dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 14
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 263
  1. #81

    Domyślnie

    hmmm... złotokap jest śliczny, ale będę miała małe dziecko i boję się trujących roślin. Wolałabym nie zacieniać pergolą tarasu, gdyż jest częściowo zadaszony a słońce ma dogrzewać zimą salon... Co do trawnika rzeczywiście - nie chcę go mieć za dużo, bo wymaga większej troski niż krzewy i inne rośliny. Pomysł na kwitnące krzewy też chodzi mi po głowie . Bardziej jednak martwi mnie spadek terenu, z którym muszę coś zrobić. Albo dosypię ziemi do wysokości tarasu i zrujnuje mnie ogrodzenie na murze podtrzymującym tę ziemię (sąsiedzi, którzy jeszcze nie budują domów będą mieli niżej), albo zrobię schodkowe zejście, co-mam wrażenie-optycznie pomniejszy i tak nie duży ogródek. Sama nie wiem...

  2. #82
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    właśnie dlatego zalecałam zarośla (złotokap to tylko przykład, moze byc zamiennie klon ginnala) - żeby wcale nie było widać, gdzie jest granica, tylko z tarasu wchodziło się do zagajnika (a pergola miała być łącznikiem domu z gąszczem). Wtedy fakt, ze jest na stoku nie ma żadnego znaczenia. Poprzez zagajnik niech wiedzie schodkowata ścieżka do innych części ogrodu

  3. #83

    Domyślnie

    aaaa... taki zupełny gąszcz zrobić? A czy nie będzie wrażenia nieporządku, haosu?
    Widziałam na Twoich zdjęciach takie zakamarki między krzewami, drzewami, ale masz większy ogród. Coś możnaby w tych zakamarkach poustawiać? Ławeczkę np., albo karmnik, ew. jakąś ozdobę ogrodową (i nie myślę tu o krasnalach )?

  4. #84
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Trawnik zmniejsza optycznie ogród. A na tak małej powierzchni zastanów się czy bedziesz wypoczywac na ławeczce czy jednak na tarasie.
    Gąszcz będzie chaosem jesli bedzie posadzony bez wyczucia i planu.

    Skarpe można zagospodarowac np. tak:

  5. #85

    Domyślnie

    pięknie to wymyśliłaś, dziękuję.
    Musiałabym na razie zrezygnować z fontanny (małe dzieci w domu). Myślisz, że te zakątki tworzyć na bazie schodków- systematycznie, zbocza-esy-floresy czy jakoś w trójkąty raczej ?

  6. #86
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    A to jak juz bedzie tobie odpowiadało. O gustach sie nie dyskutuje Wszytko tez zależy od zasobności portfela - murki, schodki - to wszystko kosztuje.

  7. #87

    Domyślnie

    udało mi się odnaleźć wyraźniejszą mapkę terenu:


  8. #88
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ocia79

    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    901
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie Co zrobic z ta skarpa? ZDJECIA

    Witam
    Jesli chodzi o ogrod,rosliny itp.to jestem totalnym laikiem.Mam skarpe na calej szerokosci dzialki i nie wiem czym ja obsadzic,planowalam posiac tam tylko trawe,zaden skalniak nie wchodzi w gre.W ogrodzie planuje trawy ozdobne,bambusy,wrzosy,bukszpany.Moze ma ktos z was jakis fajny pomysl?Dodam jeszcze,ze taras bedzie na cala szerokosc domu a schodu z tarasu do ogrodu na szerokosc okna tarasowego i po obu stronach skarpa.






  9. #89

    Domyślnie

    Odradzałabym trawę. Ciężko kosić, no i podlewać, bo woda z górki spływa. Miałbyś kłopot z trawą. Jeśli skalniak odpada, to może na całości posadź irgę. To zimozielony płożący krzew z pięknymi, czerwonymi koralikami i bez większych wymagań. Potrzebuje tylko trochę słońca. Silnie się rozkrzewia. A w słońcu czerwone owocki cudnie wyglądają.

  10. #90

    Domyślnie

    Albo zagospodarować ten teren w sposob tak, aby powstał taras Można całość uzupełnić roslinami.
    Taras z ogordem połączyć szerokimi schodami Fajnie to może wyglądac

  11. #91
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pati25

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    U nas jest skarpa za domem .Planuję -skalniak i kamienne schody .

  12. #92
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ocia - zrób na stoku skarpy rabatę z trawami ozdobnymi + kilka jałowców i berberysów dla koloru.

  13. #93

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nagietka_a
    Albo zagospodarować ten teren w sposob tak, aby powstał taras Można całość uzupełnić roslinami.
    Taras z ogordem połączyć szerokimi schodami Fajnie to może wyglądac

    Ta wizja mi się podoba- troszkę powiększyć taras na skarpie, połączyć go z ogrodem fajnymi schodami a na skarpie zrobić ogród tarasowy- coś mniej więcej takiego:

    Co prawda dobór roślin i materiałów raczej inny bo tutaj skarpa w cienistym ogrodzie, a nie tak jak u Ciebie w miejscu nasłonecznionym (i przepraszam za jakość zdjęcia bo skanowane z odbitki wygrzebanej z archiwum)

  14. #94
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ocia79

    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    901
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Dziękuje bardzo za odpowiedzi.Przepraszam,ze dopiero teraz ale mam problem z dostępem do netu.Czyli trawie na skarpie mówicie NIE i super właśnie szukałam jakiegoś oryginalniejszego pomysłu.

  15. #95
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ocia79

    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    901
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir
    ocia - zrób na stoku skarpy rabatę z trawami ozdobnymi + kilka jałowców i berberysów dla koloru.
    Elfiro czyli na gorze rabata z traw a nizej berberysy i jalowce?a moglabys zaproponowac mi jakas fajna odmiane trawy ozdobnej?

  16. #96
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Cytat Napisał ocia79
    moglabys zaproponowac mi jakas fajna odmiane trawy ozdobnej?

    kostrzewa sina:




    rozplenica japońska:


  17. #97

  18. #98
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ocia - nie tak, ze na górze trawy niżej berberysy, raczej plamy i wstęgi danych gatunków i odmian.
    Do podanych przez Mymyk gatunków dodałabym przepiękne ostnice i owies wieczniezielony (znoszą susze)





    Do tego właśnie kolorowy berberys (Admiration, Bagatelle, AureaNana), niskie, karłowe sosny ("Mops", "Wintergold"), płożące jałowce.

    Jeśli skarpe umocnisz murkiem oporowym (ok, 30 cm wys) to jałowce (np. juniperus procumbens "Nana") pięknie będa przewisać przez murek

  19. #99

    Domyślnie

    Ja mam identyczną skarpkę...posialam na niej trawę ( koszmar z koszeniem) i iglaki...w tym roku chcialam ją posypac korą ale boję się że mi zwieje

  20. #100

    Domyślnie

    odnośnie traw to tak sobie myślę że nie należy hodować traw rozłogowych bo się rozlezą po całej skarpie tylko trawy kępkowe. Elfirku czy mam rację?

Strona 5 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony