dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie jaki podatek od nieruchomości dla garażu wolnostojącego...

    Witam,
    Sytuacja jest taka :
    Mam działkę i w planach budowę domu i wolnostojącego garażu. ( w trakcie składania PNB)
    dom ma 106m2 a garaż 88m2
    wszystko ma jedną KW
    Dom ma stawkę maks. 73gr/m2 a garaż ???
    Dodam jeszcze ze powierzchnia gosp to 43m2 a garazowa 45m2 pow calkowita to 108m2

    Gdzieś czytałem że jeśli na garaż i dom jest 1 KW to garaż powinien byc liczony jako element domu a jeśli na dom i garaż sa osobne KW to wtedy za garaz płaci się 10 razy tyle co za dom !

    Może mi ktos napisać jak to u niego wygląda ile płacicie za garaż...?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jane Says

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    139

    Domyślnie

    za garaż płacił będziesz według stawki ustalonej przez Gminę, na 2013 rok stawka ta nie może być wyższa niż 7,66zł/m2

    to, o czym czytałeś dotyczy opodatkowania mieszkań i miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych (stosowane zresztą nie przez wszystkie Urzędy - dowolność interpretacyjna), wtedy spotyka się z jednolitą stawką podatku. W przypadku domu jednorodzinnego, będącego odrębnym budynkiem od garażu, mimo, iz bdędzie na nie jedna księga wieczysta, stawka będzie zróżnicowana. Na 2013 rok - dla budynku mieszkalnego maksymalnie 0,73zł/m2, dla garażu 7,66zł/m2
    Obecny:
    M09c 180 m2. Fund. tradycyjne z płytą, 20cm (2x10cm) styrodur 0,037, podłoga 38cm EPS100 0,038, ściana MAX 29cm plus 24 cm 0,031, okna 4/14/4/14/4 w warstwie ocieplenia plus taśmy, strop porotherm plus 45cm EPS100 0,038, WM Bartosz bez GWC, całość podłogówka wodna , Kominek z PW i kondensat DeDietrich. Odzysk deszczówki do WC. 3 kolektory płaskie o pow. 7,5m2. OC. OZC EAH=25,0 kWh/m2/rok by asolt

    Plan:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...101-GP2-z-Z500

  3. #3

    Domyślnie

    toś mnie uszczęśliwiła
    Jutro dzwonie do gminy jakie mają stawki
    a orientujesz się jak liczą czy powierzchnie zabudowy czy netto ? bo u mnie to 108 x7,66 lub 88x7,66

    i jak liczą czy od momentu uzyskania pnb czy od odbioru budynku czyli za X LAT ?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jane Says

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    139

    Domyślnie

    uszczęśliwił, nie uszczęsliwiła. jestem male nie female
    podatek płaci się od 1 stycznia roku następującego po roku otrzymania pozwolenia na uzytkowanie/odbioru budynku.
    do wyliczeń bierze się powierzchnię użytkową.
    zawsze możesz w garażu prowadzić "wieczną' budowę, co dwa lata wpisywać jakąś robotę w DB i zwlekać z oddaniem do użytkowania.
    Obecny:
    M09c 180 m2. Fund. tradycyjne z płytą, 20cm (2x10cm) styrodur 0,037, podłoga 38cm EPS100 0,038, ściana MAX 29cm plus 24 cm 0,031, okna 4/14/4/14/4 w warstwie ocieplenia plus taśmy, strop porotherm plus 45cm EPS100 0,038, WM Bartosz bez GWC, całość podłogówka wodna , Kominek z PW i kondensat DeDietrich. Odzysk deszczówki do WC. 3 kolektory płaskie o pow. 7,5m2. OC. OZC EAH=25,0 kWh/m2/rok by asolt

    Plan:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...101-GP2-z-Z500

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Budowa na jednym PnB
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  6. #6

    Domyślnie

    No a jak ... buduję dom 100m2 + garaż 88 + pom gosp. 230m2
    podatki będę takie płacił że w gminie bedą mi się kłaniac z daleka

    aaa jak jest PNB wspólne dla wszystkich budynków to odbiory można robić pojedyńczo czy wszystko na raz trzeba ?
    bo jeśli na raz to będę musiał zameldowac się u mamusi do 2055 roku Bo pomieszczenie gospodarcze wg wyceny ma kosztować 0,5 mln zł

    a co do jane says... to Jane to damskie imię dlatego tak napisałem Przepraszam
    Ostatnio edytowane przez lisek_79 ; 30-01-2013 o 22:23

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar rodii
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Sokolany
    Posty
    97
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Czesc, i jak dowiedziales sie czegos nowego a propo odbioru? Razem z domem, czy mozna oddzielnie?
    Bo mnie juz ciary przechodza jak pomysle ze 1000zl bede musial zaplacic za budynek gospodarczy i garaz.
    Ewentualnie wezme w dzierzawe 2 hektary ziemi i bede rolnikiem

    dzieki
    Rafal

  8. #8

    Domyślnie

    Powracam do tematu...
    Ta cena za garaż wolnostojący jest absurdalna!

    Jak to u Was wygląda?

  9. #9

    Domyślnie

    Wszędzie jest tak samo do dziś. Garaż wolnostojący to budynek "inny" i stawka za niego wynosi ok 8zł/m2 powierzchni netto.


  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.296
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wszędzie jest tak samo. Garaż wolnostojący czy budynek gospodarczy = stawka z 10x stawka za m2 domu.

    To istotny argument, żeby budować w bryle bo nie są to drobne kwoty przy większych powierzchniach.

    W bryle budynku - chyba wszędzie jak za m2 domu, ale dłubią tu podobno. W przypadku wydzielonych lokali w blokach już jest jasno zapisane, że stawka jak za lokal użytkowy (wcześniej różnie decydowały urzędasy a nawet sądy wydawały sprzeczne wyroki).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 27-04-2017 o 14:48

  11. #11

    Domyślnie

    w blokach jest tak, ze jak garaż jest w tej samej KW co mieszkanie, to podatek jak za m2 mieszkania czyli ok 75gr, jak ma oddzielna KW to jak budynek "inny" i stawka jest niecałe 8zł/m2. i tak było zawsze, jedynie co zmienili, to to, ze każdy ma do zapłaty za swoja część, a wcześniej było tak, ze każdy mógł zapłacić za wszystkie garaże. np. ktoś nie zapłacił, to ściągali z innych, teraz tak nie ma, każdy płaci za swoja część i koniec.


  12. #12

    Domyślnie

    W bryle już mam jeden 40 m2, nie dokleję już nigdzie 90m2 garażu

    Masakra!
    Ponoć tylko jakbym był rolnikiem to mogę płacić dużo mniej, ale mam własną działalność gospodarczą i nie mam jak przejść na KRUS

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tom3sko

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    szczyrk
    Kod pocztowy
    43-370
    Posty
    4

    Domyślnie

    Nie orientujecie się czy za basen i altane również trzeba będzie zapłacić ten chory podatek ?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil_ Zobacz post
    W bryle już mam jeden 40 m2, nie dokleję już nigdzie 90m2 garażu

    Masakra!
    Ponoć tylko jakbym był rolnikiem to mogę płacić dużo mniej, ale mam własną działalność gospodarczą i nie mam jak przejść na KRUS
    budynki w których prowadzona jest działalnośc gosp. to stawka wynosi ponad 22zł/m2, to samo dotyczy mieszkania w bloku, jesli w mieszkaniu prowadzimy działalność gosp. to za częśc mieszkania zapłacimy wspomniane 22zł/m2

    Nie orientujecie się czy za basen i altane również trzeba będzie zapłacić ten chory podatek ?
    , za basen tak, jesli jest wymurowany, to samo dotyczy altany, z tym, ze budynek musi być trwale związany z gruntem, wolnostojąca altanka z drewna podchodzi pod architekturę ogrodową


  15. #15

    Domyślnie

    O działalności nawet nie wspominam, u rodziców mam firmę zarejestrowaną i musiałem 4m2 wydzielić po 22 zł za metr podatku
    Stanowisko do drukowania faktur i pakowania paczek

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony