dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1

    Domyślnie Dom energooszczędny czy dom pasywny?

    Witam
    Z budownictwem nie mam zbyt wiele wspólnego, ale chciałbym wybudować dom energooszczędny lub pasywny.
    Według jednej ze stron dom energooszczędny do 20% więcej za m2 niż w przypadku domu standardowego. Wychodzi wg tego, dom 120m2 za 260.000 zł.
    Chciałbym się dowiedzieć ile m2 kosztowałby więcej dla domu pasywnego?
    Projekt domu to z220 jak się wpiszę w google to się znajdzie, a nie chce spamować linkami.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Według jednej ze stron dom energooszczędny do 20% więcej za m2
    bez projektu indywidualnego szczegółowego szkoda brać się za budowanie, ponieważ imo dom pasywny da się wybudować nawet taniej niż zwykłego kominowaca, z masą instalacji ..

  3. #3

    Domyślnie

    Projektu indywidualnego jeszcze nie mam, ale z reguły bo nie wiem czy się starać o projekt energooszczędny czy o projekt pasywny. Z Twojego doświadczenia, co lepiej wybrać? Jakie są oszczędności na ogrzewaniu w przypadku domu pasywnego vs energooszczędnego? do okolo 120m2?

  4. #4

    Domyślnie

    NFOŚiGW twierdzi, że standard pasywny zyskujemy wydając więcej około 100tys. zł. Rozumiem, ze zakładając, że mamy opracowany poprawny projekt .

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał KoFler Zobacz post
    Projektu indywidualnego jeszcze nie mam, ale z reguły bo nie wiem czy się starać o projekt energooszczędny czy o projekt pasywny. Z Twojego doświadczenia, co lepiej wybrać? Jakie są oszczędności na ogrzewaniu w przypadku domu pasywnego vs energooszczędnego? do okolo 120m2?
    Wybierz energooszczędny np. NF40 zasilany pompą ciepła (CO+CWU).
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Wybierz energooszczędny np. NF40 zasilany pompą ciepła (CO+CWU).
    Dokładnie. Komfort i oszczędność po rozsądnych kosztach.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Twierdzę że na pasywny wydam mniej, ponieważ ten pasywny lub inaczej bardzo wysoki standard zmusił mnie do szczegółowego projektowania budynku.
    Wyknucia masy rozwiązań które mają ten cel przybliżyć. Nie sztuką jest pójść i kupić coś z papierem "pasywne" do tego to zmierza ..jak na oponach ..
    Czy żarówkach, kwiczą że żarówki są be .. nie są, ponieważ u mnie przy -30 trzy kwoczki robią saunę.
    Wiele dogmatów piszą, o tym że garaż be, że dom nie może mieć okapów.

    Po głowie się skrobie, gdzie kryje się to 100 tyś zł więcej... pytanie gdzie te pieniądze się rozpływają? Okna z natury muszą być cieplejsze= patrz fix.
    Wentylacja bez kominów= patrz nie murujesz nie dziurawisz dachu..
    Majstry biorą za usługę kładzenia izolacji tyle samo, niezależnie od grubości.

    Pomyślcie sobie
    http://extradom.pl/projekt-domu-dom-z-widokiem-WAH1596 ile tu jest wodotrysków i nikt nie narzeka.. a dom w standardzie pasywnym winien być bez takich udziwnień patrz taniej.


    Jeśli mi dom potrzebuje do ogrzewania w najsilniejszy -30 st mróz mniej jak 1,5 kW mocy to jak on może być droższy ? przez co ? brak kominów wentylacyjnych, okna fix.
    Robię raz i nie martwię się że mi kiedykolwiek i gdziekolwiek będzie zimno w takim domu.

    bez ogrzewania sobie poradzi bez niczego ... a to boli pewne osoby zajmujące się instalacjami .. C.O im to jest solą po oczach ...

    Nie potrzebuję nawet komercyjnych materiałów, udowodniono że kostka słomy daję radę ..
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 17-12-2014 o 20:26

  8. #8

    Domyślnie

    Wiadomo- to 100tys to szacowana kwota przy normalnym budowaniu "z dokumentacją". Ciebie- Czołgisto, na pewno nie dotyczy.
    Wzruszyła mnie szczególnie część, że majstry biorą za położenie izolacji tyle samo, bez względu na jej grubość. Otóż zdecydowanie nie. Ja jestem tego skrajnym przypadkiem, z 40cm wełny na elewacji: jeśli jeden element ocieplenia waży 18kg, i bardziej stawia się z tego mur, niż ociepla, to nie kosztuje to tyle samo, co warstwa 15cm styropianu. Domyślam się, że nawet ze styropianem w dużych formatach wyceny będą zdecydowanie wyższe. Szczególnie, jak są 2 warstwy, które zawsze będą cieplejsze niż jedna, ale pracy przy tym jest więcej.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Jedna solidna płyta, z zamkiem np 30-40cm .. EPS'a plus wycięcie pod kołki, choć ja skłaniam się do pacy zębatej i klejenia niczym płytki do elewacji,
    tak jak się wełnę klei. Otwornicą można podebrać na głębokość 15cm pod kołek jeśli ktoś już musi pakować te kołki pod płytę klejoną po całości.
    To nie jest 20m nad ziemią w szczerym polu, ssanie wiatru ma wymierne siły. Piszę o tym ponieważ trzeba usuwać preteksty do łojenia inwestora na kasę .. tylko ze względu na widzi mi się. To już by było nudne, ale był tu dziennik jednego Kolegi, sam leciał z izolację 30cm ....

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...ghlight=arnika to jest dom koło pasywny gospodarczym systemem budowany.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał mwie Zobacz post
    Wiadomo- to 100tys to szacowana kwota przy normalnym budowaniu "z dokumentacją". Ciebie- Czołgisto, na pewno nie dotyczy.
    Wzruszyła mnie szczególnie część, że majstry biorą za położenie izolacji tyle samo, bez względu na jej grubość. Otóż zdecydowanie nie. Ja jestem tego skrajnym przypadkiem, z 40cm wełny na elewacji: jeśli jeden element ocieplenia waży 18kg, i bardziej stawia się z tego mur, niż ociepla, to nie kosztuje to tyle samo, co warstwa 15cm styropianu. Domyślam się, że nawet ze styropianem w dużych formatach wyceny będą zdecydowanie wyższe. Szczególnie, jak są 2 warstwy, które zawsze będą cieplejsze niż jedna, ale pracy przy tym jest więcej.
    u mnie akurat nie podawałem grubości ocieplenia w momencie jak szukałem ekipy. dostawałem wycenę 1 m2, potem podawałem grubość ocieplenia (30 cm) i trochę zwykle byli wszyscy zdziwieni, ale cena pozostawała taka sama.

  11. #11

    Domyślnie

    Ale była 1 warstwa?

  12. #12

    Domyślnie

    Pasywny ? co to znaczy ? - przeważnie brzydki - strasznie ogranicza bryłą generuje koszty a późniejsze funkcjonowanie w nim też wymaga wielu wyrzeczeń lub jak kto woli stosowania się do instrukcji by funkcjonował jako pasyw. Lubisz niezależność , ograniczenia cię irytują buduj energooszczędny !.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Pasywny ? co to znaczy ? - przeważnie brzydki - strasznie ogranicza bryłą generuje koszty a późniejsze funkcjonowanie w nim też wymaga wielu wyrzeczeń lub jak kto woli stosowania się do instrukcji by funkcjonował jako pasyw. Lubisz niezależność , ograniczenia cię irytują buduj energooszczędny !.
    Zależy kto projektował. jakich wyrzeczeń ? czy płaczesz za C.O w maju ?

  14. #14

    Domyślnie

    lubię duże przeszklone okna - niewskazane !
    nie lubię prostokątnych domów - zalecane !
    moje zachowanie może powodować straty ciepła - zapominam zamykać okien
    nie mieszkałem w pasywnym nie budowałem takiego , tylko orientuję się z internetu więc mogę się mylić - dla mnie jest to marketing i moda nic więcej !

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariober Zobacz post
    lubię duże przeszklone okna - niewskazane !
    nie lubię prostokątnych domów - zalecane !
    moje zachowanie może powodować straty ciepła - zapominam zamykać okien
    nie mieszkałem w pasywnym nie budowałem takiego , tylko orientuję się z internetu więc mogę się mylić - dla mnie jest to marketing i moda nic więcej !
    Nie moda a raczej konieczność i poligon doświadczalny. Niestety pasywność oznacza takie a nie inne rozwiązania techniczne. Takie a nie inne, bo nikt lepszych na razie nie wymyślił. To jak chodzenie przez cały rok w kożuchu którego zdjąć nie można. Da się ale będzie problem nie z chłodem tylko z ciepłem. Stąd podobnie idiotyczne pomysły jak Brzęczkowskiego o tym, żeby przez cały rok chłodzić/grzać.

    Wszystko wskazuje na to, że ewolucja domów pasywnych rozumianych jako domy i tanie i komfortowe jest w 100% uzależniona od rozwoju urządzeń wykorzystujących OZE. Na razie, decydując się na taki dom skazujemy się na ograniczenia a nie komfort.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  16. #16
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariober Zobacz post
    lubię duże przeszklone okna - niewskazane !
    nie lubię prostokątnych domów - zalecane !
    moje zachowanie może powodować straty ciepła - zapominam zamykać okien
    nie mieszkałem w pasywnym nie budowałem takiego , tylko orientuję się z internetu więc mogę się mylić - dla mnie jest to marketing i moda nic więcej !
    Dlatego lepiej unikać drogich i co tu dużo pisać głupich rozwiązań pasywnych. Domy aktywne, są dla ludzi. Są tańsze, bardziej komfortowe, mniej zużywają kWh i są prostsze w wykonaniu.
    Pasywność, akumulacja, strzelnicze okienka, kolektory - to się nie sprawdziło i nie sprawdzi. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20140708_002.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	99,5 KB
ID:	295005 Duże przeszklenia i komfortowa temperatura ustawiana latem i zimą, przy komfortowej wentylacji.

    Zużycie na chłodzenie grzanie i cwu do 15kWh/m2

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Dlatego lepiej unikać drogich i co tu dużo pisać głupich rozwiązań pasywnych. Domy aktywne, są dla ludzi. Są tańsze, bardziej komfortowe, mniej zużywają kWh i są prostsze w wykonaniu.
    Pasywność, akumulacja, strzelnicze okienka, kolektory - to się nie sprawdziło i nie sprawdzi. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20140708_002.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	99,5 KB
ID:	295005 Duże przeszklenia i komfortowa temperatura ustawiana latem i zimą, przy komfortowej wentylacji.

    Zużycie na chłodzenie grzanie i cwu do 15kWh/m2
    Brzęczkowski, wyjdź ze swojego baraku, łyknij trochę wiedzy i zrozum, że twoje rozwiązanie jest przykładem prymitywnego podejścia do złożonego problemu. Koncentrujesz się na wymyślaniu skomplikowanych rozwiązań technicznych dla idei, która jest zaprzeczeniem trendów w budownictwie. Trendów których odwrócić się nie da. Dom z akumulacją stabilizującą temperaturę zawsze wygra z domem w którym ta stabilizacja jest osiągana poprzez system grzewczo/chłodzący. Dom w którym chłodzenie jest realizowane poprzez wykorzystanie sił natury będzie zawsze lepszy od twojego z systemem aktywnym. To co ty uważasz za szczyt pomysłowości jest, w istocie dowodem ułomności i braku wiedzy.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Domy aktywne, są dla ludzi. Są tańsze, bardziej komfortowe, mniej zużywają kWh i są prostsze w wykonaniu.
    Zużycie na chłodzenie grzanie i cwu do 15kWh/m2
    Mówca, który wiele razy powtarza to samo kłamstwo sam zaczyna w nie wierzyć.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    200 L wody dziennie to prawie 10kWh każdego dnia na samo CWU. Stosując pompę ciepła zużycie prądu z sieci spada do niechby 3kWh dziennie, czyli 1100kWh rocznie. Mając dom 120m2 oznacza to 9kWh/m2*rok na samą CWU przy wykorzystaniu PC.

    Czyli na grzanie i chłodzenie zostaje 6kWh/m2*rok. Czy to nie bajka?

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    Na razie, decydując się na taki dom skazujemy się na ograniczenia a nie komfort.

    Bardzo ładnie to podsumowałeś - dzięki
    , powinni to umieszczać przy reklamach domów pasywnych !

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony