dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Surfing

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Posty
    3

    Domyślnie Pompa NIbe 1145 - ustawienia

    Witam,

    od niedawna mam pompe Nibe 1145. Dom jeszcze w budowie (jest juz ocieplony, ale trwaja caly czas prace wykonczeniowe).
    Ogrzewanie tylko podlogowe, w lazienkach dodatkowo drabinki (zasilane ta sama temperatura co podlogowka).
    W garazu na fragmencie podlogi tez ogrzewanie podlogowe by zapewnic minimalne dogrzewanie garazu.

    Nie mam czujnikow pokojowych temperatury, rozumiem, ze pompa dziala mierzac temperature zasilania i powrotu z ogrzewania podlogowego oraz na bazie odczytow temperatury na zewnatrz budynku plus ustawienia krzywej grzewczej.

    Mam kilka pytan jak regulujecie swoje pompy:
    - jak dobieracie krzywa grzewcza?
    - jak dobieracie wartosci pozostalych ustawien (np. stopniominuty)
    Bylbym wdzieczny zeby ktos mi wyjasnil jakie parametry steruja praca pompy, w szczegolnosci odpowiadaja za to, ze pompa podejmuje decyzje o wlaczeniu sie, oraz o zaprzestaniu grzania (szczegolnie w kontekscie dosyc czestych uruchomien pompy w moim przypadku)


    Dzieki za pomoc,


    Michal

  2. #2

    Domyślnie

    Witam.
    Ja mam tego samego NIBE + bufor 750 litrów.
    Krzywa grzania:
    dla podłogówki : 4 max zasilania 35 stopni, temperatura (względem czujnika pokojowego) od 21 do 06 - 23,5 od 06 do 21 - 23 stopnie
    bufor - krzywa własna 0 , max zasilania 60 stopni od 24-06 +10 w ustawieniach - wygrzewam bufor
    stopniominuty 220
    Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    Witam
    Ja również posiadam Nibe F1145/12KW połączoną ze zbiornikiem SISS 500/150. Z połowy tego zbiornika pobierana jest woda do celów CO - podłogówka + drabinki.
    Mam ustawioną krzywą grzana 3 a w godzinach I taryfy mam obniżoną krzywą o 5 st. Wartość stopniominut ustawiona na -160. Co do twojego pytania dotyczącego sterowania pompą właśnie parametr stopniominut jest odpowiedzialny za załączanie pompy. Stopniominuty są skorelowane z temperaturą czynnika grzewczego w układzie oraz czasem - jeśli temp. zasilania jest o 1 st niższa od zadanej, to wartość stopniominut spada o 1, jeżeli wartość temp. zasilania jest niższa o 2 st, to wartość stopniominut spada co minutę o 2 itd. Jeżeli osiągnie wartość zał. pompy to układ uruchamia się i oddwrotnie jeżeli osiągnie wartość 0 pompa wyłącza się.
    Dom 280 m2 + 30 m2 oranżeria+42m2 garaż w bryle; ściany Porotherm 25 +20 cm styro; na poddaszu wełna 18+15 cm; ogrzewanie podłogowe całość; w oranżerii oddzielny obieg na glikolu podłogówka+klimakonwektor; PC - Nibe F 1145/12 sondy pionowe 3*100 m; bufor SISS 500/150; Reku Brink Renovent HR 300

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Surfing

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dzieki za wyjasnienie.

    moja pompa dosyc czesto sie zalacza.
    Po ostatnich zmianach serwisu NIBE troszke sie stuacja poprawila, ale wciaz w ciagu ostatnich kilku dni srednio pompa:
    - zalaczala sie srednio co ok 2h,
    - sredni czas pracy byl mniejszy niz 1h.

    Budynek w budowie, ale ocieplony, znikome zuzycie wody uzytkowej (ekipa wykanczajaca cos uzywa, ale czasami).

    Dzisiaj zaobserwowalem ciekawa sytuacje. Mianowicie wlaczylo sie podgrzewanie CWU, pompa podgrzala CWU do zadanych 45stC, po czym przeszla do grzania CO.
    Ale zrobila to mimo, ze miala dopiero naliczone -120 stopniominut, a wlaczenie grzania CO jest po ostatnich zmianach serwisu ustawione na -200.
    ?!

    Czy ktos moze mi wytlumaczyc dlaczego pompa zaczela grzac CO?

    Pozdrowienie,

    Michal

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DiunaWO
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    293

    Domyślnie

    Stało się tak ponieważ przed grzaniem CWU pompa chodziła na potrzeby CO. Zbiła stopniominuty do -120 i w tym momencie włączył sie priorytet czasu dla CWU. Po naładowaniu CWU powróciła do trybu grzania CO.

    Bardzo mocno taktuje Ci pompa. Może za mocna do Twojego domu? Masz otwarte wszystkie pętle?
    Dom z poddaszem użytkowym, po podłodze 340 m2 , wszędzie podłogówka wykończona kamieniem (jastrych 8-9cm). PC NIBE 1245 12kW, odwierty pionowe 2x120m w skale. Ściany jednowarstwowe Ytong Energo 48cm, okna Passiv Line Uokna 0,7-0,8 W/(m2*K), dach ocieplony pianką PUR zamkniętokomórkową 20cm (λ=0,019), na podłodze 15cm styropianu (λ=0,034), fundamenty 10cm. WM z rekuperatorem Aeris 550.

  6. #6

    Domyślnie

    Czy ktoś z użytkowników pomp NIBE aktualizował soft do wersji 5539R8 ? Kiedyś ustawiało się ujemną wartość stopniominut dla sprężarki np. -100 i dla podrzewacza pomocniczego np. -400. Po aktualizacji softu nie ma już ustawiania wartości stopniominut ujemnych dla podrzewacza pomocniczego, bo nazywa się to teraz: uruch. inny podgrz. pom. i ma wartości dodatnie. Czy ktoś może mi powiedzieć jak ustawić, żeby było analogicznie do - 400 ?

    Dom z poddaszem użytkowym, po podłodze 165 m2, garaż 26m2, wszędzie podłogówka. PC NIBE 1145 8kW, odwierty pionowe 2x80mb. Ściany dwuwarstwowe Porotherm 24P+W + 20cm styropianu (λ=0,031), okna VETREX alphaline 90+ U okna 0,8W/(m2*K), dach ocieplony wełną Climowool DF2 15+10cm (λ=0,034), na podłodze 15cm styropianu (λ=0,035), fundamenty 10cm SynthosXPS. WM z rekuperatorem ComfoAir 350 Luxe VV. Automatyka budynkowa FIBARO.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sebastain
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Łódź
    Posty
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał DiunaWO Zobacz post
    Bardzo mocno taktuje Ci pompa. Może za mocna do Twojego domu? Masz otwarte wszystkie pętle?
    DiunaWO uważasz, że tryb 1h pracy 1h odpoczynku jest sporym taktowaniem przy obecnych temperaturach?
    To jak według Ciebie powinien wyglądać ten podział?
    "Gwiezdny szlak" po przeróbkach, parterowy.
    Powierzchnia podłóg: 122,3 m2, Ytong Energo 24 + 20cm styro, podłoga 20cm styro, strop drewniany 36 cm wełny, okna i drzwi ~ U 0,8-0,9
    Pompa Ciepła NIBE 1245 6kW odwierty 2x70m
    Rekuperator Aeris Next 350

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gicho

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    55
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cześć,

    Czy orientuje sie ktoś jak należy ustawić pompę aby zrobiła przegrzew wody do 70 stopni, obecnie dobija mi do 65 i sie wyłącza. Nadmienię ze max temp zasilania mam ustawiona na 70 oraz temp końcowa przegrzewu rownież na 70 stopni.

    Pozdrawiam serdecznie

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    Cytat Napisał gicho Zobacz post
    Cześć,

    Czy orientuje sie ktoś jak należy ustawić pompę aby zrobiła przegrzew wody do 70 stopni, obecnie dobija mi do 65 i sie wyłącza. Nadmienię ze max temp zasilania mam ustawiona na 70 oraz temp końcowa przegrzewu rownież na 70 stopni.
    Wyciąg z instrukcji instalatora:
    F1245 może pracować
    z temperaturą powrotu maks. 58°C oraz temperaturą
    zasilania z pompy ciepła 70 (65 °C tylko ze sprężarką).

    oraz kikadziesiąt stron dalej:

    Sprężarka zapewnia temperaturę zasilania do 65°C przy
    temperaturze doprowadzonego czynnika obiegu dolnego
    źródła 0°C, natomiast pozostałą temperaturę (do
    70°C) zapewnia podgrzewacz pomocniczy.

    Wniosek:
    masz zablokowaną grzałkę i pompa nie jest w stanie bardziej podgrzać wody samą sprężarką.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    drogba_37

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    łódź
    Kod pocztowy
    95-045
    Posty
    87

    Domyślnie

    Od niespełna pół roku mieszkam w domu razem z tą pompą NIBE
    Ciężko mi zrozumieć tą krzywą, zasadę jej ustawień, mimo że sporo czytam i próbuje rozwiązywać te wzory z deltą na uzyskanie odpowiedzi jakie nachylenie krzywej powinienem mieć...
    Może ktoś mi na początek wyjaśnić, gdzie w ustawieniach mogę sprawdzić ile razy na dobę moja pompa się załącza?
    Moja krzywa, ustawiona przez instalatora wygląda tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KRZYWA.jpg
Wyświetleń:	610
Rozmiar:	44,5 KB
ID:	400903

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lulas2

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Czartki
    Kod pocztowy
    98-200
    Posty
    4

    Domyślnie

    W informacjach i tam masz starty sprężarki masz całą sume uruchomień musisz sobie spisać i odczekać całą dobe i odjąć od tej sumy z poprzedniego dnia.

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lulas2

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Czartki
    Kod pocztowy
    98-200
    Posty
    4

    Domyślnie

    A przy takiej krzywej masz cieplo w domu

  13. #13

    Domyślnie

    Mam banalne pytanie, uzytkuje ta pompę od listopada 2017, teraz jest już ciepło i chciałbym wyłączyć podgrzewanie podłogówki a pozostawić tylko ciepła wodę, jak ja ustawić żeby nie grzała podłogi?
    pozdr

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    wyłaczyć ogrzewanie można na dwasposoby.
    1. Obnizyc temperature(krzywą grzewcza) Menu 1.1 chyba obniż o 5 stopni i pompa nie powinna się właczać w nocy
    2. Gdzieś w opcjach jest temperatura przy której nalezy wyłaczyć system grzewczy. Ale nie pamiętam gdzie. Jeśli temperatura zewnętrzna jest większa od ustawionej to pompka obiegowa zupełnie przestaje pracować(normalnie pracuje na niskich obrotach cały czas aby mierzyć temperature podłogi). Stopniominuty są sztywno trzymane na 0 i pompa się nie włącza.
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 220m2 użytkowa, podloga 21cm EPS100, sciany 20cm grafit33, dach 20cm pianka, PC NIBE F1245 10kW, rekuperator vents 350

  15. #15
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar Obara
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Więcbork
    Kod pocztowy
    89-410
    Posty
    7

    Domyślnie

    czy komuś pojawia się komunikat "WYSOKA TEMPERATURA WYJŚCIOWA SKRAPLACZA?

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    Cytat Napisał Obara Zobacz post
    czy komuś pojawia się komunikat "WYSOKA TEMPERATURA WYJŚCIOWA SKRAPLACZA?
    Tak mam go u siebie gdy jest problem z odbiorem ciepła. Ten komunikat pojawia się najczęściej przy grzaniu CWU jesli ustawiona jest wysoka temperatura ok 55 stopni zalezy jeszcze od mocy pompy.
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 220m2 użytkowa, podloga 21cm EPS100, sciany 20cm grafit33, dach 20cm pianka, PC NIBE F1245 10kW, rekuperator vents 350

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    endru.

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-235
    Posty
    48

    Domyślnie

    Taki błąd występuje również w przypadku gdy jest za mały przepływ w instalacji grzewczej. Rozwiązaniem może być oczyszczenie filtrów / filtra.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony