dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 14
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 263

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie ogród na skarpie - jak zaprojektować

    Witam,
    mamtaki oto problem. Mam pochyłą działkę, ok 800 m2, różnica między najwyższym i najniższym punktem ok. 4 m. Ponieważ jest mała i spadzista, chciałbym, aby ktoś zaprojektował mi kształ działki wokół domu, tj. spadki, schodki, gdzie ją podnieść, gdzie opuścić, etc. oraz dobrał odpowiednio roślinki. Cętnie bym zobaczył przed wykoanniem szkic ogrodu i uformowania działki.
    Gdzie, do kogo powinienem się zwrócić i ile to może kosztować ?
    Pozdrówka
    Rafal
    GG: 386832

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hanula

    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    423
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłyby tarasy umocnione podkładami kolejowymi (ale nie wiem skąd je wziąć? legalnie), drożej byłoby umocnić tarasy kamiennymi murkami oporowymi, roslinnośc zależeć będzie przede wszystkim od gleby, wystawy (czy duże jest nasłonecznienie) oraz Twoich (Waszych) upodobań czy wolicie iglaste, czy liściaste, jakej barwy nie tolerujecie (mam znajomego, który nie trawi jaskrawego koloru kwiatów kwitnących krzewów np. forsycja odpada), no i podstawowa sprawa czy macie czas zajmować się roślinami tzn przystrzyc, usuwać przekwitnięte kwiatostany, plewić od czasu do czasu. Pięknie też wygląda strumyk, który spływa z góry po kamieniach, w dole można zrobić oczko wodne i zamontować pompkę pompującą wodę z powrotem do góry. (Ale też trzeba się liczyć z uzupełnianiem wody w obiegu, czyszczeniem filtra itd). Musiałabym widzieć plan działki z domem, żeby coś naszkicować ale tylko z grubsza, bo jestem zaangażowana w projekt zieleni na osiedlu mieszkaniowym (14 ha) i nie bardzo mam teraz czas. Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    Gdzie, do kogo powinienem się zwrócić i ile to może kosztować ?
    Oczywiście do projektanta (architekt krajobrazu lub coś w tym rodzaju). Zawodowiec jest w stanie zapanować nad przestrzenią i pomóc dobrać rośliny. Poza tym zazwyczaj oferuje też wykonawstwo lub przynajmniej pomoc przy wykonaniu (wie skąd wziąć dobre sadzonki itp). Adresy do zdobycia w czasopismach o ogrodach i w pobliskich szkółkach.
    Projekt szacowałbym na połowę ceny projektu domu.

    Co do podkładów kolejowych, to warto pamiętać, że są nasączane szkodliwymi substancjami i zdecydowanie odradzałbym używanie ich w miejscach stałego przebywania ludzi (np. koło tarasu z grillem).

  4. #4

    Domyślnie Re: Pochyła działka - Jak zaprojektować ogród

    Architekt krajobrazu. Jeśli nie chcesz płacić dużo, niech zrobi chociaż projekt tarasów. Z roślinami sam zaszalejesz. Przy tak dużym spadku, jesli nie chcesz mieć licznych schodków, konieczne będą dobrze obliczone murki oporowe. Taka działka aż się prosi o strumień zakończony niedużym oczkiem wodnym, ale parowanie będzie spore, więc jak masz wodę płaconą za metr to się jeszcze zastanów
    Z podkładów kolejowych zrezygnuj. Myciek dobrze pisze. Modne toto, ale nie za ciekawe. Są inne możliwości. Kamień, mur z czerwonej cegły z odzysku, beton, prefabrykaty, drewno. Można z jednego materiału, można z kombinowanego. Wszystko zależy od wymiarów działki, ile m masz od domu do końca tego spadku?
    Forsycja pozdrawia
    (i wita się oficjalnie pierwszy raz na forum - do tej pory ukryty czytacz

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    radom

    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    3

    Domyślnie

    Wystarczy trochę wyobraźni i sam możesz sprawić swój wymarzon y projekt ogrodu. Kamienne schodki, skalniaki, strumyki... rusz głową mistrzu i zabierz się do pracy!!!

  6. #6

    Domyślnie

    I nie zapomnij o krasnalach i plastykowych kaczuszkach pijących wodę z oczka. A ponieważ działka jest pochyła to widzący to wszystko goście będą się pięknie turlać ze śmiechu na dół (wzdłuż potoku) ...

    A tak poważnie, to o mojej (baczność!) Małżonce na pewno nie powiedziałbym, że nie ma wyobraźni a i gatunków roślin zna sporo. A jednak zagospodarowanie naszej sporej działki (1,5ha z prawie 10% spadkiem) powierzyliśmy zawodowcowi. Co nie znaczy, że bezkrytycznie przyjeliśmy jego koncepcję, ale rada kogoś, kto potrafi dobrać proporcje i rozmiary pewnych elementów są naprawdę cenne. Bo my do tej pory świetnie czuliśmy nasz stary ogródek 60m2 a ten nowy nas trochę przerósł. A kosztuje to wszystko zaledwie ułamek kosztów poniesionych przy realizacji.
    Być może udałoby się obniżyć koszty prosząc jedynie o koncepcję ogrodu (bo architekt najchętniej zrobi szczegółowy projekt, dobierze rośliny a nawet to wszystko wykona). Może od dwóch architektów aby coś zaiskrzyło...
    Powtarzam: nawet gdy się za to weźmie zawodowiec to i tak dla inwestora zostanie mnóstwo do przemyśleń i ... roboty.
    Powodzenia!

  7. #7

    Domyślnie

    Radom - Masz racje. Najlepiej samemu wszystko zrobić. Tylko czasami brak możliwości: Tych związanych z umiejętnościami artystycznymi oraz tych związanych z czasem. Taki lajf.

    Myciek - Ja mam inny problem - zbyt mały ogród. Cała moja działka ma zaledwie 800m2, w tym sporą część zajmuje dom. Sztuką w tym przypadku będzie taki dobór kształtu działki, roślin oraz elementów uzupełniających (patrz: Krasnal ), aby ogród(ek) nie był zawalony, aby można w nim czuć sie dobrze i móc odpoczywać. Nawalić jest łatwo, Gorzej ze smakiem ułożyć to w całość.
    Pozdrówka
    Rafal
    GG: 386832

  8. #8

    Domyślnie

    Rafalg - dlatego uważam, że warto się opierać na fachowcach (nie mylić z osobami z tytulem, firmą, wysoko trzymanym nosem itd).
    Nasz poprzedni ogródek miał naprawdę 60m2 i był dobrym miejscem wypoczynku, bo przewidziano w nim różne strefy wypoczynku, rabaty i tło. Zaprojektował to zawodowiec - oczywiście po rozmowach z nami.

    A jeśli chodzi o wstępne pytanie tego wątku ("ile mnie to będzie kosztować") to warto może architekta zieleni za każdym razem pytać "Ile będą mnie kosztować te murki?", "ile będzie kosztowało utwardzenie tej ścieżki?", "ile będzie kosztowało umocnienie skarpy balami?". Nie chcę generalizować, ale wielu przedstawicieli tego zawodu uwielbia realizować swoje wizje za cudze pieniądze...

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hanula

    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    423
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    rafale dlatego wlasnie napisałam, że mogę jedynie z grubsza narysować po ocenie mapy zasadniczej z zaznaczonymi poziomicami, tak się składa, że rozumiem iz nie wszyscy na forum mają pieniądze na architekta krajobrazu, a ja forum rozumiem jako pomaganie sobie bezinteresownie. Dlatego proponowałam najtańsze i powszechnie wykorzystywane materiały. Umacniać skarpę można również okorowanymi metrówkami zaimregnowanego drewna. Wiadomo, że można skarpę zagospodarować murowanymi murkami najlepiej z gatunkowego granitu, i pocudować z roślinami, które za pięć lat będziesz musiał wycinać albo przesadzać, bo ktoś wziął pod uwagę jedynie efekt bieżący. Zakładanie ogrodu to nie budowa domu- dzisiaj stawiasz jutro stoi. Najczęściej dopiero po 20 latach można ocenić jakość założenia. No ale w Twoim przypadku myślę że wystarczy pięć - tutaj zastosowane rośliny - to głównie polecałabym krzewy płożące lub krzewy ze zwieszającymi się pędami. Odradzam natomiast wysokie drzewa. I pytanie czy na tym kawałku mają być również drzewa i krzewy owocowe?

  10. #10

    Domyślnie

    Hanula - Jestem wdzięczny za pomoc. Na początku byłem przekonany otrzymać wskazówki, do kogo się zwrócić z tym problem, ale przyznam się, że nie spodziewałem się takiego bezpośredniego odzewu z pomocą wskazówek i propozycji projektów. Jesteście super !

    Wszystkie propozycje będę brał poważnie pod uwagę oraz dostarcze wszelkie dane (mapki, opisy, zdjęcia) abyście mogli się ze mną podzielić własnym doświadczeniem.

    Myciek - czy byłoby możliwe ayś podesłał mi scan twojego projektu ogrodu (ten 60m2). Chciałbym zobaczyć jak taki projekt wogóle wygąd.
    Pozdrówka
    Rafal
    GG: 386832

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafalg
    Myciek - czy byłoby możliwe ayś podesłał mi scan twojego projektu ogrodu (ten 60m2).
    Posłałem na priva.

  12. #12

    Domyślnie

    Myciek - wielkie dzięki
    Pozdrówka
    Rafal
    GG: 386832

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Goniek

    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hanula
    Umacniać skarpę można również okorowanymi metrówkami zaimregnowanego drewna. Wiadomo, że można skarpę zagospodarować murowanymi murkami najlepiej z gatunkowego granitu, i pocudować z roślinami
    Hanulo, a co byś powiedziała o pomyśle nawiezienia ziemi i "wyrównianiu" nieco ogrodu?
    Moja działka, na której buduje dom też nie jest duża 1100m2. Na niej dom 105m2 i garaż 45m2. Nie umiem okreslić różnicy terenu (w stopniach) ale robiąc fundament domu wyszło nam z jednej strony 0, z drugiej 2,20
    Teraz wymyśliłam, żeby zrobic tylko jeden stopień ziemny (z tarasu do ogrodu) a resztę .... równiutko obsiać trawą i posadzić coś ładnego.
    ale może to nie najlepszy pomysł?
    Gonia

  14. #14
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Goniek

    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał myciek
    Cytat Napisał rafalg
    Myciek - czy byłoby możliwe ayś podesłał mi scan twojego projektu ogrodu (ten 60m2).
    Posłałem na priva.

    Czy ja również mogłabym prosić o zdjęcia tegoż ogrodu? (adres mailowy w stopce.. )
    Gonia

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hanula

    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    423
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    [quote="Goniek robiąc fundament domu wyszło nam z jednej strony 0, z drugiej 2,20 [/quote]
    Musiałabyś ładnych kilka wywrotek ziemi nawieźć, chyba że nie masz nic przeciwko drenażowi kieszeni, poza tym myślę, że ciekawiej będzie mieć taki zróżnicowany powierzchniowo teren, swoją drogą - gorzej przy koszeniu. Tak więc trzeba rozważyć plusy i minusy.
    Pozdrawiam
    Hanula

  16. #16

    Domyślnie ogrod tarasowy

    Czy ktos ma taki odrog na kilku poziomach? Czy moglby sie podzielic doswiadczeniami jak wykonac go prawidlowo? Czy gliniaste podloze nie bedzie utrudniac sprawy? Przyszedl mi taki pomysl do glowy po przejrzeniu oststniego numeru "mojego pieknego ogrodu". Ponoc to idealny sposob na spadzista dzialke. Ja taka wlasnie mam - dluga 75 m i spadzista. Jak zejda sniegi chcemy ja wypoziomowac na ile sie da. Moze to jest pomysl, jak myslicie?
    renjul

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Najwięcej satysfakcji mam z ogrodów zrobionych na zboczach. To dla mnie zaleta, a nie minus działki. Można wspaniale wyeksponować różnicę poziomów, wszelakie murki, tarasy, ogrody skalne wyglądają naturalnie.
    Kamień jest tam na miejscu, na płaskiej działce trzeba wielu przemyśleń, żeby nie wyglądał sztucznie. Doskonała możliwość zrobienia kilku oddzielnych wnętrz ogrodowych, częściowo odizolowanych, a połączonych schodami i np. strumykim spływającym do oczka wodnego w najniższej części ogrodu.
    Przy wszystkich wykopkach należy pamiętać, że wierzchnia warstwa gleby jest cenna- i zawsze musi trafić na wierzch. Glina nie jest problemem- murki kwiatowe muszą być oparte na fundamencie i odwodnione, trzeba też przewidzieć spływ nadmiaru wody po ulewie - np. wyłożony kamieniami suchy potok.
    I najpierw papier i ołówek- dobrze jest tak zbilansować ziemię, żeby nie dowozić i nie wywozić. Czyli trzeba zacząć od niwelatora, albo łaty z poziomicą.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar HARY
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    254
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie

    Właśnie do takich murków można użyć gibonów (jak nie przekręciłam nazwy) - są to metalowe klatki wypełnione kamieniami. Widziałam, świetnie to wygląda. Na zewnątrz klatek ładne kamienie a w środku może być gruz.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    Najwięcej satysfakcji mam z ogrodów zrobionych na zboczach. To dla mnie zaleta, a nie minus działki. Można wspaniale wyeksponować różnicę poziomów, wszelakie murki, tarasy, ogrody skalne wyglądają naturalnie.
    Kamień jest tam na miejscu, na płaskiej działce trzeba wielu przemyśleń, żeby nie wyglądał sztucznie. Doskonała możliwość zrobienia kilku oddzielnych wnętrz ogrodowych, częściowo odizolowanych, a połączonych schodami i np. strumykim spływającym do oczka wodnego w najniższej części ogrodu.
    Przy wszystkich wykopkach należy pamiętać, że wierzchnia warstwa gleby jest cenna- i zawsze musi trafić na wierzch. Glina nie jest problemem- murki kwiatowe muszą być oparte na fundamencie i odwodnione, trzeba też przewidzieć spływ nadmiaru wody po ulewie - np. wyłożony kamieniami suchy potok.
    I najpierw papier i ołówek- dobrze jest tak zbilansować ziemię, żeby nie dowozić i nie wywozić. Czyli trzeba zacząć od niwelatora, albo łaty z poziomicą.
    Bardzo dziękuję za odpowiedź
    Niestety jako całkowita amatroka niektórych sformułowań nie rozumiem
    Co to znaczy niwelowac wiem i co poziomica tez, ale niwelator i lata z poziomica? Co to znaczy ze kazdy murek kwaitowy ma miec fandament. czy mam robic fundamenty pod kazdy uskok? czy moglbys mi polecic jakies publikacje albo strony www o takich ogrodach? Moja dzialka ma 75 metrow dlugosci i 25 m szerokosci. Gorna czesc jest w miare plaska i tam chcemy zeby stanal dom, czyli pierwszy taras mialby okolo 30 x 25 m. Pozostaje jeszcze 45 metrow. na ile tarasow dobrze byloby podzielic reszte? To jest stok zachodni, ladnie nasloneczniony, na koncu dzialki dodatkowe nachylenie w kierunku polnocnym. Nie umiem dokladnie okreslic roznicy poziomow, ale sadze ze najnizszy koniec dzialki moze byc okolo 8 metrow ponizej poziomu najwyzszego.
    Bede bardzo wdzieczna za kazda rade
    renjul

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Na temat murków kwiatowych coś w Muratorze było. Nie widząc działki., okolicy, domu nie dam Ci gotowej recepty. Czytaj, czytaj...itd. Chcąc robić tarasy trzeba teren zniwelować, zrobić mapkę, warto nanieść poziomice (a nawet trzeba), zwłaszcza, że nachylenie w dwie strony. Trzeba rozważyć jakie widoki są z ogrodu, co należałoby zasłonić, na jaki widok otworzyć ogród. Niestety, ale żadnej konkretnej rady na odległość nikt chyba Ci nie udzieli.

Strona 1 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony