dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 49
  1. #1

    Domyślnie Jak "pożenić" kominek z masą akumulacyjną i podłogówkę w domu prawie pasywnym?

    Witam.
    No właśnie jak? Dużo na forum pisze się o kominkach ciepłych z masą akumulacyjną, jednak wydaje się że w nowych energooszczędnych domach w których z reguły montuje się podłogówkę w całym domu taki kominek raczej mija się z celem. Stąd moje pytanie do fachowców jak rozsądnie zaprząc taki kominek do współpracy z popularną podłogówką. Myślę że wielu skorzysta z waszych rad, no a ja na pewno
    Buduję bo... lubię

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Albo rybki albo akwarium. Jeżeli masa akumulacyjna, to nie podłogówka raczej. Jeżeli podłogówka, to kominek z PW. Chyba, że pójdziesz tropem masy akumulacjnej w postaci podłogi Tak na moje
    Dywagacje nad kominkiem - Kominek Trocia

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Podłogówka to akumulacja tyle że wodą "pędzona". Warto się zastanowić nad systemem mieszanym, gdzie ogrzewać można zarówno wodą - poprzez nasadę wodną, plus do tego zwykły kominek albo osobna akumulacja. Dobrym rozwiązaniem jest też "normalny" kominek wodny, nie złym jest również zwykły konwekcyjny ...
    Czyli mówiąc krótko ... całe spektrum rozwiązań ... omawianie teoretyczne znowu do niczego nie doprowadzi ... po raz kolejny widać jak na dłoni że aby rozmawiać o konkretnym rozwiązaniu technicznym najlepiej robić to na konkretnym "żywym organizmie".
    Maq73 ... to co u Ciebie będzie dobre, u twojego sąsiada może wcale się nie sprawdzić, choćby ze względu na nieco inny tryb życia jaki prowadzi lub inne przyzwyczajenia ... ot taka prozaiczna sprawa ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Maq73 ... to co u Ciebie będzie dobre, u twojego sąsiada może wcale się nie sprawdzić, choćby ze względu na nieco inny tryb życia jaki prowadzi lub inne przyzwyczajenia ... ot taka prozaiczna sprawa ...
    Pozdrawiam.
    Całkowicie się z tym zgadzam, dlatego może powiem jak sytuacja wygląda u mnie. Dom parterowy bardzo energooszczędny140m2 na płycie fundamentowej grubości 25cm z podłogówką na całej powierzchni, do tego bufor wodny 1500-2000l ogrzewany grzałkami elektr. wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Wiem powiecie gdzie w takim domu miejsce na kominek, tam przecież nie powinno nawet być komina ale ja nie wyobrażam sobie domu bez kominka, w aktualnym mieszkaniu mam i nawet 3 sezony było ogrzewane praktycznie tylko kominkiem, poza tym lubię i już . no a skoro lubię to chciałem jakoś zaprząc ten kominek do współpracy z nowym domkiem.
    Moja koncepcja jest taka: buduję sobie palenisko szamotowe (ew. wstawiam kominek przystosowany do współpracy z masą akumulacyjną), w sieci są gotowe poradniki z opisem krok po kroku. Wstawiam w takie palenisko szybę 2 czy 3 warstwową tudzież jakiś inny wynalazek zmniejszający emisję przez szybę coby mi się salon nie przegrzewał. Całość podłączam do masy akumulacyjnej (jakieś kształtki z akubetu czy kanały wymurowane z cegieł magnezytowych) i nasady wodnej z szybrem kierującym spaliny albo do nasady albo do masy akumulacyjnej, obudowuję całe to ustrojstwo albo cegłami szamotowymi stawianymi na sztorc albo znowu jakimiś gotowymi płytami akumulacyjnymi całość obudowy izoluję termicznie i tu znowu albo gotowe płyty izolacyjne albo jaki betonik z perlitu własnej produkcji. W środku tej obudowy pod "sufitem" montuję wymiennik powietrze-woda. Nasadę i wymiennik podłączam do bufora. Co mi daje taka konstrukcja, jak mam ochotę sobie napalić dla nastroju czy w okresie przejściowym dogrzać salon to palę sobie małymi porcjami drewna z dużą ilością powietrza co by się szyba nie zakopciła, wiadomo że nie jest to najefektywniejszy sposób spalania drewna nie o to w tym wypadku przecież chodzi. Spaliny kieruję do nasady wodnej bo przecież mimo wszystko szkoda to puszczać w komin a te ciepełko przyda się np. do CWU podłączonego do bufora. Inna sytuacja, zima, podłogówka załączona za oknami mróz więc przydało by się podładować ciepełkiem z kominka buforek wodny co by na prądzie zaoszczędzić i ognia się napatrzyć, więc palę wtedy na maxa pełny załadunek z dużą ilością powietrza i wysoką temp spalin które kieruję do masy akumulacyjnej, jednocześnie uruchomiony zoastaje wymiennik powietrze-woda w obudowie i zaczyna przekazywać ciepełko do bufora wodnego. Całością może sterować jaki dedykowany sterownik, znalazłem taki u Tatarka. Odpada wtedy konieczność budowy systemu DGP.
    Tak to sobie wymyśliłem, ale ja tylko amator jestem i opinie fachowców bardzo by pomogły cobym głupot nie narobił
    Buduję bo... lubię

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Uff. Prawie dobrze!
    1.Pokaz najpierw te instrukcje w necie krok po kroku, ocenimy czy można na nich polegać.
    2.Wymiennik powietrze woda - tez pokaż.

  6. #6

    Domyślnie

    A np takie coś http://heatkit.com/html/lopezs.htm w sieci jest tego typu stron wiele, głownie amerykańskich, wiele można podglądnąć
    Oczywiście jak ktoś bieglejszy w temacie potwierdzi moje filozofowanie to planuję założyć temat na forum typu budowa krok po kroku, gdzie mam nadzieje na konstruktywne uwagi forumowych fachowców.
    Co do wymiennika powietrze-woda myślałem o czymś w rodzaju chłodnicy samochodowej czy radiatorów, ewentualnie myślałem o polutowaniu z rurek miedzianych drabinki czy wygięciu jej z miękkiej miedzi w jednym kawałku.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nagrzewnica.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	12,3 KB
ID:	165767  
    Buduję bo... lubię

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Lopezs powinien nam płacić za pozycjonowanie strony. Punkt pierwszy zaliczyłeś pozytywnie. Drugi ciekawy, ciekawy. Tylko po co? Jak dla sprawdzenia w działaniu, ok. Natomiast rodzi się pytanie po co kombinować z dwoma, czy nie lepiej skupić się na jednym wymienniku grzejącym wodę, a dobrze?

    I jeszcze jedno. W tego typu "pomysłach", palenie bez brudzenia szyby to standard ( z racjonalnością w pakiecie ).

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Natomiast rodzi się pytanie po co kombinować z dwoma, czy nie lepiej skupić się na jednym wymienniku grzejącym wodę, a dobrze?

    I jeszcze jedno. W tego typu "pomysłach", palenie bez brudzenia szyby to standard ( z racjonalnością w pakiecie ).
    Dlaczego z dwoma, jak napisałem wcześniej, nasada pracuje przy paleniu rekreacyjnym a akumulacja przy intensywnym ładowaniu bufora do podłogówki.
    Co masz na myśli mówiąc o jednym wymienniku a skuteczniejszym? Ja zwykły człek z ludu ale z chęcia do nauki
    Buduję bo... lubię

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Uściślijmy. Ma być przestawka wodna, pędzona spalinami, wymiennik powietrze woda i masa akumulacyjna pędzona spalinami?

  10. #10

    Domyślnie

    Dokładnie tak, tylko używane oddzielnie zależnie od tego jak palę w danym momencie.
    Buduję bo... lubię

  11. #11

    Domyślnie

    Dodam może że kominek będzie stał w salonie który przez ścianę graniczy z pomieszczeniem gospodarczym -kotłownią. Kominek będzie w stylu portalowym z licowanym ze ścianą w salonie a cała reszta czyli masa akumulacyjna i instalacje po drugiej stronie już w kotłowni, obok też będzie stał bufor wodny, tak że wszystko blisko siebie.
    Buduję bo... lubię

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Drugi raz napiszę, że robi się ciekawie. Pod warunkiem, że wiesz co robisz . Wyjaśnij, dlaczego akumulacja za ścianą w kotłowni? Masz już jakieś doświadczenie z kominkiem?

  13. #13

    Domyślnie

    Od 12 lat jestem użytkownikiem kominka, mam mieszkanie w kamienicy i pierwsze co zrobiłem to postawiłem kominek w miejsce rozebranego pieca kaflowego, wkład to Tarnava 16.
    A dlaczego akumulacja w kotłowni, bo pozbywam się całej instalacji z salonu, łatwiej zrobić wyczystki, w razie awarii łatwiejszy dostęp do wszystkiego, nie trzeba drogiego wykończenia no i bardzo krótkie obiegi instalacji, generalnie oszczędność na wszystkim. A kominek ma wyglądać mniej więcej tak:
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	domek 005.jpg
Wyświetleń:	69
Rozmiar:	47,6 KB
ID:	165788  
    Buduję bo... lubię

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Tylko jedna sprawa, akumulacja to głównie zalety promieniowania podczerwonego. W tej sytuacji będziesz musiał zamienić energię na ciepłe powietrze. Ma to dobre i złe strony, ważne czy jestes tego świadom i jedziemy dalej.

  15. #15

    Domyślnie

    Jestem świadom że tych przemian energetycznych trochę jest ale w końcowym efekcie wracamy do promieniowania podczerwonego olbrzymiej masy akumulacyjnej jaką jest 40m3 betonu płyty ogrzewania podłogowego na całej powierzchni domu.
    Buduję bo... lubię

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Pełny szyber łobuziaki z linka dali, Piotrze pisz, pisz bom sam ciekaw co z tego wyniknie.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Czyli: buduję bo ...lubię

    Takie motto pozwala zrobić wszystkie rozwiązania które wymyśliłeś. Bez motta, racjonalnie to robiąc, podłogówka determinuje kominek wodny z buforem.
    Reszta to hobby.

    Kominirzu. Szyber, czy kierownicę strumienia dymu?

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Kominirzu. Szyber, czy kierownicę strumienia dymu?
    Kierownicę? Czy króciec spalin z możliwością zamknięcia 100% ?

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Cytat Napisał maq73 Zobacz post
    "w końcowym efekcie wracamy do promieniowania podczerwonego olbrzymiej masy akumulacyjnej jaką jest 40m3 betonu płyty ogrzewania podłogowego na całej powierzchni domu."
    Przenoszenie ciepła z bufora na skutek ruchu materii (wody) do podłogówki to konwekcja w czystej postaci, nie promieniowanie podczerwone. Maq73, pomysł masz godny uwagi, powodzenia.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał kominiarz Zobacz post
    Kierownicę? Czy króciec spalin z możliwością zamknięcia 100% ?
    Nie analizuje konkretnej sytuacji.
    Ale jeżeli "kierownica" to szyber 100% szczelny który zmienia drogę przepływu spalin. Czyli tylko zmienia, a nie zamyka przepływu spalin.
    Takie rozwiązania zmiany przepływu spalin (kanały) to rozwiązania stosowane od wielu lat w różnych konfiguracjach i celach.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony