Potrzebuję wybudować kanał wentylacyjny w łazience z piecem dwufunkcyjnym z zamkniętą komorą. Chcę zastosować wentylację pomieszczenia mechaniczną. Niestety jkażda osoba, której się pytałem o ten temat mówi co innego i w efekcie mam większy mętlik w głowie niż wcześniej. Wstępnie wymyśliłem sobie, że ma to wyglądać tak (od góry):

nasada kominowa obrotowa (turbowent)
przejscie dachowe
0,5mb rury
trójnik z odskraplaczem
1mb rury spiralnej
wentylator sterowany


Kanał wentylacyjny chcę zbudować w ten sposób, że przez przejście dachowe mam zamiar wpuścić pół metrowy odcinek rury, do którego ma być podłączony od dołu trójnik z odskraplaczem. Do bocznego odejścia trójnika podłączam rurę spiro, i na końcu wentylator. Od strony dachu na tej samej rurze 0,5m chciałbym zamontować turbowent w celu zabezpieczenia przed ciagiem wstecznym.

Pod połacią dachową cała przestrzeń będzie ocieplona wełną do poddaszy. Czy w moim przypadku ocieplanie kanału wentylacyjnego po zewnętrznej stronie ma sens? (to będzie krótki odcinek - przejście dachowe i turbowent).

Na aukcjach turbowenty zawsze są z podstawą do mocowania. Czy nie będzie problemu z montażem turbowentu na rurze, zamiast podstawy???

Jeśli są jakieś błędy/sugestie co do mojego systemu to proszę o informacje - nie jestem specjalistą od wentylacji niestety.