dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 14
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 263
  1. #61

    Domyślnie

    Foska widzę że mamy podobny problem
    tydzień temu koparka szalała wokół mojego domku i też sie nabawiłam kilku skarp za które kompletnie nie wiem jak się zabrać ...
    jestem zielona w temacie szukam inspiracji oraz wskazówek jak to samodzielnie wykonać
    Operator koparki ( gościu nie jedno już widział ) mówił że jeden z klientów położył na takiej skarpie płaskie, duże kamienie - piaskowce i pomiędzy nimi zasadził płożące roślinki, iglaki itp.
    Efekt bardzo sie mu podobał i koszt niezbyt wysoki .....

    Proszę podzielcie się swoją wiedzą i doświadczeniami !
    Pozdrawiam !

  2. #62
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mariuszdro
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    793
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    ta lista cieniolubnych też mi się przyda, bo na końcu działki mam taką naturalną skarpę i to nieźle zacienioną
    planowałam tam funkie, ale problem jest bo przez część roku nie ma po nich śladu
    czy jak posadzę oprócz funkii roślinki płożące to te funkie dadzą radę sie przez nie przebić???

  3. #63
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar DPS
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    z 44 wysp
    Posty
    33.238

    Domyślnie

    Oczywiście, że tak. Mam od lat tak skalniak z cieniolubnymi, funkie wyglądają cudnie, czasem trochę im pomagam wiosną przerzedzając barwinek i dąbrówkę bezpośrednio nad funkiami, żeby łatwiej się przebiły. Ale polecam, wygląda pięknie. Tutaj kilka zdjęć, choć nie najlepszych, ale widać funkie, konwalie, barwinek żółtolistny, irysy, pierwiosnki, bergenie itd. Robiłam je kilka dni temu, jeszcze nie wyrosło wszystko, co powinno, a i winobluszcz jeszcze rzadki, ale chyba daje to jakieś wyobrażenie.










    [/quote]
    Dziennik
    Komentarze
    Blog ze wsi
    Nie próbuj mi wmawiać, że natura nie jest cudem, nie opowiadaj mi, że życie nie jest baśnią. Ktoś, kto jeszcze tego nie zrozumiał, być może pojmie to dopiero wtedy, gdy baśń zacznie się kończyć. /Jostein Gaarder/

  4. #64

    Domyślnie

    Cytat Napisał figaro1
    Cieniolubnych roślin płożących jest mnóstwo - kopytnik, barwinek ( kwitnie w kolorach niebieskim, fioletowym, białym) , bluszcz. runianka japońska ( biało kwitnie), w dodatku wszystkie są zimozielone. Cudowne są funkie, Podobnie paprocie ogrodowe, choć oczywiście nie kwitną.W cieniu urośnie też bodziszek - taki niski, rozrastający się przez rozłogi, kwitnący na różowo. Dąbrówka, - zielone i brązowe odmiany, właśnie zaraz będzie kwitnąć na niebiesko. Konwalia oczywiście nadaje się do cienia.
    Możesz też posadzić hortensję pnącą - może płożyć się po ziemi, rośnie wtedy trochę wolniej, ma białe płaskie kwiaty od sierpnia.
    A wszystko pięknie rozjaśnić jeszcze serduszką, parzydłem leśnym i żurawką

  5. #65

    Domyślnie ogród na pochyłym terenie

    Witam wszystkich ekspertów i forumowiczów. zamierzam założyc ogród za domem, gdzie teren podnosi się i jest dobrze naświetlony, ale też dość wietrzny. częśc terenu za domem zostala juz wyrównana na potrzeby ewentualnej altany, grilla itp, ale reszta jeszcze dziewicza. chcialabym obsadzić go czymś właściwym, najlepiej w grupach, a poza tym zastosować murki oporowe, najlepiej z piaskowca jasnego. proszę o pomoc, podpowiedzi, zdjęcia.
    pozdrawiam
    kamila
    czas zawsze płynie do przodu...

  6. #66

    Domyślnie

    może np tu u mokki coś znajdziesz dla siebie
    http://forum.muratordom.pl/woda-wypl...ht=wyp%B3ukuje
    Pozdrawiam Duśka

  7. #67

    Domyślnie

    dzięki za namiary, pzdr
    kamila
    czas zawsze płynie do przodu...

  8. #68

    Domyślnie

    Kamilo,
    Weź pod uwagę też takie rozwiązanie, o ile można stwórz na tej pochyłości rodzaj tarasów podpartych murkami oporowymi. Przy dobrych pomysłach i ciekawych nasadzeniach będzie naprawdę ciekawie. Przewieszające się rośliny będą tworzyć niezaprzeczalny klimat tego ogrodu.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  9. #69

    Domyślnie co z taką skarpą? jaki pomysł na jej zagospodarowanie?

    witam wszystkich, mamy na działce taką skarpę, stoi na niej ogrodzenie, chciałbym, by skarpa się nie obsuwała, więc pasuje na niej coś posadzić... Z drugiej strony widok na pola srednio mi się podoba, więc chciałbym pod skarpą posadzić drzewa, Zatem trawa i drzewa czy jakieś inne rozwiązania macie? Myslalem o wrzosach, ale pewnie drzewa je zasłoną... Czekam na Wasze opinie i sugestie, z góry dzięki. Do skarpy z tarasu 30 metrów

  10. #70

    Domyślnie

    Karmnik ościsty http://www.muratordom.pl/ogrod-i-oto...,6471_3924.htm
    Szybko się rozrasta i łatwo się go rozmnaża.
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  11. #71
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    witam,

    mam podobny układ, tylko trooochę więcej.
    Na górze skarpy co ok. 5 m posadziłem winobluszcz, ( chyba 5-listny tak się nazywa ) oraz wiciokrzewy o ile pamiętam pomorskie z innej stony, ale te są piękne krótko.

    Na skarpie położyłem geowłókninę i posadziłem irgę płożącą.

    Skarpa jest zielona, w czerwcu białe kwiatki, a teraz czerwone owoce.
    Siatka zarasta i zaczyna stanowić zielone ( teraz wielokolorowe ) tło różnym krzewom i drzewom.
    Pod skarpą jest trawnik.

    Według mnie to był trafny wybór
    Ale jesli to jedyna skarpa u Ciebie, to nie rezygnowałbym z zagospodarowania jej części jak napisali przedmówcy.
    U mnie skarp mam dostatek

  12. #72

    Domyślnie

    możecie wrzucić fotki swoich skarp, jestem wzrokowcem, będzie mi łatwiej to sobie wyobrazić...

  13. #73

    Domyślnie

    Za domem miałam nierówny teren więc musiałam stworzyc skarpe, którą obłożyłam kamieniami, żeby sie nie obsuwała, zaczełam sadzic tam rożne roślinki, i mam nadzieje, że za rok, dwa będzie już zdobic mój ogród

    Tak wygląda teraz (w tle)



  14. #74

  15. #75
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Moim zdaniem drzewa( tylko nie jakies ogromne) do tego grupy ładnych krzewów i może jakieś okrywowe co ptrztrzymaja tę skarpę- np. niska irga, czy berberys "Green Carpet', czy niskie jałowce. Tylko z której strony pada słońce? - z tego musisz wywnioskować czy drzewa ją mocno zacienią, a jeśli to dobrać gatunki cienioznośne. Taka skarpa to fajna rzecz, często robi sie takie w granicy żeby optycznie powiększyć ogród albo go urozmaicić. Krzewy w grupach to np. po 3, po 5 sztuk- mogą to być (zakładam że masz przecietna ziemię, ale skoryguja to sobie)azalie-miniaturowe mają sliczny pokrój, małe bzy odmiany 'Palibin', pięciorniki, spireje.itp. Do tego akcenty pionowe- np.trawy- super sa Molinie, Miskanty, Trzcinnik piaskowy, z niższych Sesleria, z całkiem małe- kostrzewy.
    Obłędne są tez róże okrywowe- łatwe w uprawie i kwaty maja całe lato i jesień. Tylko przy tej skali nie sadź po 1 sztuce, w grupach, nawet dużych!
    A skalniaka nie robiłabym- tzreba miec super wyczucie źeby nie wyszedł paskudny, albo chociaz średni.

  16. #76

    Domyślnie

    dzięki śliczne wszystkim, skarpa jest wystawiona na południe, więc słońca jej nie brakuje

  17. #77

    Domyślnie Mały ogród z tarasem na skarpie-pomysły

    Witam Wszystkich serdecznie!

    bardzo proszę o pomoc w zagospodarowaniu części terenu mojego niewielkiego ogródka przy tarasie. W związku z tym, że teren jest ze spadkiem (w stosunku do drogi) - jakieś 3 m a dom stoi tarasem na południe (wejście od północy), powstaje mi spadzisty ogródek... nie wiem jak zabrać się za jego zagospodarowanie. Mało tego, że jest mały, to jeszcze spadzisty i kształcie trójkąta. Myślałam o robieniu schodkowego ogrodu, ale byłyby to tylko ze dwa dość wąskie schody. Trafiłam dosłownie na kilka zdjęć małych ogrodów organizowanych w ten sposób. Może ktoś z forumowiczów mógłby coś podpowiedzieć?

    pozdrawiam
    Ania

  18. #78
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Chętnie pomogę, wrzuć tylko jakiś plan z wymiarami i coś wymyślimy

  19. #79

    Domyślnie



    to taki szkic odręczny.
    Po skosie z prawej strony od rogu tarasu do rogu działki jest jakieś 10m,
    z lewej strony po skosie od rogu budynku do granicy działki jest jakieś 4m.

  20. #80
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Zrezygnowałabym z trawnika, na całości podsadziła mniejszymi drzewkami (typu sumak, złotokap) i krzewami o ładnym zapachu. Sam taras osłoniła pergolą z silnym , ekspansywnym pnączem.

Strona 4 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony