dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 14
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 263
  1. #121
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mr6319
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    1.404
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    409

    Domyślnie

    Patrząc na te zdjęcia to niewyobrazam sobie muru oporowego, który zasłonił by ten piękny las...
    Myślę, że dobrym sposobem na ładne wykończenie tej skarpy było by posadzenie na niej roślin typowych dla skarp czyli takich, które dobrze się ukorzeniają poprzez co trzymają wszystko w kupie. Są jeszcze specjalne bloczki, które po odpowiednim ułożeniu stanowią swoiste mury oporowe a zarazem można je wypełniać ziemią i siać wszelkie kwiatki. Jest takich sporo. Wystarczy dać w "wyszukajce": "rośliny na skarpę" a wynik będzie spory. Ja miałem podobny problem ze skarpą. Jednak u mnie była to troszkę inna skarpa. Możesz zajrzeć do mojego dziennika. Są tam zdjęcia na których widać jak na dłoni jak powinno się robić mur oporowy.
    Pozdrawiam.

  2. #122

    Domyślnie

    Mur oporowy wcale nie musi mieć 2 metrów wysokości,żeby spełnił swoje zadanie. Poza tym poczytaj o geosiatkach. One też zabezpieczają skarpy.

  3. #123

    Domyślnie

    Ja bym proponował tę skarpę, albo podzielić na stopnie, bo na każtym można by coś posadzić, a dodatkowo jak najszybciej wyrównać i choć posiać trawę bo niedługo sam las przyjdzie do was
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  4. #124

    Domyślnie

    Ja się podpiszę pod zygmorem widzę na skarpie ogród tarasowy - utworzyć kilka stopni murku oporowego, wkomponować w to jakieś oryginalne schodki na górę i tarasy obsadzić ciekawą aranżacją roślinną

  5. #125
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mr6319
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    1.404
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    409

    Domyślnie

    paskud Wysłany: Nie, 31 Maj 2009 17:59 Temat postu:

    --------------------------------------------------------------------------------

    Ja się podpiszę pod zygmorem widzę na skarpie ogród tarasowy - utworzyć kilka stopni murku oporowego, wkomponować w to jakieś oryginalne schodki na górę i tarasy obsadzić ciekawą aranżacją roślinną
    Właśnie to miałem na myśli:

    mr6319 Wysłany: Nie, 31 Maj 2009 09:00 Temat postu:

    --------------------------------------------------------------------------------

    Są jeszcze specjalne bloczki, które po odpowiednim ułożeniu stanowią swoiste mury oporowe a zarazem można je wypełniać ziemią i siać wszelkie kwiatki. Jest takich sporo.
    Można zrobić podobnie jak tu:



    Przeczytaj te artykuły:
    http://www.wymarzonyogrod.pl/pomysly...,1205_1713.htm
    http://dom.gazeta.pl/ogrody/1,72077,1637686.html
    http://poradnikogrodniczy.pl/murki.php

  6. #126

    Domyślnie

    z roślin głęboko korzeniących się możesz zastosować liliowce i łubin trwały.
    Tę skarpę jakbyś jej nie ukształtował musisz wzmocnić roślinami.
    Początkowo trawa na wierzch, aby woda nie spłukiwała gleby a później inne rośliny jak widać na piaszczystą glebę i głęboko korzeniące się szczególnie polecany jest berberys i jałowce, nie zapomnij np o rokitniku, pięciorniku, rosa canina i rugosa-dzikie róże, tamaryszek.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  7. #127
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Mur oporowy to dosyć bezpieczne rozwiązanie, choć szkoda widoku.
    Ja bym zapodał geokratę, tylko solidnie zakotwioną i potem obsadził możliwie dużą ilością krzewów, bo koszenie trawy na takim spadku wygodne nie będzie.

  8. #128

    Domyślnie

    Możesz zastosować kostkę ażurową parkingową, obecnie podczas modernizacji torowisk kolejowych na wysokich nasypach umacniają je układając te kratki i uzupełniając ziemią.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  9. #129

    Domyślnie

    Proponowałbym murek oporowy u podstawy na 70-80 cm wysokości i oczywiście krzewy - do wyboru do koloru. Murek murowany lub układany na sucho. Ten ostatni ma tę zaletę, że można powstawiać trochę skalnych roślin w szczeliny. Przynajmniej u siebie tak zrobiliśmy przy podobnej skarpie (miejscami przekraczającej 2 m). Murek powiększy również obszar przed skarpą i może być wykorzystywany do siadania.

    Trochę nie rozumiem tych stwierdzeń, że murek oporowy zasłoni widok. Nawet przy niziutkiej skarpie ułożyłbym niskie obramowanie z kamieni, bo łatwiej zapanować nad granicą trawnika (który prawdopodobnie powstanie u podnóża skarpy).

  10. #130
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    No i trochę bym w tym pogrzebał, żeby nie wyglądało jak nasyp kolejowy... pod sznurek.

  11. #131

    Domyślnie

    Masz dwie opcje:
    -tarasy- można uzyskać bardzo ciekawy efekt
    -siatka i roślina zadarniające-

    To już tylko kwestia gustu jaką opcję wybierzesz. I jedna i druga zda egzamin.

  12. #132

    Domyślnie

    Ja z moją skarpą walczę ponad rok. Non stop jest wymywana przez deszcz, a nie zliczę ile razy ją na nowo usypywałem. Próbowałem różnych sposobów, lecz bez murków oporowych, a le za to z siatkami. Zależało mi, aby to zrobić najtańszym kosztem, bo skarpa i tak jest za posesją od strony drogi. Moje ostatnie rozwiązanie to ułożenie na całej długości(35m) betonowej deszczówki. Teraz woda płynąca przez całą działkę wpływa do korytka i mam (chyba) święty spokój.

  13. #133
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    justi33

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Posty
    6

    Domyślnie

    Też miałam taką skarpe,jeszcze jej do końca nie dopracowaliśmy ale zrobiliśmy taki stopień w połowie dość szeroki (nasz ma 4metry)żeby woda płynąca z góry miła się gdzie częściowo zatrzymać,ale pozostał problem z osypującą się ziemią-kupiliśmy kołeczki take 2,5metra i chcemy wbić je na 30cm w ziemię żeby stworzyć taki drewniany murek oporowy a na samym szczycie rośliny takie jak pokazane na zdjeciu,myśle że powinno byc ok.

  14. #134

    Domyślnie

    Podobny problem tylko że trochę mniejszy rozwiązałem wbijając prostopadle paliki(mogą być z byle jakiego drewna) przytrzymują skarpę przed osunięciem zanim korzenie dobrze nie wrosną, posadziłem trzmielinę odmianę coloratus szybko rośnie i ładnie się przebarwia na jesieni oczywiście gdzieniegdzie sadze inne rośliny żeby to jakoś wyglądało wszystko ściółkowane kompostem z liści piasku(10%) i trawy,na samym dole wkopane do polowy bale a całość osłonięta folią (zwykła malarska) żeby deszcz nie wymywał piasku a przy okazji na wiosnę działa jak szklarnia znacznie przyśpieszając wzrost roślin,wszystkie ostre kąty zostały "wygładzone",im mniej robione pod linijkę tym lepiej wygląda.

  15. #135
    ELITA FORUM (min. 1000)
    ANNNJA

    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Posty
    2.075
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    212

    Domyślnie a

    też mamy skarpe, drugie lato, a wiadomo jakie opady w tym roku były,
    nigdy nie zauważyłam wymywania ani spływania ani osypywania się ziemi,
    wydaje mi się że to kwestia gleby, u nas na spodzie jest glina, iły, a od góry ok. 20cm mam nasypanej czarnej/ cześciowo torfiastej ziemi,..

    jak komuś potrzeba gliny to zapraszam....

  16. #136

    Domyślnie SKARPA

    Jak zagospodarować?
    Wszystko pasujące do tematu mile widziane.

  17. #137
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wylać betonem?
    O co chodzi dokładnie?

  18. #138

    Domyślnie

    Chodzi o to, jak zagospodarować skarpę, czyli "górkę" jeśli ma się takie coś na działce.
    1. Jeśli na takowej posieje się trawę - chyba ciężko będzie kosić.
    2. Kora + iglaki - kora będzie spływać.
    3. Mur oporowy - strrasznie drogo.
    4. Skalniaki - dużo czasu upłynie, zanim porosną całą skarpę.

    NO TO CO? Żeby było ładnie, tanio i szybko efektownie.

  19. #139
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Jakaś roślina okrywowa.
    Jakie pytanie taka odpowiedź.
    Jeśli oczekujesz więcej szczegółów cyknij łaskawie więcej danych (wielkość skarpy, gleba, nachylenie, nasłonecznienie itd.)

  20. #140
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Damon
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    599
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    147

    Domyślnie

    Jesteśmy akurat w momencie umacniania skarpy, po wyrównaniu będzie położona geokrata, która powstrzyma osuwanie ziemi. Myśleliśmy o murze oporowym, ale koszty makabryczne, w najwyższym miejscu skarpa ma ok 2m. Najczęściej geokrata jest obsadzana trawą (obrzeża autostrad itp), ale wiadomo ciężko byłoby kosić. W geokracie wytniemy potem miejsce na odpowiednie krzaki, które dodatkowo wzmocnią ziemię, na to agrowłóknina i jakieś okrywowe krzewuszki. Na szczycie skarpy, a właściwie w 2/3 wysokości będzie nasz plot. Nie pozostaje mi nic innego jak puścić po nim pnącze, nie wiem jakie, ale takie żeby gubiło jak najpóźniej liście i miało je jak najwcześniej (za płotem sąsiad ma żywopłot ale niestety nie zimozielony). Moze przy okazji podpowiecie jakie pnącze by się sprawdziło (skarpa jest w większości dość zacieniona)

Strona 7 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony