dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 186
  1. #1

    Domyślnie Organistówka pod Lubaniem - dziennik budowy i komentarze

    Po dłuuuuuugim zastanawianiu się i przerysowywaniu projektów w SweetHome 3D zdecydowaliśmy z szanowną małżonką, że pieniędzy i marzeń wystarczy nam na mały domek z poddaszem. Działkę dostaliśmy wcześniej od rodziców 20 metrów szeroka, długa na prawie 100. Zdjęcia wrzucę na wiosnę.

    Potrzebujemy domu z czterema sypialniami - jedna będzie moim małym studiem fotograficznym i gabinetem, trzy pozostałe to miejsce dla nas i naszej parki urwisów. Dom nie może być okazały bo mamy tylko 140 tys plus jakąś tam zdolność kredytową, zamiar jest taki aby zamieszkać za max 200tys. Obecnie mieszkamy w wynajmowanym domu więc mamy już meble i wszelkie wyposażenie.

    Pozostała do wyboru technologia budowy - ciągle ciągnie mnie do szkieletu. Sam bym sobie wykonał większość robót, firmę potrzebowałbym tylko do postawienia konstrukcji, elewacji i dachu. Kwestia czy znajde takiego wykonawcę. Jeśli nie, w odwodzie czeka lokalny majster z ekipą plus ja jako pomocnik a szwagier jako murarz. Trzecia opcja to ja z Tatą (budował jakiś czas w USA szkielety) plus dużo książek i internet i budowa szkieletu, ale w to nie wierzy ani jedna część mojej rodziny

    Od początku spodobały nam się projekty ze studia Z500. Z7 - bardzo ładna bryła, tylko dach w górę do 40 stopni i wyższa ścianka kolankowa, jest duży, jak dla nas, jeśli koszt budowy nas nie przerośnie to byłby w sam raz. Parter już sobie narysowałem - nie ma wentylacji w kuchni, bedzie komin w rogu spiżarni. Poddasze podobnie jak w Z12:



    Jeśli jednak wyjdzie za drogo, w odwodzie pozostaje Z12 - bryła nieciekawa, dodamy z pewnością daszek nad tarasem jak w Z7, ale wymiary są OK. Przypuszczamy, że na ten nas będzie stać w zupełności jeśli Z7 nie wypali. Ten narysowałem w obydwu kondygnacjach:

    parter:


    poddasze:


    Cały czas sprawdzam czym grzać: gazu nie ma, do DGP w szkielecie nie przekonam raczej żony (chyba że pomożecie) stad w projektach dość duża kotłownia. Jak widzicie, dziennik zaczynam dosć wcześnie, jednak stwierdzam, że chyba warto prześledzić proces budowy od momentu tentegowania w głowie
    Ostatnio edytowane przez CodeSnipper ; 27-02-2013 o 22:03

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Kwitko
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Wielkopolska
    Dzielnica
    Konin/Słupca
    Posty
    1.654

    Domyślnie

    Witaj!
    Trochę kombinujesz z projektami, z12 nie bardzo przypomina oryginał. Nie zmieniaj położenia łazienek, kominów później są z tym same problemy, a i najlepiej (najtaniej) byłoby gdyby łazienki były jedna nad drugą. Naprawdę nie ma projektów w których mniej byś nazmieniał?

    Przyjrzyj się z210, z233, z225,
    Ostatnio edytowane przez Kwitko ; 26-02-2013 o 18:32

  3. #3

    Domyślnie

    Nie ma Widziałem chyba wszystkie. Najwyżej będę musiał rysowac własny projekt. Najbliżej ideału jest Małgosia z MG projekt, tylko jakoś tak nie podoba mi się dom stojący kalenicą do ulicy.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar bury_kocur
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    płn wlkp
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    1.699
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cześć Witam niskobudżetowca Moja przedpiszczyni Kwitko dobrze prawi - poszukaj projektu, w którym niewiele trzeba zmienić, tak będzie taniej - a oszczędności zaczynają się od wybrania dobrego i taniego projektu właśnie. Ja też buduję tanio, nawet bardzo tanio - a że za na wiosnę osiągniemy stan deweloperski, jestem już więcej niż teoretykiem Dwuspadowy dach i zwarta bryła to dobry początek, teraz dobrze by było zrobić tak, żeby komin był jeden, najwyżej 2, instalacje proste do poprowadzenia (czyli rozstrzelone po całej chałupie łazienki, kotłownia i kuchnia to nieekonomiczne posunięcie) - i parę innych drobiazgów, o których na forum jest sporo.Zajrzyj do wątku o domu za 200 tys, powodzenia

    Edit: ta Małgosia bardzo sensowna jest - wygląd zewnętrzny można poprawić, ale układ pomieszczeń na obu kondygnacjach naprawdę prosty, a rozsądny. Może przekonaj się do tej prostopadłej kalenicy?
    Ostatnio edytowane przez bury_kocur ; 26-02-2013 o 20:35
    Dlaczego ludzie nie mogą zrozumieć, że dobry gust i prostota idą razem ze zdrowym rozsądkiem.
    R.W. Edis, Decoration and Furnishing of Town Houses, 1881

    dom na miarę - dziennik budowy domu za 1500/m2 pod klucz

  5. #5

    Domyślnie

    Chyba nie zostanie mi nic innego

    Doskonale wiem, że rozrzucanie kominów po całym domu nie wchodzi w grę, najchętniej bym wcale komina nie budował no ale nie ma szans u mnie w górach działać bez kotłowni, prąd by mnie zabił finansowo a gaz z butli nie wchodzi w grę.

    Myślałem jeszcze tak: jakby kotłownię zrobić na zasadzie dobudówki do domu, od północy i tam postawić komin? Ewentualnie piwnica? W szkielecie byłaby chyba całkiem niezłym rozwiązaniem: wkopać się i tak musze na 120 cm, to jakby podkopać się do 150 i dom podnieść 50cm ponad grunt i położyć pierwszy strop drewniany - byłoby nieźle.

    Dociera do mnie także że najprościej zrobić dom na kwadracie z piętrem.
    Ostatnio edytowane przez CodeSnipper ; 27-02-2013 o 12:53

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Kwitko
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Wielkopolska
    Dzielnica
    Konin/Słupca
    Posty
    1.654

    Domyślnie

    Piwnica i niski budżet trochę ze sobą nie gra. A na czym Ci najbardziej zależy?

  7. #7

    Domyślnie

    Dom ma mieć:

    - trzy sypialnie,
    - salon mniej więcej 4x4,5,
    - moje studio 3,5x3,5,
    - kuchnię z jadalnią,-
    - jakąś spiżarkę
    - i tą nieszczęsną kotłownię

    oczywiście łazienkę jeśli na poddaszu to jeszcze kibelek z umywalką na dole (nawet pod schodami)

    Małgosia jest OK, tylko ta kalenica: esteta jednaknie jestem, jak trzeba to się przekonam i tyle. Z7 podoba nam się od początku, niestety nie upchnę tam nijak kotłowni na parterze, a budowa od razu z poddaszem chyba nas przerośnie finansowo

    Z piwnicą pomyślałem tylko w wypadku jeśli grunt by mi pozwolił (domek jest w jednym z najwyższych puktów wioski).

    Gdyby nie kotłownia to bym pewnie znalazł kilkanaście projektów.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar bury_kocur
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    płn wlkp
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    1.699
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Co Ty masz z tą kalenicą Ja siebie uważam za estetkę, a kalenicę mam prostopadle do drogi i bardziej mi się nawet podoba niż równolegle - choć za bardzo nie miałam wyboru i tak Kwestia gustu, nikt przecież nie powiedział, że równolegle to jedyna słuszna opcja.
    Pominąwszy spiżarkę (nie zależało mi), to założenia zupełnie podobne do mojego domu
    Dlaczego ludzie nie mogą zrozumieć, że dobry gust i prostota idą razem ze zdrowym rozsądkiem.
    R.W. Edis, Decoration and Furnishing of Town Houses, 1881

    dom na miarę - dziennik budowy domu za 1500/m2 pod klucz

  9. #9

    Domyślnie

    Nie podoba mi się i już. Nic na to nie poradzę

    Ale niegłupio wygląda też Z14 i Z34 (ten jednak mały). I nic bym tam praktycznie nie zmieniał (tylko kominki wylatują). Pomyślimy wieczorem z małżonką.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar bury_kocur
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    płn wlkp
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    1.699
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Z 34 fajny Tylko jeden pokój trzeba wykroić.
    Dlaczego ludzie nie mogą zrozumieć, że dobry gust i prostota idą razem ze zdrowym rozsądkiem.
    R.W. Edis, Decoration and Furnishing of Town Houses, 1881

    dom na miarę - dziennik budowy domu za 1500/m2 pod klucz

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar dana0606
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Hlubcice
    Kod pocztowy
    48-100
    Posty
    601

    Domyślnie

    Na taką rodzinę, to Z14 wygląda całkiem rozsądnie.

  12. #12

    Domyślnie

    Z14 w takim razie został wybrany. Pod warunkiem, że damy rade wejść za 200 tysięcy. Pobieżna lektura dzienników nastraja optymistycznie.

    Front od południa zrobimy jednak jak w Z34 czyli jedno duże okno i jedno małe. Okno z kuchni i z kotłowni na sciany boczne. Kominek won, w to miejsce TV. Kuchnia i jadalnia jak na zdjęciach wnętrz z realizacji Z14 na stronie projektu. I komin wentylacyjny dla kuchni i łazienki puściłbym z samego tyłu kuchni w rogu koło spiżarki.

    Myslicie, że będzie ok? Pozostaje wybrac technologię. Na murowańca mam już wykonawcę i szwagra do pomocy. Szkieletowe propozycje dopiero poszukam. I dlatego założenie dziennika na początku drogi jest takie ważne
    Ostatnio edytowane przez CodeSnipper ; 27-02-2013 o 21:15

  13. #13

    Domyślnie Szkielet - ocieplenie

    Czy dołożenie na elewacji klasycznego kanadyjczyka (gk>paroiz>wełna+konstrukcja>wiatroiz.>elewacja) 10-15 cm wełny i na to tynk jest warte świeczki (czyli: czy podniesie energooszczędność), czy 5cm wełny pod tynk jako tylko nośnik w zupełności wystarczy?
    Ostatnio edytowane przez CodeSnipper ; 07-03-2013 o 15:10

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar GE***X
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    EU
    Kod pocztowy
    33-098
    Posty
    102

    Domyślnie

    Ile masz wełny w konstrukcji ? No pewnie że podniesie ! Tylko jak kładziesz styropian to po co na zewnątrz wiatroizolacja ?

  15. #15

    Domyślnie

    Nie kładę styropianu. "Styropian twój wróg!"

    W konstrukcji 15cm wełny. Tynk mineralny. Wiatroizolację kładę aby mi nie zlało konstrukcji w trakcie budowy.
    Ostatnio edytowane przez CodeSnipper ; 07-03-2013 o 17:37

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar GE***X
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    EU
    Kod pocztowy
    33-098
    Posty
    102

    Domyślnie

    Cytat Napisał CodeSnipper Zobacz post
    Nie kładę styropianu. "Styropian twój wróg!"

    W konstrukcji 15cm wełny. Tynk mineralny. Wiatroizolację kładę aby mi nie zlało konstrukcji w trakcie budowy.
    Możesz zastosować a raczej powinieneś przy wełnie 150mm wełnę np: elewacyjną 100mm.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    W konstrukcji 15cm wełny. Tynk mineralny. Wiatroizolację kładę aby mi nie zlało konstrukcji w trakcie budowy.
    tak polecam wełnę i tynk
    pomieszanie z przemieszczeniem.

  18. #18

    Domyślnie

    Nie rozumiem? Przecież wełna kamienna mocowana na kołkach nadaje się do tynkowania tak jak i styropian, a w konstrukcji też kładzie się w połaciach a nie z rolki. Uwielbiam wpisy nic nie wnoszące do tematu, byle licznik się nabijał.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Ja napisałem z troski ...
    jeśli masz dobrą paroizolację od środka rób co tylko chcesz.
    Jeśli do wełny poszło by za dużo wilgoci to rozwiązanie tynk i wełna to jest najgorsze co może być
    dostaje się tam para wodna ... przez wełnę mknie niczym bolid F1 a potem lipa nagle tynk halt ...
    dla tego jej tam trzeba wpuścić minimum ...
    Po za tym lepszy był by EPS tańszy ...

  20. #20

    Domyślnie

    Ale przecież wełna i tynk mineralny są paroprzepuszcalne.
    U mnie stosowałem następujący przekrój ściany od zewnątrz:
    - Tynk mineralny/ wiatroizolacja/ OSB / Konstrukcja wypełniona izolacją/ paroizolacja/ ruszt z instalacjami/ OSB/ KG.
    Zastanawiam się czy w ruszt nie dać jeszcze izolacji.
    Z tego co wiem to jest prawidłowy układ.
    Co do grubości izolacji to od zewnątrz: 8/14/ ewentualnie 5 w ruszcie. Moim zdaniem to wystarczy.

Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony