dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 33
  1. #1

    Domyślnie Jaka rura do przyłącza wody???

    Witam.Chciałem Was zapytać jaką macie rure do budynku z przyłączem wody tzn jaka średnica i z jakiego materiału?Chodzi mi o to że właśnie wylewam posadzki i w garażu (tam będzie cała kotłownia) chcę wyprowadzić rure na zewnątrz budynku (żeby potem nie trzeba było kuć) do której potem będzie można się podłączyć przyłączem z wodociągu (który jest w ulicy) ale nie wiem jaką najlepiej do tego kupić rure i jakiej średnicy???

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) ZŁOTOUSTY Avatar mieczotronix
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    2.203
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    Ja mam taką rurę od wody z niebieskiego tworzywa o średnicy jakieś 80 mm (tak na oko, ale może większej - kojarzę, że jedną dłonią daje się ją objąć). Rura jest z jednego kawałka, żeby nie było niepotrzebnych łączeń. Na twoim miejscu nie wyprowadzał bym teraz takiego kawałka rury, bo byś musiał kupić cały odcinek aż do przyłącza wodociągowego i to potem by się walało i przeszkadzało na budowie. Jak kupisz za krótki odcinek, to w miejscu łączenia będziesz musiał zbudować studzienkę (kasa).
    Lepiej zrób teraz przepust w fundamencie z rury kanalizacyjnej 200 mm albo większej średnicy - jakby co, to po założeniu rury zapiankujesz (w każdym razie nie dawaj kolanka - przepust zrób z jakiegoś prostego odcinka ustawionego pod kątem tak żeby przechodził przez podłogę i przez ścianę) - te rury z niebieskiego PE, których używają do wody mają duże promienie gięcia - nie można ich zbyt mocno giąć bo chyba to je osłabia.

  3. #3

    Domyślnie

    A czemu w miejscu łącznia musi być studzienka???Ja mam studzienke obok w której jest wkręcona rura w ziemie z własną wodą bo będe też miał hydrofor, ale tą od wodociągu chciałem puścić obok studzienki tzn poza nią , takim skosem w kierunku wodociągu...

  4. #4

    Domyślnie

    Ja mam taką rurę od wody z niebieskiego tworzywa o średnicy jakieś 80 mm (tak na oko, ale może większej - kojarzę, że jedną dłonią daje się ją objąć).
    Chyba ciut za gruba...
    Zależy wszystko od deklarowanego poboru wody, u mnie jest rura PE niebieska fi 50mm o grubości ścianki 5mm. Wystarcza w zupełności. Kupuję się ją w kręgach, więc po prostu kup tyle żeby Ci starczyło do wcinki w wodociąg, wyprowadź przez ścianę i zostaw na zewnątrz w zwoju - oszczedzisz sobie późniejszego kucia. Pamiętaj że te rury idą poniżej granicy przemarzania.
    Pozdrawiam!
    P.P.

  5. #5

    Domyślnie

    Z tą średnicą fi 80 chyba przesadziłeś, to powinno wystarczyć minimum na 10 domów. Najczęściej pzryłącze do domu jest DN 32 (fi 32), ale to wszystko zależy od projektu przyłącza i warunków jakie powinieneś dostać od Wodociągów w twojej okolicy.
    Na twoim miejscu nie spieszyłbym się z zalewaniem rurki, bo nie wiesz czy licznik będzie przed domem w studzience czy zaraz za ścianą w domu, a o tym wszystkim dowiesz się, jak wystąpisz o warunki przyłącza wody.

  6. #6

    Domyślnie

    Ja mam taką rurę od wody z niebieskiego tworzywa o średnicy jakieś 80 mm (tak na oko, ale może większej - kojarzę, że jedną dłonią daje się ją objąć).
    Chyba ciut za gruba...
    Zależy wszystko od deklarowanego poboru wody, u mnie jest rura PE niebieska fi 50mm o grubości ścianki 5mm. Wystarcza w zupełności. Kupuję się ją w kręgach, więc po prostu kup tyle żeby Ci starczyło do wcinki w wodociąg, wyprowadź przez ścianę i zostaw na zewnątrz w zwoju - oszczedzisz sobie późniejszego kucia. Pamiętaj że te rury idą poniżej granicy przemarzania.
    Pozdrawiam!
    P.P.

  7. #7

    Domyślnie

    Przyłącz wodociągowy rura PE 32.
    Poprowadzona do budynku pod fundamentem (Nie mam piwnic)

    Mieczotronix "Ja mam taką rurę od wody z niebieskiego tworzywa o średnicy jakieś 80 mm (tak na oko, ale może większej - kojarzę, że jedną dłonią daje się ją objąć). "

    Czy pisząc o średnicy 80 mm masz na myśli rurę osłonową, a może masz dom z dużym basenem?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar kgadzina
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    3.883

    Domyślnie

    Ja mam przyłącze z rury PE 40 (niebieska z tworzywa).
    W miejscu łączenia nie jest potrzebna żadna studzienka (tak się robi na załamaniach kanalizacji) tylko złączka skręcana służąca do łączenia odcinków prostych albo kolanko (gdy MUSISZ zrobić zakręt o małym promieniu).
    Więc skoro chcesz wypuścić rurę z domu to ją wypuść a potem na zewnątrz zrobisz połączenie. Co do średnic i materiału to najlepiej jeszcze będzie jak zerkniesz w projekt instalacji wodnej i warunki przyłączenia wydane przez wodociagi. Tam wszystko powinno byc napisane.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar kgadzina
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    3.883

    Domyślnie

    Cytat Napisał mieczotronix
    Lepiej zrób teraz przepust w fundamencie z rury kanalizacyjnej 200 mm albo większej średnicy...
    Mieczu - a na cholerę taki wielki przepust? Wystarczy wziąć rurę kanalizacyjną o jeden rozmiar większą od prowadzonego ciągu i to całkiem wystarcza. Dodatkowy kłopot jest ponadto w tym że rury 200 nie kupisz krótszej jak 3 metry a to kosztuje....

  10. #10

    Domyślnie

    Bo może Mieczu tę okropnie dużą ilość wody butelkuje i sprzedaje jako mineralną niegazowaną.........
    P.P.

  11. #11

    Domyślnie

    [quote="kgadzina"]Ja mam przyłącze z rury PE 40 (niebieska z tworzywa).
    W miejscu łączenia nie jest potrzebna żadna studzienka (tak się robi na załamaniach kanalizacji) tylko złączka skręcana służąca do łączenia odcinków prostych albo kolanko (gdy MUSISZ zrobić zakręt o małym promieniu).

    Może i nie jest, ale jak wodociągi każą mu dać licznik przed domem to jak pójdzie rurociąg?? może linią napowietrzną.
    A tak poza tym piszesz takie pytanie na Forum Muratora, a w czerwcowym numerze Muratora masz piękny artykuł na temat przyłącza wody.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar kgadzina
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    3.883

    Domyślnie

    Cytat Napisał slawo-Osiek
    ...ale jak wodociągi każą mu dać licznik przed domem to jak pójdzie rurociąg?? może linią napowietrzną.
    Mnie kazali dać licznik w studzience przed domem bo mam przyłącze dłuższe niż 15 metrów. I co? I nic! Studzienka wodomierzowa jest i w środku wodomierz podpięty z obu stron takimi właśnie skręcanymi złączkami a oprócz tego zawory odcinające jak wszędzie.

    Dlaczego sugerujesz puszczenie wody linią napowietrzną? Tego rodzaju sarkazmy naprawdę mozesz sobie darować, zwłaszcza że piszesz do krajana - urodziłem się w Oświęcimiu!

  13. #13

    Domyślnie

    Kup 2-3m. grubszej rury np. DN50 i wykorzystaj jako osłonową. Wyprowadź łagodnym łukiem przez posadzkę na zewnątrz. Później wciągniesz rurę jaką będziesz chciał.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) ZŁOTOUSTY Avatar mieczotronix
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    2.203
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    Ale się podłożyłem. Chciałem pomóc i opisałem to co zapamiętałem. A teraz wszyscy się śmieją ze mnie.
    Cytat Napisał AnetaS
    Czy pisząc o średnicy 80 mm masz na myśli rurę osłonową, a może masz dom z dużym basenem?
    dlatego napisałem że "na oko" - chciałem zaznaczyć, że nie pamiętam dokładnie
    Cytat Napisał Kgadzina
    Mieczu - a na cholerę taki wielki przepust?
    żeby było ją łatwiej wygiąć w łagodny łuk
    Cytat Napisał Pawel P.
    Bo może Mieczu tę okropnie dużą ilość wody butelkuje
    nie pamiętam jaką rurę zakopali mi rok temu pod ziemią w domu oddalonym o 15 km od miejsca w którym siedzę - starałem się pomóc jak mogłem.
    Cytat Napisał kgadzina
    Tego rodzaju sarkazmy naprawdę mozesz sobie darować
    Co się obrażasz? - sam się przed chwilą ze mnie nabijałeś

  15. #15

    Domyślnie

    ja robiłem przyłącz wody wczoraj
    Przyjechali majstry, kopara kopała na fundamenty i przy okazaji na przyłącz wodu (gł 1,20 m). Rura tworzywowa fi 32 lub 40 (dokładnie nie pamiętam - kupowali ja monterzy) a na nia naciągnąłem rurę osłonową chyba fi 50 na długości od wejścia pod ławę aż do wyjścia w obrysie domu na wysokości 1 m (razem ok 3 m rury osłonowej), na końcu rury założyli mi od razu liczniki i po godzinie roboty woda była doprowadzona w obrys budynku (docelowe pom. gospodarcze)
    Nie chciałem robić dodatkowej studzienki, więc zdecydowałem się na przyłącz prosto do domu. Pod droga również położyli rurę ochronną, na to folie niebieską ostrzegawczą, piasek, ziemia i kamień...
    wykop juz jest, woda jest - jutro wylewamy fundament z gruchy - oby nie lało

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar kgadzina
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    3.883

    Domyślnie

    Cytat Napisał mieczotronix
    Co się obrażasz? - sam się przed chwilą ze mnie nabijałeś
    Mieczu - przepraszam że odebrałeś to jako nabijanie się z Ciebie. To był mój sposób wyrażenia zdziwienia. Często tak się mówi - "a na cholerę to czy tamto..." i ja tak własnie tez to wyrażam. Jesli poczułeś się urażony - jeszcze raz sorry...

  17. #17

    Domyślnie

    Dlaczego sugerujesz puszczenie wody linią napowietrzną? Tego rodzaju sarkazmy naprawdę mozesz sobie darować, zwłaszcza że piszesz do krajana - urodziłem się w Oświęcimiu![/quote]

    nie obrażaj się "Kgadzina", chodziło mi o wcześniejszą twoją wypowiedź że nie jest potrzebna studzienka, a chodziło mi o studzienkę przyłączeniową, ja co prawda nie mam tego problemu (na szczęście) ponieważ mam budynek podpiwniczony i złącze z licznikiem będzie w piwnicy.
    Chodziło mi o to, że trudno wcześniej planować przyłącze i wypust z domu jak się nie ma warunków i projektu (tak misię przynajmniej wydaje)
    P.S.
    Ja też pochodzę z Oświęcimia, mieszkałem tam 25 lat, tylko mnie eksmitowano do Osieka

  18. #18

    Domyślnie

    Ciekawy jestem jak wam wydali pozwolenie na budowę bez projektu przyłącza wodno-kanalizacyjnego do którego potrzebne są warunki techniczne przyłącza z Zakładu wodociągów gdzie pisze :
    średnice rur
    zasuwa
    miejsce wciecia do wodociągu
    miejsce wejścia do budynku
    miejsce lokalizacji wodomierza
    Obyś się budował !!!

    [email protected]

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał paweldkomornik
    Ciekawy jestem jak wam wydali pozwolenie .....
    Dzięki za poparcie, cały czas staram się wytłumaczyć że trudno jest zaczynać budowę od podłączania domu w prąd, wodę, kanalizację nie mając warunków przyłączy, bo jeśli chodzi o projekty przyłączy to jest różnie, ale gdzie jest plan zagospodarowania działki co napewno jest wymagane przy wydawaniu zezwolenia.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar kgadzina
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    3.883

    Domyślnie

    slawo - wszystko w porządku, zajrzyj na prywatne wiadomości.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony