dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Defro Komfort Eko 12 kW vs RBR Ekouniwersal 11 kW

    Witam,

    za kilka miesięcy muszę kupić ostatecznie kocioł na ekogroszek. Z pobieżnej lektury tego forum wiem że bardzo chwalony jest produkt mało znanej w całej Polsce małej firmy Instalco - RBR Ekouniwersal. Ale jest on w mojej okolicy niedostępny. Natomiast na każdym kroku tj. w każdym składzie promowane są kotły firmy Defro. Poszperałem po ich stronie i wyszło na to że najlepszy dla mnie byłby Kofort Eko 12 kw ale żadnych zachwytów ze strony użytkowników w sieci nie spotkałem.

    Mój hydraulik twierdzi że 1) ze zaden piec z podajnikiem nie jest bezobslugowy i bezawaryjny, a jezeli ktos tak mysli to jest w bledzie, 2) najwazniejsza jest dobrze wykonana, przemyslana instalacja i dobrej jakosci wegiel, 3) w przypadku pieca troche znaczenia ma dostepnosc serwisu i czesci. On montuje wszystko co sobie klient zyczy czyli od róznych Defro poprzez SAS az po Ogniwo wiec jesli kupie kociol z malo znanej firmy z drugiego konca Polski albo np. z Pleszewa to on mi to tez zainstaluje.

    Chcialbym byc swiadomym klientem. Zakupu kotla przez internet sie nie boje ale nie chcialbym zostac w razie jego awarii badz problemow z obsluga sam. Dlatego prosze wszystkich uzytkownikow tych kotlow zarówno róznych Defro jak i RBR oraz instalatorów i ludzi majacych rzeczywiscie cos konkretnego do powiedzenia o rzeczywistych zaletach i wadach tych pieców. Chodzi o takie prozaiczne rzeczy jak obsluga, zuzycie wegla, sterownik, palnik. Bo przeciez ktos moze powiedziec i to piec i to piec: jest podajnik, palnik, sterownik i to wszystko. Piec jak piec, kazdy taki sam!

    Z góry dziekuje za wszystkie odpowiedzi.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Twój instalator to rozsądny człowiek, w większości ma rację.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bobasxx
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Kazimierz Biskupi
    Posty
    1.827

    Domyślnie

    Cytat Napisał sylwek1974 Zobacz post


    Chodzi o takie prozaiczne rzeczy jak obsluga, zuzycie wegla, sterownik, palnik. Bo przeciez ktos moze powiedziec i to piec i to piec: jest podajnik, palnik, sterownik i to wszystko. Piec jak piec, kazdy taki sam!

    Z góry dziekuje za wszystkie odpowiedzi.
    Obsługa: Polega na okresowym czyszczeniu, wybieraniu popiołu oraz zasypie paliwa.
    Szukaj kotła który się czyści od przodu, bez żadnego odkręcania jakichś śrubek itp. Z jak największym popielnikiem, żeby rzadziej wynosić popiół i z dużym zasobnikiem, żeby rzadziej dosypywać.

    Zużycie węgla: W dużej mierze to zależy od zapotrzebowania budynku na ciepło, preferencji domowników, instalacji i doboru odpowiedniej mocy kotła.

    Sterownik: Szukaj kotła ze sterownikiem nowoczesnym, w miarę automatycznym. Zależy jak będzie zbudowana instalacja i jakimi pompami lub zaworami sterownikiem będzie musiał sterować. Z możliwością aktualizacji oprogramowania i rozwijanego przez producenta.

    Palnik: Ostatnio modne są palniki tzw. "drugiej generacji", dające możliwość spalania różnorodnego, nie zawsze najwyższej jakości paliwa.

  4. #4

    Domyślnie

    OK, czyli biorąc ww. kryteria pod uwagę możemy podać jakieś różnice między Defro Komfort Eko a RBR Ekouniwersal chociażby w zakresie palnika i sterownika?

    Poza tym jak to jest że Defro sprzedaje pewnie kilka razy więcej kotłów niż np. Instalco a opinie użytkowników w necie tyle co kot napłakał. Może są po prostu tak dobre że nie ma o czym pisać, są, działają i tyle po prosty piec jak piec?

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    defro wymiennik poziomy- czyszczenie od przodu
    RBR wymiennik "kombinowany" bym powiedział bo ma i kanał pionowy i półkę poziomą. kanał pionowy czyści się przy pomocy specjalnego zintegrowanego czyszczaka
    powiedziałbym więc że w czyszczeniu sa zbliżone

    palniki
    w defro zwykła fajka do palenia dobrymi ekogroszkami w RBR palniki 2 generacji

    sterowanie
    w defro sterownik dwustanowy lub wersja z PID - trzeba pytać w punkcie w którym się zamawia- Tech wprowadził równiez ale nie wiem na jaką skalę zdalny dostęp ale nie wiem czy sterowniki w Komfort eko maja taką funkcjonalność
    RBR z eCoalem lub Bruli- sterowniki rozbudowane i z dostępem przez internet
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  6. #6

    Domyślnie

    @sylwek1974

    miałem okazję bawić się internetem w defro - trzeba dokupić dodatkowy moduł, w instrukcji tego modułu pisze że możesz wszystko przez net ... nic nie możesz. Bawiłem sie tym przy okazji AKM II - (sterownik AM LUX) - porażka , nic oprócz temp CO nie można ustawić przez net ... w porówniu z bruli/ecoal to ... no nie da się tego porównać...

    W brulim/ecoalu czujki temp to zwykłe KTY do kupienia za parę groszy ... w każdym pożądnym elektronicznym, w defro musisz dokupić moduły ... a i tak nie wiem czy osiągniesz to co chcesz ...

    Najlepiej zapytaj instalatora ile będzie kosztować "dozbrojenie" sterownika w defro coby mógł sterować 2 x CO + 1x CWU w zależności od temp w dwóch pokojach wzorcowych, temp. na bojlerze i temp. zewnętrznej - bedziesz miał porównanie.

    O innych się nie wypowiadam bo nie macałem ... o kotłach też się nie wypowiadam , ale po tym co widziałem z ... to tłokowca bym nie kupił.
    Panas 9kW, podłogówka, WM+reku, PV 9,6kW, G12W

  7. #7

    Domyślnie

    witam pomysl o ogniwie ...ja niedawno zalozylem co prawda oe16 ale jestem pod wrazeniem jak miałem to pali..naprawde polecam .Do tego bruli lub ecoal..sterowniki dopracowane. Defro ma kolega i z wymiany doswiadczeni jego pid jest bardzo uproszczony i powiedzmy nie ta liga Kup cos polecanego tutaj ..bedziesz zadowolony..aha z czyszczeniem ogniwa niema tragedi jak pisza ludkowie ..

  8. #8

    Domyślnie

    albo ogniwo albo rbr wchodzi w rachubę.
    Ja mam RBR i jestem zadowolony

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał sylwek1974 Zobacz post
    Witam,

    ...
    ...nie chcialbym zostac w razie jego awarii badz problemow z obsluga sam. Dlatego prosze wszystkich uzytkownikow tych kotlow zarówno róznych Defro jak i RBR oraz instalatorów i ludzi majacych rzeczywiscie cos konkretnego do powiedzenia o rzeczywistych zaletach i wadach tych pieców. ...

    Z góry dziekuje za wszystkie odpowiedzi.
    Jestem użytkownikiem, zadowolonym użytkownikiem od dwóch lat.
    Jeżeli kupisz kocioł z wymienianymi sterownikami Bruli/eCoal.pl jak widzisz na stronach tego forum, nie zostaniesz sam. Możesz liczyć na pomoc nie tylko w obsłudze kotła ale i pomoc w ustawieniu wszystkiego co jest możliwe. Taka rodzinna pomoc ludzi posiadających w/w sterowniki. Resztę o nich przeczytasz wchodząc na tematy o kotłach, wszystko tam masz napisane od obsługi po kłótnie
    Jeżeli chodzi o sterownik to polecam eCoal.pl drugiego takiego nie znajdziesz i do tego rozwijany cały czas, softy w sterowniku dopracowywane poprzez producenta z sugestiami co poprawić lub dodać na ze strony użytkowników.
    Nikt ci nie napisał o awariach na kotłach i możliwości zawiadamiania użytkownika. Ten sterownik to ma, powiadamia cię SMS`em i to za darmo, nie płacisz za wysłane do ciebie wiadomości.
    Moje dane dotyczące kotła masz w mojej stopce.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Kolego Sylwek, napisz jaką masz instalację. Podłogówki, grzejniki czy może mieszana? Jakieś mieszacze czy może wymiennik ciepła? CWU będzie grzane z kotła? Kotłownia gdzie - na poziomie zero czy może zagłębiona? To wszystko jest bardzo ważne przy doborze zarówno kotła jak i sterowania. Rozumiem, że moc kotła dobrałeś według porady ze strony Defro - zwróć uwagę, że oni zakładają po staremu zapotrzebowanie na poziomie 100W/m2. Jak masz nową, ocieploną chatę to raczej za dużo. I przede wszystkim unikaj porad takich jak ta powyżej,od kolegi Delphion. Tylko to albo to - to jest już jakaś mania chyba. RBR i Ogniwo to to dobre kotły z półki mocna klasa średnia za przyzwoite pieniądze. Wyróżnia je sterownik z dostępem przez internet. Automat w eCoal moim zdaniem nie jest jakiś super wyjątkowy, znam lepiej pracujące PID -y, zresztą tak naprawdę to i tak zależy od dopasowania kotła do instalacji i domku. Spalanie grupowe w Brulim z kolei też nie jest moim zdaniem najskuteczniejszym sposobem spalania, na SPP od Boleckiego można osiągnąć lepsze wyniki. Z obecnych na tym forum kotłów w tej samej klasie, co RBR i Ogniwo postawiłbym choćby Skama - P, jednak moim zdaniem ze względu na elastyczność producenta w doborze palników, sterowników, dmuchaw, wylotu spalin i jeszcze kilku drobiazgów lokowałbym go nieco wyżej od Ogniwa i RBR-a. Defro Komfort Eko 28 kW mam od 8 lat. Dobry, bezawaryjny kocioł, wykonany bardzo solidnie z blach 6 i 8 mm. Wczoraj demontowałem i czyściłem kosz zasypowy, po zakonserwowaniu myślę, że jeszcze kolejne 8 posłuży na pewno. Ciągle też pracuje z pierwszym ślimakiem. Jednak retorta fajkowa to już nie jest dobry wybór na obecne czasy. To bardzo dobry palnik, ale do bardzo dobrego opału, a tego ostatnio brakuje. Oferta palników w RBR i Ogniwie nie zostawia jakiegoś wielkiego wyboru. Tymczasem według moich obserwacji mały palnik Ewmar Ness na głowę bije małą Ekoenergię czy Burnera. A palniki Ardeo to rzeczywiście już jakby inna liga, do której tamte niespecjalnie się zbliżają.

  11. #11

    Domyślnie

    Kolega kobra64 słusznie pisze.
    A co ciekawsze, temat został odgrzany po pięciu miesiącach braku aktywności. Co ciekawsze - przez kogo?
    Chyba sprzedaż znacznie spada, skoro użytkownicy RBRa szukają tematów, które jakiś czas temu umarły śmiercią naturalną

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał BBE Zobacz post
    Kolega kobra64 słusznie pisze.
    A co ciekawsze, temat został odgrzany po pięciu miesiącach braku aktywności. Co ciekawsze - przez kogo?
    Chyba sprzedaż znacznie spada, skoro użytkownicy RBRa szukają tematów, które jakiś czas temu umarły śmiercią naturalną
    Ale pomogłeś

  13. #13

    Domyślnie

    coś w tym musi być co pisze BBE
    https://ekotlownia.pl/sterownik/74 - SPP aktualnie odpowiedzialny za spalanie ,kociołek to OgniwoEkoPlus

    SPP + OEP ...super połączenie

    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/bzw

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Sorry, nie widziałem że to taki stary kotlet. Temat był na samej górze, znalazłem pytanie i odpowiedziałem zgodnie z tym, co o kotłach wiem z obserwacji u klientów i u siebie. Tak przy okazji jeszcze o palnikach- jakoś nie mam szczęścia i żaden z moich klientów nie zamontował jeszcze kotła z tym palnikiem od Grenia, o którym swego czasu Minertu pisał. Na jego zdjęciach rzecz wyglądała bardzo obiecująco i prawdę mówiąc chciałbym go zobaczyć na żywo. No, ale to tylko kwestia czasu.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar minertu
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Kod pocztowy
    44-348
    Dzielnica
    Skrzyszów
    Posty
    5.942
    AUTORYZOWANY DYSTRYBUTOR KOTŁÓW RBR. Sprzedaż,montaż,serwis kotłów z podajnikiem automatycznym na paliwa stałe eko groszek oraz pellet. minertu.eu Wodzisław Śl., Rybnik, Żory, Jastrzębie Zdrój, Racibórz, Gliwice

    Domyślnie

    Cytat Napisał kobra64 Zobacz post
    Sorry, nie widziałem że to taki stary kotlet. Temat był na samej górze, znalazłem pytanie i odpowiedziałem zgodnie z tym, co o kotłach wiem z obserwacji u klientów i u siebie. Tak przy okazji jeszcze o palnikach- jakoś nie mam szczęścia i żaden z moich klientów nie zamontował jeszcze kotła z tym palnikiem od Grenia, o którym swego czasu Minertu pisał. Na jego zdjęciach rzecz wyglądała bardzo obiecująco i prawdę mówiąc chciałbym go zobaczyć na żywo. No, ale to tylko kwestia czasu.
    Jak go chcesz zobaczyć to wpadnij na kawkę (zapraszam). Z palnika jestem zadowolony.Nie mam z nim żadnego problemu poza początkiem z ustawieniami w trybie letnim ale to już historia.
    Jeśli chcesz znajdziesz sposób,jeśli nie chcesz znajdziesz powód.

    Podgląd pracy kotła RBR-K 12kW https://esterownik.pl/device/14153

    Kontakt dla zainteresowanych 721274788

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Dzięki, jak będę gdzieś w okolicy to pozwolę sobie skorzystać. Chyba, że wcześniej jednak ktoś tu u mnie zamontuje.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar minertu
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Kod pocztowy
    44-348
    Dzielnica
    Skrzyszów
    Posty
    5.942
    AUTORYZOWANY DYSTRYBUTOR KOTŁÓW RBR. Sprzedaż,montaż,serwis kotłów z podajnikiem automatycznym na paliwa stałe eko groszek oraz pellet. minertu.eu Wodzisław Śl., Rybnik, Żory, Jastrzębie Zdrój, Racibórz, Gliwice

    Domyślnie

    Cytat Napisał kobra64 Zobacz post
    Dzięki, jak będę gdzieś w okolicy to pozwolę sobie skorzystać. Chyba, że wcześniej jednak ktoś tu u mnie zamontuje.
    Pamiętaj aby wcześniej zadzwonić bo poza tym co robię pracuję i 10h mam wycięte z dnia codziennego.
    Jeśli chcesz znajdziesz sposób,jeśli nie chcesz znajdziesz powód.

    Podgląd pracy kotła RBR-K 12kW https://esterownik.pl/device/14153

    Kontakt dla zainteresowanych 721274788

  18. #18

    Domyślnie

    witam
    posiadam kocił defro uni duo i to nieszczęsne ich sterowanie... problem jest taki iż posiadając moduł internet w zasadzie nic nie idzie zrobić poprzez net.. tylko suchy podgląd i nic pozatym.
    Moje pytanie czy do defro jest mozliwość zainstalowania sterownika eCoal lub Bruli?
    jak oglądam stronę online tego sterownika to aż zadrość mnie zżera bo ja nie moge 1/10 tego zrobić czy zobaczyc..

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    bruli kupisz
    eCoal tylko w zestawach z kotłami
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  20. #20

    Domyślnie

    Zostajesz pierwszym detektywem FM, plus czy piffko?
    :]

    Cytat Napisał BBE Zobacz post
    Kolega kobra64 słusznie pisze.
    A co ciekawsze, temat został odgrzany po pięciu miesiącach braku aktywności. Co ciekawsze - przez kogo?
    Chyba sprzedaż znacznie spada, skoro użytkownicy RBRa szukają tematów, które jakiś czas temu umarły śmiercią naturalną

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony