dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 70
  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Damon
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    599
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    147

    Domyślnie

    mam geokratę na skarpie o dość stromym nachyleniu (45st. z pewnością, może trochę więcej), wysokości od 1 do 2m i długości prawie 20m, z pewnością spełnia swe zadanie podtrzymania skarpy ale
    1) fatalnie się w niej sadzi rośliny (krata o oczkach 20x26cm) oczka są małe, mogę sadzić małą łopatką z małych doniczek lub nadcinać kratę no i nie da się wykopać pionowego dołka bo krata ma ok 10 cm, nawet gołokorzeniowe pęcherznice ciężko się sadziło
    2) niewygodnie się pieli bo "kłuje" w kolana (zwykle pielę po czterech a nie w kucki), chwasty lubią się zazębiać między kratkami
    3) pod wpływem opadów i podlewania odsłoniła się, nie ma opcji wysypania kory, dopóki nie zarośnie estetyka skarpy jest dość umowna
    mając to doświadczenie, biorąc pod uwagę koszt wykonania tego "usztywnienia" zrobiłabym teraz murek oporowy o wys ok.ok 80cm, dorzuciłabym ziemi i zrobiła wysoką rabatę z małym nachyleniem, wtedy rośliny szybciej zasłoniłyby płot sąsiadów, byłoby "czyściej" optycznie

  2. #22

    Domyślnie

    Hmm, dziękuje za informacje.
    To mam kolejny pomysł. GAZONY ustawione w lekką skarpę - wychodzi taniej niż geokrata w moim przypadku....
    Czy ktoś się orientuje czy na to trzeba mieć pozwolenie na budowę (jak przy tradycyjnym murze oporowym) albo zgłoszenie? Czy można robić bez tych ceregieli - byle legalnie...

  3. #23

    Domyślnie

    No i postanowione. Robimy mały murek oporowy z luźno (nie na zaprawę) ułożonych kamieni tak jak na zdjęciach proponowała Elfir.
    2,5 dnia pracy łopatami (ja z żoną) i teren wstępnie wyprofilowany. Będzie to murek 50cm wysokości.
    Poniżej zdjęcie, wysokość ścieżki i ogólnie gruntu będzie taki jak przy podmurówce domu. Piach wybraliśmy niżej bo chcemy tu nawieźć ziemi pod roślinki, pod ścieżkę podrzucimy piasek, teren uformujemy z lekkim spadkiem w kierunku ogólnego spadku gruntu. Zostaną wykonane maksymalnie naturalistycznie rynny melioracyjne które sprowadzą wodę do beczki 1000 litrów zakopanej w najniższym punkcie działki. Woda z dachu również tam popłynie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN0551.jpg
Wyświetleń:	472
Rozmiar:	94,7 KB
ID:	183503
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN0537.jpg
Wyświetleń:	382
Rozmiar:	97,3 KB
ID:	183504
    Murek będzie wykonany na podsypce z drobnego tłucznia, gdzieś przeczytałem, że nie trzeba robić fundamentu betonowego bo musiałby on być na głębokość strefy przemarzania czyli jak u nas 1,2m... Wykopiemy dół na jakieś 30-40cm, wyłożymy geowłókniną i wsypiemy kruszywo.
    Murek z piaskowca zacznie się od wysokości tej ziemi przy podmurówce po linii wstępnie uformowanej co widać na zdjęciu. W rogu skarpy, tam gdzie jest usypany czysty piach planujemy schody również z piaskowca. Mam nadzieję że będzie ładnie. Na razie niech się piach ubija, humusik i murek zrobimy jesienią.
    A tu łupanie kamienia na murki. Materiału tronie jest.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN0530.jpg
Wyświetleń:	376
Rozmiar:	98,7 KB
ID:	183505

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przy niskim suchym murku nie trzeba fundamentu.

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Kuba,

    jak postęp w pracach przy budowie murku? Sam będę miał do wykonania pewnie jeden więc chętnie zobaczę jakieś efekty

  6. #26
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ewa72_krakow

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Sułkowice
    Kod pocztowy
    34-125
    Posty
    642

    Domyślnie

    Witam, moze ktos mi doradzi...mam do "zagospodarownia" skarpe nad domem, tylko, ze jest to "zywy' lupek - ile musze nasypac ziemi, zeby cos sie tam przyjelo?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	skarpa.jpg
Wyświetleń:	423
Rozmiar:	68,9 KB
ID:	198753

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ziemia ci zjedzie po deszczu. Raczej kopać dołki w łupku trzeba by było i sadzić rośliny, które w naturze porastają skały, np. świerki, sosny

  8. #28
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ewa72_krakow

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Sułkowice
    Kod pocztowy
    34-125
    Posty
    642

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    ziemia ci zjedzie po deszczu. Raczej kopać dołki w łupku trzeba by było i sadzić rośliny, które w naturze porastają skały, np. świerki, sosny
    Dzieki Elfir za szybka odpowiedz. "Koparkowy" jak robil skarpe, to twierdzil, ze zrobi tak, zeby jeszcze mozna bylo ziemi nasypac tak, coby nie zjechala...ile w tym prawdy, to nie wiem, bo kompletnie sie nie znam :

  9. #29
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Elfir,

    do jakiej wysokości można wykonać suchy murek z piaskowca/wapienia bez fundamentu?

    Kamień musi być idealnie płaski? Znalazłem w dobrej cenie na Allegro ale niestety nieregularny...http://allegro.pl/piaskowiec-kamien-...391059389.html

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    suchy murek może mieć ok 50 cm, chociaż na niektórych rysunkach pokazują i 120 cm. Ale moim zdaniem zamarzająca zimą wodą może go rozsadzać. Wówczas trzeba pzy takim murze robić warstwy odawdniające a sam murek przewiązywać kamieniami wkopywanymi wgłąb skarpy, więc dla osoby bez doświadczenia, budowa wyższego od 50-60 cm to ryzyko.

    Ten kamień na zdjęciu jest płaski. A ponieważ piaskowiec jest kruchy, młotkiem w razie trzego mozna go jeszcze obrobićprzy układaniu.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 25-07-2013 o 22:15

  11. #31
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Wychodzi mi właśnie potrzeba wykonania wyższego..ok 60-80cm, ale zakładałem, że zastosuję poprzeczne wiązanie go do gliny oraz zasypanie od strony skarpy żwirem z odprowadzeniem dołem wody rurą drenarską.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to powinno utrzymać, skoro wiesz, jak to powinno być zrobione.

  13. #33
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Wracając do kwestii murku...tej wiosny czas na realizacje

    Macie doświadczenie z murkiem z wapienia, jego wytrzymałością? Piaskowiec w okolicach Krakowa dość trudno dostępny w rozsądnych cenach, jak gdzieś dalej to transport trochę zabija. Wapień mógłbym mieć rozbiórkowy za free (więc nawet za kilka lat nie będzie żal wymienić) lub za spoko cenę, ew. z kamieniołomu nowy (mieszanka wapienno-dolomitowa)

  14. #34
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar anitan
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    92-701
    Posty
    24

    Domyślnie

    Witam wszystkich!
    ja mam też problem niskiej skarpy na bieżąco.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20140930_080059.jpg
Wyświetleń:	142
Rozmiar:	92,2 KB
ID:	283626 Nie mam za bardzo pomysłu jak się z tym tematem zmierzyć. Jak widać, z roślin jest posadzona tylko jodła. Ogródek w powijakach, rośliny będę sadzić wiosna jak się skrystalizuje projekt. Na pewno musi być położona siatka na krety na górnej i dolnej płaszczyźnie, bo krecik jest problemem już teraz. Na dole będzie trawnik, na górze kwietna łąka. Kilka pojedynczych drzewek. Macie pomysły, w jaki sposób wzmocnić tą skarpę? Chciałabym aby było możliwie naturalnie, czyli bez wylewania betonu.
    Z góry dziękuję za wszelkie sugestie
    Ostatnio edytowane przez anitan ; 09-10-2014 o 13:37

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    candy6699

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-303
    Posty
    36

    Domyślnie

    i jak poszło? wiosna minęła, wapień czy piaskowiec? ja też krk

  16. #36
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kkkowal

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    w-wa
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam,
    w temacie skarp - umocnienie skarpy można wykonać przy pomocy kotwy gruntowej wkręcanej - gabion zakotwiony ,,plecami" do gruntu wypełniony otoczakami.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 09-11-2014 o 17:16

  17. #37
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    RubyRed77

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-058
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam serdecznie,
    Potrzebuje pomocy. Wiele sie mówi na temat skarp w okolicach tarasów i ogrodów. Ja mam problem z terenem przy wejściu do domu.
    Dokładniej sprawa dotyczy zniwelowania i zagospodarowania terenu przed frontem domu. Obecnie jest to dom parterowy bez drzwi wejściowych gdyż wchodzi się przez taras w części ogrodowej. Chciałbym zmodernizować tą niedogodność i wstawić drzwi obok garażu, które znajdują się od frontu. Odległość od furtki (jest w poziomie drogi) do ściany frontowej to 4,3 m a do stopniowego zniwelowania jest 1,4 m do poziomu podłogi w piwnicy. Pytanie czy jest szansa zrobienia w tej sytuacjiKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zdjecie.jpg
Wyświetleń:	120
Rozmiar:	96,5 KB
ID:	332227, czegoś ładnego dla oka i funkcjonalnego? Pytam ponieważ mało jest inspiracji z skarpami, murami oporowymi w okolicy wejścia do domu.
    Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam serdecznie.
    Ostatnio edytowane przez RubyRed77 ; 28-09-2015 o 14:12

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    furtkę odsuń od bramy o kilka metrów i poprowadź stopnie po skosie zabezpieczając różnicę poziomów betonowym murkiem. I tylko poszerz podjazd obok garażu tak, aby objąć drzwi.



    Na priv zrozumiałam, że dom ma parter powyżej poziomu gruntu, a nie poniżej.

  19. #39
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    RubyRed77

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-058
    Posty
    5

    Domyślnie

    super, hehe dokładnie. Ja też najpierw odpowiedziałem na priv. Zanim zobaczyłem ten wpis. Dzięki wielkie. W rzeczywistości furtka dokładnie stoi w tym miejscu co na Twoim rysunku. Druga scieżka też idealnie kieruje się do tarasu ze schodami, którego nie było widać na przesłanym przeze mnie zdjęciu. Także strzał w 10 ! Powtórzę to jeszcze raz bo sie boję : Mam nadzieje, że uda mi się to wyprowadzić tak, aby wszyscy byli przekonani że nie idą do piwnicy tylko do pomieszczeń mieszkalnych. Cała elewacja, drzwi weściowe i garażowe są do zrobienia więc myśle ze jak zrobie jakieś fajne szerokie drzwi z pochwytem to będzie ok. Jeszcze raz dziekuje.

  20. #40
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    RubyRed77

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-058
    Posty
    5

    Domyślnie

    i trzymam sie Twojej podpowiedzi i :
    Można zrobić 3 schodki podest 3 schodki podest 3 schodki.
    Albo 4 schodki, podest, 5 schodków

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zchody zejscie 2.jpg
Wyświetleń:	176
Rozmiar:	63,0 KB
ID:	332469
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schody zejscie 5.jpg
Wyświetleń:	146
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	332470
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schody zejscie 4.jpg
Wyświetleń:	120
Rozmiar:	44,3 KB
ID:	332471
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schody zejscie 3.jpg
Wyświetleń:	131
Rozmiar:	68,0 KB
ID:	332473

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony