dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 69
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał robert skitek Zobacz post
    jak ma być super tanio:
    - architektura- zleć architektowi + koordynację branż
    - konstrukcja - sam poszukaj konstruktora i mu zleć
    - instalacja ciepłej i zimnej wody - nie rób lub znajdź sam projektanta
    - instalacja kanalizacji sanitarnej - j.w., ten sam projektant co wyżej
    - instalacja gazu ( chciałem mieć ogrzewanie gazem ciekłym ze zbiornika) - ten sam projektant co wyżej
    - instalacja centralnego ogrzewania - ten sam projektant co wyżej
    - instalacja wnetylacji mechanicznej z rekuperacją - ten sam projektant co wyżej (choć nie każdy już to robi)
    Projekt mam otrzymać z pozwoleniem na budowę. - pobiegaj sam, nic trudnego: potrzebujesz jedynie: wypis z planu lub wniosek o WZ, kupić mapki, zasadnicze, zlecić mapę do celów projektowych, wystąpić o zapewnienie dostawy i warunki podłączenia energii, wody i kanalizacji. I wszystko to przekazać architektowi. Przydałoby się zlecić jeszcze badania gruntu.

    Negocjować zawsze możesz, czy cenę, czy zakres. I to, i to jest rzeczą umowną.
    Oczywiście masz zupełną rację, co do względności ceny. Jak to się mówi potocznie "Towar jest wart tyle, ile zechce za niego zapłacić nabywca".
    Bo cenę to sobie można wywindować w kosmos, tylko kto to kupi.

    Nie chciałem być źle zrozumiany. Nie oczekuję, aby projekt był piękny i cudowny i wogóle full wypas za cenę projektu typowego. Doskonale zdaję sobie sprawę, że praca kosztuje. Tylko czy to co zaproponował mi architekt ma swoją uzasadnioną cenę. Nie twierdzę, że nie.
    Poza tym Projektant otrzymuje o demnie:

    Warunki zabudowy
    Mapę zasadniczą
    Mapę do celów projektowych
    Warunki podłączenia prądu
    Analizę badań geologicznych gruntu na działce

    To wszystko projektant dostanie jak zdecyduję się na współpracę. Oczywiście o tym wszystkim mówiłem już na pierwszym spotkaniu.
    Ciekawe jest jeszcze to, że umawiając się telefonicznie na nasze pierwsze spotkanie, mówił, że robi również adaptacje projektów typowych. Podczas naszego drugiego spotkania, na moje pytanie czy w przypadku gdybym nie zdecydował się na projekt indywidualny zrobi mi adaptację typowego, to zdecydowanie odmówił. I teraz zastanawiam się czym ta jego odmowa jest podyktowana. Może myśli, że trafił na frajera?

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Decyzja należy do Ciebie. Nie tylko pieniądze i zakres się liczy, ważna jest też nić porozumienia. Widać, że na razie nie masz za grosz zaufania do tego architekta - to nie wróży dobrej współpracy. Może i on ocenił, że współpraca nie będzie łatwa i zarobek na adaptacji projektu mu się nie opłaca?
    Moim zdaniem cena nie należy do najniższych, ale też nie jest wcale wygórowana. Jak na odwalony projekt, zapłacisz dużo. Jak na skromne dzieło sztuki - ale rzecz jasna spełniające wszystkie Twoje wymagania, czyli więcej niż początkowo oczekujesz - to wcale nie dużo...
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jaro4

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Śląskie
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    161

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anax Zobacz post
    Witam Wszystkich na forum.

    Kochani mam spory dylemat. Jak z tytułu wynika chodzi o cenę projektu indywidualnego, jaką zaproponował mi wczoraj architekt. Opiszę szybko czego oczekuję od projektu:

    1. Dom - typowa stodoła o powierzchni użytkowej max 130 m2 z garażem 2 stanowiskowym w bryle budynku.
    2. Jak stodoła, to dach nieskomplikowany dwu spadowy.
    3. Budynek parterowy, z możliwością zagospodarowania strychu około 30 m2 (to nie ma być poddasze).
    4. Dom ma mieć, 2 łazienki, 3 sypialnie, salon z jadalnią 30 - 35 m2, kuchnia, spiżarnia.
    5. Dom ma być tani jeżeli chodzi o koszty ogrzewania. Nie stać mnie na pasywny, ale energooszczędny jest w moim zasięgu.
    6. Żadnych wykuszy i dziwnych załamań budynku, prosta bryła Jako przykład podałem projekt Toronto ze stajni DomPasja.
    To są moje oczekiwania od projektu.

    Teraz co wchodzi w cenę projektu:

    1. Projekt zagospodarowania działki ( nie mylić z projektem ogrodu) czyli, usytuowanie szaba, studni, budynku.
    2. Projekt architektoniczno - budowlany.
    - architektura
    - konstrukcja
    - instalacja ciepłej i zimnej wody
    - instalacja kanalizacji sanitarnej
    - instalacja gazu ( chciałem mieć ogrzewanie gazem ciekłym ze zbiornika)
    - instalacja centralnego ogrzewania
    - instalacja wnetylacji mechanicznej z rekuperacją
    Projekt mam otrzymać z pozwoleniem na budowę.
    Cena za te wszystkie składowe, to 16 tyś + 23% VAT czyli jakieś 20 tyś PLN

    I teraz już nie wiem czy to normalna cena, czy architekt popłynął z kasą. Ja mam wrażenie, że to dużo. Ale już sam nie wiem mam mętlik w głowie.
    Proszę o opinię, sugestie. Sprawa bardzo pilna.
    Witam ja za swój projekt zapłaciłem 3500zł. Po kilku spotkaniach z panią architekt wszystkie szczegóły domu były ustalone. Po miesiącu pani architekt zadzwoniła że POZWOLENIE NA BUDOWĘ już ma i mogę przyjechać i odebrać.Nigdzie nie łaziłem i żadnego urzędasa nie musiałem oglądać. A jeżeli chodzi o projekty wszelkich instalacji to sobie daruj bo każdy instalator sobie poradzi i jeszcze zrobi to tak żeby tobie było najwygodniej. Pozdrawiam

  4. #24

    Domyślnie

    jaro4 a ile kosztowały cię poszczególne instalacje ?. Jak to wygląda od strony technicznej, najpierw dostajesz jakiś projekt od ekipy do akceptacji, czy dzieje się to w trybie rzeczywistym, że tak powiem. Dzisiaj robimy sracz i planujemy co i jak, jutro robimy kuchnię i znowu planujemy itd.

  5. #25
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    fuhoskar

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Czersk
    Kod pocztowy
    89-650
    Posty
    25
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Ja dalem za indywidualny, 6 tysiecy wojewodztwo pomorskie,nic mnie nie interesuje,architeekt rozlicza sie na rozne sposoby wiec nie piszczie o podatku sa ryczaltowe i wiele innych podatek vat 23 przy projektach domkow jednorodzinych skad to wzieliscie

    Usługi architektoniczne i inżynierskie – wyłącznie usługi rzeczoznawstwa – których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą zwolnione są z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej.

    W przypadku pozostałych usług architektonicznych świadczonych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej obowiązuje limit obrotów .poczytajcie prawo itd a potem wypisujcie glupoty jak architekt moze placic taki duzy podayek jak nawet paragonu fiskalnego nie daje.a vat 23 jak faktury na projekt niechce nie ma rachunku fiskalnego.chyba ze taki kit wam wciskaja.

    rchitekci nie mogą rozliczać się w formie karty podatkowej oraz ryczałtu ewidencjonowanego. Mogą wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych, wg skali podatkowej lub podatek liniowy.

    Architekci prowadzący działalność gospodarczą (samozatrudnieni) mogą wybrać zwolnienie podmiotowe w podatku VAT. W 2011 roku kwota limitu obrotu, uprawniająca do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego wynosi 150 000 zł.

    Usługi architektoniczne wymienione są pod numerem PKWiU 71.11.

    Architekci, którzy chcą ten zawód wykonywać samodzielnie muszą należeć do Izby Architektów i opłacać składkę z tego tytułu.

    Dodatkowo architekci podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej.

    Ze stanu faktycznego przedstawionego w sprawie wynika, iż Wnioskodawca posiada status twórcy. Wykonał on projekt architektoniczny, który jest chroniony prawem autorskim i przekazuje inwestorowi autorskie prawa majątkowe do jednorazowego wykorzystania dzieła. Wnioskodawca wskazał, iż świadczone przez niego usługi architektoniczne zostały sklasyfikowane w PKWiU w grupowaniu 74.20.

    Zatem w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 11 zał. nr 4 do ustawy, dotyczące usług związanych z kulturą, ponieważ zwolnienie to dotyczy tylko usług zaklasyfikowanych w PKWiU ex 92

    Tym samym, ponieważ usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania zostały wymienione w poz. 162 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku VAT w wysokości 7%, przedmiotowy projekt architektoniczny podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

    Zgodnie z art. 106 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

    Przepis § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowanego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.), stanowi, iż faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

    imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
    numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
    dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;
    nazwę towaru lub usługi;
    jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;
    cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
    wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
    stawki podatku;
    sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
    kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
    wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;
    kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

  6. #26

    Domyślnie

    fuhoskar

    Sugerujesz, że architekt zawyżył stawkę podatku, aby wyciągnąć więcej kasy za projekt?
    Czy cenę za projekt jaką podajesz jest z ubiegłego roku?

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał fuhoskar Zobacz post
    Ja dalem za indywidualny, 6 tysiecy wojewodztwo pomorskie,nic mnie nie interesuje,architeekt rozlicza sie na rozne sposoby wiec nie piszczie o podatku sa ryczaltowe i wiele innych podatek vat 23 przy projektach domkow jednorodzinych skad to wzieliscie

    Usługi architektoniczne i inżynierskie – wyłącznie usługi rzeczoznawstwa – których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą zwolnione są z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej.

    W przypadku pozostałych usług architektonicznych świadczonych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej obowiązuje limit obrotów .poczytajcie prawo itd a potem wypisujcie glupoty jak architekt moze placic taki duzy podayek jak nawet paragonu fiskalnego nie daje.a vat 23 jak faktury na projekt niechce nie ma rachunku fiskalnego.chyba ze taki kit wam wciskaja.
    Mylisz Vat z podatkiem dochodowym, albo ja od nastu lat niepotrzebnie płacę podatki.

  8. #28

    Domyślnie

    16000 to dużo za taki projekt a jeszcze +vat to zdecydowanie za dużo takie moje zdanie, szukaj innego...

  9. #29

    Domyślnie

    Ale chyba był jakiś powód, dla którego spotkałeś się z tym architektem? Widziałeś wcześniej jego projekty, realizacje? A może wybrałeś pierwszego lepszego z wyszukiwarki? Bo nie bardzo znajduję uzasadnienie dla Twoich pytań i oburzeń w tym wątku.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał lullaby Zobacz post
    Ale chyba był jakiś powód, dla którego spotkałeś się z tym architektem? Widziałeś wcześniej jego projekty, realizacje? A może wybrałeś pierwszego lepszego z wyszukiwarki? Bo nie bardzo znajduję uzasadnienie dla Twoich pytań i oburzeń w tym wątku.
    Nie powiedziałbym, że jestem oburzony, czy nawet zdenerwowany propozycją architekta. Raczej lekko zaskoczony. Jednak wielokrotnie powtarzam, że cena za projekt, jaką podał architekt nie musi być wcale zawyżona. Dlatego właśnie zadałem pytanie na forum, licząc na porównania i opinie innych inwestorów.
    Natomiast powód jest oczywiście. Biuro architektoniczne współpracowało z moim kolegą, wykonywali jakieś zlecenie w jego zakładzie. No i kumpel polecił mi ich, jako kompetentnych i solidnych fachowców.

    Dodam, że w ciągu ostatnich 2 dni skontaktowałem się z innymi biurami w sprawie projektu, no i za taki sam zakres prac ceny oscylowały w granicach 40 - 70 zł za m2. Ale jest jeszcze biuro, które wyliczyło sobie 120 zł za 1m2, czyli znacznie więcej niż zaproponował mi projektant, z którym negocjuję. W tej chwili po rozmowach rodzinnych są dwie opcje:

    - Rezygnacja z projektu indywidualnego na rzecz typowego, do ewentualnej adaptacji (poprawek).
    - Próba zbicia o 1000 zł ceny za projekt i podpisanie umowy z architektem.

    Jak myślicie, którą opcję wybrać?

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał forgetit Zobacz post
    Policzmy:
    1. Podatek: 3040
    2. PZD - 2500
    3. każda branża 1000: 6000
    4. Zostaje dla architekta i na użeranie się w urzędzie: 4460
    Dużo to czy mało?

    Cena kosmos. Za ten sam metraż tyle ze bez rekuperatora, ale zjazd z drogi 7 tys. brutto - 2012 rok - Łódź. Szukaj innego architekta. Polecam młodych ludzi.
    „Bądź wierny sobie i realizuj własny program na życie”

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaremy Zobacz post
    Cena kosmos. Za ten sam metraż tyle ze bez rekuperatora, ale zjazd z drogi 7 tys. brutto - 2012 rok - Łódź. Szukaj innego architekta. Polecam młodych ludzi.
    Oczywiście w tej cenie miałeś OZC i projekt instalacji z doborem urządzeń?

  13. #33
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jaro4

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Śląskie
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    161

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anax Zobacz post
    jaro4 a ile kosztowały cię poszczególne instalacje ?. Jak to wygląda od strony technicznej, najpierw dostajesz jakiś projekt od ekipy do akceptacji, czy dzieje się to w trybie rzeczywistym, że tak powiem. Dzisiaj robimy sracz i planujemy co i jak, jutro robimy kuchnię i znowu planujemy itd.
    Dokładnie tak wszystko w czasie rzeczywistym, mówisz elektrykowi co gdzie chcesz mieć rysujesz kredą na ścianach i facet robi pod twoją wygodę. Kupując projekt instalacji będziesz się go kurczowo trzymać? Chyba nie więc kaska w błoto. To sano ze sraczem, instalacjami wodnymi.

  14. #34

    Domyślnie

    Dzisiaj byłem na rozmowie w kolejnym biurze projektowym, a właściwie adaptacyjnym. Powiedziałem czego oczekuję, pokazałem na rzutach projektu typowego jaki ewentualnie bym wybrał zmiany, jakich chcę dokonać no i kolejne zaskoczenie.

    Projektant godził się na wszystkie zmiany jakie sobie wymyśliłem. Wywalamy okno - proszę bardzo, przesuwamy komin -nic prostrzego, likwidujemy te ściany - oczywiście, chcę płytę fundamentową - zrobimy itd, itp.

    Pytam się, a jak komin po przesunięciu trafi w belkę więźby?, to zmienimy konstrukcję więźby. Żadnych problemów i tylko 3000 tyś PLN.

    Jak bym chciał usunąć ścianę nośną, też by zrobili... uciekłem przerażony.

    To taka dygresja, niestety nie o takią firmę mi chodziło, wszystko czego sobie zażyczyłem mogli zrobić. Ani razu nie powiedziano mi, panie tak się nie da, bez poważnych zmian konstrukcyjnych czy jakiś obliczeń. Dalej szukam i negocjuję z pierwszym projektantem.

  15. #35

    Domyślnie

    Dom z poddaszem użytkowym 240 m2, skąplikowany dach kopertowy, skaplikowane wnętrze (brak słupów na dużej przestrzeni) + zagospodarowanie działki rok 2011 woj. mazowieckie 4000 zł.
    Architekt z doświadczeniem.

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaro4 Zobacz post
    Dokładnie tak wszystko w czasie rzeczywistym, mówisz elektrykowi co gdzie chcesz mieć rysujesz kredą na ścianach i facet robi pod twoją wygodę. Kupując projekt instalacji będziesz się go kurczowo trzymać? Chyba nie więc kaska w błoto. To sano ze sraczem, instalacjami wodnymi.
    Ja robiłem projekt bez instalacji - pełna zgoda przy SSO lepiej ocenić co gdzie ma być zamontowane. Elektryk projekt "w głowie" robi w cenie.
    Z informacji które udzielił mi architekt podobno w niektórych miejscowościach jest wymóg instalacji.

  17. #37
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jaro4

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Śląskie
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    161

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anax Zobacz post
    Dzisiaj byłem na rozmowie w kolejnym biurze projektowym, a właściwie adaptacyjnym. Powiedziałem czego oczekuję, pokazałem na rzutach projektu typowego jaki ewentualnie bym wybrał zmiany, jakich chcę dokonać no i kolejne zaskoczenie.

    Projektant godził się na wszystkie zmiany jakie sobie wymyśliłem. Wywalamy okno - proszę bardzo, przesuwamy komin -nic prostrzego, likwidujemy te ściany - oczywiście, chcę płytę fundamentową - zrobimy itd, itp.

    Pytam się, a jak komin po przesunięciu trafi w belkę więźby?, to zmienimy konstrukcję więźby. Żadnych problemów i tylko 3000 tyś PLN.

    Jak bym chciał usunąć ścianę nośną, też by zrobili... uciekłem przerażony.

    To taka dygresja, niestety nie o takią firmę mi chodziło, wszystko czego sobie zażyczyłem mogli zrobić. Ani razu nie powiedziano mi, panie tak się nie da, bez poważnych zmian konstrukcyjnych czy jakiś obliczeń. Dalej szukam i negocjuję z pierwszym projektantem.
    Nie rozumiem poszedłeś do pracowni, przedstawiłeś architektowi swoją wizję domu, facet powiedział ok zaprojektuję i do tego jeszcze w dobrych pieniądzach a ty uciekasz. Jeżeli masz nieodpartą chęć wydania 20K na swój idealny projekt to wydawaj i nie szukaj projektanta w "normalnych pieniądzach"

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Charlie
    Zarejestrowany
    May 2004
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-234
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Jak się Inwestor zna na budowaniu to kupuje projekt po to żeby dostać pozwolenie na budowę czyli zawierający absolutne minimum. Z resztą wojuje sam.
    Natomiast jak się Inwestor nie zna na budowaniu to powinien kupić taki, żeby wiedział jak mu wykonawcy mają zbudować dom żeby nie było później dopłacania.
    Kierownik budowy w polskich realiach to postać wirtualna w większości przypadków inwestycji indywidualnych.
    Proces budowania jest pełen zasadzek, w które wpada Inwestor nie znający się na budowaniu i z projektem zawierającym absolutne minimum. Ta kompilacja nazywa się drogim budowaniem bo non-stop dopłaca do wszystkiego.
    Przykładem jest masa postów na tym forum w stylu projekt niezgodny z realiami wykonawczymi -co robić żebynie dopłacić i takie tam.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Charlie ; 26-01-2013 o 14:42
    Tu była reklama - Regulamin Forum pkt. 2.4 b/c w.g mnie to tu był KONTAKT do mnie

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaro4 Zobacz post
    Nie rozumiem poszedłeś do pracowni, przedstawiłeś architektowi swoją wizję domu, facet powiedział ok zaprojektuję i do tego jeszcze w dobrych pieniądzach a ty uciekasz. Jeżeli masz nieodpartą chęć wydania 20K na swój idealny projekt to wydawaj i nie szukaj projektanta w "normalnych pieniądzach"
    Uciekłem bo facet godził się na wszystkie moje kaprysy bez najmniejszego zastanowienia. Na wiele moich pytań odpowiadał, że to w czasie budowania się poprawi. Nie o to chodzi żebym później dopłacał kasę bo coś zostało nieprzemyślane albo zaprojektowane na odwal. Nie stać mnie na budowanie fuszerki. Niestety chyba dobry projekt musi kosztować, takie wyciągam wnioski po kilku rozmowach z różnymi biurami.

    Wczoraj byłem u kolegi, który zakończył budowę 3 lata temu. Projekt typowy, adaptacja projektu kosztowała około 8 K. Chłopak załamany bo pękają mu ściany. Na poniedziałek ma oględziny, czy to wina projektu, złego budowania, czy jeszcze coś innego.
    Chciałbym tego uniknąć w swoim domu.

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Charlie
    Zarejestrowany
    May 2004
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-234
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Strzelam w ciemo - fundamenty sknocone, projekt o`k.
    Jeśli się ściany szczelinują czyli na zaprawie cegły się rozchodzą ( podczas budowy metra w Warszawie był tego typu przypadek ) to trzeba jak najszybciej naprawę robić - odkrywka odcinkowa fundamentów, podkop na tych odcinkach pod ławy i zastrzyk betonowy. Koszta cholerne - jak się zamknie w 15 tysiącach to będzie dobrze.
    Uwaga: po tego typu oględzinach istnieje prawdopodobieństwo, że Nadzór Budowlany wyda opinię o bezwzględym zakazie użytkowania obiektu do czasu naprawienia usterki - zima !!!

    P.S ale jak tylko mu tynk pęka to może nie jest jeszcze tak źle
    Ostatnio edytowane przez Charlie ; 27-01-2013 o 09:27
    Tu była reklama - Regulamin Forum pkt. 2.4 b/c w.g mnie to tu był KONTAKT do mnie

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony