dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar asterixx
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    408

    Domyślnie jak przygotowuje sie bale drewniane ?

    Witam,
    Ogladałem niedawno dom zbudowany z litego bala. Piękna rzecz.
    Zastanawia mnie, jak obrabiane jest drzewo aby powstał z niego bal. Jak fachowcy to robią, ze bale sa takie gładkie i najczęsciej jasne. Jak biore deskę sosnowa do ręki to ona ani gładka, ani jasna (a na pewno nie tak bardzo jasna). Jak uzyskuje się taką powierzchnię, bez zadziorów, gładką jak ... ? Nie sadze, aby ktos każdy kawalek szlifowal papierem ściernym. Na piaskowane tez to nie wyglada, zreszta piasek wbijałby sie w drewno.
    Na końcu jest to zapewne impregnowane, ale impregnaty nie zlikwidują zadziorów po korowaniu.

  2. #2
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Aniulaw

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-005
    Posty
    8

    Domyślnie

    nie wiem, nie intersowałm sie tym ale na youtubie powinny byc filmiki? Poszperaj w necie, moze na discovery powinno cos byc, moze jakies linki do filmkików? Swoja droga domy z bali to coś rewelacyjnego

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frank_gr

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    nieznanowo
    Kod pocztowy
    08-131
    Posty
    211

    Domyślnie

    Cytat Napisał asterixx Zobacz post
    Witam,
    Ogladałem niedawno dom zbudowany z litego bala. Piękna rzecz.
    Zastanawia mnie, jak obrabiane jest drzewo aby powstał z niego bal. Jak fachowcy to robią, ze bale sa takie gładkie i najczęsciej jasne. Jak biore deskę sosnowa do ręki to ona ani gładka, ani jasna (a na pewno nie tak bardzo jasna). Jak uzyskuje się taką powierzchnię, bez zadziorów, gładką jak ... ? Nie sadze, aby ktos każdy kawalek szlifowal papierem ściernym. Na piaskowane tez to nie wyglada, zreszta piasek wbijałby sie w drewno.
    Na końcu jest to zapewne impregnowane, ale impregnaty nie zlikwidują zadziorów po korowaniu.
    Z pni sosnowych trudno jest usunac kore nie robiac zadiorow, ale ze swierkowych scietych w ok wegetacji kora po uderzeniu odchodzi sama, a te bale co ty ogladales poprostu byly prawdopodobnie toczone.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    Technologii wykonania domu z bali jest wiele. Bale drewniane mogą być np toczone. Najpopularniejsze metody preferowane przez wykonawców, to wstępne korowanie mokrego drewna, niewielu to robi, ale jest bardzo ważne, czyli sezonowanie drewna, składania domu, szlifowanie przy użyciu "polerko szlifierek" na tarcze Fibra, malowanie wedle oczekiwań klienta.

    Materiał na dom trzeba zamówić odpowiednio wcześniej (2 lata), preferowane drewno cięte w zimie, zdecydować się na technologię: półbal, bal, bal frezowany, mszony, itd, itp. Nie jest tajemnicą, że jakość wykonawstwa przy takim domu jest bardzo ważna, a napsuć materiału za 40000zł można w mig.

    Specem nie jestem, dla mnie ta technologia ma jednak jedynie walory wzrokowe.
    Buduję samemu: 160m2; ściana 19cm+15cm styropianu; okna 3szyby 0,8; poddasze ocieplone styropianem i tynkowane; kocioł kuchenny CO 15kW Vienybe D+ podpięty do zbiornika 600l z wężownicą INOX do CWU; To wszystko z meblami i AGD za 260 000zł.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Bale powinny być dzielone na 3 części i tak suszone ... widziałem w jednym tartaku ...

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar borge
    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Lodz
    Posty
    121
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał asterixx Zobacz post
    Nie sadze, aby ktos każdy kawalek szlifowal papierem ściernym.
    a jednak : ) oczywiscie przy pomocy elektronarzedzi ale wlasnie papierem sciernym

    Cytat Napisał trener
    Bale powinny być dzielone na 3 części i tak suszone .
    nie rozumiem tych '3 czesci', chyba ze jest to determinowane wielkoscia komory suszarni (?)
    plazy powstaja przez rozciecie na pol (wzdluz) calego pnia, jeszcze lepiej jesli wytnie sie ze srodka (tak na pol przecietych pni) deske, w celu pozbawienia pnia rdzenia, taki zabieg ograniczy w przyszlosci pekanie plazow
    suszenie najlepiej przez kilka lat w sposob naturalny

    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez borge ; 21-03-2013 o 07:58

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Po to bala się dzieli na trzy części aby nie pękał w czasie schnięcia ... tak twierdzi gości z tartaku.
    Potem skleja się do kupy i masz suchy piękny bal co nie pęknie taka jest idea

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar borge
    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Lodz
    Posty
    121
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Arrow

    Cytat Napisał Trener Zobacz post
    Po to bala się dzieli na trzy części aby nie pękał
    nie bede polemizowal, tym bardziej ze moja wiedza w tym zakresie jest niedostateczna, napisze tylko ze pierwszy raz slysze o takim przygotowaniu bala i ta idea jest co najmniej dziwna
    jesli drewno jest przygotowane w sposob o jakim piszesz to nie jest to bal ani plaz tylko drewno prefabrykowane

    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez borge ; 22-03-2013 o 07:33

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar subfosylny
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Po to bala się dzieli na trzy części aby nie pękał w czasie schnięcia ... tak twierdzi gości z tartaku.
    Potem skleja się do kupy i masz suchy piękny bal co nie pęknie taka jest idea
    Może jakiś szkic pomoże?
    Tu była reklama....

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Nie trzeba szkicu... leży okrąglak na ziemi i tak jak na trzy równe plastry go podzielić w pionie ... potem jest nadziany co ileś metrów na sworznie
    i tak suszy się parę lat ...

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    W życiu never się nie spotkałem z taką technologią. Nawet i takiej nie słyszałem.
    Buduję samemu: 160m2; ściana 19cm+15cm styropianu; okna 3szyby 0,8; poddasze ocieplone styropianem i tynkowane; kocioł kuchenny CO 15kW Vienybe D+ podpięty do zbiornika 600l z wężownicą INOX do CWU; To wszystko z meblami i AGD za 260 000zł.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    No to widzisz Nie masz tedy pękniętych bali
    A jodła o średnicy 60cm może mieć spore pęknięcie

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar subfosylny
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    Weź przestań.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	111u.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	36,4 KB
ID:	178389
    Linia czerwona - linia cięcia .
    Linia zielona - linia uschnięcia się drewna.
    Jak przetrzesz kłodę lub strzałę na trzy części, to powierzchnie płaskie usychaja się tworząc płaszczyzny wypukłe.
    Jak chcesz to skleić bez strugania?
    Coś za bardzo przekombinowałeś z tą teorią.
    Tu była reklama....

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Z tym klejeniem z powrotem nie wiem.
    Podałem to jako ciekawostkę a Wy na mnie
    Z tymi płaszczyznami się zgadza ... oni tam mogą na zlewkę robić nie wiem...

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar subfosylny
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    Ja Ci dam ciekawostkę . To horror jest a nie ciekawostka
    Tu była reklama....

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    DANIEL SIS

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Pisz
    Kod pocztowy
    12-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    przepraszam, że jak zwykle się wtrącam...Z tymi balami jest tak. Jeżeli chcesz mieć z typowego okrąglaka chatę to pamiętaj, że takie bale muszą być selekcjonowane. Szukane są idealne "struny" - jak mówią cieśle - z bardzo małą ilością sęków i jednakowe w średnicy. Niektórzy idą na łatwiznę i robią otoczaki na zasadzie toczenia bala, tylko że to zły pomysł i narusza zewnętrzną, naturalną strukturę bala co ma wpływ na większe pękanie drewna i skręcanie. Prawdziwy bal nie okrągły całkowicie nigdy nie powinien zawierać w sobie rdzenia. Każdy wykwalifikowany cieśla wie, że kloc drewna tnie się na pół idealnie po środku. Tak robią górale płazy. Nie będę zamieszczał naukowych dowodów ( zrobi to subfosylny ) ale zanim nauka to potwierdziła ludzie robili tak od wieków. Płazy robi się z kloca przetartego na pół, górę oraz dół przycina się tak aby było oparcie, tak jak na moim rysunku:

    pomarańczowe elementy to płaz na ścianę. Bale prostokątne, spotykane na kurpiach, podlasiu i mazowszu robionę są taką samą metodą tylko, że w postaci prostokąta ( przeważnie 12x24 ). Wyobraźcie sobie jaki kloc musiał być aby taki element uzyskać! Niestety dzisiaj idą na łatwiznę i robią z młodych kloców, wycinają boki a środek dla cieśli, tylko że z takich beleczek to robi się śmigła do helikopterów.
    Pzdr
    Tu była reklama...

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    Tartaki szmery bajery "od wieków" (gdzie przed wiekami tartaki?), a moja chałupa 18x6m była cała zrobiona z ciosanych bali jodłowych 24cm grubości, ale to pikuś bo spichlerz 5x7m był cały z bala 34cm grubego, nie mszyty, a przez to dużo zdrowszy, bo jednak tam w domu gdzie był optykany mech, albo tynk na trzcinie to największe zniszczenia przez robactwo i grzyba. 1926rok, to były czasy.

    Jak się przyłoży prostą łatę do tych ciosanych siekierkami przed 100 laty bali to normalnie jak pod żyłkę, a jak krokwie zarabiane, każda kama to dzieło sztuki. Wszystkie drzewa prościutkie, a jak dzisiaj zamówiłem w tartaku tragarze i obsadziłem na stropie, to mimo sezonowania tak je zaczęło kręcić, że tynk odpada, i podłogę podniosło na poddaszu.

    Teraz tną mokre jak leci, nikt nie patrzy na porę roku, pogodę, nie wybiera drzewa na bale, moi sąsiedzi idąc do ogródka ściąć brzózkę fi 12cm pilnują by ciąć tylko w "nowiu", bo inaczej fiu bździu i zabobony, a brzózka do pieca ma iść za 3 miesiące.
    Ostatnio edytowane przez K160 ; 11-04-2013 o 21:40
    Buduję samemu: 160m2; ściana 19cm+15cm styropianu; okna 3szyby 0,8; poddasze ocieplone styropianem i tynkowane; kocioł kuchenny CO 15kW Vienybe D+ podpięty do zbiornika 600l z wężownicą INOX do CWU; To wszystko z meblami i AGD za 260 000zł.

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    DANIEL SIS

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Pisz
    Kod pocztowy
    12-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    dokładnie...kiedyś ciosano albo piła i " od sie do sie ". Z tym ciosaniem było tak, że sznur moczyło się we krwi ( wieprza ) albo najczęściej w sadzy i cieśla patrzył na kloc , nastepnie nasączony sznur odstrzelało się na klocu ( zostawała krecha ) i specjalnymi siekierkami wykutymi przez kowala dawali ognia. Uzywali też oślic ( takie jakby młotki murarskie tylko ostre jak cholera ). Teraz często drzewo rośnie w lesie a za kilka dni już na ścianie...ale to droga na skróty...i te cudowne impregnacje ciśnieniowe i inne cuda na kiju...
    pzdr
    Tu była reklama...

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar subfosylny
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    Cytat Napisał DANIEL SIS Zobacz post
    przepraszam, że jak zwykle się wtrącam...Z tymi balami jest tak.....
    Nic dodać, nic ująć.
    Tu była reklama....

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar subfosylny
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    Cytat Napisał K160 Zobacz post
    Tartaki szmery bajery "od wieków" (gdzie przed wiekami tartaki?),
    Tartaki były od wieków, tylko z początku ręczne : vide fotki : http://autopodroze.pl/bez-kategorii/...-deska-swiata/ .
    Potem zaczęto używać napędu wodnego itd aż do naszych czasów.
    Tu była reklama....

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony