dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1

    Domyślnie Podłączenie termostatu - sterowanie podłogówką

    Witam@

    Mój hydraulik powyprowadzał mi do termostatów sterujących pracą podłogówki przewody w różnych miejscach domu. Są to jakieś cieniutkie dwużyłowe kabelki (2x,0,5 chyba) i tak się zastanawiam czy tak jest ok bo to jest kabel do wysterowania ew. zamykacza obiegu ale skąd jeszcze zasilanie samego termostatu...
    Czy tak jest ok, bo w katalogach Simon czy Ospel widzę termostaty z większą ilością żył ;/
    Jeśli tak nie jest ok to co można z tym zrobić (wszystko już w domku gotowe poza tymi termostatami i zamykaczami obiegów na rozdzielaczu).
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    small7

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    271

    Domyślnie

    Kolego jesli zastosujesz np termostat Auraton to on zasilanie ma bateryjne i te dwie zyly spokojnie wystarcza.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał small7 Zobacz post
    Kolego jesli zastosujesz np termostat Auraton to on zasilanie ma bateryjne i te dwie zyly spokojnie wystarcza.
    Czyli na coś standardowego w sensie jakiś Ospel Simon czy Berker nie mam szansy przy takiej instalacji? Z tych bateryjnych to chyba niezbyt duży wybór jest?
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    small7

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    271

    Domyślnie

    No większość termostatów czy też raczej regulatorów temperatury wymaga zewnętrznego zasilania. Oprócz auratona znalazłem jeszcze danfossa http://pl.heating.danfoss.com/PCMPDF/03RAA149_RET_B.pdf.

  5. #5

    Domyślnie

    No właśnie, pytanie czy do sterowania pracą podłogówki, którą można jedynie zamknąć lub otworzyć a i tak efekt jest baaardzo opóźniony faktycznie potrzeba zaawansowanego termostatu, a może wcale go nie potrzeba? Wystarczy tylko dostroić instalację na przepływomierzach i ogólnym ustawieniu zaworu trójdrogowego w kotłowni dla całego rozdzielacza. Z praktyki zauważyłem, że proces zmiany temperatury trwa ok kilka(naście) godzin tak naprawdę.,
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Smakor Zobacz post
    No właśnie, pytanie czy do sterowania pracą podłogówki, którą można jedynie zamknąć lub otworzyć a i tak efekt jest baaardzo opóźniony faktycznie potrzeba zaawansowanego termostatu, a może wcale go nie potrzeba? Wystarczy tylko dostroić instalację na przepływomierzach i ogólnym ustawieniu zaworu trójdrogowego w kotłowni dla całego rozdzielacza. Z praktyki zauważyłem, że proces zmiany temperatury trwa ok kilka(naście) godzin tak naprawdę.,
    jeśli dobrze zrobiona podłogówka to właśnie to wystarczy, do tego np. regulator pogodowy/pokojowy z siłownikiem na zaworze 3D w kotłowni

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde Zobacz post
    jeśli dobrze zrobiona podłogówka to właśnie to wystarczy, do tego np. regulator pogodowy/pokojowy z siłownikiem na zaworze 3D w kotłowni
    No właśnie mamy dwa MMy i dwa zawory 3D do sterowania dwoma obwodami podłogówki (parter i piwnice/góra). Oczywiście do tego sterownik pokojowy + pogodowy Wolfa. Więc może faktycznie to wystarczy + drobna korekta na przepływomierzach.
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Smakor Zobacz post
    No właśnie mamy dwa MMy i dwa zawory 3D do sterowania dwoma obwodami podłogówki (parter i piwnice/góra). Oczywiście do tego sterownik pokojowy + pogodowy Wolfa. Więc może faktycznie to wystarczy + drobna korekta na przepływomierzach.
    Witam
    Jeżeli zadowala Cię sterowanie dwoma strefami, taki zestaw który posiadasz wystarczy. Jeżeli chciałbyś utrzymywać różne temperatury np. wyższą w łazience, niższą w sypialni, garderobie czy innych pomieszczeniach - wtedy musiałbyś wykorzystać sterowanie poszczególnymi pętlami.
    Sterownik pokojowy dedykowany (czy inny termostat elektroniczny np. Auraton) utrzymuję zadaną temperaturę w pomieszczeniu w którym się znajduje - czyli we wszystkich innych punktach domu mogą utrzymywać się nieznacznie różne temperatury. Jeżeli więc instalacja elektryczna i hydrauliczna została przygotowana z myślą o niezależnym sterowaniu temperatur w różnych częściach domu, a finanse tego nie ograniczają warto się nad takim wykończeniem zastanowić.
    Pzdr

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    Witam
    Jeżeli zadowala Cię sterowanie dwoma strefami, taki zestaw który posiadasz wystarczy. Jeżeli chciałbyś utrzymywać różne temperatury np. wyższą w łazience, niższą w sypialni, garderobie czy innych pomieszczeniach - wtedy musiałbyś wykorzystać sterowanie poszczególnymi pętlami.
    Sterownik pokojowy dedykowany (czy inny termostat elektroniczny np. Auraton) utrzymuję zadaną temperaturę w pomieszczeniu w którym się znajduje - czyli we wszystkich innych punktach domu mogą utrzymywać się nieznacznie różne temperatury. Jeżeli więc instalacja elektryczna i hydrauliczna została przygotowana z myślą o niezależnym sterowaniu temperatur w różnych częściach domu, a finanse tego nie ograniczają warto się nad takim wykończeniem zastanowić.
    Pzdr
    zróżnicowanie temperatur można też osiągnąć również bez drogiego i ciężko sterowalnego układu termostatów, siłowników, regulatorów, wystarczy na przepływomierzach odpowiednio wyregulować

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde Zobacz post
    zróżnicowanie temperatur można też osiągnąć również bez drogiego i ciężko sterowalnego układu termostatów, siłowników, regulatorów, wystarczy na przepływomierzach odpowiednio wyregulować
    Ok - napisz coś więcej - jak będziesz utrzymywał temperaturę dzienną i nocną, jak Twoja regulacja wpłynie na czynniki - np. nasłonecznionego pokoju czy dużego mrozu z silnym konkretnym kierunkiem wiatru ?

    Z taką regulacją jest podobnie jak z różnymi źródłami ciepła - możesz "opalać" kotłem gazowym, możesz opalać piecem stałopalnym - jednym i drugim sposobem nagrzejesz mieszkanie - czy uważasz, że piec stałopalny jest bardziej komfortowy od kotła gazowego czy pompy ciepła ?
    Pzdr

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Alina&Mariusz

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    okolice Torunia
    Posty
    381

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde Zobacz post
    zróżnicowanie temperatur można też osiągnąć również bez drogiego i ciężko sterowalnego układu termostatów, siłowników, regulatorów, wystarczy na przepływomierzach odpowiednio wyregulować
    Co za bzdura i nabijanie postów.
    Właśnie przy dzisiejszym wietrze wschodnim widać co daje ta "odpowiednia regulacja".
    Fokus 2

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alina&Mariusz Zobacz post
    Co za bzdura i nabijanie postów.
    Właśnie przy dzisiejszym wietrze wschodnim widać co daje ta "odpowiednia regulacja".
    Konieczność reagowania systemu ogrzewania na takie czynniki jest wg mnie oczywista. Zastanawia mnie jednak fakt tego, że sterownik tylko zamyka lub otwiera dany obwód podłogówki a czas reakcji temperatury pomieszczenia liczony jest w godzinach... Jak to w praktyce działa. Nawet zmiana temperatury na noc jakoś mi sie nie wpasowuje w ten schemat. Na razie nie mam tej automatyki termostatowej ale zmiana parametru na zaworze 3D powoduje reakcję pomieszczeń w zasadzie dopiero na drugi dzień... Przy tak małej różnicy temperatury pomieszczenia i obwodu podłogowego szybkie zmiany raczej są chyba nie możliwe...
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    Ok - napisz coś więcej - jak będziesz utrzymywał temperaturę dzienną i nocną, jak Twoja regulacja wpłynie na czynniki - np. nasłonecznionego pokoju czy dużego mrozu z silnym konkretnym kierunkiem wiatru ?

    Z taką regulacją jest podobnie jak z różnymi źródłami ciepła - możesz "opalać" kotłem gazowym, możesz opalać piecem stałopalnym - jednym i drugim sposobem nagrzejesz mieszkanie - czy uważasz, że piec stałopalny jest bardziej komfortowy od kotła gazowego czy pompy ciepła ?
    Pzdr
    nie mówię o obniżaniu temperatury na noc i podnoszeniu na dzień (zresztą uważam to za bezsens przy standardowej wodnej podłogówce o dużej akumulacyjności) a o zróżnicowaniu temperatury pomiędzy pomieszczeniami (czy też zróżnicowaniu mocy grzewczej danych płyt) i to śmiało można osiągnąć regulacją przepływów, z praktyki nasłonecznienie mocne całodzienne potrafi podniesć temperaturę w salonie (najmocniej wyesponowane na słońce pomieszczenie, z czterema oknami + potrójne tarasowe, słabe jak na dzisiejsze czasy okna pcv z dwoma szybami, ok. 12m2 powierzchni okien na 26m2 salon) o 1-1,5st, jak dla mnie wartość pomijalna, natomiast nigdy przez dwa sezony w których obecny dom zamieszkuję nie odczułem ani nie zauważyłem wpływu żadnego wiatru na temperaturę w domu

    co do pieca, a właściwie kotła to oczywiscie gaz, prąd czy PC są najwygodniejsze w użytkowaniu ale tez i najdroższe, m.i. dlatego też mam kocił na paliwo stałe a bufory zapewniają mi jakiś tam względny komfort użytkowana, taki kompromis ekonomia/ergonomia

    edit:
    tak mi się przypomniało: dla zniwelowania efektu słonecznego czujnik tempe. zewn. od regulatora podłogówki przeniosłem w nienasłonecznione bezpośrednio miejsce na południowo-zachodniej stronie domu, co skutkuje obniżeniem temp. zasilania lub wyłączeniem podłogówki w czasie operowania najsilniejszego słońca, taki myk w połączeniu z bezwładnością podłogówki mi sie sprawdza
    Ostatnio edytowane przez edde ; 19-03-2013 o 14:49

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alina&Mariusz Zobacz post
    Co za bzdura i nabijanie postów.
    Właśnie przy dzisiejszym wietrze wschodnim widać co daje ta "odpowiednia regulacja".
    co za bzdura i nabijanie postów
    jeśli zbudowałeś dom-sito które wiatr przewiewa to może i tak masz, co nie oznacza ze każdy musiał budowe spieprzyć jak Ty, sterowanie pogodowe na podst. temp zewn. w moim akurat domu w zupełności wystarcza, nie mam nigdy większego zapotrzebowania na ciepło pod wpływem wiatru a jedynie pod wpływem obniżających się temperatur zewnętrznych

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Smakor Zobacz post
    Konieczność reagowania systemu ogrzewania na takie czynniki jest wg mnie oczywista. Zastanawia mnie jednak fakt tego, że sterownik tylko zamyka lub otwiera dany obwód podłogówki a czas reakcji temperatury pomieszczenia liczony jest w godzinach... Jak to w praktyce działa. Nawet zmiana temperatury na noc jakoś mi sie nie wpasowuje w ten schemat. Na razie nie mam tej automatyki termostatowej ale zmiana parametru na zaworze 3D powoduje reakcję pomieszczeń w zasadzie dopiero na drugi dzień... Przy tak małej różnicy temperatury pomieszczenia i obwodu podłogowego szybkie zmiany raczej są chyba nie możliwe...
    Witam
    Kolego zgadzam się - "czas liczony jest w godzinach" - dlaczego za te godziny niepotrzebnie płacić ? odcięcie pętli skutkuje brakiem odbioru ciepła, brak odbioru podniesienie temperatury wody kotłowej - a to się równa wyłączeniu pracy kotła, który przestaje zużywać energię. Oczywiście nie będzie to złote źródło oszczędności w mieszkaniu, nie wzbogacimy się nagle przez taką automatykę - w którą oczywiście trzeba zainwestować.
    Tak jak napisałem wcześniej to także kwestia komfortu i zasobności portfela.
    Pozdrawiam

  16. #16

    Domyślnie

    niestety podniesienie temperatury po obniżeniu, wychłodzeniu też kosztuje, niektórzy szacują, że nie mniej niż praca ciągła, obserwując swoją instalację tez bym się nieśmiało ku temu stwierdzeniu skłaniał po zamierzonych i niezamierzonych przestojach w pracy podłogówki, komfort to ja mam taki, ze raz ustawiona podłogówka i zapominam o niej a nie latam za termostatami, siłownikami, termometrami bo tu za chłodno a tu za ciepło, a moja rola sprowadza sie do zapewnienia dostarczenia cipeła dla odbiornika (czyli raz na 2-4 dni rozpalenia w kotle, a to już świadomy i zamierzony wybór podyktowany czynnikami ekonomicznymi właśnie)

  17. #17

    Domyślnie

    Obniżenie temperatury o 2,3 stopnie (delta temp. dziennej i nocnej nie powinna przekraczać 3 stopni), nie nazwałbym wychłodzeniem, dodatkowo rozważ to w kwestii podniesionej temperatury w pomieszczeniu np. przez nasłonecznienie - termostat lokalny wyłączy ogrzewanie jak tylko zostanie osiągnięta wymagana temperatura, bez tego urządzenia kocioł nadal będzie pracować i podnosić temperaturę, która de-fakto jest już wystarczająca.
    Pzdr

  18. #18

    Domyślnie

    widzisz, obaj niby mamy racje, tylko nieco inne racje, Ty teoretyczną, ja praktyczną z osobistego użytkowania instalacji opisanej jak powyżej kotłem może sterować pogodówka z odpowiednio umieszczonym czujnikiem, termostat nie jest rzeczą niezbędną, a dla mnie wręcz zbędną

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Alina&Mariusz

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    okolice Torunia
    Posty
    381

    Domyślnie

    Pękłem ze śmiechu prawie. Lider forum. Wypowiada się w tysiącach postów, a nawet nie ma podstawowej wiedzy o tym jak wiatr ze wschodu wpływa na temperaturę zew. O Matko!
    Fokus 2

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alina&Mariusz Zobacz post
    Pękłem ze śmiechu prawie. Lider forum. Wypowiada się w tysiącach postów, a nawet nie ma podstawowej wiedzy o tym jak wiatr ze wschodu wpływa na temperaturę zew. O Matko!
    i znowu same bzdury i nabijanie postów...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony