dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Question Czym grzać w domu szkieletowym, niskoenergetycznym?

    Wiem, że temat popularny i przepracowany na wiele stron, ale wiem też, że co przypadek to trochę inna odpowiedź. Będę wdzięczny za porady poparte fizyką i doświadczeniem, jak również za rekomendacje sprzętu.

    Rozważam dom NF15/NF40 i stoję przed wyborem metody ogrzewania. Łączna powierzchnia ok. 130 mkw, poddasze użytkowe. Obowiązkowo wentylacja mechaniczna + rekuperator

    Warianty które biorę pod uwagę:

    1. Chyba najprostszy: grzejniki elektryczne (konwektorowe) zamiast CO, do CWU grzałka w tańszej taryfie. Zgrzyt jest taki, że pewnie nie przejdę wtedy audytu do dofinansowania NF15/NF40, bo w zaleceniach stoi jak byk, że samym prądem wszystkiego grzać nie wolno. Ładować się wtedy w solary do CWU jako "wymówkę"?

    2. Podobny: grzejniki elektryczne (konwektorowe) zamiast CO, a do CWU powietrzna pompa ciepła wspomagana grzałką. Czy są tu jakieś oczywiste wady?

    3. "Klasycznie", czyli powietrzna pompa ciepła wspomagana grzałką, podpięta do wodnego CO (kaloryfery) i CWU. Tutaj wiadoma wątpliwość: czy w takim domu CO w ogóle ma sens?

    4. Centralka grzewczo-wentylacyjna z pompą ciepła jako jeden sprzężony układ, również do CWU. Tu mam następujące wątpliwości: czy będzie problem z utrzymaniem komfortowej temperatury, jeśli nie będzie regulacji strefowej (która - z tego co patrzyłem - jest dość droga)? Czy cała zabawa nie jest za droga w porównaniu do wcześniejszych wariantów?

    I pytanie dodatkowe (nazwijmy je "5"): czy rekuperator koniecznie ma być z GWU? Jakie są tutaj "za" i "przeciw"?
    Ostatnio edytowane przez WuXeS ; 15-01-2015 o 22:04

  2. #2

    Domyślnie

    Wróżenie z fusów !
    Albo NF15 albo NF40 (różnica prawie trzykrotna).
    Sprecyzuj najpierw.

  3. #3

    Domyślnie

    Słusznie, ale ten kij ma dwa końce - różnica kosztu budowy to prawie 40 tys. zł, więc zmienia się też horyzont zwrotu inwestycji w grzanie.

    Ale jeśli mam przyjąć jeden standard do porównania, to niech to będzie NF40.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    romekroman1981

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    2

    Domyślnie

    Znalazłem w sieci jakąś nową generację pomp ciepła www.ennergy.pl. Podają takie SCOP, czy zużycie, że można wymięknąć - tylko czy to prawda ?
    Zobacz bo w/g tego co wyczytałem to można śmiało zrezygnować z rekuperacji.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał romekroman1981 Zobacz post
    Znalazłem w sieci jakąś nową generację pomp ciepła www.ennergy.pl. Podają takie SCOP, czy zużycie, że można wymięknąć - tylko czy to prawda ?
    Zobacz bo w/g tego co wyczytałem to można śmiało zrezygnować z rekuperacji.
    A ile to kosztuje? 20,30kPLN?Więcej?

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    romekroman1981

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    A ile to kosztuje? 20,30kPLN?Więcej?
    Podobno od 12'000 w górę Euro !!!! na domek 120-160m2 - tyle, że z wykonaniem podłogówki, chłodzeniem i pełną instalacją - czyli tyle ile pi razy oko gruntowa z osprzętem i podłogówką. Można poczytać - jest na stronie.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Taniej wyjdzie zrobić dobrze samemu niż liczyć na dofinansowanie. Nie potrzeba drogich projektów, drogich urządzeń, drogich audytów, nie trzeba od tego płacić podatków i można wiele rzeczy "załatwić". No i nie trzeba "przekonywać" audytora, kiedy wydałeś sporo więcej niż musiałeś, a on nie wie jak na koniec zaokrąglić ułamek, żeby wyszedł dobry wynik.

    To tylko wierzchołek góry lodowej. Zastanów się, bo w Polsce już prawie powstał PIERWSZY dom z dopłatą NF15.

    http://tv.muratordom.pl/budowa-i-rem...zelnosci,1234/

    Koszt - 4 tyś zł/m2, ale bez garażu. Mój będzie ponad dwukrotnie tańszy, a za zaoszczędzoną kwotę 280 tyś złotych mogę go ogrzewać przez 200 lat. Audytor wiedział, jak zaokrąglić ułamek...

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Przemek Ty brutalu, lepiej się nie dało podsumować, będę miał 2x tańszy dokładnie.
    Programista ma tylko w głowie lnie kodu który musi w klepać, lepi programy z niczego! to czyste zaklęcia wręcz.
    Do czego zmierzam ? wiedza, wiedza jest kluczem do sukcesu.
    Kiedyś bywało tak, lokalny szaman choć jego wiedza to dzień nauki, ale co tam bożyszcze przyszło tynkować, C.O zakładać.
    Normalnie hu wie o tym co robi, tylko improwizuje, zapytać takiego czemu tak? bo tak bo ja tak robię.
    Takich od razu gnać.

    Ty Przemek jako inż masz do tego inne podejście ponieważ potrafisz knuć potrafisz dociekać... a wielu tego nie potrafi.
    problem koło w aucie zmienić i taki trzeba pomóc - dobrym projektem

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Dużo rozumiem, ale nie rozumiem domu pasywnego postawionego przez firmę "dla oszczędności". To podobnie mądre, jak pompa ciepła za kilkadziesiąt tysięcy, żeby rocznie zaoszczędzić tysiąc, albo zakup nowego Jaguara z silnikiem diesela, który jest droższy o 30 tyś od benzyniaka.

    Cały ten dom pasywny to niby takie cudo jak prom kosmiczny, ale prawda jest taka, że to po prostu dom zbudowany dobrze. A żeby coś zbudować dobrze, to to coś musi się dać tak zbudować. Tutaj są dwa podejścia:
    - wymyślić co się chce, a potem wykombinować jak to zrobić - trudno i drogo, ale efektownie (tutaj architekt może poszaleć jak przy kościele),
    - wiedzieć co można zbudować dobrze i tanio, a potem z tego poskładać dom - prosto, zwyczajnie i niedrogo, a przy tym na tyle łatwo, że można samemu.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    To wpływ szamanizmu, zaraz powiem czemu ? pamiętam jak rodzice dali się złowić "fachowcom" teraz to tylko mi ciśnienie się dźwiga.
    A na co dali się złowić ... na placebyzer (magnetyzer) tak samo jak szaman od pieców gazowych kazał wstawić w otwartym układzie
    przeponę i to zaraz obok pionu naczynia wyrównawczego pierwsze co robiąc 2 lata temu instalację, to wyrąbałem
    tą banię od 1999 instalowaną, magnetyzer ściemizer też równie dobrze można by było kuśkę przystawiać.
    Tak się w trudach i znojach odbywa się budowa nie jednego domu. Teraz budowa pasywniaka dla laika to jest
    on dojną krową, której można wszytko wmówić.

    Ale bardzo dobrze ! nie żal mi takich gogusiów, ponieważ nie raz nie dwa jakiś szaman porcją mięsa mnie obrzucił, bo moja wiedza jest z książek nie tylko. Książki pisali mądrzy ludzie a nie kiepy od taniego wina, ja tu się ostro wypowiadam ponieważ krew się gotuje ile razy człowiek przez takich musiał poprawiać Problem tylko mam taki że dużą bezwładność nerwową posiadam, niczym się wkurzę to schodzi, jakoś tak bez pardonu
    ciężko mi idzie sprowadzanie takich "fachmanów" do parteru.

    Najlepszy tekst który do końca życia nie zapomnę - rozmawiam sobie u kolegi mechanika z jednym gogusiem o budowlance i mówię
    to tamto o izolacji.. jak zwykle musiało paść na oddychanie, człowiek by sobie cisł mięskiem "co ty pier****) no i
    mówię na koniec od tego jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła gościu ... "a co to jest wentylacja mechaniczna"
    później mógł jeść z ręki.

    Ot ludzie taki to przeciętny fachowiec z waszych budów .. co hoo wie. Sorry leżało mi na wątrobie.
    A przy pasywności masa żulików którzy tylko służą swoją "wiedzą"

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony