dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Ile kosztuje mb bala ?

    Dach mam położony na balach 13.5 cm na 14cm i zastanawiałem się ile by takie odtworzenie starego dachu kosztowało.
    Ile kosztuje metr bieżący bala licząc 14cm na 14cm, podobnego do tego ze zdjęcia.


  2. #2

    Domyślnie

    w tartaku 700 zł m3 jodły , świerka więc 1mb wychodzi 13,72 gr , mam nadzieję że dobrze obliczyłem

  3. #3

    Domyślnie

    Nie polecam go odtwarać w orginale , przekroje kiepskie będzie problem z adaptacją poddasza , odległości między krokwiami pewnie 1m łaty pod dachówkę będą się uginać itp
    Jak dach będzie ściągany to lepiej go zrobić z przekrojami krokwi np 20/8cm w odstępach 80/90cm czyli tak jak teraz są projektowane.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    DANIEL SIS

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Pisz
    Kod pocztowy
    12-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    niekoniecznie. Dajmy popracować kalenicy ( wiecie po co się ją stosowało?) oraz płatwiom pośrednim. Kalenica jest wsparta na stolcu ( przynajmniej tak widać) więc o moc dachu się nie ma co martwić! Jeżeli dach byłby deskowany, nie trzeba się martwić ugięciem łat, z resztą łaty...wystarczy zastosować większy przekrój i bólu nie będzie!
    Tu była reklama...

  5. #5

    Domyślnie




    Belki na dole są ściete pod skosem i całkowicie położone na długich belach, które trzymają ściany w kupie. Tworzy sie w ten sposób trójkąt pod wszystkimi belkami.
    W górze belki są częściowo położone na długiej belce a częściowo opierają się o siebie. Na zdjęciach właściwie widać dwa dachy, i oba mają takie same systemy wsparcia.

    Czyli dwa razy to co jest poniżej.



    Po środku strychu były jeszcze deski, dzielące strych na dwie części, ale połowę z nich rozebrałem.

  6. #6

    Domyślnie

    marcin podaj długość domu , szerokość i długość lub kont nachylenia krokwi , to obliczymy wstępnie ile będzie kosztował materiał na odtworzenie dachu .
    Ta belka wzdłużna to płatew kalenicowa a słupki to stolce , krokwie zaś spierają się na belce oczepowej , lub wieńcowej , zaś skośne beleczki to miecze .
    Piszę to żebyśmy wiedzieli o czym mówimy . będziesz zmieniał wymiary dachu ?

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuje Panie Macieju. Troszkę się rozjaśniło z nazwami belek, tak więc trzymając się nazewnictwa:

    Wszystkie belki są prawie kwadratowe, można przyjąć, że mają 14cm na 14cm. (większość trzyma wymiar 14x13,5)

    Teraz długości dla połowy dachu, czyli można mniej więcej mierzyć razy dwa, chociaż druga część jest o 20 metrów kwadratowych mniejsza, ale chodzi mi o przybliżone koszty jednej połówki, wtedy będę miał mniej więcej rozeznanie.

    płatew kalenicowa
    1x ~ 562cm

    Krokwie
    14x 420cm

    Stolce
    3x 220cm

    Belki podtrzymujące, odchodzące od Stolców do płatwi kalenicowej
    2x 140cm

    28 łat, długości płatwi kalenicowej, nieco dłuższe..

    Na pewno dojdą jeszcze dodatkowe koszta, ale na razie chodzi mi o samo drewno.
    Poddasze nie będzie, użytkowym przynajmniej na razie.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    DANIEL SIS

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Pisz
    Kod pocztowy
    12-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    Cytat Napisał m4rsh4ll Zobacz post



    Belki na dole są ściete pod skosem i całkowicie położone na długich belach, które trzymają ściany w kupie. Tworzy sie w ten sposób trójkąt pod wszystkimi belkami.
    W górze belki są częściowo położone na długiej belce a częściowo opierają się o siebie. Na zdjęciach właściwie widać dwa dachy, i oba mają takie same systemy wsparcia.

    Czyli dwa razy to co jest poniżej.



    Po środku strychu były jeszcze deski, dzielące strych na dwie części, ale połowę z nich rozebrałem.
    Czy te zdjęcia przedstawiają przestrzeń nad jętkami...choć stolce stosuje się między kleszcze! Jeżeli pod tym deskowaniem jest właściwe poddasze użytkowe to kochani zanim odtworzycie dach i jego konstrukcje zwróćcie uwagę na strop, podciąg, płatwie pośrednie oraz oczepy i murłatę. Bzdurą jest opieranie krokwi na oczepach!
    pzdr
    Tu była reklama...

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    DANIEL SIS

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Pisz
    Kod pocztowy
    12-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    oczepy to system belek, które sprzęgają całą konstrukcję ścian nośnych i działowych. Poza tym głowice podbelek oczepu wraz z oczepem tworzą niejednokrotnie koronę domu!!!!! W oczepy wprawia się belki stropowe z centymetrowymi zamkami, powodującymi szczelność. Między stropówkami są legaty bądź zaślepki. Dopiero belki stropowe połączone z murłatą tworzą spięcie domu i oczywiście podciąg czasami wsparty na słupie!!! Natomiast dach drodzy cieśle...tak trzeba zaprojektować aby strzałka ugięcia belki stropowej nie szła do góry, a nacisk na murłaty nie był za duży, co powoduje wygięty dach, tzw japoński. Dlatego m4...dodaj zdjęcia stropu oraz właściwego poddasza...
    pzdr
    Tu była reklama...

  10. #10

    Domyślnie

    danielu to jest mały dach tam nie ma jętek płatew klenicowa ma 562cm i tu masz długość .przy krokwi o długości 420cm przy tym koncie co na fotce widać to pewnie nie jest szerszy niż 4m .
    wychodzi tak z grubsza konstrukcja 1,44m3 łaty 0,19m3 przy cenie 700 zł to 1141 zł , łaty sprzedają taniej

  11. #11

    Domyślnie

    Dziękuje Panie Macieju, myślałem, że samo drewno będzie kosztować majątek. Dom jest rzeczywiście malutki, ale może to tez być jego plusem.

    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony