dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 111
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    romcost

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    48

    Domyślnie Co wybrać do ogrzewania domu węgiel, kominek czy pompę ciepła

    Zastanawiam się nad wyborem źródła ciepła dla (nowego) domku o powierzchni użytkowej 120m2. Wstępnie oszacowałem, że będę potrzebował ok. 8kW mocy. Proszę o opinie, jak pod względem kosztów eksploatacji plasują się te rozwiązania ??
    Jeśli chodzi o pompę ciepła to naczytałem się i napaliłem na pompę powietrzną z systemem Evo, która podnosi temperaturę nawet o 60 GrdC - ale to opinie producentów i sprzedawców, jak to wygląda a punktu użytkownika w naszym klimacie (mieszkam na śląsku) ??
    Chcę wybrać ogrzewanie zapewniające najniższe koszty eksploatacji.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A masz jakąś konkretną pompę na oku ?
    Kominek bym odpuścił, jeśli węgiel, to tylko w połączeniu z buforem ciepła - tak z 1000l
    Na gaz nie masz szans?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    romcost

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    48

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A masz jakąś konkretną pompę na oku ?
    Kominek bym odpuścił, jeśli węgiel, to tylko w połączeniu z buforem ciepła - tak z 1000l
    Na gaz nie masz szans?
    Niestety, gazu nie ma w tej okolicy. Pompy jeszcze nie wybrałem, czytałem o kilku producentach, ale nie mam jeszcze nic wybranego.
    Jeśli chodzi o kominek odpuścił byś ze względu na wskazany tartak za płotem ??

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    te 8kw - zrób coś z tym- z tym nie kłopotem
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    romcost

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    48

    Domyślnie

    Te 8kW to CO + CWU, na razie wszystko w fazie projektowej.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    pogadaj z asoltem arturem i innymi chłopakami
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał romcost Zobacz post
    Niestety, gazu nie ma w tej okolicy. Pompy jeszcze nie wybrałem, czytałem o kilku producentach, ale nie mam jeszcze nic wybranego.
    Jeśli chodzi o kominek odpuścił byś ze względu na wskazany tartak za płotem ??
    Jeśli chodzi o pompę, to nie zapomnij spwadzić, jaką moc daje przy -15C, albo przy -20C, jeśli nie chcesz używać grzałek.

    Nie rozumiem, o co chodzi z tym tartakiem ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    romcost

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    48

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jeśli chodzi o pompę, to nie zapomnij spwadzić, jaką moc daje przy -15C, albo przy -20C, jeśli nie chcesz używać grzałek.

    Nie rozumiem, o co chodzi z tym tartakiem ?
    ... O ilość potrzebnego drzewa na potrzeby kominka na sezon - takie opinie czytałem.O ile dobrze pamiętam, to niektóre przy -25 miały mieć COP ok. 2 a przy wyższych temperaturach ok. 4

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FOROWICZ - to brzmi dumnie i poprawnie! Avatar o_c
    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    309

    Domyślnie

    Dom w fazie koncepcji?
    Jeśli tak to może warto się zastanowić po co system ogrzewania.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nie chodzi o COP, tylko o moc w tej temperaturze.
    Swoją drogą, to przy -25 żadna COP 2 nie wyciągnie.

    A kotłownia w salonie to nieporozumienie. Ja palę w kominku 3 dni w tygodniu, od piątkowego popołudnia do niedzeli wieczór. I to jest przyjemne.
    Codzienne palenie niespecjalnie...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    romcost

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    48

    Domyślnie

    Cytat Napisał o_c Zobacz post
    Dom w fazie koncepcji?
    Jeśli tak to może warto się zastanowić po co system ogrzewania.
    Niestety, ale na pasywny dom mi nie wystarczy pieniędzy

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FOROWICZ - to brzmi dumnie i poprawnie! Avatar o_c
    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    309

    Domyślnie

    Dlaczego?
    Poważnie pytam.
    IMHO dom pasywny to bełkot marketingowy do wyciągania z ludzi pieniędzy.
    Da się zaprojektować dobrze i wybudować bez bańki w kieszeni, ale nie z rękami w kieszeni...

  13. #13

    Domyślnie

    bez ogrzewania w naszym klimacie ciężko, ale zgadzam się - w pierwszej kolejności izolacja i projekt domu, potem system ogrzewania. im cieplejszy dom wybudujesz, tym tańszy system ogrzewania możesz zainstalować.
    ja wybrałbym pompę ciepła, bo bezobsługowa. potem ekogroszek, kominek ewentualnie jako zapasowe źródło lub dla przyjemności, jeśli ktoś lubi.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Greg_81

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Lublin
    Posty
    467
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Podepnę się pod pytanie kolegi gdyż mam podobne sytuacje , tylko ja jestem bliższy pc z kolektorem poziomym i tu pytanko kiedy kolektor poziomy sie nie sprawdzi ?

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    romcost

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    48

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzesiulla Zobacz post
    Podepnę się pod pytanie kolegi gdyż mam podobne sytuacje , tylko ja jestem bliższy pc z kolektorem poziomym i tu pytanko kiedy kolektor poziomy sie nie sprawdzi ?
    Co do kolektorów poziomych to słyszałem i czytałem na różnych forach, że powoduje to degradację gruntu - w obszarze gdzie zainstalujesz sondy poziome nic Ci nie urośnie (ale nie mogę tego potwierdzić, dobrze, żeby się wypowiedział ktoś, kto używa taki system), zrobisz z czasem z tego obszaru pustynię, chyba że ten teren pokryjesz kostką...

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał romcost Zobacz post
    Co do kolektorów poziomych to słyszałem i czytałem na różnych forach, że powoduje to degradację gruntu - w obszarze gdzie zainstalujesz sondy poziome nic Ci nie urośnie (ale nie mogę tego potwierdzić, dobrze, żeby się wypowiedział ktoś, kto używa taki system), zrobisz z czasem z tego obszaru pustynię, chyba że ten teren pokryjesz kostką...
    Mity !!!!

    Nie sprawdzi się tam gdzie się nie zmieści

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nie chodzi o to, że nic nie wyrośnie, tylko żeby nic nie rosło - oczywiście za wyjątkiem traw, kwiatów, ewentualnie krzewów. Chodzi o nieodcinanie dostępu promieni słonecznych, ale też o nie dopuszczenie do uszkodzenia kolektora przez korzenie.

    A kolektor sprawdzi sę wszędzie, z wyłączając sytuacje, kiedy, podłożem jest lita skała, albo kiedy działka ma niewystarczającą powierzchnię.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #18

    Domyślnie

    nie sprawdzi się też w ziemi mocno piaszczystej.
    co do ogrzewania zapomnij o kominku jako podstawie, tak jak napisał fotohobby, napalić- wspomóc można ale po każdym napaleniu, otwarciu na dołożenie, czyszczeniu i wybieraniu popiołu syfi się, mniej jak robisz to uważnie, ale wyobraź sobie spalenie w ciągu doby 1/4 palety drewna przy mrozach -20 w nocy.
    a wywalenie popiołu? to będzie z 1 wiadro dziennie przy takich mrozach. A wygląd kominka, ja po każdym paleniu myję szybę i kominek jest ładny, jak nie umyję przez 2 dni palenia to potem domyć jest znacznie ciężej.
    Ci co palą cały czas to szyby nie myją, przynajmniej za często.
    Pompa jak najbardziej, ale to duży koszt.
    Ja mam piec na pellet i polecam go bardziej niż ekogroszek, przynajmniej mam czyściej w kotłowni, bo też na gaz nie mogę się doczekać.

  19. #19

    Domyślnie

    Koszt pompy ciepła nie jest już tak wysoki jak jeszcze parę lat temu , a jeżeli bierze się tą opcję ogrzewania jeszcze na etapie projektu , może być niższy niż "eko"groszek czy gaz. Do PC nie potrzeba komina + - 5000zł , kotłowni 15000-20000 zł (wystarczy "aneks" ) , a koszt pc to już ca. od 25k -27k . A "tymi ręcami " jeszcze lepiej

  20. #20

    Domyślnie

    Bez się tykania roboty , firma znana na forum oferuje w takich cenach :

    http://www.ghs-polska.pl/ekonomiczna-instalacja-co.html

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony