dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie czy da sie jakos obejsc plan zagospodarowania? :)

    chodzi o 5 stopni nachylenia dachu...

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    już bardziej lakonicznie się nie dało???
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Kwitko
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Wielkopolska
    Dzielnica
    Konin/Słupca
    Posty
    1.654

    Domyślnie

    Rozumie że masz w planie nachylenie dachu np. 30-45 stopni a chcesz zrobić np. 25. W projekcie musi być zgodnie z planem. Jeżeli chcesz robić przekręty, Twoje ryzyko, może się udać bo 5 stopni to niewiele, ale nie musi i wtedy będą problemy. Nie lepiej zmienić kąt nachylenia dachu o te 5 stopni?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Da się, na dwa sposoby.

    1. Kupić inną działkę.
    2. Kupić inny projekt.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  5. #5

    Domyślnie

    wypatrzony projekt ma dach 20 st. Jezeli podniose do 30 to straci fason. 25 jeszcze by jakos wyglądał. Czy ktos to faktycznie sprawdza?
    A moze da sie to obejśc jakims pomysłem technicznym? Ktos miał podobny problem?

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Po***ni

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-200
    Posty
    265

    Domyślnie

    Można by się zwrócić o odstępstwo od zapisów w planie, ale jak się nie uda to zwrócisz na siebie uwagę.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar bury_kocur
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    płn wlkp
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    1.699
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Ja miałam podobny problem. Chciałam 20, no max 25 stopni (a najlepiej płaski), a w planie 30-45. Rozwiązałam go tak, że przełknęłam gorzką pigułkę i mam 30 stopni - innej działki spełniającej nasze kryteria bym nie znalazła, a zresztą w całym mieście to durne 30 stopni minimum. Trzeba się zastanowić, co jest priorytetem: miejsce czy projekt domu, a jeśli projekt, czy ma się skłonności do ryzyka, żeby postawić na swoim wbrew planowi

    Aha - przymierzając krokwie, panowie połączyli je pod kątem 22 stopnie na roboczo. Różnicę w kącie było widać gołym okiem i nikt, kto obejrzał choć kilka budów, nie nabrałby się, że to 30. Może 2-3 stopnie by przeszły niezauważone, to tak moim zdaniem.
    Ostatnio edytowane przez bury_kocur ; 27-02-2013 o 16:29
    Dlaczego ludzie nie mogą zrozumieć, że dobry gust i prostota idą razem ze zdrowym rozsądkiem.
    R.W. Edis, Decoration and Furnishing of Town Houses, 1881

    dom na miarę - dziennik budowy domu za 1500/m2 pod klucz

  8. #8

    Domyślnie

    chodzi wlasnie o to, że dom jest pietrowy i ma taki styl, ze z dachem 30st straci fason i bryła bedzie przytłaczała nieco. w tym przypadku to 5 stopni sporo zmienia.
    Gdzie sie zwrocic o takie odstepstwa w planie, do starostwa czy gminy? Komus sie udało?

    Pozdrawiam

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Plan powstał w gminie, więc tam. Ale nie słyszałem jeszcze o odstępstwach od planu miejscowego - co najwyżej jego interpretacji. Nie spotkałem się jeszcze w planie o zapisach mówiącym o możliwym odstępstwie. Śmiesznie, bo nawet od warunków technicznych jest możliwość odstępstwa - do ministra za pośrednictwem prezydenta/burmistrza i jest to podparte przepisami prawa budowlanego.
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  10. #10

    Domyślnie

    Ja nie wiem po co ustalają w planach te min. 30 stopni. U siebie (śląsk) widzę wiele starych zaniedbanych klocków z płaskimi dachami, ale oczywiście zrealizowanie projektu nowoczesnego domu z płaskim dachem jest niemożliwe. Rozumiem w górach, gdzie jest pewna tradycja, ale w mieście? Planujemy z żoną kupić działkę i widzę, że będzie problem. Jedyne wyjście u nas, to kupić działkę, gdzie na sąsiedniej stoi już dom z płaskim dachem. Tym sposobem odpadają młode osiedla, gdzie buduje się tylko dachy spadziste. Ewentualnie działka min. 3000 m2, ale to za duże koszta.

  11. #11

    Domyślnie

    To, że na sąsiedniej działce stoi dom z płaskim dachem jeszcze o niczym nie świadczy. Wielkość działki tym bardziej. Teren, który zamierzacie kupić podlega miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego lub warunkom zabudowy. To one określają, co możecie zbudować. Dostępne w gminie.

  12. #12

    Domyślnie

    Lullaby takie warunki, aby móc postawić dom z płaskim dachem są w miejscowym planie
    Jest jeszcze zapis, że wytyczne planu nie mają zastosowania dla działek wydzielonych przed ustanowieniem miejscowego planu, ale to muszę jeszcze wyjaśnić, bo nie jest to dla mnie jednoznaczne (znając życie dla urzędników pewnie też).

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Ten zapis zapewne tyczy się jedynie zasad podziału działek.

    Lullaby chodzi o to, że w innym mieście, a nawet na innej ulicy te zapisy planu mogą i zwykle się różnią
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał A Zobacz post
    Lullaby takie warunki, aby móc postawić dom z płaskim dachem są w miejscowym planie
    To w czym problem?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał robert skitek Zobacz post
    Ten zapis zapewne tyczy się jedynie zasad podziału działek.
    Robert a mógłbyś przedstawić swoją interpretację zapisów odnośnie możliwości realizacji budynku parterowego z płaskim dachem?
    Oto wycinek z miejscowego planu odnoszący się do tej kwesti:
    "3.Na terenach oznaczonych symbolami MN, MN/U ustala się następujące warunki, zasady i standardy
    kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu:
    1) podstawowe ustalenia dotyczące zasad zagospodarowania terenów MN, MN/U:
    a) w ramach działki przeznaczonej do zabudowy minimalny wskaźnik udziału powierzchni biologicznie
    czynnej wynosi 40%,
    b) maksymalny wskaźnik intensywności zabudowy – 0,4,
    c) liczba nadziemnych kondygnacji nie może przekraczać trzech, przy czym maksymalna wysokość zabudowy
    liczona od poziomu terenu do najwyższego punktu dachu nie może przekroczyć 12 m, dla konstrukcji nośnej
    elektrowni wiatrowych wysokość maksymalna nie może przekroczyć 15 m,
    d) wymagane jest stosowanie dachów spadzistych o kątach spadku połaci dachowych 30 - 45 stopni , lub dachów
    mansardowych, o kolorze pokrycia ceglastym, bordowym i brązowym lub grafitowym, z zastrzeżeniem lit. e) i f),
    e) od warunku, o którym mowa w lit. d) można odstąpić w przypadku, gdy bezpośrednio na sąsiedniej działce
    budowlanej, przylegającej do tego samego ciągu komunikacyjnego co działka inwestora, istnieją budynki
    o dachach płaskich, dopuszcza się wówczas obiekty trzykondygnacyjne o nieprzekraczalnej wysokości 12
    m,
    f) w przypadku realizacji obiektów na działkach o powierzchni powyżej 3000 m2 oraz realizacji
    zorganizowanej zabudowy jednorodzinnej lub wielorodzinnej, dopuszcza się dowolną formę kształtu
    i pokrycia dachów, z zachowaniem pozostałych warunków zagospodarowania i zabudowy terenów,
    g) dopuszcza się możliwość realizacji zabudowy w granicach działek budowlanych na warunkach określonych
    w obowiązujących przepisach,
    h) na obiektach gospodarczych i garażach forma dachu musi być zgodna, co do kąta spadku połaci dachowych
    i rodzaju pokrycia, z formą dachu na budynku mieszkalnym lub usługowym zlokalizowanym na tej samej
    nieruchomości;
    2) Na terenach zabudowanych przed wejściem w życie niniejszego planu, oraz w przypadku wydzielenia działek
    na terenach MN, MN/U dokonanych przed wejściem w życie tego planu stosowanie przepisów ust.3, p.1, nie
    jest obligatoryjne pod warunkiem, że zabudowa będzie zgodna z przepisami prawa budowlanego oraz
    wysokość zabudowy na terenach MN, MN/U nie przekroczy 12 m od poziomu terenu."

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał lullaby Zobacz post
    To w czym problem?
    Znalezienie odpowiedniej działki spełniającej wytyczne planu miejscowego odnośnie płaskiego dachu.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Wszystko prawidłowo zrozumiałeś, więc nie wiem co miałbym pisać. Parterówkę możesz wszędzie jeśli tylko spełnisz punkt 1a.
    Zapis w punkcie drugim bardzo mądry - najczęściej właściciel klocka przy rozbudowie musi nałożyć czapę
    Więc odwołuję to co pisałem - ten zapis w tym wypadku odnosi się do zasad zabudowy a nie tylko podziału działek.
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał A Zobacz post
    Ja nie wiem po co ustalają w planach te min. 30 stopni.
    Po to, by zachować ład architektoniczny.

    Bo się wielu ludziom wydaje, że ład jest ważniejszy od wolności budowania tego, co się inwestorowi podoba.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  19. #19

    Domyślnie

    Inne pytanie z tej samej serii. Jeżeli w planie jest zapis ,że działka max zabudowanie 15% to da się to jakkolwiek obejść ?

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    A co wyście się tak uparli? To jest obowiązujące prawo miejscowe, które należy respektować. Jeśli nie pasuje, wybierzcie działkę w innej lokalizacji.
    A czy jest jakaś furtka, to trzeba przeczytać wszystkie zapisy planu.
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony