dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    miuzziker

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    26-050
    Posty
    89

    Domyślnie Jak i kiedy wykonać fundamenty w glinie?

    Cześć.
    Planuje się zacząć budować w tym roku. Dom parterowy z użytkowym poddaszem 11x11,5m. W projekcie fundamenty na głębokości 1,3m ławy o wymiarze 60x40cm. Ziemia niestety gliniasta i dlatego mam kilka pytań:
    1) Kiedy można wykonać fundamenty w glinie. Konieczne jest czekanie do czerwca? Wykopałem kontrolnie dół o głębokości 1,3m ( tak mam w projekcie) i na dole zbierała się woda, po chwili było już około 15cm wody. Dało by radę zacząć około maja?
    2) Czym kopać fundamenty koparką czy ręcznie. Czy jak wykopie fundamenty koparką to nie będą się obrywać ściany, czy koparka nie będzie grzęzła w ziemi?
    3) Czy gromadząca woda sięw ziemi będzie przeszkadzać przy zalewaniu fundamentów? Czym ją usuwać?
    4) Czy można zalewać fundamenty, gdy jest w nich trochę wody? Czy można wlewać beton bezpośrednio w ziemię? Chciałbym wykopać fundamenty szerokie n 50cm końcówkę wykopu podkopać na szerokość 60cm tak aby ławy były szersze i włożyć zbrojenie do wykopu i wszystko zalać betonem do poziomu terenu. Czy takie wykonanie będzie odpowiednie czy może spowodować że fundamenty będą słabe?

    Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie lub informację o użytkowników którzy wykonywali fundamenty w glinie. Przeczytałem już dużo informacji na ten temat, ale nie wiem szczególnie kiedy można zacząć robić te fundamenty.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pompiarz1984
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    110

    Domyślnie

    odszukaj posty Paco16, przedstawił książkowo na zdjęciach dobry sposób na wykonanie fundamentów w terenie gliniastym.
    Jeśli chodzi o porę roku to najtaniej Cię wyjdzie w porze letniej (suchej) ale to też nie gwarantuje braku wody.
    Odpowiem po kolei na pytania:
    ad1 najlepiej w porze suchej
    ad2 najlepiej zrobić jak paco16
    ad3 tak będzie, można usówać ją np kopiąc dołek obok ławy a nadmiar dalej wypompowywać pompką
    ad4 można, na betoniarni domów plastyfikator W8, jak będziesz lał beton to uzupełniaj ławę lejąc za koleją, beton będzie wypychał wodę, natomiast jak będziesz lał jak popadnie , trochę tu trochę tam mieszanka może się mieszać a co za tym idzie osłabnie klasa betonu poprzez zanieczyszczenia i powstałe pęcherzyki powietrza. Czy można bezpośrednio w ziemię?- można ale w terenie gliniastym zalał bym je jak paco16 (koszty większe ale bardzo solidnie). Szeroko na 50cm, 60 cm ...- jest to szeroko ale w glinie jak bym wykopał szerzej na 70-80cm po całości, grubość może zostać.
    Teraz tak od siebie:
    - zacznij od sprawdzenia geodety (przekątne)
    - podczas zalewania wibruj beton ! nie słuchaj ekipy że to jest zbędne- niech się śmieją albo wkurzają !
    - dbaj o to żeby belki podczas zalewania były w osi, nie pozwól żeby beton je powichrował
    - łącz beki zakładami
    - na tym etapie możesz ale nie musisz wykonać bednarkę
    - przepuść od razu peszla albo rurę do wody później nie będziesz musiał się podkopywać
    - dozbrój belkę dołem i górą
    - zrób wieniec na bloczkach, najlepiej jak ściana fundamentowa byłaby żelbetowa
    - zrób opaskę dookoła budynku z kopalniaka i pod ławy też wysyp kopalniaczka i dobrze go zagęszczarką potraktuj
    - jeśli teren jest tak podmokły zrób drenaże dookoła
    ps na pewno ekipa budowlana będzie wydziwiać i śmiać się z tego , nie patrz na to, oni chcą jak najprościej i jak najszybciej
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez pompiarz1984 ; 18-03-2013 o 15:12

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    W "rasowej" (że użyję kolokwializmu) glinie powinno wystarczyć to co masz w projekcie. Trochę dziwne że się tak szybko w tej Twojej glinie woda zbiera. Albo glina bardzo piaszczysta albo tuż pod tą gliną jakieś piaski z wysokim poziomem wody gruntowej. W jakim okresie obserwowałeś tą wodę (ulewna wiosna, sucha końcówka lata)? Generalnie zgadzam się z pompiarzem, lepiej w porze suchej, trochę wody jak będzie to nie tragedia, chociaż oczywiście lepiej żeby jej nie było. Tylko jeśli tak szybko będzie woda podsiąkać to będzie niefajnie w tym kopać, dlatego polecałbym raczej koparkę. Grunt powinien wytrzymać koparkę. Jak będzie sporo wody w czasie jak będziesz chciał wykonać tą robotę to faktycznie może lepiej to odpompować. No i drenaż później polecam.

  4. #4

    Domyślnie

    JA robiłem fundamenty w glinie zwykłej bez piachu"
    1. Koparka może kopać ci ławy. U mnie w sierpniu glina była tak twarda że nie mogłem wbić łopaty w ziemie i musiałem skrobać.
    2. Nieosuszona glina może spowodować zakopanie się sprzętu w niej. Rolnicy obok mojej działki czekają długo z pracami w polu aby ziemia trochę przeschła po roztopach.
    2. Wykopu nie wolno zalać wodą. Jeżeli zaleje ci doły pod fundament to musisz wybrać plastyczną glinę no i wodę.
    3. W więkrzości kierownicy proponują szybkie zrobienie ław i ich zalanie z prostego powodu: po dużym deszczu nie ma możliwości wejścia człowieka do wykopu bo jest bardzo grzęsko.
    4. Jakość fundamentu konsultuj z konstruktorem lub kierbudem.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pompiarz1984
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    110

    Domyślnie

    .....a najlepiej to tak jak amstrong89 pisze , zrób analizę gruntu i skonsultuj to z architektem bądź kierownikiem budowy
    Ostatnio edytowane przez pompiarz1984 ; 18-03-2013 o 21:40
    ... building a house for my family, it has become my passion ...
    ...niech się mury pną do góry....

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FOROWICZ - to brzmi dumnie i poprawnie! Avatar o_c
    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    309

    Domyślnie

    Najlepiej to nie powiel mojego błędu i nie rób fundamentu na ławach!
    Geotechnik i robić projekt płyty fundamentowej.
    Nie bać się wymiany części gruntu.
    Fundament na ławach tylko wydaje się tańszy.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jarek-Krakow

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    115

    Domyślnie

    Ja będę robił na ławach, bo w moim specyficznym przypadku wychodzi taniej.
    Zaczynam w czerwcu żeby było sucho, ale ławy będą 90cm szerokości i 40 wys.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pompiarz1984
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    110

    Domyślnie

    Cytat Napisał o_c Zobacz post
    Najlepiej to nie powiel mojego błędu i nie rób fundamentu na ławach!
    Geotechnik i robić projekt płyty fundamentowej.
    Nie bać się wymiany części gruntu.
    Fundament na ławach tylko wydaje się tańszy.
    Popieram technologie posadowienia budynku na płycie ale nie zgodzę się z tym że różnica w cenie wykonania jest porównywalna..... sam koszt dodatkowego zbrojenia, betonu znacznie podbija cenę takiej płytki niż liniówki .......no chyba że w kosztorysie spojrzymy nieco w przyszłość i weźmiemy pod uwagę ewentualne szkody spowodowane wykonaniem fundamentu liniowego w niestabilnym gruncie....
    ... building a house for my family, it has become my passion ...
    ...niech się mury pną do góry....

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pompiarz1984
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    110

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek-Krakow Zobacz post
    Ja będę robił na ławach, bo w moim specyficznym przypadku wychodzi taniej.
    Zaczynam w czerwcu żeby było sucho, ale ławy będą 90cm szerokości i 40 wys.
    ..........popieram , lepiej szerzej jak głębiej niektórzy robią na odwrót
    ... building a house for my family, it has become my passion ...
    ...niech się mury pną do góry....

  10. #10

    Domyślnie

    Czemu 90 cm szerokość ław ? Blok stawiasz ?

  11. #11

    Domyślnie

    Glina to warstwa nieprzepuszczalna gruntu, stąd zbiera ci się woda najczęściej pochodzenia atmosferycznego. Doły chłonne, drenaż mogłyby zapobiec zbierania się wody w wykopach.
    Moja rada to posadowienie budynku poniżej tych warstw, zlecenie badań geotechnicznych i zmiana poziomu posadowienia.
    Można też zlecić wymianę gruntu.
    Posadowienie w takim przypadku może prowadzić do systematycznego osiadania budynku a ten będzie pękał.
    Ostatnio edytowane przez thomas1 ; 30-03-2013 o 15:55

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pompiarz1984
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    110

    Domyślnie

    Cytat Napisał thomas1 Zobacz post
    Glina to warstwa nieprzepuszczalna gruntu, stąd zbiera ci się woda najczęściej pochodzenia atmosferycznego. Doły chłonne, drenaż mogłyby zapobiec zbierania się wody w wykopach.
    Moja rada to posadowienie budynku poniżej tych warstw, zlecenie badań geotechnicznych i zmiana poziomu posadowienia.
    Można też zlecić wymianę gruntu.
    Posadowienie w takim przypadku może prowadzić do systematycznego osiadania budynku a ten będzie pękał.
    ..wszystko ładnie pięknie ale to są drogie rozwiązania i w rzeczywistości ludzie ignorują takie rzeczy. W swojej karierze zawodowej napatrzyłem się na wykonywanie ław w ciężkim gruncie i na nikim to wrażenia za bardzo nie robiło, lali beton prosto w dołek i dalej do góry Podsumowując trzeba sprawdzać grunt przed zakupem działki no chyba że już mamy działeczkę gliniastą......ps ludzie na torfach stawiają to takie gliny phi
    ... building a house for my family, it has become my passion ...
    ...niech się mury pną do góry....

  13. #13

    Domyślnie

    A ja zrobiłem to tak: Obok wykopu pod ławy wykopałem głębszy dołek żeby woda tam spływała z całego wykopu, w tym miejscu szalunek reszta obłożona folią i beton bezpośrednio w dół. Chyba nie ma solidniejszego podłoża niż gliniaste.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pompiarz1984
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    110

    Domyślnie

    "...Chyba nie ma solidniejszego podłoża niż gliniaste..."
    najlepszy jest piach, glina pracuje ale tak jak zrobiłeś będzie stać i stać w dzisiejszych projektach jest tyle stali że budynek na pewno wytrzyma taką glinę no chyba że mamy terny zagrożone szkodami górniczymi itp wtedy dozbrajamy
    ... building a house for my family, it has become my passion ...
    ...niech się mury pną do góry....

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Lofciam te spekulacje
    Norma Europejska EN 1997-2:2007
    PN-81/B-03020

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Glina jest dobra. Iły są bee.
    Jak zdrenujesz iły to wszystko siądzie.
    Poczytaj jak to drogę robili i drenaż założyli - tam gdzie iły to domki w pobliżu popękały bo wszystko siadło.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Nie generalizujmy - są takie gliny, które są bardzo do iłów podobne zarówno wyglądem jak i właściwościami.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony