dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Adamek86

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Piekary
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    5

    Domyślnie Dogrzanie piwnicy

    Witam
    Mam taki problem. Potrzebuję dogrzać jeden pokój w piwnicy. Panująca temperatura to 16 stopni.
    Pokój zamknięty, przez całą długość pokoju pod sufitem biegną 2 rury centralnego ogrzewania. Zasilanie i odpływ. Pierwsza zawsze mocno nagrzana powrót ciepły ale można ręką złapać

    W pozostałych pomieszczeniach piwnicy rury zaizolowane a mimo to temperatura taka sama w całej piwnicy.

    Znajomy ma podobnej wielkości pomieszczenie 3x2m rura biegnie przez kawałek pokoju, ściany obłożone kasetonami i powyżej 20 stopni

    Teraz pytanie: czy kasetony coś mu dały czy po prostu ma cieplejszą piwnice i tyle?
    Czy jakoś mogę zatrzymać ciepło w tym pokoju?


    Dzięki za rady

    PS. Witam na forum

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Jakie i ile okien w tym pomieszczeniu masz? Jakie ocieplenie na ścianach i w podłodze tego pomieszczenia?
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Adamek86

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Piekary
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2 Zobacz post
    Jakie i ile okien w tym pomieszczeniu masz? Jakie ocieplenie na ścianach i w podłodze tego pomieszczenia?
    Dzięki za zainteresowanie
    Jedno plastikowe okno (system VEKA) około 80x40 cm. Praktycznie nowe, szczelne
    Jedną ścianę pomieszczenia stanowi zewnętrzna ściana z pustaka "ocieplona" watą mineralną pomiędzy pustakami
    pozostałe ściany z cegły nie ocieplane
    Podłoga betonowa nie ocieplana, na niej położone linoleum

    Czytałem trochę na necie i na forum. Co sądzicie o płycie XPS na ściany i sufit? O ile jestem w stanie podnieść temp?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Podejrzewam, że te 2 rury nie nagrzeją pomieszczenia nie rozważasz opcji, aby podłączyć do nich jakiś grzejnik?
    Ciepło ucieka przez ściany i podłogę za duże straty. O ile się podniesie temp. to tyko wróżka chyba zna odpowiedz.
    Rozumiem, że chcesz ocieplić ściany i sufit XPS od środka? To chyba jedynie wyjście w twojej sytuacji.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Adamek86

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Piekary
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    5

    Domyślnie

    Tak od środka ew jeszcze pod linoleum położyć
    Gra warta świeczki czy się nie babrać?
    Czym można pokryć XPS by jakoś wyglądało i dało się pomalować?

    Co do dołożenia grzejnika hmmm za bardzo nie mam na niego miejsca pod żadną ze ścian, poza tym musiałbym dokładać pompkę do centralnego ogrzewania ponieważ znajdywał by się on poniżej rur, na równo z piecem więc nie sądzę, zę by wiele zdziałał....
    Ostatnio edytowane przez Adamek86 ; 29-12-2012 o 23:19

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Na XPS dajesz siatkę na specjalnym kleju przeznaczonym do XPS np. ATLAS STOPTER K-20. To malujesz albo rzucasz jakiś tynk jeszcze co tam chcesz.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Adamek86

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Piekary
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    5

    Domyślnie

    siatka metalowa czy plastik do steropianu? Co lepiej się spisuje?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    BEz różnicy.

    Chociaż ja metalowych nie stosowałem.
    Ostatnio edytowane przez fenix2 ; 31-12-2012 o 21:49
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar WiesiuS
    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Tczew
    Kod pocztowy
    83-110
    Posty
    95

    Domyślnie

    Stalowych siatek typu "rabitza" w tym przypadku się nie stosuje, ale z włókien szklanych tak. I rozważył bym na twoim miejscu docieplanie od srodka, tego nie należy stosować. Jeśli masz taką możliwość ociepl od zewnątrz, będzie skuteczniejsze i poprawnie technologicznie.
    Zdecydowanie musisz również zwiększyć powierzchnię nośników ciepła czyli rur, lub grzejnika. bez tego nie podniesiesz temperatury.
    No i posadzka......tu masz największy problem podejrzewam że ma około 6-8 st C to jest główny schładzacz pokoju.
    Masz dwa wyjścia: skuć posadzkę docieplić i wylać nową, albo nałożyć warstwę termoizolacyjnę (tu wskazane min10cm styropianu lub XPS) i przykryć podłogą drewnianą (płyty OSB+panele)
    Żadne półśrodki nie będą skuteczne , piwnica to piwnica. pozdrawiam Wiesiu

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Wiesu to Adamek musiał by cały dom ocieplić żeby to dało efekt.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Adamek86

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Piekary
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi
    Postanowiłem, że spróbuję wspawać w te rury dodatkowy grzejnik.
    Mam do dyspozycji stary kaloryfer "płyta" o wymiarach około 150x80 cm (około)
    I kolejne pytanie: czy kaloryfer może się znajdywać na poziomie pieca? rury idą pod sufitem i nie jestem pewien czy ciepło pójdzie w dół? Trochę nie logiczne z punktu widzenia fizyki ale słyszałem że się da Czy taki kaloryfer stary w kształcie płyty można ustawić pionowo?

    XTS póki co na ściany odpada bo ponoć podnosi wilgotność pomieszczenia a to w moim przypadku jest zabójcze

    Dzięki za odpowiedzi

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar MaciekTyr.
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-503
    Dzielnica
    Arturówek
    Posty
    641

    Domyślnie

    Jeśli nad piwnicą jest ogrzewany pokój, to w żadnym wypadku nie izoluj sufitu piwnicy. Poza tym w takim układzie (na górze pokój a słaba izolacja cieplna), to warto postawić nie na konwekcję a na IR, czyli większy grzejnik jednopanelowy wrzuć poziomo na sufit piwnicy. Wtedy odczuwalne ciepło wysokie i najmniejsze ubytki ścianami (grzejesz podłogę pokoju - ciepło zostaje w domu).
    Dom ma być jedynie zewnętrzną warstwą chroniącą i umilającą nasze życie a nie wewnętrzną warstwą naszego życia. konstrukcje przyszłości: http://www.facebook.com/media/albums...14864131886813
    --------

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    strunaa

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    radom
    Posty
    1

    Domyślnie

    To ostatnie rozwiązanie ciekawe, ale czy to pewne że to ciepło przejdzie, hmmm....?
    Ukłony

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adamek86 Zobacz post
    Dzięki za odpowiedzi
    Postanowiłem, że spróbuję wspawać w te rury dodatkowy grzejnik.
    Mam do dyspozycji stary kaloryfer "płyta" o wymiarach około 150x80 cm (około)
    I kolejne pytanie: czy kaloryfer może się znajdywać na poziomie pieca? rury idą pod sufitem i nie jestem pewien czy ciepło pójdzie w dół? Trochę nie logiczne z punktu widzenia fizyki ale słyszałem że się da Czy taki kaloryfer stary w kształcie płyty można ustawić pionowo?

    XTS póki co na ściany odpada bo ponoć podnosi wilgotność pomieszczenia a to w moim przypadku jest zabójcze

    Dzięki za odpowiedzi
    Na podłogę warto dać styro.!!!

    A może założysz normaly grzejnik i jakąś najmniejszą pompę która będzie zasiała tylko ten grzejnik? Nie musi ona pracować cały czas tylko wedle potrzeby.
    Ostatnio edytowane przez fenix2 ; 08-01-2013 o 21:38
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar MaciekTyr.
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-503
    Dzielnica
    Arturówek
    Posty
    641

    Domyślnie

    Cytat Napisał strunaa Zobacz post
    To ostatnie rozwiązanie ciekawe, ale czy to pewne że to ciepło przejdzie, hmmm....?
    ciepło przenosi się 3 sposobami - drgania (przekazywanie energii międzycząsteczkowe), unoszenie (ciepłe pow. miesza się z zimnym) i promieniowanie. O ile unoszenie idzie ku górze, o tyle promieniowanie jest prostoliniowe i najbardziej odczuwalne. Płonące ogniska nie ogrzewa atmosfery na otwarym powietrzu, ale właśnie promieniuje.
    Dobra informacja - ciepła nie można zgubić (I zas. termodynamiki) mozna je tylko uwolnić w niepotrzebnym kierunku. Stąd propozycja źródła przy stropie, który ciepło zachowa w domu - tyle kW ile dostarczymy od piwnicy, tyle oszczędzimy w grzejniku pokojowym
    Dom ma być jedynie zewnętrzną warstwą chroniącą i umilającą nasze życie a nie wewnętrzną warstwą naszego życia. konstrukcje przyszłości: http://www.facebook.com/media/albums...14864131886813
    --------

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony