dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 83
  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał Serwis Heiztechnik Zobacz post
    O ile zauważysz to świadectwo nr 0240 cztery lata temu utraciło swoją ważność

    Pozdrawiam
    Owszem widziałem ,ale czy ma to jakieś znaczenie ,jeżeli producent nie wprowadza żadnych zmian technicznych w produkowanym urządzeniu ,przecież od tego sprawność kotła nie spadnie ,swoją drogą siedem lat temu kotły na ekogroszek uzyskiwały 88% sprawności to i tak sukces.
    Zaglądając do firmy Defro oni podają np. w kotle Defro Duo na ekogroszek sprawność cieplną 90,7%
    a wchodząc na stronę Heiztechnika okazuje się że też wystawią nieważne już świadectwa .


    Dodam jeszcze że to przepychanie co do sprawności podczas spalania ekogroszku i pelletu nie ma większego sensu .
    Czym jest węgiel? Węgiel jest bardziej sprasowanym drewnem - pelletem poddanym karbonizacji,
    Tak to pellet o bardziej zwięzłej strukturze, inaczej mówiąc więcej pelletu w pellecie.
    Więc jeżeli to ten sam opał to nie da się go spalać lepiej w wyższej sprawności cieplnej nazywając go inaczej ,świadczą o tym zbliżone parametry sprawności .
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 12-03-2013 o 13:45
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  2. #42

    Domyślnie

    Pragnę zauważyć, że na sprawność kotła składa się sprawność wymiany ciepła i sprawność spalania.
    Pellet jako paliwo o szybkim i łatwym zgazowaniu, stałej granulacji spala się znacznie lepiej.
    Tak na marginesie chciałbym zobaczyć bilans z badania kotła opalanego węglem z osiągami rzędu 90%.
    Co do terminu ważności świadectwa, to chyba ma on jakieś znaczenie jeżeli te z 2009 roku nie potwierdzają wyników poprzedniego i są mniej optymistyczne?

    Pozdrawiam
    Tu była reklama...

  3. #43
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał Serwis Heiztechnik Zobacz post
    Pragnę zauważyć, że na sprawność kotła składa się sprawność wymiany ciepła i sprawność spalania.
    Pellet jako paliwo o szybkim i łatwym zgazowaniu, stałej granulacji spala się znacznie lepiej.
    Tak na marginesie chciałbym zobaczyć bilans z badania kotła opalanego węglem z osiągami rzędu 90%.
    Co do terminu ważności świadectwa, to chyba ma on jakieś znaczenie jeżeli te z 2009 roku nie potwierdzają wyników poprzedniego i są mniej optymistyczne?
    Pozdrawiam
    Dlatego kotły trochę się różnią budową ale generalnie spalają to samo paliwo.
    Tu jest świadectwo badania że można osiągnąć prawie 91% :

    Więc nie ma się co dziwić ,wystarczy że jakaś firma zainwestuje w rozwój tej technologi spalania .
    Kłody drewna też można spalać ze sprawnością 91% bo to ten sam opał .http://www.defro.pl/kotly/defro-hg
    Jak ktoś mieszka na wsi i ma dożo miejsca na sezonowanie kłód drewna , to takie kotły są dużo tańsze w eksploatacji .
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 12-03-2013 o 19:12
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  4. #44

    Domyślnie

    Najtańszym sposobem na ogrzewanie się wsi są śmieci.
    Potem miał, drewno i brykiet, no i węgiel z kubełka.
    Ekogroszek, pellety, pompy ciepła, gaz płynny - to miastowe, co się osiedlają, bo w blokach już nie wytrzymują.
    I majom dylemat.....

  5. #45
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    wy się nie licytujcie na papierowe sprawności, a na rzeczywiste.
    Takie jak u wiekszości w średnioprzeciętnych domkach ze średnioprzeciętną temperaturą za oknem.
    Czyli obciązeniu kotła mocą 3-4 kW, bez bufora. Gdy węglowy w ciągu godziny pracuje 10-20 min, a peletowy 3-4 razy wykonuje rozpalanie i wygaszanie.
    R-290 pod strzechy

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    wy się nie licytujcie na papierowe sprawności, a na rzeczywiste.
    Takie jak u wiekszości w średnioprzeciętnych domkach ze średnioprzeciętną temperaturą za oknem.
    Czyli obciązeniu kotła mocą 3-4 kW, bez bufora. Gdy węglowy w ciągu godziny pracuje 10-20 min, a peletowy 3-4 razy wykonuje rozpalanie i wygaszanie.
    3-4 razy w ciagu godziny ??? Czy doby ??? Bo jesli w ciagu godziny to kiepski dobór kotła (kiepski kocioł ) lub niewłasciwa regulacja kotła.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  7. #47
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    tak dokładnie
    kiepski dobór kotła, kiepska instalacja, kiepski użytkownik, kiepski pelet, kiepski komin.
    Samo życie, tak jest w wiekszości przypadków.
    Kol Sambor z sąsiedniego forum z buforem wyciaga z lawy średnio 14,5MJ. Palnik idzie na optymalnych nastawach na mocy nominalnej mimo to wedle deklracji producenta 19 MJ osiaga 76% sprawości. Bez bufora ma 3-4 cykle rozpalania na godzinę i jak twierdzi wiecej to peletu pożera niż na samo grzanie.
    Tak, że realnie Panowie proszę, a nie wirtualnie!
    R-290 pod strzechy

  8. #48

    Domyślnie

    Dlatego tak istotny jest odpowiedni dobór kotła odpowiednia instalacja i inne tego typu "pierdoły". Przy dobrze zrobionej instalacji peleciak rozpala się 3 razy na dobę. I to jest całkiem realne. Jeśli palnik jest jednostopniowy to niestety ale tak będzie i dlatego w tego typu instalacjach należy instalowac bufor.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    tak dokładnie
    kiepski dobór kotła, kiepska instalacja, kiepski użytkownik, kiepski pelet, kiepski komin.
    Samo życie, tak jest w wiekszości przypadków.
    Kol Sambor z sąsiedniego forum z buforem wyciaga z lawy średnio 14,5MJ. Palnik idzie na optymalnych nastawach na mocy nominalnej mimo to wedle deklracji producenta 19 MJ osiaga 76% sprawości. Bez bufora ma 3-4 cykle rozpalania na godzinę i jak twierdzi wiecej to peletu pożera niż na samo grzanie.
    Tak, że realnie Panowie proszę, a nie wirtualnie!
    Samo życie, tylko dopisz tylko jeszcze: kiepski doradca, kiepski sprzedawca, kiepski instalator, kiepski producent....a pacjenci (użytkownicy) zawsze kłamią - jak mówi doktor House.
    Jeżeli już mówimy realnie, a nie wirtualnie...
    Pzdr.

  10. #50
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pello Zobacz post
    Samo życie, tylko dopisz tylko jeszcze: kiepski doradca, kiepski sprzedawca, kiepski instalator, kiepski producent....a pacjenci (użytkownicy) zawsze kłamią - jak mówi doktor House.
    Jeżeli już mówimy realnie, a nie wirtualnie...
    Pzdr.
    to jaka zatem jest ta realna sprawność kotłów peletowych?
    90%?
    R-290 pod strzechy

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    to jaka zatem jest ta realna sprawność kotłów peletowych?
    90%?
    Których ? Kogo ? Mojego kotła, czy kolegi Sambora z sąsiedniego forum ?
    Mojego - wysoce mnie satysfakcjonująca, nawet jeśli nie czyszczę go zbyt często. Sprawność spalania 89,1 % na analizatorze spalin, kocioł bez uprzedniego czyszczenia.
    Kolegi Sambora nie mam pojęcia.
    A Twojego ?
    Ostatnio edytowane przez Pello ; 13-03-2013 o 10:23

  12. #52
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pello Zobacz post
    Których ? Kogo ? Mojego kotła, czy kolegi Sambora z sąsiedniego forum ?
    Mojego - wysoce mnie satysfakcjonująca, nawet jeśli nie czyszczę go zbyt często. Sprawność spalania 89,1 % na analizatorze spalin, kocioł bez uprzedniego czyszczenia.
    Kolegi Sambora nie mam pojęcia.
    A Twojego ?
    ciesze się, że to już ostatezna wersja posta

    np tego użytkownika
    " Mam kociołek 20 kW na biomasę z palnikiem eurofire. Palę różnym peletem, od najlepszych do najgorszych w kolejności: Stelmet Olimp 6 mm, Barlinek 6mm produkcja w Polsce, Barlinek 8 mm produkcja w Polsce, Pellet Energy 6 mm, Stelmet Lawa 8 mm,Barlinek cokolwiek produkcja Ukraina, kilka prób na różnym pelecie z Ukrainy.
    Ogólnie przy najlepszym pelecie czyszczenie palnika raz na tydzień i to tak dla zasady.
    Najgorszy pellet - czyszczenie raz na dzień, inaczej szlaka zapcha palnik.

    Pelety ze Stelmetu są bardziej miękkie niż z Barlinka, przez co Stelmet bardziej popieli. Poza tym OK.
    Spalam koło tony na miesiąc w zimie. Dom 140 mkw, jeszcze trochę kiepsko ocieplony."

    kiepsko ocieplony, ale ocieplony to według mnie ok 0,7-0,75 W/m2K
    na dobę przy średniej dobowej -5C potrzebuje 63-68 kWh +10kWh cwu = 73-78kWh
    na miesiąc 2190 - 2340 kWh
    spala tonę peletu tzn dostarcza 5000 kWh
    jego rzeczywista sprawność zatem wynosi ok 44-47%
    dom w ogóle nieocieplony 1,1 W/m2K spalając tonę sprawność wyniesie ok 66%


    i tak to mniej więcej wygląda w rzeczywistości, a nie na wirtualnym papierze
    R-290 pod strzechy

  13. #53

    Domyślnie

    Niestety to też wirtualne dane i wirtualny wynik. Wnioskowanie też wątpliwe, bo oparte na wirtualnych (i nie aktualnych) danych. Ale możesz się ich trzymać kurczowo- skoro Ci na tym zależy. To normalne w naszym kraju.

  14. #54
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pello Zobacz post
    Niestety to też wirtualne dane i wirtualny wynik. Wnioskowanie też wątpliwe, bo oparte na wirtualnych (i nie aktualnych) danych. Ale możesz się ich trzymać kurczowo- skoro Ci na tym zależy. To normalne w naszym kraju.

    liczyłem na bardziej merytoryczną odpowiedź
    no ale jak się nie da, to już nie przeszkadzam
    strzyżcie dalej swoje barany
    R-290 pod strzechy

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post

    liczyłem na bardziej merytoryczną odpowiedź
    no ale jak się nie da, to już nie przeszkadzam
    strzyżcie dalej swoje barany
    Ja również nie chcę Ci przeszkadzać,ale z Twoich merytorycznych wyliczeń wynika, że najwyższą "rzeczywistą" sprawność kocioł uzyska stojąc na mrozie na placu przed salonem sprzedaży. I że wyższą "rzeczywistą" sprawność kocioł uzyska wtedy jak zapalę jeszcze w kominku. Hmm... no nie mam kominka, baranów również, chociaż mieszkam na wsi - to dziwne, wszyscy na wsi muszą mieć barany, kury, świnie i krowy. Ale z tymi baranami to ma sens. Jakbym je ostrzygł, to rzeczywista sprawność kotła by wzrosła.

    Pozdrawiam

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pello Zobacz post
    Ja również nie chcę Ci przeszkadzać,ale z Twoich merytorycznych wyliczeń wynika, że najwyższą "rzeczywistą" sprawność kocioł uzyska stojąc na mrozie na placu przed salonem sprzedaży. I że wyższą "rzeczywistą" sprawność kocioł uzyska wtedy jak zapalę jeszcze w kominku. Hmm... no nie mam kominka, baranów również, chociaż mieszkam na wsi - to dziwne, wszyscy na wsi muszą mieć barany, kury, świnie i krowy. Ale z tymi baranami to ma sens. Jakbym je ostrzygł, to rzeczywista sprawność kotła by wzrosła.

    Pozdrawiam
    Pello wyluzuj oni wiedzą lepiej a takich zadnymi argumentami nie przekonasz. Ja własnie wórciłem od kolejnego zadowolonego "barana" który już od roku jedzie na pelecie i jakiś taki dziwnie zadowolony a powinien się już z rozpaczy wieszać.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  17. #57
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    sądząc po tym że Pello nie załapał o jakie barany chodzi, można by domniemywać, że ich nie strzyże.
    Natomiast jak się poczyta dotychczasowy dorobek, to trudno oprzeć się wrażeniu ...
    R-290 pod strzechy

  18. #58
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    topaz123

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    2

    Domyślnie

    Trafiłem do tego wątku zaciekawiony tematem. Dyskusja jest żywiołowa, ale trochę od niego jednak odbiegła. Ponieważ zamierzam w niedalekiej przyszłości zakupić piecyk Heiztechnik HT DasPell 20kW, proszę o poradę, czy bedzie to dobra inwestycja i jeśli ktoś jest zorientowany, to czym się różni od poprzednika Q Pellet DUO. W opisie różnica sprowadza się do rusztu żeliwnego w zamian za wodny, ale czy to jest powód, że moc kotła jest mniejsza o 5 kW? Czy te piecyki są wrażliwe na jakość pelletów? To znaczy, czy przy gorszej jakości pelletów nie ma np. problemów z zapalaniem, wybuchami, popiłem, spiekami itp.

  19. #59

    Domyślnie

    Witam

    Kolego Topaz, różnica między Pellet Duo a kotłem DasPell jest większa, niż na pierwszy rzut oka się wydaje.
    Kocioł jest trochę mniejszy gabarytowo i dlatego ma mniejszą moc.
    Podstawowa różnica występuje jednak w palniku. Palnik w nowym kotle DasPell ma najnowszy palnik z wewnętrznym podajnikiem zakończonym zabierakiem w postaci palca. Ma on za zadanie mieszać paleniskiem i minimalizować skutki spalania gorszej jakości pelletu z dużą zawartością popiołu.
    Podczas obrotu zabierak ten zrywa szlakę i minimalizuje możliwość zapchania palnika.
    Ponadto, jeżeli chcesz to możesz zamówić wersję tego kotła z palnikiem montowanym z przodu i w tym momencie masz bardzo ułatwiony dostęp do palnika a i pojemność zbiornika rośnie o około 20%.

    Pozdrawiam
    Tu była reklama...

  20. #60
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    topaz123

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam,
    dzięki za wyczerpującą odpowiedź, to znacznie więcej niż można wyczytać w skąpych informacjach na stronach producenta. Jednocześnie utwierdza mnie to w wyborze tego kotła do mojego domku.
    Pozdrawiam

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony