dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 49 z 49
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Dzięki za miłe słowa.

    No to może, jak już to ma przechodzić do pomieszczenia gospodarczego i wspomniałeś o grawitacji, pomyśl nad grzaniem bufora bezpośrednio, tzn. umieszczeniem go wewnątrz izolowanej obudowy (całkowicie lub częściowo. Może niepotrzebne będą wtedy żadne wymienniki wodne i związane z tym wąskie gardło - niska moc tych urządzeń. "Wodę" się akurat łatwo liczy - można tak dobrać pojemność zbiornika, żeby zagotować się go nie dało. A i może niepotrzebna będzie wtedy ceramiczna masa akumulacyjna. Rzucałem już taką koncepcję, będącą drogą do obniżenia masy pieca poprzez wykorzystanie kilkukrotnie większej pojemności cieplnej wody.
    Oczywiście musi być zastosowany wtedy wydajny wymiennik spaliny powietrze (to w obudowie).

  2. #42

    Domyślnie

    Pozwolisz że przetrawię tą sugestię. Ciekawe, nawet bardzo, tylko ten wymiennik - stal i wydłużona droga spalin?
    Buduję bo... lubię

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Cytat Napisał maq73 Zobacz post
    Pozwolisz że przetrawię tą sugestię. Ciekawe, nawet bardzo, tylko ten wymiennik - stal i wydłużona droga spalin?
    Z wymiennikiem - dokładnie tak.
    Tu byłoby jeszcze kilka rzeczy charakterystycznych.
    Trzeba by mieć dolne wejście do komina, aby ciepło zgromadzone w wyższych partiach obudowy nie uciekało na zewnątrz. Zbiornik, dobrze by było, żeby był trochę wyżej - właściwie możliwie wysoko. Trzeba zabezpieczyć sprawę pocenia się powierzchni zbiornika. No i jeszcze to, że musiałby on stanowić właśnie masę akumulacyjną kominka, więc odpadałoby właściwie podgrzewanie wody w nim z innych źródeł.
    Zbiornik nie musiałby być duży. Trzeba tylko porównać pojemność cieplną wody z wartością opałową drewna, które chcemy spalić w jednym cyklu, albo raczej ile dałoby się spalić, jak ktoś się uprze. To z kolei wynika z zapotrzebowania domu na ciepło. Nie ma co przesadzać z wielkością zbiornika ze względu na chęć powiększenia powierzchni wymiany ciepła. Tu wiemy z matematyki, że przy zwiększaniu pojemności, względna powierzchnia wymiany (odniesiona do litra wody) będzie maleć (podobna - w sensie matematycznym - bryła o dwukrotnie większej objętości nie ma wcale dwukrotnie większej powierzchni).

  4. #44

    Domyślnie

    Dzięk Wojtku za pomysł. Trochę nad tym myślałem i zależy mi na możliwości podłączenia do bufora innych źródeł, np prądu czy solarów dlatego bufor o dużej pojemności musi być na zewnątrz ale nie wyklucza to zastosowania mniejszego bufora w obudowie kominka zamiast masy akumulacyjnej. Może się do tego nadać bojler około 200l bo liczę że nie spalę więcej jak 40kg drewna w jednym cyklu palenia.
    Buduję bo... lubię

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał maq73 Zobacz post
    Do akumulacji ciepłe za spalin, z kolei do bufora, to ciepło zgromadzone w masie akumulacyjnej będzie przekazywane przez wymiennik powietrze-woda umieszczony w zaizolowanej obudowie razem z masą.
    Ten wpis, pozwala wreszcie prawidłowo "zrozumieć poetę". Ale skoro wpadłeś w "łapy" Wojtka, nic tu po mnie. Chętnie pokibicuję

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Cytat Napisał maq73 Zobacz post
    Dzięk Wojtku za pomysł. Trochę nad tym myślałem i zależy mi na możliwości podłączenia do bufora innych źródeł, np prądu czy solarów dlatego bufor o dużej pojemności musi być na zewnątrz ale nie wyklucza to zastosowania mniejszego bufora w obudowie kominka zamiast masy akumulacyjnej. Może się do tego nadać bojler około 200l bo liczę że nie spalę więcej jak 40kg drewna w jednym cyklu palenia.
    Witam!

    Generalnie: za dużo drewna i za mało wody - to tak na oko.
    Ja nad taką konstrukcją myślę, o czy dawałem znać wcześniej - jest jednak na którymś tam miejscu. Jeżeli byłbyś poważnie zainteresowany, to można pomyśleć. Oczywiście nie składam na razie żadnych deklaracji, ani niczego nie narzucam - po prostu można nie zwracać na mnie uwagi.
    Masa akumulacyjna w postaci zbiornika z wodą byłaby niczym innym, jak tradycyjnym rozwiązaniem pozbawionym elementów, których da się pozbyć. Byłoby to też tanie inwestycyjnie, działało bez prądu i, jak wcześniej szacowałem, pozwalałoby to na około dwukrotne zmniejszenie masy pieca akumulacyjnego (woda ma ponad czterokrotnie większą pojemność cieplną odniesioną do kilograma, ale nie można jej grzać pow. 100 st.). Mam tu cały czas na myśli piec akumulujący całość energii ze spalania, pozwalający na długotrwałą dystrybucję ciepła z niską mocą, czyli coś do domu energooszczędnego.
    Taka masa akumulacyjna byłaby wygodna, bo można z niej w każdym momencie skorzystać w sensie wyciągnięcia zgromadzonej energii własciwie w ciągu sekund, przepompowując nośnik do/przez bufor.
    Masa może być też autonomicznym akumulatorem pieca - może po prostu grzać przez obudowę, wypromieniowując zgromadzone ciepło. Moim zdaniem takie grzanie w pasywnym wystarczy ze względu na samoczynne wyrównywanie się temperatur we wszystkich otwartych pomieszczeniach.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Wojtek_796 ; 03-02-2013 o 12:20

  7. #47
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_796 Zobacz post
    Witam!
    Masa może być też autonomicznym akumulatorem pieca - może po prostu grzać przez obudowę, wypromieniowując zgromadzone ciepło. Moim zdaniem takie grzanie w pasywnym wystarczy ze względu na samoczynne wyrównywanie się temperatur we wszystkich otwartych pomieszczeniach.

    Pozdrawiam
    Czyli co pozostaje...
    Rozrysować takowy zbiornik - wodną mase akumulacyjną. Założyć możliwą uniwersalność zastosowań.
    Wykonać prototyp i przećwiczyć. Następnie wdrożyć do bezpośrednich konkretnych realizacji.
    Wcale nie analizując czy takowe są już gdziekolwiek w ofertach.

    Potem standardowa nazwa handlowa i nieodzowny stosowny marketing.

    PS
    Oczywiściem przed wdrożeniem konkretnym temat nie na forum publiczne, ale to zrozumiałe.
    Ostatnio edytowane przez bohusz ; 03-02-2013 o 13:07

  8. #48
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.688

    Domyślnie

    Specjalnie dla Was mamy cykl filmów z budowy domu pasywnego pod Warszawą. Inwestorzy, Marzena i Jarek, którzy starają się do dofinansowanie dla NF15, będą mieli w domu kominek. Czy ten wybór nie przeszkodzi w uzyskaniu szczelnego budynku?



    Zobaczcie wszystkie odcinki cyklu: Budowa domu pasywnego krok po kroku. Zapraszamy

    Czekamy na Wasze pytania na temat domu pasywnego. Odpowiemy filmem z ekspertem. Warto je zadać TUTAJ.
    Sprawy dotyczące forum: [email protected]
    murator.tv na YouTube: KANAŁ YOUTUBE

  9. #49
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Były już rurki z wodą w obudowie komika, teraz czas na większe pojemności np stary hydrofor .....
    Darek B

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony