dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 14
Pokaż wyniki od 141 do 160 z 263
  1. #141

    Domyślnie

    Stoje przed takim samym problemem, moja skarpa znajduje sie z dwoch stron domu,dodatkowo jedna od strony północnej,łacznie 70m2.
    Z tego co dotychczas wyczytałem najlepsza roslina do obsadzenia bedzie irga demera.

  2. #142

    Domyślnie

    Damon- bluszcz zimozielony- nie gubi lisci na zimę.

    http://img37.imageshack.us/img37/3719/kopia11.jpg

  3. #143
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    od północy dobra jest irga szwedzka lub Dammera.

  4. #144

    Domyślnie

    kora nie zjeżdza jak się listewkuje poziomo,

  5. #145

    Domyślnie

    Mam pytanie od. drewnianych palisadek ( takich zrobionych np. z cieńkiej brzozy) . Na jakiej głębokości umocować taką obwódkę z tych palików żeby wytrzymało napór roślin , ziemi ,wody i żeby ogólnie mówiąc po jakimś czasie nie poluzowało się. I jeszcze jedno ;czy można np. przez zimę pomoczyć to drewno w oleju ( takim z silników) i czy rzeczywiście zabezpieczy on drewno przed zgniciem. Czy ktoś z Was praktykował taki sposób konserwacji , czy potem za bardzo to drewno nie śmierdzi?

  6. #146
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Cienka brzoza, gruba zresztą też, po roku w ziemi się rozleci.
    A swoją drogą, wylewasz na działkę zużyty olej silnikowy? I smród to akurat najmniejszy problem...

  7. #147

    Domyślnie

    U nas po czterech latach skarpy nie widać. Obsypana korą - nie zsuwała się nigdy (nie mamy geowłókniny). Na skarpie posadziliśmy jałowce i trzmielinę. Po czterech latach nawet chwasty nie rosną ani nie trzeba dosypywać kory bo po prostu cała skarpa jest zarośnięta i miejsca na chwasty brak

    Na dole daliśmy murek oporowy ułożony wprost na ziemi z gazonów betonowych (koszt 300 zł w sumie ale to 3 lata temu) bez żadnej zaprawy - jakieś 20 metrów bieżących (może mniej). "Murek" powoli jest przykrywany przez trzmielinę więc i jego nie będzie widać.

  8. #148

    Domyślnie

    bk a możesz pokazać zdjęcia tej skarpy? z góry dziękuję

  9. #149

    Domyślnie

    aha- do Mirka- nie pisałam że wylewam olej na działkę tylko że chcę w takim oleju ( bo ponoć dobrze konserwuje) wymoczyć paliki z brzozy

  10. #150
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Paliki oczywiście zgniją, olej zostanie w glebie. Prościej wylać... mniej roboty.

  11. #151

    Domyślnie

    Kochani, pomozcie!
    Ja uwazam, ze nalezy czyms wzmocnic te skarpy przed posadzeniem roslin , maz chce tylko posiac trawe..., powiada, ze potem bede sobie systematycznie wyrywala trawe i sadzila co chce.....
    chyba zwariowal
    nie wiem czym wzmocnic , siatka?, palisady raczej nie, bo drogie....
    bruk juz polozony, schody jak widac- rowniez...
    skarpa - strona polnocna
    moze jalowce plożące wystarczą?



  12. #152
    ELITA FORUM (min. 1000)
    ANNNJA

    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Posty
    2.075
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    212

    Domyślnie a

    nasza skarpa okolo 80 co 100cm,
    okolo 60cm z tego to usypane jest z ziemi gliny z wykopków pod szambo, -poleżało pare miesięcy- (zimę) , ubiło się przez ten czas, na to poszło w kwietniu 1wywrotka dobrej ziemi i odrazu w maju sadziłam byliny i 1roczne kwiatki siałam,,,, nic mi nie spada, nie zsuwa się, nawet jak były duże deszcze to tez OK,..
    Proszę o komentarze w dzienniku..

  13. #153
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał joaniko
    Kochani, pomozcie!
    Ja uwazam, ze nalezy czyms wzmocnic te skarpy przed posadzeniem roslin , maz chce tylko posiac trawe..., powiada, ze potem bede sobie systematycznie wyrywala trawe i sadzila co chce.....
    chyba zwariowal
    nie wiem czym wzmocnic , siatka?, palisady raczej nie, bo drogie....
    bruk juz polozony, schody jak widac- rowniez...
    skarpa - strona polnocna
    moze jalowce plożące wystarczą?


    Trochę podobnie jak u mnie / tylko ja mam trochę więcej skarpy / - a u mnie - jestem właśnie w trakcie jej obsadzania :



    --
    Pozdrawiam

  14. #154

    Domyślnie

    pablitoo- dzieki!
    to czarne to agrowloknina?

    slicznie wyglada, nawet trawke masz tłuściejszą , moja mlodziutka, dopiero zasiana
    wystarczy ta agrowloknina i dziurki na rosliny? potem kora? a nie bedzie sie zsuwala?

    ? niczym wiecej nie umacniałas???

  15. #155

    Domyślnie

    jalowce na polnocna to nie bardzo, one lubia słońce
    z zimozielonych jest chojna kanadyjska nadajaca se do cienia, cisy (ale nie kojarze chwilowo odmian płożacych)
    Elfir ci pewnie napisze zestaw
    byliny okrywowe do cienia: funkie, bodziszki niektóre, wietlica japońska, jasnota plamista, kopytnik pospolity, epimedium, ciemiernik, rdest wirginijski, miodunka pstra,
    dąbrówka, aspidistra, kosmatka, kokoryczka, szczawik, ułudka wiosenna

    jezeli na odchwaszcona glebe posadzisz okrywowe w duzych plamach (min m2), ladnie sie zageszcza i nie beda sie chwascic
    nie trzeba kosic, beda trzymac skarpe bo nie jest strasznie stroma
    mozesz ewentulanie narzucic duze plaskie kamienie, kilka! tylko ja bym dała

    z włoknina wiecej zabawy jest i zanim to urosnie bedzie lyso, niektóre okrywowe zageszczaja sie w jeden sezon, kora moze zjezdzac i tzreba sie bawic zeby nie zjezdzała(listewki itd)

    tyle ode mnie

  16. #156

    Domyślnie

    dzieki madwo.
    masz racje z jałowcami, kawalek skarpy za schodami ( niezbyt widoczne na zdjeciu) nachodzi jednak na zach/poludnie- tam jalowce OK, prawda?
    Czy moge jednak na samej gorze skarpy ,tej od zach/poludnia- posadzic krzaki roz? a pod nimi te jalowce nieszczesne...? Zeby je widziec z okna, pieknie kwitna malutkimi rozowymi kwiatkami.
    Oraz, czy mozna przesadzac okolo 10 letnie krzewy roz?

  17. #157
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    och, mozesz całą skarpę obsadzić krzewami róż (jesli jest tylko nasłoneczniona). Do tego kilka głazów piaskowca, budleja, lawenda, perowskia, jakaś grusza wierzbolistna dla cienia na tarasie i masz piękną kompozycję w południowym stylu

    W zacienieniu róże raczej nie chcą rosnąc.

    Do suchego cienia mozesz dac irgę wierzbolistną, karłowe odmiany śnieguliczek, mikrobiota
    Jesli bedziesz tam podlewać to dodatkowo nadaje się m.in dereń rozłogowy "Kelseyi", cis "Repandens", Mahonia repens, tawulec pogięty, barwinek

  18. #158

    Domyślnie

    Elfir- zawrót głowy!!
    dziekuje serdecznie

  19. #159

    Domyślnie

    Róze na skarpe ja poleciłabym okrywowe. Np. odmiany:The Fairy ,
    Nozomi
    Alba
    Lovely Fairy
    10 letnia róze ostrożnie, zeby nie uszkodzic miejsca szczepienia. jeszcze chyba za wcześnie i za sucho jest, poczekaj jeszcze miesiąc. Potem na zime koniecznie kopiec zeby nie przemarzła.
    Ale bedzie to trudne logistycznie, korzen ona ma wielki i kłuje, trzeba owijać i mecyje wielkie, wiec trudno takie stare róże ruszać. Mysle ze lepiej nowa posadzić, nie jest taka droga, a róze nie sa az takie długowieczne zeby sie przy starych upierac, chyba ze jestes z nia emocjonalnie zwiazana

  20. #160

    Domyślnie

    Kawalek skarpy nachodzi na poludnie.
    Zakupilam bez miniaturowy i dyptam czerwony.
    Zastanawiam sie, jak mam je posadzic. bez dorasta do 1,5 m, dyptam podobno wolno rosnie. Dostane 4-5 letnie sadzonki, wiec za duzo nie zobacze podczas sadzenia. Chcialabym naprzemiennie, na samej gorze skarpy. W tym miejscu jest ona o lagodnym spadku Chcialbym krzaczki widziec przez okno.
    Nie wiem czy obydwie roslinki beda lubily swoje towarzystwo.

Strona 8 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony