dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 70
  1. #1

    Domyślnie Pomysły na zagospodarowanie skarpy koło domu

    Witam,
    proszę Was o pomoc w zagospodarowaniu terenu za domem.
    Skarpa powstała po wybraniu ziemi do poziomu - jedyna możliwość postawienia domu. Skarpa ma 1,5m wysokości.
    Czy robiąc tu mur oporowy muszę wystąpić o pozwolenie na budowę, może po prostu złagodzić teren? Jak to wzmocnić?
    Skarpa jest mniej więcej 4,5m od domu.
    Wszystko widać na zdjęciach poniżej.
    A może po prostu z łagodzić ten kąt? Pytam o to w dziale o ogrodach ponieważ myślę tu o zaplanowaniu ogrodu a nie wiem co i jak z tym zrobić, mur oporowy nie wyglądał by za pięknie w ogródku, zaś skarpa może się osunąć, dodatkowo sprawa odprowadzania wody z górnej części. Liczę na pomoc.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN0133.jpg
Wyświetleń:	2009
Rozmiar:	94,6 KB
ID:	162880Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN0197.jpg
Wyświetleń:	1701
Rozmiar:	89,3 KB
ID:	162881
    Rodzaj ziemi: drobny piach, gdzieniegdzie pasma gliny, spora ilość kamieni, szerokość skarpy ok 17m, wysokość ok 1,5m.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    ja bym jednak zrobiła mur oporowy, bo przy wysokości skarpy 1.5 łagodzenie jej zajmie cała przestrzeń do domu. Taki dom we 'wgłębniku' może całkiem dobrze wygladać.
    Co do wytrzymałości tak wysokiego muru, nie doradzę, nie wiem czy nie trzeba by go wylać z betonu i uzbroić, bo będzie trzymał wielką ilość ziemi.Potem można otynkować jak dom .Dobrze że masz piasek, słabiej naciska i ulega rozprężeniom. Jednak jakieś odwodnienie , np rurę drenarską w żwirze, zbierające wodę ze skarpy przy murze trzeba zrobić.
    Fajnie by tez wyglądał mur oporowy z tzw gabionów, niestety to jednak spora inwestycja.
    Skarpę można ładnie zagospodarować nasadzeniami, np takimi spływającymi na ścianki muru, że optycznie się go troszkę obniży i złagodzi jego wygląd.
    Możesz tez zrobić 2 murki , tak żeby dwustopniowo podeprzeć skarpę( takie 2 tarasy). Wtedy murki nie będą tak przysadziste.
    REKLAMA

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Gierga
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Posty
    1.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    105

    Domyślnie

    Masz podobną sytuację jak ja kiedyś za domem również mam skarpę, która została po wybraniu ziemi. Kupiłam ziemie która opadała w dół wybrała ziemię tak, że z tyłu domu została skarpa. Na twoim miejscu nie zmniejszałabym spadku skarpy kosztem działki. Zobacz u mnie jak wygląda skarpa - nie polecam murowania ani bloczkowania - chyba, że potem czymś to obłożysz jakimś klinkierem (nie polecam tynku) - będą zacieki z roślin. Ja zrobiłam murek z kamieni polnych wraz z fundamentem.
    Musisz pod warstwą ziemi dać żwir, albo jakieś kamienie, które będą stanowiły o stabilności i spójności skarpy dodatkowo musisz umieścić kamienie na skarpie (2/3 kamienia w wartstwie gruntu) Przytrzymają podłoże oraz ziemia nie będzie wymywać. Posadź rośliny, które mają szeroki i czepny system korzeniowy, które również przytrzymają skarpę i po kłopocie. Co do odpływu wody jeżeli się tego obawiasz to rura pod ziemią i warstwa drenująca. Podejrzyj mój blog albo zapiski z dziennika jakby co to pytaj
    REKLAMA

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję za pomysły, czekam na więcej.
    Za tą skarpą mam jeszcze 40m działki jakby co. Dom stoi bokiem na działce.
    Gdybym chciał ją ściąć to w głąb terenu na jakieś 3m więc poza skarpą byłoby jeszcze 37m.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Tutaj murek:


    A tutaj łagodnie wyprofilowane tarasy:



    Tutaj też zejście do ogrodu etapami:


    Taka skarpa to świetna rzecz, bo z okien masz widok na obrośniętą skarpę a nie na domy sasiadów. Taras jest bardziej zaciszny, a rośliny sa na wysokośi wzroku a nie kolan.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    tylko tu raczej za mało jest miejsca na łagodne tarasy i spadki bo dom stoi blisko skarpy o wys 1.5 m.
    REKLAMA

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Magnolia - przecież działka ma 40 m długosci za domem, można profilować tarasy, tylko trzeba wywieźć ziemię.

  8. #8

    Domyślnie

    Coraz bardziej przekonuje mnie wykonie skarpy w głąb działki. Gdybym profilował to na 3m w głąb uzyskałbym spadek 50%. Myślałem też o użyciu geokraty, żeby to wzmocnić. Myślę też o obsadzeniu tej skarpy roślinami płożącymi - tylko nie monotonnie, tzn nie jednym gatunkiem i nie tylko iglakami płożącymi.
    Profilować tarasów bym nie chciał raczej, bo przez to musiałbym jeszcze bardziej zagłębiać się w te 40m działki, a że teren za też jest pod górę (ok 8%) to ciągle różnica poziomu by mi rosła. No maksymalnie mogę to podzielić na dwie skarpy rozdzielone jakim 0,5m tarasikiem roślinnym.
    Działka ma 20x80m, gorzej sprawa skarpy wygląda po bokach bo jest mniejsza odległość od domu. Na zdjęciach to widać. Muru oporowego raczej nie zrobię ponieważ trzeba wystąpić o PnB.
    Dziękuję za wszystkie dotychczasowe rady i przemyślenia, są dla mnie bardzo ważne.
    Macie jakieś propozycje czym to obsadzić i jakiej zasady się trzymać żeby to ładnie wyglądało?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Na mur oporowy nie potrzebujesz PnB tylko samo zgłoszenie.

    Obsadzenie płożacymi iglakami i innymi tego typu pospolitymi roslinami może spowodować, że skarpa będzie wyglądać jak zieleń publiczna a nie prywatny ogród.

    Poszukaj inspiracji w necie, u najlepszych. Np:
    http://www.anthonypaullandscapedesig...selection.html
    http://www.houzz.com/projects/48783/Hillside-Garden

    Nasadzenia trzeba też zróżnicować w zależności od nasłonecznienia skarpy. Ważny jest też typ gleby.

    Sam taras też mozna podzielić na dwa poziomy. Np. blisko domu niewielki tarasik na dwa leżaki a na wyższym poziomie duzy taras na stół, grilla. Mozna urozmaicić skarpę, robiąc na wyższym poziomie źródełko spływające ku domowi małym strumyczkiem, kaskadą.




    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 25-01-2013 o 12:09

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Na mur oporowy nie potrzebujesz PnB tylko samo zgłoszenie.
    Na pewno? Dużo o tym czytałem i z tego co pamiętam potrzebne jest PnB...

    Dziękuję za informacje i linki, przemyślę do dokładnie i cosik może wymyślę.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Och, po prostu nie zgłaszasz budowy muru oporowego (co jest rzeczywiście budowlą), tylko budowę skalniaka na pochyłości i ogrodu tarasowego.

    Taras ziemny i podwyższony klomb otoczony murkiem to "mała" architektura

  12. #12

    Domyślnie

    Hmm. Chyba zrobię to tak: podzielę skarpę na dwa stopnie z tarasem roślinnym w poziomie o szerokości do 1m. Obsadzę to roślinami, dolna krawędź skarpy nie będzie równa (prostą linią), muszę wykonać jakieś schody przez skarpę do dalszej części ogrodu i one będą rozdzieleniem linii skarpy tzn jej nierówności. Schody to chyba nie budowla, tylko tzw. mała architektura. Jakie rośliny proponujecie? Myślę o zróżnicowaniu, plamy iglaków płożących, obok plamy azalii, gdzieniegdzie jakaś roślina rosnąca pionowo (ale nie szeroka) obstawiona czymś niższym. Cosik takiego.
    Ostatnio edytowane przez Kuba Kaczmarski ; 27-01-2013 o 12:12

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja bym zrobiła przynajmniej dwa wejście na górę np. po schodach i trawersem po przekątnej zbocza, po pochylni

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Magnolia - przecież działka ma 40 m długosci za domem, można profilować tarasy, tylko trzeba wywieźć ziemię.
    rzeczwiście, nie doczytałam tego.
    Z tą informacja wszystko jasne i prostsze zanczniej
    REKLAMA

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    inspiracja:

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    i kolejna, z forum ogrodnicznego:


    http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=52463

  17. #17

    Domyślnie

    Bardzo podobająmi się skarpy zmurkami z kamienia.... bosko to wygląda
    Moja jest tylko wyznaczona kostką na dole, potem ziemia i iglaki , a na górze płotek drewniany , nic szczególnego alemyslę włąśnie żeby sie za niązabrać jakoś i inspiracje poddaliściewspaniałe!

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    I kolejna inspiracja, ty razem ścieżka schodząca trawersem a nie schody:


  19. #19

    Domyślnie

    No i zdecyduję się jednak na skarpę ze względu na to, że jest najtańsza.

  20. #20

    Domyślnie

    Pomóżcie mi jak zabezpieczyć skarpę przed osuwaniem się ziemi...
    Nieco poczytałem i podobno najlepszym rozwiązaniem jest geokrata. Jest kilka wysokości 5, 7,5, 10cm i kilka rozmiarów oczek. Jak to zabezpieczyć i jeżeli geokratą to którą? Są z oczkami 20x26cm (najdroższe), 52x40cm (najtańsze), perforowaną czy nie?
    Pochylenie skarp 30% a druga 45%.
    A może maty kokosowe? Zdadzą egzamin? Chcę to obsadzić roślinami czyli musiałbym wtym porobić dziury...
    Ostatnio edytowane przez Kuba Kaczmarski ; 18-03-2013 o 21:12

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony