + 20/25cm 0,31; podłoga pływ. odsep. żelbet + PUR 40cm, 16cm hydromax, 3cm styrobeton, 10cm 0,31; dach 30cm 0,31; fundamenty 16cm hydromax zewn., 8cm XPS wewn.; GWC max, WM z reku, PC PW, podłogówka + fancoil.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar skrabi
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    jednak zdecydowałem się na płytę, mam już nawet wstępne rysunki od konstruktora i wygląda to przyzwoicie

    jak będe miał ostateczna wersję to przeliczę ile to będzie kosztować, ale już widzę, że wstępne założenia miałem poprawne i koszt powinien wyjść mniejszy niż gdybym chciał zrobić ławy likwidując wszystkie mostki
    Buduję drugi dom, tym razem szkieleciak.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Melduję się i kibicuję
    Technologia podobna, jak u mnie, więc będe zaglądał.
    Ekipa do SSO wybrana ?

    Interesuje mnie projekt wiązara, który dałby tak dużo miejsca na zagospodarowanie poddasza ? Masz może rysunek ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar skrabi
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    zacząłem szukać SSO, ale projekt mam jeszcze nie skończony więc ciężko się prowadzi rozmowy
    mam nadzieję, że w tym (ew. w przyszłym) zakończę temat z konstruktorem i będę mógł ostro pociągnąć temat SSO

    co do wiązara to tak, gadałem z kilkoma firmami robiącymi więźbę z prefabrykowanych wiązarów i w niektórych mówili, że spoko nie ma problemu, a w kilku powiedzieli mi, że dach koniecznie musi być podparty, przykładowa oferta wygląda jak poniżej, cena w przedziale 8-15 tys. netto w zależności od firmy

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dach.jpg
Wyświetleń:	350
Rozmiar:	15,7 KB
ID:	158841


    mój konstruktor powiedział, że oprze więźbę o ściany działowe, i że wytrzymają takie obciążenie, ale rysunków jeszcze nie widziałem, czekam na nie
    Buduję drugi dom, tym razem szkieleciak.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar skrabi
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    wrzucam jeszcze mapkę z lokalizacją budowy, może znajdzie się jakiś sąsiad z okolicy

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mapka.jpg
Wyświetleń:	381
Rozmiar:	18,1 KB
ID:	158843
    Buduję drugi dom, tym razem szkieleciak.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Też się melduję będę podglądał i kibicował
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    sami znajomi

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar skrabi
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    okazało się, że więźba będzie płatwiowo-kleszczowa bez żadnych słupów, krokwie 8x18 i da radę
    wyszło niecałe 5m3 drewna, z czego bardzo sie z żoną cieszymy
    Buduję drugi dom, tym razem szkieleciak.

Strona 1 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony