dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar brunet wieczorową
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    982
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie wylewka z miksokreta - dylatacja przy ścianach 5mm

    Witam,

    5 tygodni temu została u mnie wykonana wylewka z miksokreta. Jest ogrzewanie podłogowe po całości (jeszcze nie uruchomione), a płyta zbrojona siatką stalową. Wylewka ma grubość ok. 6cm.

    Dylatacja przy ścianach ma grubość tylko 5mm. Obawiam się czy to nie jest za mało? Największe pomieszczenie ma wymiary 6,0x5,7m. Dodatkowo jest one podzielone na pół za pomocą tzw. nacięcia kielnią.

    Czy 5mm dylatacji to nie jest zbyt mało?

    Pozdrawiam,
    BWP

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał brunet wieczorową Zobacz post
    Witam,

    5 tygodni temu została u mnie wykonana wylewka z miksokreta. Jest ogrzewanie podłogowe po całości (jeszcze nie uruchomione), a płyta zbrojona siatką stalową. Wylewka ma grubość ok. 6cm.

    Dylatacja przy ścianach ma grubość tylko 5mm. Obawiam się czy to nie jest za mało? Największe pomieszczenie ma wymiary 6,0x5,7m. Dodatkowo jest one podzielone na pół za pomocą tzw. nacięcia kielnią.

    Czy 5mm dylatacji to nie jest zbyt mało?

    Pozdrawiam,
    BWP
    za malo
    jak bedziesz wygrzewal podlogowke zwroc uwage na dylatacje ktora przecieli pokoj jak sie skurczy.blichowka ,paca ma grubosc do 1mm wiec to za malo.my przecinamy dylatacje katownikami o gr okolo 4mm -jest pokazane na filmie
    http://www.youtube.com/watch?v=jNBPt1TWrLs

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar brunet wieczorową
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    982
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie

    Cytat Napisał teka Zobacz post
    za malo
    jak bedziesz wygrzewal podlogowke zwroc uwage na dylatacje ktora przecieli pokoj jak sie skurczy.blichowka ,paca ma grubosc do 1mm wiec to za malo.my przecinamy dylatacje katownikami o gr okolo 4mm -jest pokazane na filmie
    http://www.youtube.com/watch?v=jNBPt1TWrLs
    Mimo starań, nie rozumiem tego co napisałeś. Co to jest blichowka/blichówka? Proszę o przeczytanie mojego pytania, chodzi mi o grubość dylatacji przy ścianie.

    Czy mógłbyś jeszcze raz napisać, tym razem zrozumiałym językiem?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał brunet wieczorową Zobacz post
    Witam,

    5 tygodni temu została u mnie wykonana wylewka z miksokreta. Jest ogrzewanie podłogowe po całości (jeszcze nie uruchomione), a płyta zbrojona siatką stalową. Wylewka ma grubość ok. 6cm.

    Dylatacja przy ścianach ma grubość tylko 5mm. Obawiam się czy to nie jest za mało? Największe pomieszczenie ma wymiary 6,0x5,7m. Dodatkowo jest one podzielone na pół za pomocą tzw. nacięcia kielnią.

    Czy 5mm dylatacji to nie jest zbyt mało?

    Pozdrawiam,
    BWP
    Przy ogrzewaniu podłogowym jest to za mało! temperatura "wylewki" na jej dnie jest niższa o około 5C od temperatury na powierzchni (mowa poza ogrzewaniem) czyli temperatura wynosi około 14C. W trakcie ogrzewania "wylewka" osiąga temperaturę około 32C. Różnica 18C. Rozszerzalność "wylewki" 0.12-0,16mm/m. 18x0,14x6000mm=15,12mm. Jak widać dylatacje są za wąskie. Jeżeli twoja "wylewka" jest do tego z piachu 0,2mm i bardzo porowata to rozszerzalnośc liniowa jest jeszcze większa. Dylatacja pośrednia powinna być znacznie szersza niż grubosć szpachli.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar brunet wieczorową
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    982
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie

    Witam,

    jako, że zostałem zapytany o ten problem przez kogoś kto jest w dokładnie takiej sytuacji jak ja rok temu (5mm dylatacji i nacięcia kielnią jako dylatacje) to chciałbym podzielić się swoimi wnioskami z perspektywy czasu i prawie dwóch sezonów grzewczych.

    U mnie to rozwiązanie nie sprawiło żadnych problemów. Dylatacja brzegowa 5mm okazała się zupełnie wystarczająca. Co jakiś czas obserwowałem "ruchy" wylewki, ale były one tak małe, że dla mnie niedostrzegalne. Była szpara 5mm i ani się nie zwiększała ani nie pomniejszała, przynajmniej na tyle aby można było to dostrzec...

    Tak więc teoria z praktyką całkowicie się rozminęła. Jednak u mnie wylewka nigdy nie była mocno rozgrzewana, podłoga zawsze była "letnia", nawet przy temperaturze powietrza w pomieszczeniu ustawionej na 21,5 stopnia.

    W wylewce mam siatkę stalową, więc może to miało jakiś wpływ na rozszerzalność cieplną wylewki, ale wątpię...

    Dla spokoju lepiej dać dylatację brzegową 8mm, ale u mnie 5mm też wystarczyło...

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cenne, praktyczne spostrzeżenie. Pozdrawiam.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał brunet wieczorową Zobacz post
    Witam,

    jako, że zostałem zapytany o ten problem przez kogoś kto jest w dokładnie takiej sytuacji jak ja rok temu (5mm dylatacji i nacięcia kielnią jako dylatacje) to chciałbym podzielić się swoimi wnioskami z perspektywy czasu i prawie dwóch sezonów grzewczych.

    U mnie to rozwiązanie nie sprawiło żadnych problemów. Dylatacja brzegowa 5mm okazała się zupełnie wystarczająca. Co jakiś czas obserwowałem "ruchy" wylewki, ale były one tak małe, że dla mnie niedostrzegalne. Była szpara 5mm i ani się nie zwiększała ani nie pomniejszała, przynajmniej na tyle aby można było to dostrzec...

    Tak więc teoria z praktyką całkowicie się rozminęła. Jednak u mnie wylewka nigdy nie była mocno rozgrzewana, podłoga zawsze była "letnia", nawet przy temperaturze powietrza w pomieszczeniu ustawionej na 21,5 stopnia.

    W wylewce mam siatkę stalową, więc może to miało jakiś wpływ na rozszerzalność cieplną wylewki, ale wątpię...

    Dla spokoju lepiej dać dylatację brzegową 8mm, ale u mnie 5mm też wystarczyło...

    masz racje, nie ma co straszyć inwestora to wszystko zależy od tego jak gęsto jest położone ogrzewanie i jaka wysoka jest temp. 0,5 cm wystarczy,
    ja wszędzie gdzie jest ogrzewanie podłogowe daje piankę 1 cm a jak są duże pomieszczenia oddzielam je pianką i też nigdy nie miałem problemu

    małe pomieszczenie wystarczy o dylatować wokół a duże przejścia (długie) wstawiać piankę wtedy płyty mają miejsce do pracy

    więc nie zawsze trzeba wstawiać pianki, nacięcie wystarczy
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	258
Rozmiar:	42,3 KB
ID:	245091   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0057.jpg
Wyświetleń:	264
Rozmiar:	61,1 KB
ID:	245092   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0063.jpg
Wyświetleń:	228
Rozmiar:	70,6 KB
ID:	245093  

  8. #8

    Domyślnie

    Mam pytanie ponieważ ktoś powyżej napisał że w miejscu gdzie ma ogrzewanie podłogowe jako zbrojenie stosował siatki czy to jest dopuszczalne??

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Jest dopuszczalne. Pozdrawiam.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony